Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jaki jest mus jeśli chodzi o sprzęt ? Na akwarium 60l aktualnie wywaliłem już 600zl. W poniedziałek dojdzie sucha skala i filtr rO. I tak się zastanawiam czy czekać do wypłaty i dokupić brakujące lampy , testy wody, piasek, odpieniacz czy już startować ? I czy such skala może poleżeć np tydzień w pokoju bez wkładania do zbiornika.?

 

 

Ps. Z lampami czekam.bo wydatek 300zl. Żona mnie zabije . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero i tylko 600 .
Zbierz wszystko co ci trzeba i dopiero poskładaj / zalewaj .Skała sucha to sucha , leży w sklepie teraz u ciebie, "jej" wsio rawno . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, michu94 napisał:

Ps. Z lampami czekam.bo wydatek 300zl. Żona mnie zabije . 

lampami ? więcej niż jedna za 300zł - co o za "złom" wybrałeś?

i tak na szybko licząc ... żeby odpalić zbiornik okolice 60 - 120l trzeba wydać jakieś 2,5 tyś 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw napisz jaki planujesz setup, jeżeli wydales 600 zł to jeszcze nie wydales za wiele. Jeśli wystartujesz na uzywkach i trochę pomajsterkujesz to wydasz mniej na start niż 2,5 tysia ale na pewno sporo więcej niż 6 czy 9 stówek. Nie ma co się spieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

oczywiście że kombinując np. z używkami czy lampą DIY wyda sie mniej ale ... 300zł to na same testy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, co prawda idzie ujechać bez kompletu testów na początku, ale zaczynając przygodę z morszczyną trzeba się liczyć że bez testów będzie ciężko i te 3 stówki będzie trzeba wydać żeby ogarnąć co się dzieje w zbiorniku. 

Zasadniczo lepiej dobrze się przygotować do startu, na swojej skórze się przekonałem że bez doświadczenia w morszczynie lepiej iść drozszymi , utartymi ścieżkami żeby potem dwa razy nie przepłacać :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak koledzy. Lecę na używkach plus handmade :) morszczak był moim i bliskiej mi osoby marzeniem. Niestety ta osoba odeszła a ja postanowiłem dopiąć swego. Parę śmieci mam od znajo plus z swojego starego słodkiego. Narazie nie brałem pod uwagę testów. Co tydzień coś dokupuje , hah.

 

 

@up. Ale ja to uwielbiam ;D. Próby, błędy, i oczywiście chwile kiedy wszystko idzie po naszej myśli :)

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zapominaja ze zaraz po kupieniu sprzetu sa tez wydatki bierzace,wiec uwazam ze oprocz skompletowania zbiornika trzeba sie przygotowac i miec przy sobie spora gotowke a pieniadze ida...Wydalem ostatnio sto Euro na drobiazgi i wlasciwie nie wyglada by mi cos przybylo...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up euro? Czyli lepiej z aliezprres zamawiać ? Dobrze rozumiem? . Gotowke mam, tylko ból lekki czuję przy jej wydawaniu :D .

 

Mam takie pytanie. Słyszałem że najlepiej wchodzić w świetlówki T5. Ale mam opcje kupić belkę z 2 świetlówkami , tyle że t8. Jak to reflektujecie? Cena okazyjna bo 50zl. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze? Skrzydła? :-)

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, michu94 napisał:

 

@up. Ale ja to uwielbiam ;D. Próby, błędy, i oczywiście chwile kiedy wszystko idzie po naszej myśli :)

