Skocz do zawartości
kasiazUK

Przeprowadzka nieunikniona

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

nie wiem czy to dobry dzial na tego typu pytanie ale sprobuje. Otoz mam zestaw Fluval M60. Najwieksze g@@@o jakie w zyciu kupilam i to za spora sume. Malo istotne. Mam je dopiero miesiac a jiz planuje inne. Napewno ok 120-130 L z sumpem bo panel tylni to porazka!!! Dlaczego? A dlatego ze przelewy ida gora a nie dolem. Czyszczenie tak malego i glebokiego panelu to mija sie z celem. I tu moje pytanie. Po szerokosci nie ma mowy o wiekszym niz 80cm. Jak dalej z wymiarami? Wiekszy litraz chyba tez nie bardzo bo boje sie o podloge ze nie wytrzyma mimo ze mialam juz 160L slodkie ale wiadomo tu dochodzi skala piasek i sump a mieszkanie nie moje i zalac sklepu na dole nie chce. Czy pod taki litraz musze miec wzmocienie czy diy szafka starczy z porzadnego materialu?? Mysle nad optiwhite bo widzialam na zywo roznice i raczej warto doplacic zeby miec "efekt". 

Drugie pytanie to jak zrobic przeprowadzke zeby nie "zabolalo" mieszkancow (kraby, slimaki) i nie narobic skoczni parametrow??

bede wdzieczna za podpowiedz

Ja wiem ze polowa z Was klepnie sie w czolo myslac wariatka jakas ale ja chce uniknac irytacji ktora i tak juz jest ogromna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w bloku? o podłogę bym się nie bał, wytrzyma nawet 400l :)

Co do akwarium to bym proponował wymiar 80x50x50, głębokość jest dość ważna. Będziesz miała miejsce na korale.
Komin zewnętrzny aby nie zabierał miejsca w środku.

Szafkę najlepiej zrobić na stelażu, może być drewniany. U mnie 180l stoi na zwykłej szafce z mdf i daję radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, kasiazUK napisał:

boje sie o podloge ze nie wytrzyma mimo ze mialam juz 160L slodkie ale wiadomo tu dochodzi skala piasek i sump (...)

duża napełniona lodówka, regały z książkami, czy kanapa z trzema "grubasami" często ważą nawet ponad 500kg :) a jakoś nie spadają "do sąsiada poniżej"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, elespero napisał:

Mieszkasz w bloku? o podłogę bym się nie bał, wytrzyma nawet 400l :)

Co do akwarium to bym proponował wymiar 80x50x50, głębokość jest dość ważna. Będziesz miała miejsce na korale.
Komin zewnętrzny aby nie zabierał miejsca w środku.

Szafkę najlepiej zrobić na stelażu, może być drewniany. U mnie 180l stoi na zwykłej szafce z mdf i daję radę :)

No niestety angielskie budownictwo to raczej z 200L moze sobie nie poradzic. 

@silva uwierz ze w UK podlogi sa puste. Pod panelami jest deska cienka a pod tym NIC (czytaj jakies 20-35 cm wolnej przestrzeni do golego sufitu w sklepie) 

do tego dochodzi roznica poziomu podlogi bo na 60cm glebokosci mojego akwarium pod szafka stoja z przodu klocki drewniane z lewej 2 cm a z prawej 1,6 cm zeby wogole to poziom mialo. 

Mialam robic przeprowadzke na wieksze za rok lub dwa ale niestety nie bedziemy sie na parterowy dom przeprowadzac narazie wiec chce to zrobic teraz zanim mi sie baniak rozchula

myslalam nad kostka ale chyba wole jednak pojechac po szerokosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheheh ;) Kasia to przemyślenia takie jak u mnie co do panelu :) ale ja mam 100x50x50 minus panel

a i tak szkoda przestrzeni

hmm ciekawe że napisałaś że czyścisz panel

po co?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, marcinsoroka napisał:

heheheh ;) Kasia to przemyślenia takie jak u mnie co do panelu :) ale ja mam 100x50x50 minus panel

a i tak szkoda przestrzeni

hmm ciekawe że napisałaś że czyścisz panel

po co?

Bo ten durny przelot gora powoduje ze w komorze 2 tworzy sie warstwa (podejrzewam ze syf ktorego skimmer nie wylapal). Pozatym raz na jakis czas i skimmer i pompe sie czysci co bedzie nieuniknione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w sumie dobre pytanie na jakiś temat

jak często się czyści pompy obiegowe wody?

 

a drugie jak często się wyjmuje odpieniacze białek (nie mówię o pojemniku na brudy)

i czyści ich pompy i obudowy?

co do komina ja też bym robił zewnetrzny


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinsoroka napisał:

to w sumie dobre pytanie na jakiś temat

jak często się czyści pompy obiegowe wody?

 

a drugie jak często się wyjmuje odpieniacze białek (nie mówię o pojemniku na brudy)

i czyści ich pompy i obudowy?

co do komina ja też bym robił zewnetrzny

Nie wiem co ile ale napewno niedlugo po starcie chyba powinno sie to przeczyscic bo syf z pachu i skaly robi zamet wiec pewnie nalotu sporo tak jak na cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kasiazUK napisał:

No niestety angielskie budownictwo to raczej z 200L moze sobie nie poradzic. 

 

Tylko Ci się wydaje, 200l to dwóch dobrze zbudowanych facetów. 

