Skocz do zawartości
@Pawel

Miękka rafa - parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś czas zacznę obsadzać akwarium 240l koralami miękkimi. Wymarzył mi się zbiornik w którym będzie wszystko się "bujać" ;) 

Trochę poczytałem o dozowaniu mikro i makro, ale tematy zazwyczaj dotyczą korali twardych. 

Z waszych doświadczeń, jak to jest przy miękkich? Zużycie wapnia jest znikome? Szkieletu nie budują.

Co z magnezem? 

Jod myślę, że spokojnie z ręki będzie można uzupełnić.

Jest sens kupować pompę i ruszać z ballingiem? Czy same podmiany + ewentualne uzupełnienie powinno być wystarczające.

Nie mam doświadczenia, stąd takie dziwne pytanie.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam miękkie, lps ballingiem żyłuję parametry jak widać niżej, a i tak mi wszystko wciąga


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby fajnie w akwarium bujalo to lepiej pojsc w lpsy. Co do ballinga to poczekaj na rozwoj wydarzen i kontroluj parametry. Jak bedziesz widzial spadki to wtedy wyliczysz zuzucie dzienne i zastanowisz sie nad np ballingiem. Pewnie predzej czy pozniej bedzie to nieuniknione 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, CNA napisał:

ja mam miękkie, lps ballingiem żyłuję parametry jak widać niżej, a i tak mi wszystko wciąga

No własnie, o to mi chodzi. 

Czy miękkie też tak wszystko wyciągają z wody?

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi wciąga na pewno, byłeś u mnie na wątku, widziałeś co mam w akwarium, Euphyllie puchną do granic i cały czas puszczają nowe głowy, podobnie z miekkimi, a Xenie już tnę bo idzie jak chwast, podmiany raz na 2 tyg 8%, kapka bakterii i uzupełnienie parametrów Ballingiem  


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem kiedyś podobny temat z pytaniem o ważne parametry dla korali miękkich i nikt nie potrafił jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Co się dowiedziałem, doczytałem, widziałem na filmach to w naturalnych warunkach korale miękkie rosną obok twardych i teoretycznie powinny mieć takie same parametry wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, maciej01 napisał:

Zakładałem kiedyś podobny temat z pytaniem o ważne parametry dla korali miękkich i nikt nie potrafił jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Co się dowiedziałem, doczytałem, widziałem na filmach to w naturalnych warunkach korale miękkie rosną obok twardych i teoretycznie powinny mieć takie same parametry wody.

Maciek, problem polega tylko na tym, że w akwarium nie ma nawet 1/10 pożywienia w toni wody. Aczkolwiek w moim wyżyłowanym akwa (parametry) dają radę miękkie (zooa, ricrdea). wszyscy mówią, że miękkie potrzebują lekkiej "gnojówki", ale ile jest w tym prawdy to nie wiem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Miękkie potrzebują lekkiej gnojówki" to tylko teoria, jak na rafie rosną obok twardych. Według mnie są bardziej wytrzymałe na złe parametry. Sam widzisz po swoim akwarium no3 masz bliskie 0, a po4 0 i jakoś miękkie Tobie rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciej01 napisał:

Zakładałem kiedyś podobny temat z pytaniem o ważne parametry dla korali miękkich i nikt nie potrafił jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Co się dowiedziałem, doczytałem, widziałem na filmach to w naturalnych warunkach korale miękkie rosną obok twardych i teoretycznie powinny mieć takie same parametry wody.

Czytałem parę dni temu ten temat. I tak jak piszesz, konkretnej odpowiedzi nie było.

Chciałem się dowiedzieć czy miękkie tak samo pochłaniają z wody wapń, magnez i inne. 

Widziałem też tematy gdzie padały stwierdzenia, że ubycie wapnia przy miękkich jest znikome i same podmiany wystarczą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz, że na temat miękkich koral jest bardzo mało i ciężko uzyskać miarodajne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość korali miękkich sama sobie rośnie i nie trzeba się zbytnio przejmować parametrami wody.

Jak ktos chce dokarmiać miękkasy to najlepiej dodawać troszkę aminokwasów, ew jakieś witaminki. Ballinga powinno się dodawać wtedy gdy jest taka potrzeba czyli spada Ca i Kh. Przy samych miekkich, powinny wystarczyć podmiany, ew. można lać ballinga "z ręki". Oprócz koralowców twardych, kh i Ca jest spożywane przez np glony wapienne, a pewnie tez przez ślimaki i inne stworki.

Zdaje się że Aquaforest w swojej instrukcji ma opis preparatów dla akwarium z miękkasami.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja dokarmiam np. Ricco FOOD, czerwony plankton, fitoplankton. Teraz obecnie indywidualnie kazdego osobno.

Zauważyłem że mimp wszystko duzo lepiej i szybciej rosna gdzie no3 i po 4 jest wykrywalne. A zdecydowanie lepiej polipuja przy zerach. Ale pytanie czy lepiej polipuja bo blagalnie szukaja pokarmu. Czy poprostu nie skupiaja sie na wzroscie, a na wystawianiu jak najwiekszych polipow. 

Nie mam pojecia. Takie cis zauwazylem u siebie.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.