Skocz do zawartości
TMK

miedź Cu dopuszczalny poziom MarinLab

Rekomendowane odpowiedzi

Może ja wtrącę swoje trzy grosze.A czy któryś z was może mi podać NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie) dla Cu w wodzie morskiej?Bo odpowiedź że zero bo wodzie morskiej jest zero,to nie odpowiedź.Przy tak ciężkiej matrycy jaką jest woda morska badanie metali śladowych w ilościach rzędu kilku ug/l jest dosyć kłopotliwe,i wpadanie w panikę że ma w baniaku 8 ug/l to moim zdaniem lekka przesada.Należy pamiętać że każdy wynik obarczony jest jakimś błędem, nawet ten wykonany za pomocą ICP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciekawy cytat z neta odnośnie miedzi w zbiornikach słodkowodnych. Wniosek jaki się nasuwa to taki, że w Akwesanie musi być miedź bo jego celem jest zwalczenie glonów powstałych przy zakwitach czy złych stanach zbiornika wodnego.

Cytuj

Srednie steżenie miedzi w nieskażonych wodach rzecznych wynosi 10μg/l a w zanieczyszczonych może siegac nawet 30-60 10μg/l (Brown i Rattigan, 1979). W zbiornikach rekreacyjnych w celu powstrzymania rozwoju szkodliwych glonów stosuje sie nawet steżenie 1 mg/l i mniejsze. Miedz w połaczeniu z
herbicydami służy także do kontroli rozwoju różnych submersyjnych gatunków roslin naczyniowych (Brown i Rattigan, 1979). Metale cieżkie (zwłaszcza nikiel, kadm, cynk, miedz, chrom), czy herbicydy sa bardziej toksyczne dla roslin wodnych niż zwierzat (Bringman i Kuhn, 1978, Blanck i wsp. 1984, Harrass i wsp. 1985, Hughes i wsp. 1988 i Lewis, 1990). ,

Metale cieżkie w wodzie pochodza głównie z celowego stosowania w niej herbicydów. Identyczny proces zachodzi w akwarium – np. miedz wprowadzamy do zbiornika w wyniku kilku zabiegów: uzupełniania i podmian wody na wode wodociagowa mogaca zawierac okreslone steżenia miedzi, w wyniku stosowania preparatów chemicznych takich jak preparaty antyglonowe lub działajace zabójczo na slimaki zawierajace szkodliwe steżenia miedzi, w wyniku stosowania nieprawidłowego nawożenia roslin w akwarium – np. poprzez stosowanie zle zbilansowanych nawozów np. jak to czesto ma miejsce w praktyce – stosowanie mieszanin nawozowych nie przeznaczonych do uprawy wodnej (nawozy hydroponiczne).

Ponadto składniki nawozów akwarystycznych zawieraja czesto EDTA i dodatkowo sprzyjaja akumulacji metali cieżkich w tkankach roslin – w tym miedzi zawartej w preparatach antyglonowych. Czesto stosowana w USA technika kontrolowania zakwitów sinicowych w zbiornikach wody pitnej polegajaca na dodawaniu do wody siarczanu miedzi jako algicydu pociaga za soba gwałtowne uwolnienie toksyn do wody a przez to jej nieprzydatnosc do konsumpcji i rekreacji. (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Srodowiska w Rzeszowie: http://bip.wios.rzeszow.pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przytaczanie badań z lat 70-tych i 80-tych jest celowe, bo jesli chodzi o środki ochrony roślin - np. przytaczanei herbicydy - to w ciągu ostatnicz 30-40 lat zaszła rewolucja. Wiele substancji zostało wycowafych, zakazanych a wiele nowych się pojawiło.

Miedź działa na bezkręgowce. Więc jedynym sensownym powodem dlaczego akwesan miałby zawierać medź jest zwalczanie ślimaków i larw komarów w oczkach. Ale chyba nie jest do tego przeznaczony a z opisu wynika wręcz przeciwnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest to tylko przykład szukający odpowiedzi. Im więcej informacji tym lepiej. No i dotyczy to zbiorników słodkowodnych a nie morskich ;) Kiflu napisał do źródła i czekamy na odpowiedź.

