Skocz do zawartości
Koper

Alternatywa ogrzewania/chłodzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, tak luźno się zastanawiam nad ogrzewaniem akwarium a że planujemy z żoną coś większego można spróbować znaleźć troszeczkę oszczędności na energi. Pomysł skierowany raczej dla posiadaczy własnych domów i większych zbiorników, ale do rzeczy, chodzi o wykorzystanie ciepłej wody z instalacji domowej, mam w domu wymuszony obieg wody ciepłej w zasobniku trzymam min. 40 stopni, choć najczęściej oscyluje w granicy 50-60 stopni, zakładam zastosowanie mieszacza wody i ustawienie na powiedzmy 27stopni i puszczenie przez sump, oczywiście przez wymiennik ciepła, takie rozwiązanie powinno ogrzać wodę całą dobe a w upalne dni chłodzić, ewentualnie można dołożyć pompe cyrkulacyjną tzw. CU zużywa ok3W tylko. Takim rozwiązaniem oczywiście przy okazji chłodzimy wode w domu ale koszt i tak powienien byc niższy.  Co o tym myślicie? warto dalej drążyć temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś takie rozwiązanie do bardzo dużego akwarium slodkowodnego. Obecne akwarium mam zbyt małe żeby inwestować w sprzęt który nigdy się nie zwróci.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale koszty az tak duże nie są, troche rurek, pompka i hydraulik, myśle że max 500zł. Ale jeszcze druga opcja, bez mieszacza ciepła woda prosto z zasobnika na wymiennik ale bez obiegu, napedzana tylko pompką, do tego termostat i mamy rozwiązanie jak grzałka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty są trochę wyższe niż 500 zl ;-). Dobrej klasy zawór trojdrogowy z napędem elektrycznym kosztuje więcej.
Tak czy inaczej pomijając kwestie kosztów oczywiście da się to zrobić bez najmniejszego problemu:-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DarekB30 napisał:

trojdrogowy

trójdrożny

Są również termostatyczne, można również zostawać termostat od grzejnika po wyregulowaniu będzie trzymał temperaturę

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o podobnym systemie myślę  , a właściwie trzy dni temu odpalenie CO po przebudowie . 
Grzanie jak grzanie , wymiennik tytanowy ( rozglądam się  powoli po firmach ) .Będzie też chłodzenie , woda użytkowa wpływająca do domu będzie schładzała obieg CO .W źimie grzanie w lato chłodzenie .Do sterowania będzie zawór z termostatem elektronicznym z funkcja grzanie /chłodzenie .
Koszt to trójniki przy kaloryferze ,zawór i termostat (260 pln )  + wymiennik ( i tu wykonanie na zamówienie o potrzebnym kształcie może być problemem pieniężnym ..) . Myślałem też  o podgrzewaniu dna akwarium ale jak zwykle każde rozwiązanie  jest obarczone problemami technicznymi . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej składam sie przy opcji pompy z termostatem, nie trzeba zaworu, prostsza konstrukcja, działanie identyczne, zużycie energii znikome. Akwarium w salonie mam, ale pod całym domem piwnice wiec z poprowadzeniem rur nie ma problemu, największy to chyba przewiercenie przez strop. Podłączenie pod grzejnik to raczej słaby pomysł, grzejnik działa w zimie tylko pare godzin, w zasobniku na wode masz cały rok raczej stałą temperaturę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie pod grzejnik po stronie zasilania  , u mnie jest stałopalenie , nawet jak jest ciepło tydzień nic to nie zmienia piec przechodzi w podtrzymanie  więc woda ciepła zawsze .Temperaturą sterują termostaty przy kaloryferach .Dodatkowa pompa po co jak już jest przy piecu . Z tego powodu zawór konieczny , zużycie prądu  żadne bo tylko baterie do wymiany co dwa lata w termostacie . 
Nawet jak by było grawitacyjne to i tak woda płynie , wyłączysz pompkę i nadal będzie przepływ .Pompa + termostat koszt 300 .
I nie widze jak to prostsze , montaż pompy  ciągnięcie rur i podłączenie całości to kopa roboty i części .
 

