Skocz do zawartości
tedeus63

wyniKI badan wody icp

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dzis wyniki badan wody iCP  z marin lab . znalazłem 2 bardzo przekroczone normy Cu  miedz  .(nad po4 juz pracuję) . i krzemiany SI. Proszę o pomoc w odczytaniu wyników. i odpowiedz co zrobić by pozbyć się miedzi z  akwa. Drugie  pytanie krzemiany mam juz w wodzie RO 148mq na litr . plus minimalne iości zn cynku reszta zero . co zrobić by pozbyć sie krzemianów w wodzie RO.mam duzy filtr RO i dodatkowy pojemnik z żywicą. Zywicę wymieniam co miesiąc .  dlatego mam wojnę z wirkami . A MIEDZ  CHYBA  ZAŁATWIA MI PO KOLEI WSZYSTKIE SPS.  Najgorsze jest to że nie mam pojęcia skąd u mnie w wodzie tyle CU.

img_20170914032147_20170913_211607_zmniejszamy_pl.jpg

img_20170914032220_20170913_211620_zmniejszamy_pl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cu-5.49 ...

 

chciałoby sie napisac jak na elektrodzie:

Temat wałkowany w ostatnich dniach wielokrotnie, użyj opcji szukaj, zamykam

 

A poważnie to miedź nie jest Twoim problemem. Serio kilka wątków ostatnio o tym bylo.

 

Krzem tez nie jest żadnym problemem.

daj troche AF phosminus, uzupełnij braki i moim zdaniem po sprawie

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Egon ma wyższą miedź niż ty. A jego SPS nie wyglądają na umierające...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle miedzi to żadna miedź, masz takie niedobory innych pierwiastków jak np lit czy stront że to jest problem. Nie wspomnę o fosforanch 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront, jod, bor i mangan są potrzebne do kolorów, wszystkie za mało, do tego stront bierze udział w kalcyfikacji. Zakłócasz procesy biochemiczne w koralach. Miedź to pikuś.

Z jednej strony głodzisz SPS mikroelementami a z d drugiej jak napisał Damian - maltretujesz je fosforem.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stront, jod, bor i mangan są potrzebne do kolorów, wszystkie za mało, do tego stront bierze udział w kalcyfikacji. Zakłócasz procesy biochemiczne w koralach. Miedź to pikuś.
Z jednej strony głodzisz SPS mikroelementami a z d drugiej jak napisał Damian - maltretujesz je fosforem.
 

Wyglada na to ze jestes najlepszym teoretykiem z suchym akwa na forum ;) zeby kazdy tak zaczynał !


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proszę o pomoc i  doradztwo was bardziej doswiadczonych w wynikach testów.   :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Coltrane napisał:

Wyglada na to ze jestes najlepszym teoretykiem z suchym akwa na forum ;) zeby kazdy tak zaczynał !

Zobaczymy, jak będzie z praktyką.

Tadeusz napisz co dajesz do akwarium i co w nim masz. Na pewno ci ktoś podpowie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Z wlasnej autopsji powiem ze miedz 5 to bajka, przy miedzi 45 nic mi nie padlo także tym sie nie przejmuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 DO TEJ PORY  Tylko podmianki na soli IO i  lełem  balinga po 80ml dziennie . akwa mieszane , spsy lpsy i miękkie . tylko spsy zaczeły grymasic od jakiegos miesiąca.( rosły prawie dwa lata cudnie), reszta rosnie . . Kupiłem teraz grotech ABCIM I OD soboty leję kazdego po 2ml dziennie . . Jan myslałem ze miedzi mam starsznie duzo a tu mało pierwiastkow które wymieniliście. od dzis zwieksze dawke do 5 ml dziennie . a moze są w sklepach osobno stront li i inne ?

 o miedz w akwa  podejzewam czujnik poziomu wody który nawalił i miał otwarta izolacje ale juz wymieniony .

 

 

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z krzemianami walczysz nie żywicą DI  tylko regularną wymianą prefiltrów  są też pochłaniacze na krzemiany Sera silcate clear, oraz na CU  Seachem Cupri-Sorb. 

a zrobiłeś ICP na wodę z RO ? wtedy byś wiedział co twój filtr przepuszcza, mój przepuszczał metale cieżkie Cu i Zn i po prostu zastosowałem wielką rurę od twistmana taką na żywicę, zamontowałem jako ostatni stopień zaraz za żywica DI - a tam wsypałem opakowanie Cuprisorbu :)  dodatkowo do akwa dałem mały woreczek Cupri sorb  ten najmniejszy 100ml pakowany w oryginalny woreczek seachema zgrzewany ( dokładnie taki sam jak w małych purigenach) i to dałem w miejsce o zwiększonym przepływie.

 

W pierwszym moim badaniu ICP też wynikły braki w Borze  oraz w Stroncie i jeszcze Siarczanach - braki uzupełniłem preparatami Tritona 

Triton Boron,  Triton S,  oraz  Triton Strontium i po problemie.   Jak masz bardzo dużo Krzemianów, mimo świeżo wymienionych prefiltrów w osmozie to możesz rozważyć montaż jeszcze jednego zasobnika z Sera silcate clear - ale zupełnie nie wiem czy on nadaje się do pracy w wodzie słodkiej - osmotycznej

 

Jeszcze jedno - zauważyłeś totalny brak kalcyfikacji ? z tąd ten nadmierny magnez i Ca się robią ? może skręć pompki od ballinga jeśli go podajesz, bo będziesz miał w kosmos te parametry, KH może znikać bo jeszcze są ślimaki itp.

