Skocz do zawartości
AmonS

chemia i preparaty do akwarium - prośba o poradę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję porady odnośnie chemii i suplementacji akwarium.

Posiadam akwarium 54l (60x30x30) - taki mój poligon doświadczalny xD docelowo będzie około 300 ;)

 

w akwarium na razie miękkie, lpsy i 2 spsy ale docelowo chciałbym więcej spsów ;)

oświetlenie 2x24w T5

2 cyrkulatory po 2000l/h

kaskada z siporaxem + matrix carbon, phosguard i purigen.

Sól instant ocean od aquarium system.

Planuję zacząć suplementację zbiornika... Tylko jak i co stosować?

Teraz stosuję tylko podmianki wody co 7 dni i stability od seachem'a...

Myślałem o ballingu z AF... te całe componenty 1+2+3+

do tego zooplankton + fitoplankton

co jeszcze jest potrzebne?

Czy ten cały zestaw componentów 1+2+3+ to jest takie kompleksowe czy potrzeba osobno jeszcze jakieś dodatkowe środki stosować?

Jestem totalnie zielony i przebijam się przez tony artykułów ale są  w nich niezrozumiałe dla mnie treści :(. Jedni nic nie dodają inni balling ale zwykły + mikro i makro ... a jak jest z tymi Componentami od AF?? 

Byłbym wdzięczny za prostą podpowiedź w stylu:

Kup:

1)

2)

3) 

Chodzi mi o jak najprostsze rozwiązanie ... wiem że osobne mieszanie z prochów ballinga jest tańsze od tego z AF ale chciałbym uniknąć lania miliona środków a zastąpić to kilkoma gotowcami :) 

Pozdrawiam,

Maks

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba robić testy, żeby wiedzieć czego i w jakim tempie ubywa. Inaczej się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według testów bardzo powolutku ubywa kh ca i minimalnie mg ... ale testów na takie specyfiki jak mikro i makro elementy nie ma :/ przynajmniej domowych xD

 na 100 % potrzebuję ballinga tyle że zastanawiam się nad AF component 1+2+3+ bo chciałbym też mikro i makro mieć w tym ... 

czy coś jeszcze w stylu nie wiem... iod, potas czy to wszystko jest już w tych componentach?

no i co do karmienia zooplankton i fitoplankton? czy jakieś "pro food coś tam XD"?


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy miękkich i lpsach, wystarczą regularne podmiany. Componenty to dla sps-owców :)

Balling jest uzależniony od konsumpcji korali (i to twardych), a to zależy od wielu czynników - trzeba testów, żeby wiedzieć co i ile ubywa :) Upewnij się też w 100% co do zasolenia, często niskie parametry, albo wysokie okazują się winą zasolenia. Więc musi być stałe, dobre zasolenie i wtedy się kontroluje Kh, Ca, Mg i jeśli spadają, oznacza to, że koralowce chcą żyć i pobierają to z wody do wzrostu i wtedy jest tu potrzebny balling.

Upewnij się również co do No3 i Po4, wyższe te parametry + mikro przy miękkasach, to proszenie się o kłopoty w postaci glonów itp.

Fitoplankton dawałbym delikatnie, nie zaszkodzi a rozbuja życie w zbiorniku, zoo odpuściłbym narazie.

 

Zaopatrzyłbym się na Twoim miejscu w porządne testy, nic na wariata byle 'lać' ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie mierzę no3 - około 5

no2 niewykrywalne

po4 niewykrywalne

zasolenie 1.023

kh 7.1

ca 340

mg 1200

Dwa tygodnie temu było 

kh 7.9

ca 360

mg 1300 (no może deczko mniej bo troszkę źle pomiar zrobiłem :/ czyli jakieś 1250-1300 o tak ;) )


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha same podmiany,zartujesz chyba,co lps wapnia nie ciągna i glony wapienne,slimaki?

Ja do 250 z miekasami  2 twarde, Acana i Tubipora musica, leje ballinga 50ml/dzien.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętajmy że akwarium mam 54l ... brak odopieniacza ;) 

mam masę drobnych ślimaczków i jedną krewetkę czyszczącą  do tego ze 6 lpsów i 2 spsy ;)

wg powyższych testów balling wskazany ;) 

tylko teraz co do ballinga? czy lać tylko te componenty od AF i fitoplankton dla dokarmiania ? i może raz na jakiś czas jakieś zooplankton?

czy coś do tego jeszcze?

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien zasolenia, bo Ca i mg trochę niskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg spławika który mam w domu 1.022 ale w sklepie zoologicznym zbadałem profesjonalnie i jest 1.023... 

też pomyślałem o tym, że może coś nie tak z zasoleniem.

Akwarium od zalania ma jakieś prawie 2 miesiące ... a od 3 tygodni jest w nim sporo lpsow, spsów i ślimaków... przy podmiankach uzupełnia się niewiele ... może tyle wyciągnęło...