Niby tak ale eksperymenty i zmiany to kolejne koszty i stracony czas, ewentualne straty w życiu. Oczywiście "książkowy" setup nie daje żadnych gwarancji na sukces ale zawsze nieco zwiększa szanse powodzenia :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a jakie w ogole korale planujesz trzymac?
Wg mnie. minimum (MUS) przy którym da sie prowadzic naprawde ładny zbiornik
-Akwarium + szafka 
-Lampa (to zalezy od korali) ale ja zawsze bede za t5, ew. hybryda t5+ niebieskie ledy (zadne żółte, zielone, czerwone) 
-filtr RO+Di
-grzałka z termostatem
-pompa cyrkulacyjna, moze byc tania np. jvp
-jakas metoda filtracji np. odpieniacz lub do małego akwarium duza kaskada z miajscem na wkłady: chemipure elite, phosguard, purigen
- sól  na start i na podmiany, to tez zalezy od korali (na start polecam IO)
- salimetr
- podstawowe testy Ph,Kh,NO3 PO4
-pierdoły typu czyścik do szyb, termometr
- skała, piach

moglem o czyms zapomniec
Ceny sobie dopisz i jazda :) 
no i zycie :) Tu kazde jest piekne, mozesz zbierac szczepki miekkich po pare zł albo ultra acany po 300zł
Moja rada czytaj pozakładane juz tematy takich zbiorników na forum i ucz sie na bledach innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to w sumie mam pomijając lampę. Kaskadę zakupiłem jakieś made on China za 50zl, (na allegro ma.wziecie) . Do tego falownik z wydajnością 3tys. Nad koralami się jeszcze nie zastanawiałem. Wychodzę z założenia że mam czas. Teraz mi się dziecko rodzi więc ono również trochę mi tych godzin z dnia ukradnie. Chce robić wszystko powoli. Niech to akwarium i rok dojrzewa jak trzeba. :)

A i odpieniacz jakiś za 170 upatrzyłem. Również budzwtowiec. Zda swój egzamin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, michu94 napisał:

A i odpieniacz jakiś za 170 upatrzyłem. Również budzwtowiec. Zda swój egzamin?

cena akurat tutaj nic nie mówi, prędzej po modelu lub rozmiarach i pompie da się coś powiedzieć

no i rozejrzyj się jeszcze nad automatyczną dolewką, można to rozwiązać grawitacyjnie na patentach DIY albo kupić gotową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start to Ty musisz poczytac dzial dla nowicjuszy.

Kolejny raz sie powtorze. Takie tematy powinny byc zamykane a osoba nowa powinna miec miesiac minimum dostepu tylko do dzialu "dla nowicjuszy"

Pozdr

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie ktoś zabije... ale co tam. Jakieś 4-5 miesięcy temu zakładałem swoje akwarium 115L bez żadnego przygotowania. Ot taka fana era, chcę mieć akwarium słonowodne. I oczywiście zrobiłem wszystko "nie tak" jak wszyscy. Filtracja u mnie opiera się i filtr kaskadowy aquael fnz3 w środku gruz i węgiel, brak odpieniacza. Oświetlenie to 3 świetlówki T5. Jakiś falowniki i to w sumie wszystko. 

Oczywiście nie można obciążyć takiego zbiorniczek za bardzo, 3 rybki, korale miękkie i jakieś mało wymagające lps. 

Jak masz blisko sklep z morszczyzną to filtr ro ani testy nie są potrzebne, wszystko możesz w sklepie załatwić. 

Pewnie jest to dosyć ryzykowny sposób na prowadzenie solniczki, ale można. 

Co prawda nie wiem jak by funkcjonowało to akwarium dalej, bo przesadzam się na 300L i 115L za 1-2 miesięcy zniknie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up i takie właśnie działanie lubię czy to w akwarystyce czy innej dziennie. Nie sprzęt a serce :) . A zamiast T5 jakbym LED wstawił? 10W raczej za mało...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz zrobisz jak uważasz, zawsze możesz eksperymentować, uczyć się na swoich błędach. Serce sercem ale pisałeś o kasie ;) , albo szukamy rady albo aprobaty swoich pomysłów a to nie zawsze idzie ze sobą w parze. . Rzuć okiem na mój temat ja też polecialem trochę niestandardowo, jakbym startował drugi raz zrobilbym trochę inaczej. Rzuć też na kilka innych tematów i wyciągnij wnioski albo rób po swojemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż nasze hobby jest drogie i trzeba się z tym pogodzić. Nawet jak sprzęt skompletować używany to życie już swoje kosztuje. Prąd ,od czasu do czasu podmiany, woda , jedzenie dla ryb i korali..... Tanio nie jest.... ale warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze tematy czytam od dobrych 2lat. To nie jest że 'mam taki kaprys' takim akwarium jaram się już dłuższy czas. Problem w tym że jeden w wątku ma filtr za 50zl a inny za 200 i sam już nie wiem jaka decyzję podejmować. Dzięki Panowie.

