Skocz do zawartości
Saiti

Komin - od czego zależą wymiary?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zbliżam się powoli do budowy zbiornika około 200l, wynalazł mi się szklarz w znajomych, który z gwarancją estetyki chętnie podejmie się budowy akwarium. Rozmyślam więc nad kominem - co definiuje jego wymiary? 

Oczywiście wysokość to wiadomo - ma się zmieścić z kratką i wykorzystać możliwie maksymalnie zbiornik w kwestii wysokości słupa wody. Ale zostaje szerokość i głębokość - czy musi być jakoś dobrany przekrój tego komina? To, co mi przychodzi do głowy, to:
- śrubunki mają swoje średnice, które wymuszają dane odległości od szkła, aby można było je umiejscowić i obrócić.
- stelaż pod szafkę również może wpłynąć na umiejscowienie śrubunków.

Czy coś jeszcze? 

Oraz pytanie dodatkowe - jakie średnice śrubunków? Więcej pytań nie mam, jestem krok przed zamówieniem formatek na zbiornik, będę nadwyraz wdzięczny za okazaną pomoc :) Przykro mi, ale nie znalazłem tematu który rozjaśnia tą kwestię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość i średnice przelotów i wydajność pompy obiegowej.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pierwszego - no tak, to wiem. Przeloty planuję trzy, chyba standard - w jakie średnice powinienem iść? Akwarium chyba ostatecznie 96 szerokości, 60 wysokości, 50 głębokości.

Wydajność pompy obiegowej - podejrzewam, że im ta mocniejsza, tym większa powierzchnia przekroju. Zaraz siadam, żeby coś wybrać. Będe również bardzo wdzięczny za wskazówki. Czuję się zobowiązany do zakupu w sklepie erybka, bo tam ludziom "zawracam głowię", więc warto się w końcu "odpłacić" zakupami :) Gdyby ktoś operował większą wiedzą od mojej, podaję bezpośrednio link do kategorii: https://erybka.pl/pol_m_Pompy_Pompy-obiegowe-32.html

Chciałbym dziś zamknąć temat z formatkami, żeby jutro zamówić szkło.

Paradoksalnie po wpisaniu odpowiedniej frazy w Google wyskakuje pierwszy temat, gdzie w odpowiedzi jest standardowo: "poszukaj w google" :D

W ciemno proponuję sobie: https://erybka.pl/product-pol-14647-Jebao-Jecod-DCS-2000.html - regulacja mocy jest, kwestia pozostałych parametrów, szczególnie tych mierzonych uszami... ;)

Edytowane przez Saiti (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ta pompa nie bedzie za słaba, lepiej wziąść mocniejszą, i ją skręcić, żeby mieć zapas mocy i żeby pompa nie wyła ;] niestety jebao są dość głośne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Roman.P napisał:

Ilość i średnice przelotów i wydajność pompy obiegowej.

plus wielkość "łapska" kogoś kto będzie montował :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman.P napisał:

Okej, nie ma na zdjęciu, ale piszą o kontrolerze, który by mnie zapewne zadowolił :) To pompa już z głowy :) Dziękuję :)
 

1 godzinę temu, silvia napisał:

plus wielkość "łapska" kogoś kto będzie montował :) 

U mnie to jest mniej więcej tak:
"Instrukcja mówi: aby wymienić żarówkę należy zdjąć zderzak i wysunąć lampę, a następnie wyjąć żarówkę"
Wtedy odpowiadam: "Potrzymaj mi piwo" ;)

Nie wiem czy to szczęście czy nie, ale dam radę ;)

Teraz pozostaje kwestia o której wspomniał Roman.P - pompa załóżmy, że wybrana - jak ona wpłynie na nieustalone parametry? Podejrzewam, że na śrubunek. Znalazłem takie coś: https://www.google.pl/search?q=jebao+dcp-3000&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjmlY72gfjVAhVHbVAKHdw6Cr4Q_AUICygC&biw=1920&bih=911#imgrc=HOaxpsQvM7Zb2M: - czyli 25mm na wyjściu. Dać śrubunek 25mm? Jak z pozostałymi? Celuję w https://erybka.pl/product-pol-14139-Skimz-SN-143-DC.html - czy to również wpłynie na to? :)

Przepraszam, że "odchodzę od tematu", ale jestem krok przed zakupami, chciałbym mieć pewność, że zyskacie dobrego akwarystę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę i tak powinieneś podłączyć do pcv wężem silkonowym żeby uniknąć przenoszenia drgań na "twardą" instalację. Odpieniacz trochę przewymiarowany. Zaleta to sterowalna pompa.

Prędzej to

https://erybka.pl/product-pol-14138-Skimz-SN-123-DC.html


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, pompa na pewno nie będzie na sztywno podłączona do PCVki. Składam chłodzenia wodne do komputerów, tam wszystko co może wibrować jest osadzone na silikonowych lub gąbkowych poduszkach, a w miarę możliwości wyjścia z pomp są zawieszone na przewodach elastycznych ;)

Czyli zakup większego Skimmera nie przełoży się na "jakość"? Różnica w kasie jest pomijalna, więc tu mnie to nie blokuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz dowiedzieć się co wywala odpieniacz bo jedną ręką będziesz dawał a właściwie musiał dawać a drugą będziesz zabierał przy pomocy Skimmera .


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, ze pompka podaje wodę wraz z powietrzem, przez co mamy piękne bąbelki, które zbierają białka, a te wpadają do komory odpieniacza, gdzie wypchnięte z kanału zostają, co sobie potem na bieżąco opróżniam. Nie wiem co będę dawał a co będe zabierał - tzn nie zrozumiałem tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wywala bakterie i mikroelementy


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale teraz nie wiem jak to odnieść do wielkości odpieniacza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2017 o 20:27, Roman.P napisał:

Pompę i tak powinieneś podłączyć do pcv wężem silkonowym żeby uniknąć przenoszenia drgań na "twardą" instalację.

A co z serią DCP? Podłączana na sztywno (klejona) bezpośrednio do pvc. Mam 6500: 0 drgań, bezgłośna i oczywiście sterowalna :)

 

PS. wziął bym DCP-5000 skręcił na 50% mocy i cieszył się ciszą

Edytowane przez andparty77 (wyświetl historię edycji)

120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.