Ps: ma ktoś namiary na rurki nierdzewne teflonowane .? 
Albo testował jak się zachowuję w akwarium lakier do łodzi drewnianych .Z opisu pamiętam że trzyma się dobrze metali , można by wymiennik nierdzewny zabezpieczyć takowym . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może jako wymiennik zwykły wężyk gumowy, zwinąć i do sumpa, powinien oddać ciepło, ale potrzeba troche miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ciepło wytwarzane przez kocioł i wszystkie straty po drodze będzie aż tak wyraźnie tańsze?

grzałka to jednak sprawność 100%

P


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straty po drodze ? .Gdzie straty ,  grzeje dom tak czy inaczej .Akwarium nie zjada energii , trzeba je grzać bo oddaje do otoczenia , a otoczenie to chata którą trzeba grzać  . więc bilans opałowy zero zmian . 300L wody to (zależy od temp w domu , wilgotności itd. ) około 100 pln miesięcznie za prąd .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewny ale wydaje mi się, że to będzie dużo droższa zabawa pomijając nagrzewnice na zamówienie to jeszcze wszystkie złącza które będą miały styczność z solanką  wypadało by zrobić z tytanu więc obawiam się że to będzie dużo kosztować, natomiast idąc twoim tropem w pomieszczeniu gdzie masz akwarium nie grzejesz tak mocno grzejnikiem bo woda oddaje temperaturę więc na to też trzeba wziąć poprawkę przy liczeniu kosztów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny koszt i problem to wymiennik , reszta to pryszcz . I dlatego rozglądam się w temacie . 
Co do szacunków jedyne co może zaważyć na odejściu od pomysłu to koszt wymiennika i dlatego szukam jak najtańszej alternatywy .Zresztą już znalazłem info o materiale na wymienniki w podgrzewaniu płynów agresywnych , rurka nierdzewna pokryta teflonem  .
Ciepło dostarczone do domu nie ważne czy grzejnikiem czy akwarium czy rurami w ścianach grzeje dom .Tyle że grzanie "grzałką w akwarium nie wychodzi przyjemnie przy płaceniu rachunku . 
Mniejsza o rozważania co czym gdzie jak ,Fizyki nie oszukasz . Raczej trzeba się skupić na tanim wykorzystaniu ciepła które już jest  .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie zastosowanie takiego rozwiazania w ciagu calego roku.

Zima wydaje sie najlatwiejsza, bo w obiegu jest az nadto ciepla, problemem jest wtedy precyzyjna regulacja przeplywu przez wymiennik?

Wiosną i jesienią piec może grzać ciepłą wodę juz bez c.o., czy wtedy skraca sie obieg akwarium pomijajac kaloryfery, czy wykorzystuje wode z termy?

Jak ma dzialac system latem gdy potrzebne jest chlodzenie? Piec grzeje ciepla wode do uzytku, a obieg akwarium zasilany jest zimna woda z wodociagu? Czy chlodzenie realizowane jest jeszcze inaczej, a patent z wymiennikiem jest tylko do podgrzewania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście myślę o wykorzystaniu wody z zasobnika na zimę, SU1 natomiast z co. Ale działa tak samo. Wymiennik to zeczywiscie problem ale zastanawiam sie nad zwykłym wezem ale o malej ściance, akwarium w planach wiec planuje zrobić poprostu większy sump i właśnie w ostatniej komorze umieścić właśnie ten waz, myślę ze 50mb wejdzie bez problemu i pompa sie zmieści, tanio i prosto:) na lato dobrze było by zapiac sie pod zimna wodę w domu, wystarczy dołożyć do systemu dwa trujniki i zawory, jedyne co nas interesuje przelaczenie zawodów na przełomie zima/lato. SU Jak wyliczyles te 100zl na miesiąc? Duzo sie wydaje dla takiego baniaka, kiedyś mierzyłem obecne akwa (190l)  wychodziło ok 1.5kW na dobę czyli ok 1zl ale to ogol zbiornika, grzałka jest 300w, pomiar razem z lampa i wszystkimi pompami, ale było to chyba na wodne, dość ciepło. Zresztą zapnę zaraz miernik energi na tydzień i zobaczymy co wyjdzie. W domu mam na ogół ok 22 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam podłączenie do wody zimnej , przez boiler zamontowany dość niekonwencjonalnie ,podgrzewa wodę wpływającą do domu do 20 c .
W lato będzie chłodzenie  kaloryferów  .
A tak :D , 200w grzałka x 24 g x 30 dni x 0,75 gr = 108.00 pln . Wszystko zależy jak kto musi grzać , niby mam zwykle powyżej 22c w domu , to akwa stoi przy chłodnej ścianie i grzałka często chodzi nonstop i w najgorsze mrozy  temp spada do 24,5 . (80L + sump 20L  -50W ) .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tydzień testów na mierniki tylko grzałka, dołożyłem termometr. Wyniki po tygodniu 0, całkowicie sie nie włączała, nic w akwarium temp. 25,4-26 stopni, w domu ok 22, akwarium stoi przy ścianie zewnętrznej zachodniej. Zakładam ze pompy wodę podgrzewaja, jeśli w większym zbiorniku tez tak będzie nie trzeba grzałki. Aha wyłączyłem całkowicie grzałkę, ale na bierzaco monitoruje temperature, chce wykluczyć błąd miernika, ale przy innych sprzetach pokazuje ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.