Skocz do zawartości
pokson

Kostka 100x100x70 jakie oświetlenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Co byście zaproponowali do oświetlenia takiej kostki? Coś bardziej w stronę LED lub LED+T5, czy HQI? Samo T5 odpada ze względu na koszty wymiany tylu świetlówek. Może coś DIY?  Jaka moc oświetlenia będzie wystarczająca dla LPS i SPS ale blisko powierzchni wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tak wysokiego brał bym hqi + t5takie 4x250+t5 do dopalenia badz ledami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gorąco polecam HQI 400W 20000K wraz z 100-200W LED Royal Blue
Miałem takie światło nad kostką 80x80cm, troche mniej LED bo 70W
korale rosły jak na drożdżach 
wizualnie urywało d...e i troche żałuję że zmieniłem na T5


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie zaluj. Takie HQI to oczywiscie super bliki, ale wytrzymasz :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coltrane, a lak to oświetlenie wyglądało? Bo jak szukam hqi 400w to mi wyskakują paskudne lampiony albo takie co się używa przy malowaniu.... Nie powiem, taka 400-stowatówka była by nie głupia. A jak to cenowo u Ciebie wychodziło? Masz może zdjęcie twojej lampy? Chciał bym zobaczyć jak połączyć to z LEDami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by balast do tego HQi był elektroniczny, na fish streecie widziałem oprawy są z trzonkiem i odbłyśnikiem, i osobno kit do montażu balast - chyba elektroniczny ale nie doczytałem.

Wielka szkoda że w ofercie Pacyfic Sun naszego sponsora nie ma już balastów elektronicznych do HQI - i lamp HQI kiedyś były pamiętam, wczoraj sprawdzałem stronkę i niestety nie znalazłem.  Niby nowe technologie itp, ale myślę że wiele osób jest dalej zwolennikami tego światła. Sam jestem ciekaw jak świeci takie 20k K na balaście elektronicznym na żarówce 400W E40 - musi być piękny strumień świetlny - nigdy nie widziałem na żywo. W sumie panele PV na dach mocno tanieją więc koszty prądu to można w nosie mieć - gorzej z grzaniem wody, ale na to da radę chłodziarka albo klima w pokoju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, PS wycofało się z hqi na e40 :( Wypuścili na rynek i zakończyli produkcję, bo później wypytywałem się o części zamienne, balasty itp. i niestety, trzeba ratować się zamiennikami - już tego nie robią. A dla mnie to trochę problem, bo mam kilka takich lamp a ze mnie taki elektryk, że... ;) i trzeba kombinować.

Plus żarniki cholernie podrożały, to trochę przesada dać tyle za żarnik - lepiej zamówić z zagranicy i to z zapasem, jeśli planuje się mieć hqi na długo.

Mój znajomy stawia zbiornik pod same LPS, będzie dosyć wysoki i zaproponowałem mu HQI, ale nie mam teraz zupełnie pomysłu. Gdyby był helios, poleciłbym mu bo ma ładną obudowę, zbiornik będzie otwarty. Przecież nie polecę mu lampy przemysłowej do ładnego mieszkania :P Ale warunkiem jest polska lampa, sklep gdzie można kupić taką lampę, żeby w razie reklamacji itp. nie było problemu i jestem lekko w kropce bo wszędzie są max na 250w i rx7. Ktoś coś wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie minus HQI. Te wszystkie reflektory są dość duże.  Żeby to miało wygląd i nie odstraszało gabarytami to trzeba na lampę wydać nie małe pieniądze. Podoba mi się lampa jaką zawiesił Coltrance nad baniakiem swoim temacie, ale koszty :(  Bardzo korci mnie HQI ale najprawdopodobniej postawie na LEDy DIY. I tu mój dylemat, ile W? Myślałem o 500-600W Zrobić lampę 50cmx50cm na powerledach 10W. Tylko czy LEDy doświetlą dół akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, ensso napisał:

Jak na ledach to może przemyśl inwestycję w LED 50w COB pod 230v?

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-ROYAL-BLUE-455nm/894

wow, ale to wszystko idzie do przodu :D


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak sterować taką diodą? Nie powiem, wyszło by bardzo tanio :D tyle że planuję lampę na sterowaniu od Magu. Do tego cały czas myślałem nad LEDami 10W ale w sumie nie będę oświetlać długiego akwa tylko kwadrat, to chyba dobrym pomysłem były by takie pięćdziesiątki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Dokładnie, sterowanie zrób sobie na 10w które chciałeś, a te 50w na zegarze on/off :)
Taniej się nie da :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ensso, świeciłeś baniak takimi ledami? Jak wrażenie? To co pokazałeś, jest gotowe do zawieszenia nad akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Raffy14 napisał:

ensso, świeciłeś baniak takimi ledami? Jak wrażenie? To co pokazałeś, jest gotowe do zawieszenia nad akwarium?

miałem kiedyś takie chipy 50W ale cree, wszystko jest kwestią co chcesz uzyskać. 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
28 minut temu, Raffy14 napisał:

ensso, świeciłeś baniak takimi ledami? Jak wrażenie? To co pokazałeś, jest gotowe do zawieszenia nad akwarium?

Osobiście nie miałem okazji, ale był wątek na forum kto wrzucał foty z zamontowania i o ile mnie pamięć nie myli to na plus wszystko. Niestety nie mogę ogarnąć wątku...

 

*edit:
Proszę bardzo ;)


 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Coltrane napisał:

po co Tobie sterować diodą, on/off wystarczy, przy HQI też nie sterujesz

 

6 godzin temu, ensso napisał:

Dokładnie, sterowanie zrób sobie na 10w które chciałeś, a te 50w na zegarze on/off :)
Taniej się nie da :D

No tak, wschody i zachody nie musza być na wszystkich ledach.... Dzięki Panowie za info. Wstawie nowy temat w DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ensso napisał:

Osobiście nie miałem okazji, ale był wątek na forum kto wrzucał foty z zamontowania i o ile mnie pamięć nie myli to na plus wszystko. Niestety nie mogę ogarnąć wątku...

 

*edit:
Proszę bardzo ;)


 

Dzięki! :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.