Ja jestem już 4 miesiące po badaniu wody i widzę że też mi siada kalcyfikacja :/ skręcam pompy i skręcam leje tylko KH - pewnie tez się zrobiły braki w Stroncie i Borze - chyba czas zrobić badanie :( eh znowu wydatek ;P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybkom daje 3 kostki dziennie mrozonki , 11 rybek w tym maly zóltek , hepatus. 4 antiaski ,fridmani , doktorek ,2 nemo , 1 chrystipera. Suchego nie sypie wcale bo nie jedzą . a mrozonki znikaja w kilkanaście sekund.

Ura własnie w wodzie RO mam 148 mq na litr prefiltry wymienia równiez raz w miesiącu razem z żywicą. krzemiany w akwa 78

to zn ze MG I CA tez jest za duzy?

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Krzemiany to jeden z głównych składników wody morskiej. Krzemiany są pochłaniane w ogromnych ilościach przez ekosystem rafy koralowej. Rafy koralowe powinny być nazwane rafami gąbkowymi albo ewentualnie rafami glonowymi. Glonów i gąbek jest na nich znacznie więcej niż korali. Z krzemu gąbki budują swoje organizmy. Z krzemionki okrzemki budują swoje pancerzyki. Okrzemki wchodzą w skład fitoplanktonu...

Ja dozuję do głównego obiegu krzemiany. Kiedyś sypałem krzemian sodu łyżkami. Nigdy nie zauważyłem żeby wzrosło stężenie krzemianów w wodzie. Zauważałem jedynie intensywny rozwój gąbek. 

Po co dozować do zbiornika siarczany? Kompletnie tego nie rozumiem. 

Na ulotce jest uśmiechnięta pani i fajnie.  Ale nie ma źródła, z którego pochodzą wartości stężeń poszczególnych pierwiastków, które zdaniem autora są w wodzie morskiej. Moim zdaniem te wartości odbiegają od tego co mówi literatura. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, tedeus63 napisał:

Rybkom daje 3 kostki dziennie mrozonki , 11 rybek w tym maly zóltek , hepatus. 4 antiaski ,fridmani , doktorek ,2 nemo , 1 chrystipera. Suchego nie sypie wcale bo nie jedzą . a mrozonki znikaja w kilkanaście sekund.

Ura własnie w wodzie RO mam 148 mq na litr prefiltry wymienia równiez raz w miesiącu razem z żywicą. krzemiany w akwa 78

to zn ze MG I CA tez jest za duzy?

 

Nie nie jest - nie masz się co martwić na zapas.

Pewnie masz jakiś lipny stary zanieczyszczony piachem wodociąg i dla tego tyle tych krzemianów, a okrzemki wysypuje w akwarium>?

tak jak pisze @nanokaczor krzemiany są absorbowane przez organizmy morskie.

45 minut temu, nanokaczor napisał:

Krzemiany to jeden z głównych składników wody morskiej. Krzemiany są pochłaniane w ogromnych ilościach przez ekosystem rafy koralowej. Rafy koralowe powinny być nazwane rafami gąbkowymi albo ewentualnie rafami glonowymi. Glonów i gąbek jest na nich znacznie więcej niż korali. Z krzemu gąbki budują swoje organizmy. Z krzemionki okrzemki budują swoje pancerzyki. Okrzemki wchodzą w skład fitoplanktonu...

Ja dozuję do głównego obiegu krzemiany. Kiedyś sypałem krzemian sodu łyżkami. Nigdy nie zauważyłem żeby wzrosło stężenie krzemianów w wodzie. Zauważałem jedynie intensywny rozwój gąbek. 

Po co dozować do zbiornika siarczany? Kompletnie tego nie rozumiem. 

Na ulotce jest uśmiechnięta pani i fajnie.  Ale nie ma źródła, z którego pochodzą wartości stężeń poszczególnych pierwiastków, które zdaniem autora są w wodzie morskiej. Moim zdaniem te wartości odbiegają od tego co mówi literatura. 

 

:) siarczany  z tego co mi wiadomo to są baterie beztlenowe autotroficzne które odżywiają się siarką na bazie chemoautotrofy - rozkładają siarkę , ale poza nimi to nie znam innych zapotrzebowań, pewnie mogą  być głęboko w żywej skale. Jak ktoś jeszcze wie o jakimś zapotrzebowaniu na S to proszę pisać śmiało.

Edit: przypomniało mi się z bardzo dawnych czasów - pamiętacie filtry siarkowe Aquamedica ? te beztlenowe reaktory denitryfikacyjne? one chyba były oparte o te bakterie siarkowe widocznie jeszcze jedzą przy okazji No3

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, nanokaczor napisał:

Nie jest tak. 

 

:)  tak czy inaczej miałem braka to dodałem - trudno może bez sensu, ale jednak po coś są te wytyczne tych badań ICP, a i w mojej soli jest poziom Siarczanów.


Też mi się wydaje że one raczej nie jedzą sobie No3 - ja o nich głównie czytałem przy okazji czytania o biotopach kominów geotermalnych na dnie oceanów, raczej to nie rafa, ale bardzo ciekawy temat w sumie. 

 

ale wracając do tematu Stront i Bor trzeba uzupełniać zwłaszcza jak się ma koralowce kalcyfikujące a tymbradziej SPS - ważne by robić to z umiarem i stopniowo, powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.