Skocz do zawartości
gizmocs

Mętna Woda RODI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze, ale zalałem baniak czysta woda RODI i nie podoba mi się jej mętności. Próbowałem to uchwycić na zdjęciu.

Nie dosypywałem jest soli w razie jak by się okazało ze jest jakiś problem.

 

Co sadzicie wymienić wodę jeszcze raz czy to naturalne dla wody która się kotłuje w akwarium bez soli i załączonego odpieniacza od 2 dni?

dodam że zmętnienie jest widoczne bardziej patrząc wzdłuż baniaka (dl 110cm).

Pzdr

Kuba

2017-10-27 13.59.02.jpg

2017-10-27 13.58.30.jpg

Edytowane przez gizmocs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gzie jest woda tam jest zycie. Pewnie rozwijaja ci sie jakies pierwotniaki albo bakterie. Jak chcesz mic wode krysztal to mozesz wlozych filtr/lampe uv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

woda po filtrze/żywicy ma 000 ? pierwszy raz zalany nowy sprzęt ? trochę kurzu czy "śmieci" w rurkach, pompach zbiorniku i - oto efekt

1 minutę temu, Stefan85 napisał:

Pewnie rozwijaja ci sie jakies pierwotniaki albo bakterie.

śmiała teoria - bo do zakwitu musiały by mieć co konsumować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po rodi było 002, przed rodi 200. 

siporaxu jeszcze nie wrzucalem. ogólnie czekałem z soleniem do momentu kupna skały ale teraz się zastanawiam co robić. zależy mi na jak najlepszym efekcie czystej wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, silvia napisał:

śmiała teoria - bo do zakwitu musiały by mieć co konsumować ...

Gdyby było co konsumować, w wodzie byłoby mleko a nie lekkie zmętnienie, teraz radzą sobie tylko najsilniejsze organizmy i mają ograniczone możliwości. Moja bańka na dolewkę 30l też po kilku dniach na ściankach pokrywa się jakimś śluzem. Bańka nowa nie używana, plastik z przeznaczeniem do transportu substancji spożywczych. Woda 000 TDS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RODI wciąga bardzo szybko z wody Co2 i robi się w wodzie lekki kwas węglowy :) ten rozpuści trochę kurzu i jest żarcie dla protistów :) po prostu nasyp soli dodawaj bakterie i pożywkę i będziesz miał żywą wodę morską :) a później dodaj media filtracyjne / złoże dla bakterii do osiedlenia się.

 

Edit : efekt wody kryształu psują nawet te dobre bakterie nitryfikacyjne jak się bardzo namnożą, mikro bąble z odpieniacza, czy chociażby drobny pyłek z jedzenia itp którego nie wyłapie wata filtracyjna. Jak masz dobrze zrobiony bubble trap w sumpie to mikro bąbelki wyelimunujesz prosto. Co do zakwitów bakteryjnych to mała UVka w obiegu załatwia sprawę, pyłki itp załatwisz filtracją mechaniczną - regularnie zmienianą owatą. 

Ja bym się na początek nie przejmował takimi sprawami jak lekko mętna woda.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Tylko syp partiami, w innym przypadku wrócisz do tego wątku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gizmocs napisał:

po rodi było 002, przed rodi 200.

Napisałeś po RO/DI było 002. Czemu? Wkłady są nowe? Masz żywicę? Napisałeś DI rozumiem że masz żywicę. Ja osobiście wylał bym tą wodę skoro jest to woda jeszcze nie zasolona, Doprowadził bym filtr RO/DI do takiego stanu aby było 000 i ponownie zalał po raz pierwszy akwarium. Cały brud który był w akwarium i w rurach oczyścił bym w ten sposób. Pamiętaj że kiepski filtr RO/DI to są później duże kłopoty z plagami w akwarium.

Ale to jest tylko moje zdanie, zrobisz co zechcesz!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, waldek123blau napisał:

Napisałeś po RO/DI było 002. Czemu? Wkłady są nowe? Masz żywicę? Napisałeś DI rozumiem że masz żywicę. Ja osobiście wylał bym tą wodę skoro jest to woda jeszcze nie zasolona, Doprowadził bym filtr RO/DI do takiego stanu aby było 000 i ponownie zalał po raz pierwszy akwarium. Cały brud który był w akwarium i w rurach oczyścił bym w ten sposób. Pamiętaj że kiepski filtr RO/DI to są później duże kłopoty z plagami w akwarium.

Ale to jest tylko moje zdanie, zrobisz co zechcesz!

to z tego względu że czytałem na forum że absolutne zero nie jest do osiągnięcia bo sprawność układu to 99%, wiec 200/2 zgadzało się z tym założeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, gizmocs napisał:

Masz żywicę, w opisie "Mb20/MB9/PMB". Ja używam tylko MB20
Przepłukałeś węgiel przed użyciem? Jeśli nie, to pył mógł uszkodzić membranę i żywica nie wybierze do 000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje w tym zestawie jeszcze jednego filtra. Twoja filtracja to 4RODI. Dokup kolejny pojemnik na filtr i dołóż wkład polipropylenowy 5um. Będziesz miał wtedy 5RODI.

W twoim układzie węgiel stoi przed membraną, jego drobiny mimo płukania mogą dostawać się na nią i powodować jej uszkodzenie. Lepiej kiedy między węglem a membraną wstawisz kolejny prefiltr który dodatkowo oczyści wodę z grubszego syfu i zatrzyma ewentualny pył z węgla. Znacznie przedłuży ci to żywotność membrany.