Mam 5kg suchej skały. Planuję dokupić 2 żywej. Ożywi ta pierwsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co tak stresować , mozna zrobić fajne akwarium z miękkimi koralami, a tam to juz aż tak sie spinac nie trzeba..... co do sprzętu to czasami płacimy więcej za firmę.... droższe nie zawsze znaczy lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprzet dzieli sie na:

a. rzeczy, na ktorych nie oplaca sie oszczedzac, w mysl zasady chytry dwa razy traci.

b. markowe, drogie sprzety, ktore potrzebne sa tylko najbardziej wymagajacym hobbystom, z duzym doswiadczeniem i pokazowymi zbiornikami lub ich chinskie zamienniki dla pospólstwa

c. diy - tu tylko niebo to jest limit.

Od Twoich oczekiwan co do zbiornika, zdolności manualnych i wolnych pesos bedzie zalezalo, co w ktorej kategorii umiescisz.

W mojej kostce do A zaliczam szklo, grzalke,  cyrkulacje, filtr ro, hydrometr, termometr, skałę, sól, żarcie dla zwierzaków i suplementy dla twardzieli.

B to u mnie sprzet w wersji eko, z racji ze jestem poczatkujacym, sam jeszcze dokladnie nie wiem, czego po akwarium oczekuje, a poza tym i tak pewnie nie zobacze roznicy: piasek, lampa, odpieniacz, testy, dozownik suplementow aka ręka i wiadro do podmian

C ograniczylem do minimum, z braku miejsca do działania i doswiadczenia z solniczką: szafka, sump, refugium, dolewka grawitacyjna, odmulacz, ramka z siatka czy cylinder do hydrometru.

Wedlug mnie warto spisac liste A, potem zdecydowac co dobrze wyjdzie robiac samemu, a pozostaly sprzet kupic chinski lub uzywany.

Edit: moim zdaniem nie warto mieszac zywej i suchej skaly. Albo jedno albo drugie. Dodajac 2kg zywej nie osiagniesz nic, czego nie da garsc piasku lub dwie dawki bakterii, a mozesz przyniesc niechciane zarodniki. Natomiast 5kg suchej bedzie mialo przewazajacy wplyw na dlugosc dojrzewania, chyba ze dodal bys z 20kg zywej. Kup zwykly suchy piach i usmiechnij sie do kogos o garsc blota i wiadro wody po podmianie, a zaoszczedzona kase bedziesz mial na przykład na dwa litry porzadnego siporaxu do kaskady - ogolna filtracja na pewno skorzysta na takiej zamianie.

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rezygnuje z żywej :) sprzęcik już gotowy. Startuje za tydzień wtedy jak kolega wyżej wspomnial dostanę w 'prezencie' wodę z działającej już solniczki :) . Zakupiłem lampe za 50zl. 2x 24w. T5. Problem taki że świetlówki nie takie jak do morskiego (a dają mocno) 

 

 

 

 

A czy ATI Coral Plus 24W T5 mogę użyć razy dwa ? Jest on połączeniem światła dziennego i aktybicznego. Więc chyba zamiast kupować jedno dzienne drugie aktyniczne, moge kupić dwie takie same ?

http://www70.zippyshare.com/v/oxZaPbQs/file.html. Tutaj zdjęcie lampki :)

Edytowane przez michu94 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym właśnie nie rezygnował z żywej, poszedł bym w tylko żywą, jeżeli chcesz "zasmakować" początków solniczni to nic nie zastąpi obserwacji co ciekawego wychodzi z żywej skały w czasie dojrzewania.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.