Skocz do zawartości
_pablo_

Powoli ruszamy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posolonych.

Jako że wirus panuje na całego, nadeszła i pora na mnie. W sobotę odpalam swoje pierwsze "słone" akwarium.

1. Szkiełko na początek małe ale nie wykluczam w przyszłości większego- kostka 40x40x40

2. Filtr kaskada Aquael Versamax 3 do niego siporax + fizelina + grzałka 50W

3. Oświetlenie Nemolight Aqua Marine 18W led

4. Żywa skała ok 7 kg

5. Piasek Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White

6. Cyrkulacja Jebao SW-2

7. Filtr RODI

8.Testy Salifert

9. Automatyczna dolewka Levelautomatic Eye

I pytanie...Dużo czytałem i sam nie wiem co dalej. Na jakiej soli wystartować? Na takiej co docelowo mam stosować czy polecacie coś innego (propozycje/sugestie). Jak na początku świecić światłem? I po ilu dniach dołożyć piasek do akwa?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek dołożysz po kilku dniach jak ze skały wydmuchasz ewentualny syf i go usuniesz. Większość startuje na bardziej ubogiej soli np. Instant Ocean, a potem zmienia na bogatszą(ja tak startowałem) lub są też tacy co startują na docelowej soli. Na temat święcenia na początek też są różne szkoły. Nie świecić wcale w okresie dojrzewania, zacząć od kilku godzin i stopniowo co kilka dni, tydzień zwiększać lub od razu docelowo( ja świeciłem od razu docelowo). Ta lampa będzie trochę słaba na to akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Pablo. 7 kg żywej skały to chyba za mało. Co do soli to zgadzam się z Maciejem, są różne szkoły. Akwarium masz 60 l, spróbuj poszukać kogoś w swojej okolicy, a na pewno da Ci wodę z podmianki i pogadać można, popytać na pewno doradzi. Roman. PS. wpisz w profilu skąd jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc którą szkołę byście bardziej polecali jeśli chodzi o start. Sól uboga czy docelowa? Jeżeli ta druga to jaka? Skały mogę dołożyć nie widzę w tym problemu. Ile 10-12kg? Na wodzie to raczej chciałbym swojej własnej startować. Jeżeli chodzi o oświetlenie to sporo czytałem i zdań tyle ilu użytkowników. Startuje na tej co posiadam. W zależności od rozwoju sytuacji, najwyżej w trakcie dołożę dodatkowe oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdybym startowal 2gi raz to na soli docelowej i nie palilbym swiatla przez przynajmniej 2tyg. Regularnie bakterie oczywiscie. Dobre sa AF BioS. na 60l dalbym 10kg skaly. Woda z podmiany to raczej przy starcie na suchej skale. Na zywej raczej swieza solanka i tylko bakterie. 

 

Ale ja wielkiego doświadczenia nie mam. Pisze tylko na podstawie wlasnych doswiadczen, bledow i wnioskow ktore wyciagnalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wystartuj na Instant Ocean lub Red Sea Salt niebieska, a potem zdecydujesz na jaką sól przejść. Red Sea Salt niebieska można też używać jako sól docelową dla obsady z miękkimi koralami. Jeśli chodzi o skałę to jak będziesz ją kupował, to weź kawałek kartonu o wymiarach dna akwarium i ułóż na nim skały, to będziesz wiedział ile ma być, ile masz kupić. Według mnie 7 kg powinno starczyć, ale wszystko zależy od kształtu i porowatości skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja trochę słaba, mam SW-2 i daje słaby strumień. Dokupiłem Tunze 9015 i jest spora różnica, pomimo że na papierze niby mocniejsza jest Jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Poproś kogoś o żywą wodę z podmianki. Zapytaj na jakiej soli prowadzi zbiornik i po sprawie. Potem będziesz kombinował na jaką będziesz chciał. Start na żywej wodzie to pozbycie się problemów w 80 %. Ja dostałem 400 l i wystartowałem na suchej skale. Nie miałem u siebie dojrzewania o przepraszam po wsypaniu żywego piasku Samoa pink wystąpiło cjano. Tylko parę dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas skończyć z legendą ubogiej soli IO.