Stąd plan z ballingiem ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz, że zdania są podzielone co do ballinga. Musisz sam zdecydować.? Lać, czy nie lać o to jest pytanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zakup refraktometr z płynem kalibracyjnym salifetra, zasolenie masz niskie, podbij do 1.025 przy podmianach to parametry zeskoczą. 

W pierwszym poście jest mowa o 2ch sps, a teraz, że sporo? :)

Upewnij się jednak od zasolenia bo to wszystko od niego się zaczyna,1.022 jest dobre dla ryb, nie dla korali- to juź jest dolna granica. Ustaw na 1.025 i patrz wtedy na ca i kh.

Edytowane przez Raffy14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu akwarium bez żadnych testów i suplementów i jakoś wszystko rośnie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

A tu akwarium bez żadnych testów i suplementów i jakoś wszystko rośnie 

 

To fakt piękne szkiełko to raczej wyjątek niż wzór do naśladowania ;)

Czyli co taki zestaw:

- Component 1+2+3+

- fitoplankton

- zooplankton

Coś jeszcze potrzebuję?


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz wkleić zdjęcie swojego akwarium? Łatwiej będzie zaproponować produkty.

Jak dla mnie to wystarczy podnieść zasolenie do 1,025 i kontrolować czy jest potrzeba dodawania Ca,KH,Mg jak będzie to w początkowej fazie zaopatrzyłabym się w Ca Plus jedynie bo Ca jest najniższe u Ciebie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień sól na bogatszą, to na tym etapie  wystarczy. Jak konsumpcja wzrośnie to wówczas włączysz ballinga.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega się upał że chce component to niech kupi i leje co mu bronicie, w końcu ma dwa spsy ;-) 

A tak nawiasem w ogóle nie czytasz co inni piszą tylko walkujesz jedno i to samo jakbyś chciał żeby ktoś napisał tak kup component, fito i zoo i lej no to kup i lej po co się pytasz skoro się nie pytasz i nie czytasz odpowiedzi 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu myślałem, że konsumpcja już jest wyższa niż uzupełniają podnianki...

Zmienię sól i podbiję do 1.025. 

Wtedy zrobię testy i zobaczę ... jeśli nadal będą braki to rozważę albo pełny balling albo podbijanie tego czego będzie brakowało ;)

8 minut temu, Moljzesz napisał:

Kolega się upał że chce component to niech kupi i leje co mu bronicie, w końcu ma dwa spsy ;-) 

 

Cytuj

w akwarium na razie miękkie, lpsy i 2 spsy ale docelowo chciałbym więcej spsów ;)

Docelowo ta mała kostka ma być bardziej spsowa ;) Już w tym tygodniu planuję podjechać i kupić kolejne 3-4 a może i więcej ... stąd moje obawy o spadki kh mg i ca ;) bo wcześniej było stabilnie ( przed wprowadzeniem tych 2 spsów i kilku lpsów ;), garść ślimaków i krewetka przy tak małym szkiełku też nie są bez znaczenia ), a co będzie jak spsów będzie 6-8?

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, AmonS napisał:

Po prostu myślałem, że konsumpcja już jest wyższa niż uzupełniają podnianki...

Zmienię sól i podbiję do 1.025. 

Wtedy zrobię testy i zobaczę ... jeśli nadal będą braki to rozważę albo pełny balling albo podbijanie tego czego będzie brakowało ;)

 

Docelowo ta mała kostka ma być bardziej spsowa ;) Już w tym tygodniu planuję podjechać i kupić kolejne 3-4 a może i więcej ... stąd moje obawy o spadki kh mg i ca ;) bo wcześniej było stabilnie ( przed wprowadzeniem tych 2 spsów i kilku lpsów ;), garść ślimaków i krewetka przy tak małym szkiełku też nie są bez znaczenia ), a co będzie jak spsów będzie 6-8?

Ja bym stosował pełny balling jak już żeby nie rozjeżdżać parametrów ale najpierw większe akwarium ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Moljzesz napisał:

Ja bym stosował pełny balling jak już żeby nie rozjeżdżać parametrów ale najpierw większe akwarium ;)

No właśnie dla tego pytałem o te componenty czy tylko je się stosuje czy coś razem z nimi ;)

A jeśli chodzi o większe akwarium to na razie 300l holenderskie stoi ale jak mój "poligon" morski zacznie się rozrastać a ja poznam bardziej mechanizmy to robimy "przekładkę" ;)


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem koledze na moim przykladzie, ballinga z af załaczyłem dopiero jak konsumpcja KH w tydzień leciała z z 9,9 na 9,2  

wówczas to było 20ml na 200l. przy soli red sea pro - czyli bardzo bogatej.

Jeszcze jedna rada , przedawkowanie micro będzie skutkować pyłem na szybach.

Co prawda AF zaleca podawanie ballinga w równych dawkach i to się sprawdza na początku niestety pózniej zazwyczaj wymaga korekty.

Wystarczy dozować samo fito, zoo pojawi się samo jak będzie fito. Przy młodym zbiorniku wymaga to rozsądku bo można sobie zafundować zakwit fito czyli zieloną wodę.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.