Skocz do zawartości
Tapajos32

Kolejne (które to już) 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za linka niestety do Przerobek mam dwie lewe łapy więc skończę pewnie z jakimś małym skimmerkiem choc to zawsze mniej miejsca w takim słoiku.... a zinnej beczki , czy jest sens kupowania testów NH3 NO2 tu na forum wyczytałem że przydajją się tylko w przypadku skały z frachtu nieodgazowanej ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem tych testów, ale to żaden wyznacznik. NO2 na pewno w okresie dojrzewania się przyda, potem chyba nie. Ale to tylko czytałem więc, jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi. 

Jeśli chodzi o skimmer, to ja odpuściłem. 

Ewentualnie możesz poszukać kaskady z wbudowanym skimmerem i wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia i FZN-3 polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DomanLBN napisał:

Koralia i FZN-3 polecam

Mam ten sam zestaw i daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś co nie wygląda a działa nie jest głupie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o tidalu ale tym mniejszym, niestety zakupilem fzn1 a wczesniej cyrkulacje jebao sw2 , raz ze juz nie chce kombinowac z kosztami a dwa ze tidale sa na tyle mocne ze nie bedzie mialo sensu wkladanie cyrkulacji jebao, kupilem skimmer eheima jest naprawde maly i bede go wkladal okresowo jak kożuszek sie pojawi... czekam jeszcze tylko na szafke ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada, nawet tidal 110, nie zrobi Ci takiej cyrkulacji, żeby skutecznie osady przedmuchać, więc jakaś cyrkulacja to i tak potrzebna. No ale jak masz skimer już to nie ma tematu. Tylko ja na Twoim miejscu bym nie kombinował z "wkładaniem okresowo", bo to zaraz coś połamiesz przy takim wkładaniu i wyciąganiu co chwila. Z reszta, po jakimś czasie sam do tego dojdziesz, że nie będzie Ci się chciało tego skimera wyciągać. Lepiej od razu pokombinuj, żeby znaleźć dla niego stałe miejsce. Taki urok kosteczek, że trochę gratów tam w nich na widoku siedzi. Ale przecież nie o to chodzi, co na tylnej ściance wisi, tylko o to, co w takiej kosteczce mieszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w akcji tidala mniejszego w 30 litrach naprawdę robi robotę i jest dużo lepszy od kaskady ale to twój wybór pozdrawiam i życzę miłej zabawy [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słony leszczu mas rację zostawie go na stale, co do kaskady to bede mial ja skręconą na minimum a dmuchac ma cyrkulacja w trybie naprzemiennego falowania plus jeszcze skimmerek tez teoche ruchu zrobi, ale też skręce go raczej na minimum bo coś czuje ze w 30 łatwo o efekt pralki. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ustawić cyrkulację w kosteczce to powinna być konkurencja olimpijska, ale to inna sprawa. 100 tysięcy prób i błędów, no i oczywiście *&$^*(@ też przy okazji nie mało, a na końcu i tak jest kiepsko, ale już nie masz siły dalej się z tym pierniczyć, wiec zostaje ja jest:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napewno bez kombinacji sie nie obejdzie.....
BTW kupilem piasek nature ocean jest on w formie wilgotnej (w worku jest trochę wody) ponoc zawiera liczne bakterie denitryfikacyjne co sądzicie o takim "żywym" piasku? Worek ma 4kg cos mi sie zdaje ze to za duzo jak na 30l ?



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bedzie za dużo. Ja wsypałem taki worek u siebie na początku i piachu jest 3-4cm a to trochę za dużo. 

Może spróbuj wsypać 1/3 worka i zobacz jak Ci odpowiada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tapajos32 napisał:

Worek ma 4kg cos mi sie zdaje ze to za duzo jak na 30l ?

Raczej będzie dobrze :) a tak na poważnie to kwestia gustu, w starej 30tce miałem ten sam piach i dla mnie było super, ale lubię jak piachu jest więcej niż mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tez o to ze chcialbym tam trzymac jakąś babke symbiotyczną z krewetką, a one lubią dużo kopać, więc może dac caly worek?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to daj cały. Zawsze można potem odessać jakby coś się zmieniło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jeszcze gdziw na śląsku kupić dobrej jakości żywą skałe, w Częstochowie jest jeden maly sklepik z morszczyzną, ale tamtejsza skała mnie nie zachwyciła yła miejscami lekko zamulona...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam duży dylemat czy zakupić real reef rock czy zwykłą żywą skałe? Za RRR przemawia zwłaszcza jej wygląd ale jej zastosowanie narzuci pewną sterylność brak tego c ałego mikro i makro życia które spotyka się na żywej skale, czy wogóle jest sens stosować RRR w takiej kosteczce?



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na żywej że sklepu (choć czy rzeczywiście była żywa czy tylko moczona to z czasem mam wątpliwości)

Ale do rzeczy, z teorii i własnego doświadczenia:

1. Żywa skala:

 Plusy:

- zasiedlona bakteriami, teoretycznie krótsze dojrzewanie, życie które może wyjść ze skaly.

Minusy:

- trudno na początku ocenić jej jakość, można trafić mocno zaniedbaną, niechciane życie jakie może wyjść ze skały 

2. Sucha skała:

Plusy: 

- łatwiej pokleić poza akwarium i zrobić dowolną konstrukcję, brak niechcianych pasażerów, 

Minusy:

- teoretycznie dłuższe dojrzewanie, jest jałowa. 

Wiem, że niewiele pomoglem ale jakbym miał drugi raz stawiać akwarium to pewnie bym spróbował na suchej. 

Ale zaznaczam że jakiekolwiek doświadczenie mam tylko z żywą,  więc może wypowie się ktoś kto ma porównanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby ta rrr jest takze sprzedawana w formie wilgotnej czyli jest zasiedlona bakteriami?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilbym żywą ale nie mam doświadczenia i boje się że utonę w dino/ cyjano i straszliwych wieloszczetach :D


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tapajos32 napisał:

boje się że utonę w dino/ cyjano i straszliwych wieloszczetach

Też miałem suchą, a wraz z nią dino i cyjano, także nie znasz dnia ani godziny ;). A wieloszczety wprowadziłem sam z premedytacją do akwarium :)

Zapomniałbym, pierwsze akwarium miałem na żywej i nigdy ani na chwilę nie miałem ani dino ani cyjano.

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, odan napisał:

Też miałem suchą, a wraz z nią dino i cyjano, także nie znasz dnia ani godziny ;). A wieloszczety wprowadziłem sam z premedytacją do akwarium :)

Dojrzewania nie unikniesz. Jeśli chodzi o wieloszczety itp, to z jakąś szczepką przyniesiesz. Tak u mnie było.  Przy suchej masz pewność jedynie, że nie jest "nasiąknięta" fosforanami i azotanami bo np leżała w zapuszczonym zbiorniku. 

A bakterie i tak będziesz lał jakieś więc sucha skala też się z czasem zasiedli. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ae83d633eba65198dd09cbb82df0c8b0.jpgZmontowane na sucho :) i kolejny problem - lampka daje po oczach zwlaszcza jak się usiądzie szafka ma 110 cm wysokosci jest na to jakas rada, moge ja sciemnic ale niewiele to daje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.