Wystarczy przeczytać

https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Roman.P napisał:

 

 

 

9 minut temu, Roman.P napisał:

Chyba czas skończyć z legendą ubogiej soli IO

Tak jest Panie Romku Tester wykonał kawał dobrej roboty. A wyniki testów widać jak na dłoni i wyciągnięcie wniosków mamy jak na dłoni, można odpowiedzieć sobie za co płacimy. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dewoitine.roman napisał:
  • Poproś kogoś o żywą wodę z podmianki. Zapytaj na jakiej soli prowadzi zbiornik i po sprawie. Potem będziesz kombinował na jaką będziesz chciał. Start na żywej wodzie to pozbycie się problemów w 80 %. Ja dostałem 400 l i wystartowałem na suchej skale. Nie miałem u siebie dojrzewania o przepraszam po wsypaniu żywego piasku Samoa pink wystąpiło cjano. Tylko parę dni.

Pozbycie się jakich problemów? Rozwiń jak możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda na pewno własna. Będę sam solił dlatego założyłem ten wątek. Ze skałą zrobię tak jak radzicie. Karton, sklep, wybór skały, a ile wyjdzie to się okaże. Chciałbym  z 7 kg (10% pojemności akwa) a ile wyjdzie to się okaże. Dzięki Roman.P ale artykuł Bartka kilkukrotnie przeczytałem (nadal mętlik w głowie). Mam jeszcze kilka dni do startu i nie chcę tego zepsuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie korale mają być docelowo? To według nich dobierz sól. Ja startowałem na Instant Ocean, a od ponad dwóch lat używam Blue Treasure Reef Sea Salt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, maciej01 napisał:

Jakie korale mają być docelowo? To według nich dobierz sól. Ja startowałem na Instant Ocean, a od ponad dwóch lat używam Blue Treasure Reef Sea Salt.

Z koralami to będzie wielki poligon doświadczalny. Zacznę na pewno od mało wymagających a z biegiem czasu będę sobie podnosił poprzeczkę.

21 godzin temu, mmaadd napisał:

Cyrkulacja trochę słaba, mam SW-2 i daje słaby strumień. Dokupiłem Tunze 9015 i jest spora różnica, pomimo że na papierze niby mocniejsza jest Jebao.

Jak nie SW-2 to lepiej RW-4? Wszędzie w sklepach doradzano mi właśnie ta pierwszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, _pablo_ napisał:

Jak nie SW-2 to lepiej RW-4? Wszędzie w sklepach doradzano mi właśnie ta pierwszą.

Bierz RW-4 zawsze mozesz ja skrecic na 1-2 bieg i spokojnie obgoni Twoje akwarium a przy zmianie na wieksze szkielko bedzie jak znalazl :)

Tym bardziej, ze roznica w cenie nie jest zbyt wielka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko chodzi o to że RW-4 jest większa a ja przy tak małym litrażu wolę minimalizować to co będzie znajdować się w środku szkiełka. I jeśli będę pewien że SW-2 wystarczy aby odpowiednio mieszać wodę to bardziej bym się skłaniał ku niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dewoitine.roman napisał:

Akwarium nie przechodziło dojrzewania.

Nie wierzę. Zawsze jest dojrzewanie, mniej lub bardziej objawowe, ale jest. A brak dojrzewania to nie jest pozbycie się w 80% problemów.

 

Godzinę temu, _pablo_ napisał:

Tylko chodzi o to że RW-4 jest większa a ja przy tak małym litrażu wolę minimalizować to co będzie znajdować się w środku szkiełka. I jeśli będę pewien że SW-2 wystarczy aby odpowiednio mieszać wodę to bardziej bym się skłaniał ku niej.

Teoretycznie SW-2 powinna starczyć ale jak dasz dużo skały, korale podrosną to może okazać się mało. Ja w takim przypadku wolałbym mieć dwa cyrkulatory bo łatwiej ustawić, żeby wszystko dobrze obmywały i nie było martwych stref. Na twoim miejscu kupiłbym jedną SW-2 i potem ewentualnie dokupił drugi cyrkulator jak zajdzie potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak radzisz, SW-2 na początek i obserwacja co się w przyszłości będzie działo.

Co do soli to coraz bardziej jestem zdecydowany na docelowa, a wybór prawdopodobnie padnie na Red Sea Salt.

Jeszcze jedna sprawa która nie daje mi spokoju: start na samym siporaxie w kaskadzie wystarczy, czy jednak jakieś absorbenty? A może absorbenty dodawać po czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o cyrkulację w kostce to polecam 2 cyrkulatory, dokup może nawet jvp110. U siebie w kostce 3x45cm miałem jvp110, dołożyłem filtr od tunze a teraz jeszcze pompkę hydora i widzę poprawę na piasku

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.