Skocz do zawartości
Roman Rożek

MORSKIE -REAKTYWACJA by Roman Rożek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zgodnie z obietnicami udostępniam dziennik z opisem mojego nowego projektu jaik jest akwarium 396 lit.

Powyższy projekt ma na celu zobrazowanie poszczególnych działów Akwarystyki Morskiej , lecz nie stanowi wytycznych na których należy się opierać, jest to mój zamysł w którym mogłem popełnić błędy, wszelkie naśladownictwo na własne ryzyko.

W dziale oświetlenie na życzenie Przemka pokazałem różnicę w oświetleniu między AM a PacyficSun

Z góry przepraszam za nieprofesjonalne zdjęcia , zdjęcia były wykonywane cyfrówką SONY DSC P-32 więc cudów nie można wymagać.

Wszelkie uwagi oraz konstruktywna krytyka mile widziana.

ZAPRASZAM !

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=115

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi sie podoba projekt stelaża, obicia i ten "wysiegnik" na lampe, super sprawa

reszta tez ok wg. mnie :), ale stelaz zwraca najwieksza uwage :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że wszystko przemyślane. Całość robi wrażenie. A czy zastosowana lamapa HQI Ocean Light AM - 150 W warta jest swojej ceny? Przymierzam się do jej kupna. A co z chłodzeniem akwarium ?


-216L, Aqua Medic Ocean Light 150, 24W ATI Blue Plus T5, Eheim 1250, Marea 4400, Tunze NanoStream Set TNS05, Deltec AP 600, Mikser AM KS-1000, SP-1500, Lajon 111

-10L, 2x11W Lauci, Aquel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@pa_blo po wykonaniu stelaża trochę mnie przeraził ale funkcjonalność jego jest nieoceniona

@Arko, nie znam ceny obecnej OL AM (kupowałem 4 lata wcześniej, ale jestem zwolennikiem HQI, co do chłodzenia narazie tem od 24,5 do 25,5 lato przed nami.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gratuluję Romanie, jak Arko napisał widać iż jest to przemyślany projekt. Bardzo mi się podoba. Czekamna fotki obsady:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest to najtańsza lampa hqi AM (około 850 zł) z żarnikiem AM. Ale nie ma problemu lampa nie buczy podczas pracy? Sory że tak wypytuje ale jutro składam zamówienie i wole się upewnić przy okazji.


-216L, Aqua Medic Ocean Light 150, 24W ATI Blue Plus T5, Eheim 1250, Marea 4400, Tunze NanoStream Set TNS05, Deltec AP 600, Mikser AM KS-1000, SP-1500, Lajon 111

-10L, 2x11W Lauci, Aquel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@olekszwarc, tak z obsadą trochę poczekamy ale mam już pewien zamysł, niedługo zadam pytanie na forum odnośnie doboru ryb, bo korale mam jasno sprecyzowane ONLY ACROPORY :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe jakbym sam siebie słyszał rok temu;)

Jakoś mi zapał do twardych ostygł:) Aczkolwiek nie powiem może kiedyś...

To życzę powodzenia z sps.:)

BTW. Jakie ryby "planujesz planować"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Arko, przy stacie charakterystyczny odgłos buczenia, podczas pracy też "buczy"mniej, ale mnie to nie przeszkadza, cena mogłaby się oscylowac w granicach 500 zł i byłoby OK.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :)


-216L, Aqua Medic Ocean Light 150, 24W ATI Blue Plus T5, Eheim 1250, Marea 4400, Tunze NanoStream Set TNS05, Deltec AP 600, Mikser AM KS-1000, SP-1500, Lajon 111

-10L, 2x11W Lauci, Aquel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, w tej bocznej scianie z kominem, zrobiles prostokatne wyciecie?

Nie mowie o balkonie czy doklejanym kominie, ale o samej bocznej scianie akwa.

Jaki jest cel zrobienia tego balkonika? Zwiekszenie dlugosci grzebienia?

To jest widok

http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view&v=608-sump%202.jpg

przy normalnej pracy pomp?

Male babelki powietrza nie sa zasysane przez pompe?

Jaki jest cel zastosowania osobnej komory splywu wody z komina i osobnej komory odpieniacza?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Piotr, a więc:

- W bocznej ścianie wyciętu jest otwór w kształcie prostąkota w celu przelania wody z akwa do komina zew.

-tzw. "balkonik" służy do rozłożenia szybkości prądu wpadania wody do komina, a i przy okazji możliwość zaistalowania do niego grzebienia.

- nie nie są zasysane bąbelki powietrza do akwa, bąble są w sumpie i tworzy ję woda wylatująca z odpieniacza, ale bąble gubią się na przegrodach w sumpie.

- komora na spływ miała wyeliminować ewentualne bąble z spadającej wody z komina, ale tą sprawę załatwiło durso, więc teraz wydaje się niepotrzebna.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

- nie nie są zasysane bąbelki powietrza do akwa, bąble są w sumpie i tworzy ję woda wylatująca z odpieniacza, ale bąble gubią się na przegrodach w sumpie.