Panikujesz niepotrzebnie, ewentualnie jak chcesz odciążyć strop to stelaż do ściany przykręć ale takie cyrki ludzie robią przy 700l.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, marcinsoroka napisał:

to w sumie dobre pytanie na jakiś temat

jak często się czyści pompy obiegowe wody?

 

a drugie jak często się wyjmuje odpieniacze białek (nie mówię o pojemniku na brudy)

i czyści ich pompy i obudowy?

co do komina ja też bym robił zewnetrzny

 

Wg mnie to przynajmniej raz na pół roku trzeba wyczyścić odpieniacz i jego pompę oraz pompę obiegową - lepiej tak niż zniszczyć sprzęt który często jest dość drogi.

Co do panelu tylnego to jak się go sobie samemu zaprojektuje i jest odpowiednio duży to nie jest taki problem, i nawet to wygodne jest bo nie trzeba się schylać, prostsza jest regulacja pompy obiegowej, oraz mniej prądu jest zjadane przez pompę obiegową / można zastosować model o mniejszej wydajności bo nie ma spadków wydajności pompy.  Tylko to musi być spory panel, to jak z domem parterowym i dobudowanym garażem i pomieszczeniami gospodarczymi - nie mogą być za małe :) 

Mój panel ma około 1/4 długości zbiornika, trochę mniej, i wszystko na wierzchu cała machineria bo lubię obserwować jak to wszystko działa i sprawdzać czy działa poprawnie, wystarczy rzut oka rano i wiem że wszystko jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Ura napisał:

 

Wg mnie to przynajmniej raz na pół roku trzeba wyczyścić odpieniacz i jego pompę oraz pompę obiegową - lepiej tak niż zniszczyć sprzęt który często jest dość drogi.

Co do panelu tylnego to jak się go sobie samemu zaprojektuje i jest odpowiednio duży to nie jest taki problem, i nawet to wygodne jest bo nie trzeba się schylać, prostsza jest regulacja pompy obiegowej, oraz mniej prądu jest zjadane przez pompę obiegową / można zastosować model o mniejszej wydajności bo nie ma spadków wydajności pompy.  Tylko to musi być spory panel, to jak z domem parterowym i dobudowanym garażem i pomieszczeniami gospodarczymi - nie mogą być za małe :) 

Mój panel ma około 1/4 długości zbiornika, trochę mniej, i wszystko na wierzchu cała machineria bo lubię obserwować jak to wszystko działa i sprawdzać czy działa poprawnie, wystarczy rzut oka rano i wiem że wszystko jest OK.

Jest to dobry pomysl i nie mialabym nic do panelu jednak mam tak ograniczone miejsce ktore jest wneka kolo komina i panel zupelnie sie w tym wypadku nie sprawdza. Wolalabym moec to na widoku w sumpie. 

Czy ktos mi moze powiedziec jak mam czyscic piasek z odpadow po krabach i innych zanieczyszczen bez "wysysania" piasku??

IMG_2817.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elespero napisał:

Babki, rozgwiazda piaskowa.

Jestem w fazie dojrzewania. Dzis dopiero 4 tyg dziala. Babka wytrzyma?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry masz?

Ale skoro chcesz stawiać większy zbiornik to postaw większy już teraz bo będziesz dwa razy przechodziło to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw ustawienie cyrkulatora, żeby lepiej obmywał ten piach. Powinno pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2017 o 09:45, kasiazUK napisał:

Jest to dobry pomysl i nie mialabym nic do panelu jednak mam tak ograniczone miejsce ktore jest wneka kolo komina i panel zupelnie sie w tym wypadku nie sprawdza. Wolalabym moec to na widoku w sumpie. 

Czy ktos mi moze powiedziec jak mam czyscic piasek z odpadow po krabach i innych zanieczyszczen bez "wysysania" piasku??

IMG_2817.JPG

Przestań żadnych paneli, masakra ani tego wyczyścić ani to wygodne ani nie wygląda jeszcze miejsce zajmuje w akwarium, miałem i nikomu nie życzę. Sump to jest super wygoda i nie szpeci akwarium. 

Im szybciej się przesiądziesz tym lepiej bo ciężko jest ominąć ponowne dojrzewanie po przesiadce..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Moljzesz napisał:

Przestań żadnych paneli, masakra ani tego wyczyścić ani to wygodne ani nie wygląda jeszcze miejsce zajmuje w akwarium, miałem i nikomu nie życzę. Sump to jest super wygoda i nie szpeci akwarium. 

Im szybciej się przesiądziesz tym lepiej bo ciężko jest ominąć ponowne dojrzewanie po przesiadce..

Dlatego wlasnie ogarniam przesiadke. Jedyny problem to wybor zestawu. 170L czy 250L...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz dobrze przemyśleć czy starczy Ci 170, czy jednak 250. Zakup 250 wraz z potrzebnym osprzętem, dodatkową skałą, piaskiem bo zakładam, że skałę przeniesiesz z obecnego wyjdzie drożej od 170 około 20-25%. Do tego utrzymanie będzie trochę droższe. Jak nie stanowi to dla Ciebie żadnego problemu i masz miejsce na większe to lepiej kup 250, żeby za chwilę nie żałować, że jednak 170 jest trochę małe. Większe to większe możliwości, więcej ryb, korali itd. Mi osobiście starczyłby 170, bo w bloku są małe pokoje i ciężko wcisnąć kolejne akwarium, a mam cztery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.