Skocz do zawartości
kamsolik

ścienna 300-setka

Rekomendowane odpowiedzi

Po krótkiej przerwie od akwarystyki morskiej nadszedł czas odpalenia nowego zbiornika - w tym samym miejscu lecz w mocno skromniejszym wymiarze.  Wymiar to jedyne 105x60x55(H), czyli jakieś 340 litrów + sump - co daje jakieś netto 410 l wody. Założenie tylko LPS i miękkie.

Zbiornik ma widoczną tylko jedna ścianę - przednią - opti white, reszta znajduje się w małym pokoiku, które mam przeznaczone tylko na obsługę techniczna zbiornika.

Na ta chwile:

- zbiornik wykonany przez Seb z Gdańska - wszystkie ściany, oprócz frontowej, są czarne, komin na zewnętrzny na bocznej ścianie - zbiornik mega wyszedł

- sump akrylowy - stary jaki pozostał z przeszłości

- lampy GHL Mitras 6200

- pompa obiegowa New Yet 4500

- pompy cyrkulacyjne - Jebao - 2 szt

- odpieniacz - Deltec 1351

Podmianki półautomatyczne mojego pomysłu i wykonania - fotki

Zbiornik ruszył dokładnie 01.09.2017 na skale RRR i kawałku żywej. Sól Microbe Lift Premium oraz bakterie Special Blend - zgodnie z zaleceniami na pudelku i tyle.

Niestety pomimo już dwóch miesięcy kręcenia zbiornik jeszcze nie zaskoczył - świece normalnie już docelowo, nie robię podmian wody od miesiąca, parametry NO2, No3, Amoniak cały czas zero, temp 26, zas 1,023

Trochę to trwa - może przez tą skałę RRR?

7e7d9d13.jpg

4836b0c4.jpg

3098506d.jpg

a8dab25d.jpg

9ac0a339.jpg

6b65710c.jpg

3990fda7.jpg

50cb193b.jpg

d48b7a65.jpg

Edytowane przez kamsolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się superowo :)

Zazdroszczę sumpowni :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, wrzuciłes już jakieś życie? Może proste organizmy potrzebują jakiejś konkurencji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie próbowałem.

Pierwszy raz jakieś 3 tygodnie po odpaleniu wrzuciłem 2 krabiki calcinus - padły po 1 nocy.

Później po kolejnych 2 tygodniach wrzuciłem 3 rybki- dascyllus aruanus- też padły po 1 dniu. Zostawiłem te trupy bo myślałem że ruszy to dojrzewanie, ale nic. Parametry stoją.

Trochę to dziwne, zwłaszcza tak szybkie zejścia? Kurde jakby coś je truło.

Czy to normalne dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahahaha poczytaj mój temat....

 

a jak chcesz to zadzwoń do mnie to ci podam na priwa tel

to Ci opowiem


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś wystartował na żywej skale, to byś miał już tam od jakiegoś czasu korale i ryby. Nie wiem jaki był powód startu  na syntetycznej skale. Start na suchej, syntetycznej skale nie uchroni od plag i niechcianych organizmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło ponad 2,5 miesiąca body zalania. Parametry stoją od samego początku:

No3 - 0, NO2 - 0, amoniak - 0

Od jakiś 2 tygodni zacząłem lać vsv- 2 ml na dobę, podawane pompą- nie widzę różnicy.

Nawet glony na szybie nie rosną.

Zastanawiałem się mocno nad rozpoczęciem od zera metody zeovit, ale na razie stanęło na vsv-.

Świecę od początku docelowo, jakieś 12 godzin

Powoli zaczynam się wkurw....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana. Czytając ten wątek, wszystko zrobiłeś prawidłowo zgodnie ze sztuką. Nie ma się do czegoś przyczepić. Pan Marcin może mieć rację z tą skałą, Ja bym sprawdził wodę pod kątem miedzi lub innych metali ciężkich. Pozdrawiam Roman.     Cierpliwość anielska wymaga diabelskiej siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś, żeby wystartować na nowo na żywej skale lub suchej Marco Rocks lub zrobić dużą podmianę na wodzie z działającego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedź robiłem - poziom w normie

Jakie jeszcze metale mogą być?