W tym podanym linku, chodzilo mi, czy woda splywajaca z ostatniej szklanej przegrody na powierzchnie wody znajdujaca sie kilka cm nizej w komorze pompy, czy to nie powoduje powstawania babli powietrza w wodzie, ktore potem moze zassac pompa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie, w tej ostatniej komorze przepływ wody i jej spadek do ostatniej komory nie powoduje bąbli.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo czekałem na owy projekt. Bardzo mi się podoba. Wiele pomysłów Romanie przystosuję u siebie. Celowo zamówiłem akwarium z boczną szybą niższą o 5cm, komin też mam już gotowy. Tu dwa pytanka :) 1.Czy durso jest tak zrobione że poziom wody w akwarium wychodzi w jego połowie, czy to może przypadek? 2. Z jaką częstotliwością jest otwierany zaworek gardena w durso? Acha i jeszcze jedno. W moim przypadku, czy na 150L w baniaku otwór spływu wystarczy 25mm- bo takie dwa zrobiłem u siebie. Jeśli nie wystarczy to niech wywala naddatek przez rewizje i trudno.http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ee03c3bec849fb65.html


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaworek z Durso używam wtedy jak włączam na nowo obieg i chce odpowietrzyć insralacje, oraz przy ewentualnym spadku poziomu w kominie zew. również odkręcam zaworek dla ustawienia poziomu.

Poziom w kominie ustawiłem prawie na równo z dolną szybą "balkonu" czyli około 7 cm poniżej poziomu wody w akwa.

Jeśli chodzi o spływ to mówisz o przelotkach (śrubunkach) w kominie, jeśli tak fi 25 powinno wystarczyć.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe no i Roman powrocil, wiedzialem :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@AquaManiac, tak wróciłem choć moja nieobecność taj jak wspomniał Alex, była podyktowana przeprowadzką, przez ten czas dojrzałem tak jak dojrzewa teraz moja skała :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , oczywiście merytorycznie bez zastrzeżeń . Duży profesjonalizm :lampka

Ale , jeżeli mogę sobie pozwolić na własny komentarz, to efekt końcowy -wizualny :Dozingoff.

I chociaż o gustach się nie dyskutuje to zbiornik wygląda ociężale , masywnie i tak jakoś " metalicznie " . Szafka z blachy , czy to nie nazbyt ekstawaganckie Ta szafka i ten stelaż opasujacy zbiornik "zdominował" sam zbiornik :)

Wyraźny przerost formy nad treścią .

No , ale to tylko takie małe moje wtrącenie, bo jak widać jestem w zdecydowanej mniejszości . No , ale mamy demokrację , więc pozwólcie i mi na własną opinią .

Pozdrawiam

Adam Mielnicki


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman , akwa naładowane elektryką i elektroniką jak cholera.

Myślę że zautomatyzowałeś obsługę zbiornika do maximum. Pod tym względem jest super.

Jedyne co mi się nie podoba to przesadnie szerokie kątowniki których użyłeś do przykrycia spoin . Ja też w taki sposób wykończyłem akwarium ale użyłem do tego anodowanego alu o wym 20x20 i wyglada to przy wym 120x60 bardzo lekko. Chodzi mi o to że zmniejszają ci optycznie okno do obserwacji zwierzaków. Reszta na medal !!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@MSAdam, oczywiście szanuje Twoje zdanie i nie będę cię przekonywał to mojego zdania. Po prostu pamiętając niemiłe doświadzcenia z szafką drewnianą (płyta paździerzowa) postanowiłem na całkowite wyeliminowanie tego materiału, a że pracuje w przemyśle gdzie nierdzewka jest ogólnie dostępna stąd też taka obudowa. Ponadto mam dzięki takiej obudowie natychmiastowy dostęp do całego sumpa (obudowa na magnesach) a moje dziecko nie kusi żaden zawias ani uchwyt.

Myśle że w rzeczywistości "na żywo" zbiornik nie sprawia efektu "metalicznego"

@R.I.P, górny i dolny kątownik nie pomniejsza obserwacji ponieważ górny kończy się równo z poziomem wody w akwa, a dolny równo z warstwą silikonu przy dnie. Natomiast boczne faktycznie zabierają po 3 cm z każdej strony.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a oswietlenie bedzie jakos obudowane bo w taki sposob jak jest teraz to chyba swieci po oczach podczas ogladania tak mi sie wydaje co???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@pol, nie oświetlenie tak jest ułożone że nie oślepia oglądającego, a w przyszłości mam zamiar zastosować obudowe , narazie są ważniejsze rzeczy do dopracowania.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarosław Sumara :

Celowo zamówiłem akwarium z boczną szybą niższą o 5cm

O tym myslalem zadajac pytanie, czy w szybie jest wyciety prostokatny otwor, czy jakos inaczej.

W mechanice nazywa sie to efekt karbu.

U siebie tez stosowalem rowno cala boczna szybe nizsza o kilka cm.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.