Oprócz zbiornika morskiego mam krewetkarium (bezkręgowce) gdzie też dodaję akwesan w przesadzonej ilości (niestety nie mam testu na Cu) i "robaczki" mają się dobrze a zakładając wysoki poziom Cu nie powinny.

c35b6ee328877d40d56208cd11594fa3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off topic ale krewetek tam masz na niezły koktajl ;] ładnie to wygląda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze kilka wiadomosci

 ReefCrystals Uszlachetniana sól syntetyczna przeznaczona do akwarium rafowego. Posiada odpowiednio wysoki poziom wapnia, wyselekcjonowane mikroelementy, witaminy oraz zawiera specjalne neutralizatory metali ciężkich.

 Ciekawe czym są te neutralizatory? i co dalej dzieje się z tą miedzią. 

Nasuwają się pytania w jakiej formie wystepuje miedź w wodzie morskiej.  Bo mikroemementy, pełny Balling Cu zawierają. Nawet niektóre pokarmy dla ryb.

znalazłam też cos takiego

CupriSorb jest silnym adsorbentem miedzi i metali ciężkich. Usuwa miedź szybciej i skuteczniej niż węgiel dlatego jest idealny w sytuacji awaryjnej, gdy musimy usunąć nadmiar miedzi natychmiast. Wyciąga wszystkie rodzaje miedzi z wody, a jeśli jest w ciągłym użyciu, również ze żwiru lub podłoża. CupriSorb umożliwia utrzymanie bezkręgowców w zbiornikach traktowanych miedzią przez usunięcie ługowania miedzi z podłoży. 
Konkurencyjne produkty nie są produktami chelatującymi, lecz jedynie kationowymi żywicami jonowymiennymi. Żywice takie mogą usunąć miedź z wody słodkiej, ale są nieskuteczne w słonej wodzie. 
Zalecenia: Użyć 250 ml na każde 600 l wody, aby usunąć do 7500 mg (12 ppm) miedzi. Stosować w woreczku filtracyjnym. Aby uzyskać najlepsze wyniki, CupriSorb powinien być umieszczony w miejscu o maksymalnym przepływie wody bezpośrednio na woreczek. Aby usunąć niewykrywalne ługowanie miedzi z podłoża należy używać CupriSorb przez okres co najmniej 2 tygodni, aż miedź przestanie być wykrywalna przez testy. Używać w filtrze kanistrowym, module filtracji chemicznej, filtrze kubełkowym, lub w innym filtrze o dużym przepływie wody. 
Wyczerpanie jest widoczne przez wyraźne zmiany zabarwienia kulek na ciemnoniebieskie lub czarne. Kontrolować poziom miedzi za pomocą testów. CupriSorb może być regenerowany i użyty ponownie. Regeneracja: Wlać do niemetalowego pojemnika 2 szklanki wody i 1/2 szklanki kwasu solnego (dostępny w sklepach z zaopatrzeniem basenu. Zwracać uwagę na ostrzeżenia umieszczone na pojemniku kwasu). Najlepiej to zrobić na zewnątrz, z dala od dzieci. Moczyć przez 1 godzinę, potem obficie przepłukać. Powtórzyć w razie potrzeby, aby przywrócić pierwotny kolor. Wypłukać obficie, dodać wodorowęglan sodu, aż ustanie pienienie i wypłukać ponownie. CupriSorb jest teraz gotowy do ponownego użycia. Jeśli oryginalny kolor nie może być przywrócony po kilku próbach czyszczenia kwasem solnym, przepłukać i powtórzyć krok z wodorowęglanem sodu, a następnie zregenerować tak jak Purigen.

Czyli chyba  robi chelat i miedź jest niedostępna. Tylko w lepszych nawozach do roslin  chyba jest chelatowana by była lepiej dostępna?

