Skocz do zawartości
doriand1

Projekt lampy LED.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

albo z jednej .. - dlaczego bez regulacji /sterowania ? ciężko będzie uzyskać dobry efekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu, że mam zbędne 3 zasilacze stałoprądowe. Podejrzewam, że za kilka miesięcy zrobię nową :)

Zamówienie złożyłem, wziąłem po jednej czerwonej i jednej zielonej, w zamian za dodatkowe dwie niebieskie. 

Wstawię zdjęcie jak wszystko poskładam. Dziękuję za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie przebudowy swojej lampy i w związku z tym mam małe pytanie, a żeby nie zaśmiecać forum, napiszę tutaj. @maciej01 i @silvia wkleili kilka postów wcześniej rozkład diod w lampie Radion xR15WG 4 Pro, która jak czytałem opinie jest bardzo dobrą lampą. Zastanawia mnie stosunek diod które zostały w niej wykorzystane. Tylko 8 RB na 46 użytych (17%) w lampie, z wszystkich tematów które czytałem, wynika, że najważniejsze dla korali jest właśnie RB. Ktoś z bardziej doświadczonych osób w sprawie oświetlenia mógłby się wypowiedzieć? Jak będzie świeciła taka lampa (z takim stosunkiem wykorzystanych diod) czy korale będą normalnie rosły skoro mamy tylko 8 diod RB?

Pytam ponieważ chciałbym to ułożenie (i stosunek barw) skopiować do swojej lampy DIY. Martwi mnie jednak mała ilość światła z RB, proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chodzi nie tylko o to żeby korale miały "czym żyć" - bo możesz świecić wyłącznie niebieskim światłem - ale jeszcze zbiornik powinien być przyjemny dla oka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pat0ll napisał:

 

Pytam ponieważ chciałbym to ułożenie (i stosunek barw) skopiować do swojej lampy DIY. Martwi mnie jednak mała ilość światła z RB, proszę o pomoc.

Co tu pomagać lampa "Profi"  dla żartu by tak nie wtykali  , A czy będzie 450nm czy 460 to i tak zakres z którego korale korzystają  . Zobacz na w/w wykresie widać gdzie wyszło najwięcej mocy .
Ps : i każdemu polecam spojrzenie na widmo lampy której np: światło nam sie podoba i próbę odtworzenia .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

poza tym to są diody 8 Cree XT-E Royal Blue, 442nm (5w)  - czyli 5W mocy a inne są np. 2,5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, więc postaram się skopiować taki moduł i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli okaże się, że jednak jest nie tak jak powinno być, to zawsze można przelutować diody ;) dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak silvia podpowiada LED w niej mają różne moce , więc to jak użycie 16 RB względem reszty . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa zrobiona :-) Kolor wyszedł dość fajny. Zimno niebieski. Wydaje mi się jednak, że moc jest zbyt duża. Daje takim światłem, że martwię sie o swój wzrok (mam je na biurku). Dodatkowym problemem jest to że światło daje mi na cały pokój. Może to przez to że świece w suche akwarium. 

Mimo wszystko załoze dodatkowe soczewki 90 i 60 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z soczewkami o takim skupieniu ciężko będzie wymieszać kolory. Będziesz miał pola o różnej barwie na dnie.  Poszukał bym bardziej 100 czy 120st. A co do światła wkoło akwarium. Dobra obudowa załatwi sprawę :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody są już w obudowie - aluminiowym profilu 160mm.  z tymi soczewkami nie jest źle. Założylem na szybko stare 90 stopni i nie ma dolorowych kółek.

468aabe3e3fb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, doriand1 napisał:

Diody są już w obudowie - aluminiowym profilu 160mm. 

a jak temperatura ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeje się. Diody dodatkowo są na dość fajnym radiatorze PCB. W razie czego dam jeszcze radiator na profil. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu masz diod i jakie kolory? Lepiej bez soczewek, światło będzie bardziej rozproszone i będą lepiej się mieszały kolory. Zrób ramkę na około lamy i nie będzie oświetlać całego pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diod mam 24. Później napisze jakie. Chyba będę musiał to dodatkowo okleić. Jutro wstawię zdjęcia to może mi coś doradzicie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam obiecane zdjęcia. 

8b36bf651946.jpg

005abd0a89b5.jpg

Lampę prawdopodobnie obuduję dookoła czarną plexą. Chyba, że macie jakąś inną propozycję, żeby świeciło tylko w akwarium, a nie na biurko i okolice :)

Barwy:

Ok, biorą pod uwagę wszystkie Wasze rady wymyśliłem coś takiego.

Dobór diod:

4 x 1W White 19000-20000k

2 x 1W White 12000-15000k

2 x 1W Deep Red 660nm

1 x 1W Yellow 590nm

1 x 1W Green 520nm

4 x 1W Blue 450-460nm

8 x 1W Royal Blue 440-450nm

2 x 1W UV 415-420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych cienkich profilach to chłodzenie chyba nie jest najlepsze? Ja mam pasywne chłodzenie na radiatorze około 2,5 mm i temperatura jest 37-38° w zależności od pory roku. Ile jest u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, doriand1 napisał:

 

005abd0a89b5.jpg

żeby świeciło tylko w akwarium, a nie na biurko i okolice :)

 

jaki masz zasilacz ? czy też driver ...

zmień soczewki na te z osłonką

  kol-60-soczewka-kolimator-do-diod-led-hi

miałem te co ty założyłeś - i wywaliłem dlatego właśnie że świeciły po oczach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma zasilacz, driver do soczewek? Założyłem też soczewki i diody royal blue szybciej się wypaliły, więc nie widzę sensu zakładania soczewek. Jak mają być soczewki, to musi być aktywne chłodzenie. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Co ma zasilacz, driver do soczewek?

NIC - edytowane bo troll nie dowidzi 

- ale do połączenia szeregowego 12 ledów już tak

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, maciej01 napisał:

 Jak mają być soczewki, to musi być aktywne chłodzenie. Takie jest moje zdanie.

nie musi być aktywne a po prostu wystarczające - jak sam radiator nie daje rady to albo:

do tych profili na górę dodajemy jakiś z żeberkami i dopiero wentylator - dmuchanie na taką płaską powierzchnię daje słabe efekty - liczy się powierzchnia

2 minuty temu, maciej01 napisał:

To wytłumacz, bo jestem ciekaw.

nie chce mi się - nie Ciebie pytałem

 

---///---

albo po prosty dajemy duży radiator który da radę bez wentylatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

 

nie chce mi się - nie Ciebie pytałem

 

I to jest odpowiedź :wub:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.