Skocz do zawartości
atgorscy

Pomiar testami kontra Marinlab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś odebrałem swoje pierwsze wyniki wody, nie spodziewałem się idealnych parametrów ale mam pewne wątpliwości i proszę o pomoc

Używam testy

KH - colorland  - wynik 8

Wapno - Hanna - wynik 600

magnez - colorland - wynik poza skalą 

Postanowiłem wysłać testy wody z akwarium i trochę mnie zmroziły wyniki

oto one 

Results_2017_09_07_1791.jpg

 

Kh ponad 11

Wapno poniżej zalecanej wartości

Magnez też nie za wysoko 

No i ile KH mogę nie dowidzieć zmiany koloru w fiolce to Wapno nie jest jakimś skomplikowanym testem .

 

Wyczytałem że mogę użyć Seachem CupriSorb na zbicie metali . Wapno i Magnez sobie załatwię balingiem . Ale skąd takie różnice w wynikach, czy możliwe że hanna pokazuje głupoty ?

 

dzięki za wszelkie rady 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanka jak każdy miernik potrzebuje kalibracji raz na jakiś czas. Może tu jest przyczyna rozbieżności. 

Jakiej soli używasz? Dajesz jakieś suplementy? Całkiem niezłe wyniki. Tylko to aluminium i miedź... Nie używasz jakichś tacek aluminiowych przy rozrabianiu, ważeniu soli, albo duraluminium?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam  testów saliferta  i  może to i mało naukowe podejście, ale  trzymam poziom wg tych testów i wg wskazań tych testów reaguję.  

Tłumaczę to tak. Masz poziom jakiejś substancji/pierwiastka w akwarium X. Jak mierzysz go  Testem Y to dostajesz wynik XY. Oczywiście naukowo powinien istnieć test który zmierzy dokładnie liczbe atomów w roztworze, ale to teoria. 

Praktyka akwarystyczna  mówi, że poziom Ca powinien wynosić  np 420.  Ale było to oparte  na testach Saliferta- lub robionych tą samą metodą/reakcją chemiczną.  Zauważyłam że testy typu marinlabu zawyżają poziom KH, miedź. i zasolenie w porównaniu z refraktometrem też jest inne. Oczywiście one pewnie sa bardziej prawdziwe(obiektywne) niz Salifert  ale  jestem przyzwyczajaona do Saliferta i nie bedę zmieniać norm.

Cu tez mi wyszło wysoko. Kupiłam Seachem Cuprisorb - Polecam Salarias mozna kupić na wagę, anie całe opakowanie)   Policzyłam dokładnie ile mam miedzi i ile potrzebuję Cuprisorbu.  dałam o 1/3 wiecej. Po wyłapaniu Nasyceniu miał zmienić kolor na niebieski.  Kolru nadal nie widać.   I teraz mam zagwozdkę  Preparat nie działa czy może poziom miedzi  nie był taki tragiczny?  Ale i jedna i druga firma to nie krzak.

 

A o miedzi testach i obliczeniach jest tu  http://nano-reef.pl/forums/topic/93710-miedź-cu-dopuszczalny-poziom-marinlab/?page=2

 

Edytowane przez TMK
ort (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Darek85 napisał:

Hanka jak każdy miernik potrzebuje kalibracji raz na jakiś czas. Może tu jest przyczyna rozbieżności. 

Jakiej soli używasz? Dajesz jakieś suplementy? Całkiem niezłe wyniki. Tylko to aluminium i miedź... Nie używasz jakichś tacek aluminiowych przy rozrabianiu, ważeniu soli, albo duraluminium?

a jakiś link do metody kalibracji ?

sól H2Ocean Natural Reef Salt

dodaje Korallen-Zucht Aminoacid Concentrate  - 4 krople dziennie 

Prodibio Reef Coral - co 2 tygodnie 2 ampułki 

 

Co do tacek to rzeczywiście mogło się zdarzyć że użyłem miski aluminiowej  przy ważeniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tu

http://www.microaqua.pl/poradnik/hanna-testy/

Na pierwszym filmie masz co i jak. Nazywają to kalibracją, ale to jest tylko test działania na podstawie płynów o znanej wartości mierzonych substancji. U ciebie akurat kH. Jednak jak podczas tego testu wyjdzie pomiar błędny to Hanka chyba tylko do serwisu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku.Testy kropelkowe salifierta (Ca,Mg,KH) pokrywały się, prawie idealnie z wynikami od Marinlab. Miedzią bym się tu nie przejmował. Niepokojące natomiast są wartości P i PO4

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 już od wysyłki testów zbiłem do 0.10 i z tym sobie dam rade ale to  P Fosfor to nie mam pojęcia jak ubić 

No3 mam 0,25 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosphste minus absorbuje zarówno fosfor jak i fosforany. Znajdź też źródło tego fosforu.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz Tamara fajnie napisala;

kazdy z nas przezywal momenty, w ktorych nam sie wydawalo najladniejsze, szyby najczystsze, korale najpiekniej wybarwione. Warto wtedy zagladnac do notatek, jakie parametry pokazywaly NASZE testy przez ostatnie tygodnie. Pewnie, samo trzymanie sie tych winikow nie sprawi, ze zawsze beda takie sukcesy, ale powoli wyrobimy sobie cotygodniowe rutynowe czynnosci przy podmianie wody lub Ballingu i jesli sami czegos nie "poprawimy" to troche inne wyniki testow laboratoryjnych nie beda wywolywac na nas zadnego wrazenia. :D

 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.