Skocz do zawartości
Gość ensso

Obsada 360L na mce600

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Witajcie,

Będę bardzo wdzięczny za kilka pomocnych rad w doborze obsady rybnej do zbiornia 120x60x50h czyli 360L. Koralowce przewidziane miękkie które pewnie zostaną wzbogacone z czasem o lps. Odpieniaczem będzie MCE600. Zbiornik otwarty, zapewne z koroną, a jak zajedzie potrzeba to i z siatką. Będzie to pierwsze zbiornik morski także chęć posiadania kolorowych, ciekawych zwierzaków jest po prostu... ogromna ;) ale chłodna głowa mówi, że po pierwsze zupa rybna to nic dobrego (a to jeszcze sprawdzone ze słodkiej wody), a po drugie nie ma co obciążać odpieniacza jak i całego systemu który chcę oprzeć na biomasie koralowców miękkich i wspomnianym MCE600 (kiedyś może pudełko i dsb/refugium jak już się znudzi działający układ, a i przesiadka na większe będzie się zbliżać - przecież to nieuniknione, ale zakładamy obsadę pod samego MCE600).

Jeśli chodzi o ryby to królem zbiornika zostanie popularny żółtek (zebrasoma flavescens) - tutaj nie podlega to żadnej dyskusji bo to pupil żony który pasuje do lacobelu w kuchni (otwarta na salon) i rzepaku za oknem :clowning a dodatkowo świetnie komponuje się z kolorem oczu księżniczki w postaci kotki brytyjskiej. Ma być i koniec. W sumie dzięki niemu udało się wcisnąć 360L, a nie 112L :D Ja osobiście chcę mandaryna wspaniałego (synchiropus splendidus) - oczywiście mam świadomość, że zbiornik musi dojrzeć. Jako ożywienie myślałem o ławicy garbików zielonych (chromis viridis) - w jakiej ilości polecicie? i czy warto? Pewnie dojdzie Apogon kardynał (Pterapogon kauderni) - 1szt czy parę? Co do obsady sprzątającej - będę wdzięczny za podpowiedzi.

W ogóle jestem bardzo otwarty na wasze sugestie odnośnie obsady.
Na górze zarys który jest bardzo mglisty poza dwoma pewnymi kandydatami: żółtek i mandaryn. Reszta obsady to kwestia całkowicie otwarta i liczę na waszą pomoc Panowie i Panie :)

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki fajny masz rozmiar akwarium, ech że też ja się nie słuchałem starszych :P

Pterapogony - para, para i tylko dobrana para; taką kup, nie bedziesz żałować. Wogóle zachowania ryb w parach są zdecydowanie hmm ..ciekawsze, ryby bardziej witalne.

Nie miałem chromisów, z obserwacji u znajomych z zakupionego stada zostają 2 lub 3 szt a te juz wtedy efektownie nie wyglądają.

Z rybami są gusta i gusteczka ale w planowanej obsadzie uwzględnij ryby które są antidotum na potencjalne plagi jakie zapewnie cię dopadną np borsuk na valonię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast chromisów zobacz Zoramia (Apogon) leptacantha lub pomyslałbym o pseudoantiaskach 2 samiczki i samiec. Ja bym dał parkę pterapogonów lub pizamkę, błazenki i twoje pewniaki. Napewno jakiś pustelnik i jeżowieć ( mały np. Tripneustes gratilla ) . Nie wiem czy przewidujesz piasek ale jakas babeczkę i ślizga. 

Edytowane przez dorian90 (wyświetl historię edycji)

160x60x75h Deltec SC 2060, ATi 8x54w i inne graty

Wykonuje stelaże pod akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pustelników polecam tego Ciliopagurus strigatus, jest bardziej ostrożny i spokojniejszy od niebieskiego C. elegansa. Z krewetek polecam L. amboinensis i L. wurdemanni na szklane róże. Dzisiaj wziąłbym  3 pseudoanthiaski niż chromisy, wnoszą więcej kolorów do zbiornika. Odradzam też P. hepatusa, zamiast niego wziąłbym strigosus ctenochaetus jezeli miałby być drugi pokolec, o ile w ogóle ma być.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem jest planowaine ryb jak pisze @Arturro - czyli pomocnych w potencjalnych plagach. W tym litrażu dodałbym jeszcze jakiegoś pokolca - czyli powiedzmy ze glony były by ogarnięte. Później coś do przekopania piachu żeby utrzymjać go w czystości - jakaś ładna babka. Wypadało by mieć doktorka, zawsze to jakaś potencjalna pomoc przy pokolcach. Jesli jestesmy przy wargatkach to polecam też chrysusa - przeważnie bez problemu dogaduje się z doktorkiem, ma kolor na którym z żoną Wam zależy, jest bardzo aktywny, a jako bonus może się okazać że przepada za wirkami, które mogą się kiedyś przytrafić. Do tego parka błazenków i masz fajną obsadę :) Do tego 4-5 ślimaków stożków, 2-3 krewetki czyszczące i gotowe. Kraba i jeżowca odradzam na dłuższą metę. Na początku tak, ale potem b\edą Ci działać na nerwy ciągłym przewracaniem szczepek. 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Blizzard2009 napisał:

Dobrym pomysłem jest planowaine ryb jak pisze @Arturro - czyli pomocnych w potencjalnych plagach. W tym litrażu dodałbym jeszcze jakiegoś pokolca - czyli powiedzmy ze glony były by ogarnięte. Później coś do przekopania piachu żeby utrzymjać go w czystości - jakaś ładna babka. Wypadało by mieć doktorka, zawsze to jakaś potencjalna pomoc przy pokolcach. Jesli jestesmy przy wargatkach to polecam też chrysusa - przeważnie bez problemu dogaduje się z doktorkiem, ma kolor na którym z żoną Wam zależy, jest bardzo aktywny, a jako bonus może się okazać że przepada za wirkami, które mogą się kiedyś przytrafić. Do tego parka błazenków i masz fajną obsadę :) Do tego 4-5 ślimaków stożków, 2-3 krewetki czyszczące i gotowe. Kraba i jeżowca odradzam na dłuższą metę. Na początku tak, ale potem b\edą Ci działać na nerwy ciągłym przewracaniem szczepek. 

Podoba mi się propozycja Andrzeja. Do zestawu dołożyłbym jeszcze Blenniella chrysospilos. Wg mnie jedna z najbardziej urokliwych ryb, do tego całkowicie bezproblemowa (możesz ją zobaczyć w moim wątku). Ale wtedy do przekopywania piachu nie babka ale ślimaki oraz rozgwiazda piaskowa. No i kraby mitraxy bo valonia na pewno się pojawi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Valonia to nie jest pewniak, że się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.