Testów na miedź jest sporo, kupiłabym ale mam 

  Cu  4.81 μg/l  czyli 0,004 81mg/l    a testy są o 0 do 1 lub 2.5 mg  Czy da się zmierzyć taki poziom? Ktoś widział skalę tego testu ?

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie) dla Cu w wodzie pitnej wynosi 2 mg/l.Jeżeli ktoś zażywał suplementy diety to pewno zauważy że w składzie znajduje się miedź gdyż w odpowiednich ilość wpływa dobrze na organizm ludzki.Poza wyżej wymienionymi przyczynami znajdowania się miedzi w wodzie pitnej ,to bardzo często jest to instalacja wodna która jest wykonana w miedzi.Wartości rzędu kilka ug/l dla wody pitnej są wartościami mało istotnymi,chyba że ktoś ma chorobę powodującą nietolerancje miedzi(miałem taki przypadek,ale nawet zapewne tu są jakieś granice). Dlatego też testy,są w mg/l, a nie ug/l.Myślę że nie ma powodu popadać w panikę bo ktoś ma 4 ug/l a ktoś 15 ug/l,bo wodzie morskiej powinno być zero.Tylko jak można porównywać potężne akweny wody morskiej z ich skomplikowanymi zależnościami które do dzisiaj są badane przez naukowców i będą badane zapewne jeszcze bardzo,bardzo długo, z naszymi małymi solniczkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwesanu  nie jest dodawany fosfat, krzem a tym bardziej miedź  .te bakterie są na nośniku mineralnym  (skalnym) który może zawierać śladowe ilości tych pierwiastków  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

Tak refleksja mi się nasuwa jak czytam ostatni forum 

Piszemy na takie "ciężkie" tematy 

A ile razy piszemy na prostsze tematy 

Teraz jedziecie ta temat miedzi w produktach sami wiecie ile jest tego w rożnych preparatach ile razy było to sprawdzane ? 

I tak nie dorównamy naturalnym warunkom  - wiec ? 

Może uran następnym razem ?

I teraz pytanie ile wiemy i co robimy przy swoim akwa i co wiemy o nim jak reaguje preparaty które podajemy 

Może tak co podajemy do akwa jak reaguje , jakie wyciągnęliśmy wnioski z tego ? 

Sam wiem po sobie po paru latach zabawy z tym hobby,czym mniej kombinuje w zbiorku przy danej metodzie tym lepiej na tym zbiornik wychodzi 

Nauczyłem się jednego i to podstawa jak dla mnie - Nikt ,ale to nikt za mnie się nie nauczy mojego zbiornika, jak reaguje i jak mogę mu pomóż by istniał  

Pozdrawiam 

Tylko mnie o od razu nie wieszajcie :cheers:  

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel , właśnie po to piszemy o tym co kto dodaje i jak reaguje zbiornik , po to mamy Ciebie starego wyjadacza który testuje , bada , eksperymentuje by nie wyważać otwartych drzwi . 

Trudność jest taka że każdy Akwarysta jest inny , ma inny charakter a co gorsza ma inny zbiornik , inne parametry , biologię czy samą filtrację . Napis w Twojej stopce jest odpowiedzią na wiele nurtujących pytań i problemów . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do akwesanu  nie jest dodawany fosfat, krzem a tym bardziej miedź  .te bakterie są na nośniku mineralnym  (skalnym) który może zawierać śladowe ilości tych pierwiastków  


Może komuś pomoże. Karta charakterystyki Akwesanu.
W akwarium morskim mam na razie mieszane uczucia co do tego produktu... za to w stawie pełen szacun ;-)

http://cloud.tapatalk.com/s/58e0b63c457b3/BIOBAKT%20-%20Akwesan%2010022017.pdf


Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O miedzi nic w tej karcie nie pisze. Tak czy siak to za mocny preparat na domowy uzytek.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakończmy już mieszać w głowach młodym morszczakom tym Akwesanem.

To nie jest preparat do akwarystyki a tym bardziej morskiej.

Chcecie mieć ładne akwarium to zadbajcie o parametry , biologię i światło a efekty same przyjdą.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.