Kolejność powinna być taka: 5um-węgiel-1um-membrana-żywica

Dobrze mieć za węglem jakiś trójnik z zaworkiem. Dzięki temu możesz spuszczać wodę przepłukując węgiel zanim puścisz ją na membranę

 

Sprawdzałeś ciśnienie wody w kranie? Zbyt niskie będzie powodem problemów z filtracją.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel się wymienia co pół roku - niezależnie ile wody przepuścił. Pierwsze płukanie węgla żeby nie zatkał membrany ja robię trochę inaczej Zalewam węgiel zagotowaną wodą RO/DI i czekam aż ostygnie, potem wkładam do puszki i płucze  bez membrany albo zdejmuję ogranicznik - i leje wodę w ściek co najmniej 20 min dopiero potem montuje  membranę / ogranicznik

Zestaw powinien wyglądać tak:

1. filtr 5 mik.

2. filtr węglowy,

3. filtr 1 mik,

.4 membrana 

5. filtr żywica.

Ja mam rozbudowane trochę filtry do wody RO/DI Dodałem jeszcze żywicę A200  Anionit w A200 pochłania aniony i wymienia je na grupę OH- lub Cl-, w zależności od typu żywicy, a wszystkie kationy usuwa żywica DI MB20 i MB400

9819423_s11.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie wszyscy pod górke :)

U mnie było to samo

Woda nie jest mleczna tylko prawdopodobnie jest osad na szybach

Ja też mam wodę 002 po RO DI i nic się nie dzieje w akwa ( z ciekawości potrzebowałem bańke 5l i kupiłem wodę DI w Tesco miała 008 więc do zlewu poszła zamiast dolewki)

Prawdopodobnie za mało wody spuściłeś przez żywicę i dlatego osad się zrobił mleczny na szybach

Wylej wodę i zalej świeżą. Powinno być OK. Albo spróbuj wyczyścić szybę.

pozdrawka

 

Edytowane przez wiks (wyświetl historię edycji)

9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w starym akwarium gdy woda po RO/DI była na poziomie 002 miałem okrzemki i po pewnym czasie brązowy nalot na pompach i skale. Walczyłem z tym paskudztwem poprzez stosowanie sera marin silicate clear na krzemiany. Po co na samym starcie robić sobie problemy?

Gdy wymieniłem wkłady sytuacja się nie powtórzyła!

U mnie filtr RO/DI jest jak widzisz na fotce powyżej trochę rozbudowany bo mam dwie membrany - jedną kapilarną a drugą zwykłą i dwie żywice MB20 oraz dwie żywice A200 i dodatkowo żywicę MB 400 ale jest to spowodowane dużym akwarium 2500 l w obiegu -  tym się nie sugeruj.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, waldek123blau napisał:

A u mnie w starym akwarium gdy woda po RO/DI była na poziomie 002 miałem okrzemki i po pewnym czasie brązowy nalot na pompach i skale. Walczyłem z tym paskudztwem poprzez stosowanie sera marin silicate clear na krzemiany. Po co na samym starcie robić sobie problemy?

Też kiedyś nie przemierzyłem i wlałem 004. I były okrzemki. Ale u mnie Seachem Phosguard dużo pomógł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro jeszcze sprawdzę stan filtrów na wejściu do domu, tam mam dwa filtry, jeden sedymentacyjny a drugi już nie pamiętam jakiego typu, może tam wymienię. Poza tym co sadzicie, czy zmiękczać wody ma jakiś wpływ na te wyniki i filtracje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek byś nie miał wcześniej przed twoimi filtrami RO/DI to nie ma znaczenia po żywicy powinieneś mieć 000 i wszystko na ten temat.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, gizmocs napisał:

jutro jeszcze sprawdzę stan filtrów na wejściu do domu, tam mam dwa filtry, jeden sedymentacyjny a drugi już nie pamiętam jakiego typu, może tam wymienię. Poza tym co sadzicie, czy zmiękczać wody ma jakiś wpływ na te wyniki i filtracje?

Tzw. "zmiękczacz wody" bazuje na kationitach i anionitach, więc też na żywicy. Z tą różnicą, że sterownik na potrzeby użycia wody w domu miesza wodę zmiękczoną z "kranówką" do otrzymania zaprogramowanego poziomu. Żywicę w takim układzie się regeneruje chlorkiem sodu.
Tak jak napisał Waldek, nie ma to wpływu na to, co otrzymujesz po RODi. Połącz to tak jak powinno być (jak sugerowano powyżej), czyli 5mc - węgiel - 1mc - membrana - żywica i musi wyjść 000.
Gdyby nie było, ja bym wymienił membranę na taką z innej firmy, bo z tą znajomy miał kiedyś problemy, ale nie używał jej do akwarystyki. Możliwe, że uciekający pył z węgla ją uszkodził. Drugą opcją jest słabe upakowanie żywicy - wtedy może przepuszczać rzędu 001-005 i to się niestety zdarza. Kiedyś dałem wymienić żywicę znajomemu, było pełno bąbli i woda wypadała 005.

Posprawdzaj wszystko, pomierz i zobaczysz :)
Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, gizmocs napisał:

 czy zmiękczać wody ma jakiś wpływ na te wyniki i filtracje?

zależy co to za "zmiękczasz" ... na mineralizatory też mówią zmiękczacz a mineralizuje zamiast demineralizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po chwilowej przerwie odgrzewam temat, w weekend dołożyłem filtr 5 mik. i przepiąłem inaczej miernik TDS, po membranie mam wynik 005-8 a po żywicy 001.

Co byście sugerowali w następnym kroku, rozebrać żywicę? jeśli tak to jak i na co zwrócić uwagę?

 

Pzdr

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żywica luźno wrzucona?

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.