Dziś sprawdzałem czy nie ma przebicia pradu - nie ma,wyskoczylo jakieś 1,5 v, czyli zwykła elektrostatyka

Dziś wrzuciłem zacier z sumpa, z działającego zbiornika z zaprzyjaźnionego sklepu - Seafarm, trochę korali i dwie rybki.

Zobaczymy- jak nie zaskoczy bo się przerzucam na gubiki:)

Ps. Dzisiejsze ryby padły po ok 2 godzinach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kamsolik napisał:

Dzisiejsze ryby padły po ok 2 godzinach

Coś musi być nie tak ?. Zasolenie napisałeś 1,023 czym mierzysz. Reflektometrem czy spławikiem.  Kalibracja  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile lejesz tego special blend? Próbowsłeś innych bakterii?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reflektometr- sprawdzony już w sklepie, tak jak i termometr

Sprawdziłem już chyba wszystko, zostały metale ciężkie, ale nie wiem jak

Special blend zgodnie z instrukcją. Czytałem, że te bakterie są naprawdę dobre więc nie próbowałem innych

Edytowane przez kamsolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr, nie reflektometr ;)

Jakimi testami mierzysz parametry?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być jakieś cholerstwo w wodzie. Duża ilość węgla i sterylizator UV. Duża wymiana wody najlepiej żywej też  wskazane . Szkoda ryb wpuszczać, lepiej adaptować Czarną Molly czyli pospolitą molinezję. Jak to nie pomoże to wywalenie skały do kosza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

Refraktometr, nie reflektometr ;)

Jakimi testami mierzysz parametry?

 

To pisanie w telefonie

Testy robię pospolitym Salifertem

2 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Musi być jakieś cholerstwo w wodzie. Duża ilość węgla i sterylizator UV. Duża wymiana wody najlepiej żywej też  wskazane . Szkoda ryb wpuszczać, lepiej adaptować Czarną Molly czyli pospolitą molinezję. Jak to nie pomoże to wywalenie skały do kosza. 

Węgiel mam jakieś 300 ml- wymieniam co 2 tygodnie.

Skała od pana Tryca więc nie podejrzewam, że bubel.

Myślę nad wymianą wody właśnie, nawet z 80 %

 

Jakie pierwiastki mogą jeszcze zabijać życie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nadmiarze to wszystkie, ale takie jak ołów czy rtęć to znikome ilości wystarczą by w godzinę zabić rybę.  Badania laboratoryjne dadzą szczegółowe wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku nie mam pojęcia. Pytanie do forumowiczów z Gdańska gdzie można zrobić badania laboratoryjne wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy z wczoraj, wszystko Salifert:

Nh3 0
NO3 0
No2 0
Ca 380
Kh11,8
Po4 0,03
Mg 1260
Temperatura 25
Zas 1,023

Ciekawie skąd takie Kh?

wysłałem wodę ro i akwariową do badania, zobaczymy co tam jest i czy pokryją się choć trochę z Salifertem

Edytowane przez kamsolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem wyniku testów ro i wody akwariowej i niestety bardzo mnie zmartwiły.  Gdyby coś było bardzo niepojącego miałbym problem z głowy i wiedział co zabija mi wszelkie życie. A teraz to już niestety zgłupiałem, zero pomysłów co się dzieje. Przy okazji zobaczcie jak wypada Salifert vs testy laboratoryjne.

Co jest do cholery??

Akwarium

812f516a.jpg

RO

f324ff30.jpg

Edytowane przez kamsolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba po4 zabije ci wszelkie życie. A wynik 0.09 to sporo... 

Zmień test saliferta na nowy. Stary mógł przeklamywac. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, ale nie na tyle żeby zabić ryby w ciągu kilku godzin

A Salifert świeżutki, niedawno kupiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten sump stary - czymś go czyściłeś? Jakoś go „sterylizowałeś” . A czy mierzyłeś ph? A co jest w sumpie poza odpieniaczem i pompami?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No i stara skała - cały czas moczyła się w splance? Czy też leżała sobie gdzieś i czekała na lepsze czasy? A czym kleiłeś skały ( jeżeli kleiłeś)?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.