Skocz do zawartości
Gość ensso

Sump do 360L - siporax+refugium (dsb? wata?)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Chciałem was prosić o pomoc w kwestii projektu sumpa pod akwarium 360L. W końcu się zdecydowałem (w 80%) na metody filtracji. Po wielu przemyśleniach, analizach i rozmowach z użytkownikami danych metod postawiłem na kombinację: siporax, refugium. Dodatkowo rozważam doadnie waty (jako meachnika) i pod refugium dsb... Tutaj zostawiam wątek otwarty na dyskusję za / przeciw - najlepiej użytkowników danych metod którzy mają trochę miesięcy (kilka lub naście) za sobą z danymi metodami. Proszę wszystkich którzy nie akceptują mojego wyboru odnośnie braku odpieniacza o ugryzienie się w język i nie udzielani się w temacie :) szkoda robić zamieszanie ;) 

Przejdźmy do przemyśleń:
1) czemu siporax? ma być miejscem dla bakterii którego nie będzie w skale (nie miejsce, nie czas - przewiduje 3L siporaxu bo producent podaje 1L siporaxu na 200L wody).
2) czemu glony? żeby usuwać ze zbiornika nie mile widziane składniki, a dwa aspekt wizualny - chcę zieleniaka pod akwarium bo stelaż specjalnie zamówiłem "otwarty" i nie planuję go zabudować jak typową szafkę. Ma to być element dekoracyjny (podpatrzone u użytkowników @marine @Grzegorz Dyzma).

Otwartymi pytaniami o dodatki w sumpie pozostają:
3) wata? pytanie do użytkowników waty jak to rozwiązać przy refugium i spioraxie lub ref/sip/dsb. Czy warto przepuszczać część wody poza watą żeby nie wybierała wszystkiego z wody? :) czy przy komorze zrzutu z akwarium i przelewie górnym do sumpa zrezygnować z waty bo można przecież odessać zebrany syfek na dnia komory? (czytałem o takich praktykach na forum)
4) dsb w refugium... Zwolenników jak i przeciwników jest cała masa. Mitów, legend, domysłów bez posiadania dsb lub stosowaniu "3 miesiące" jest masa ;) a ja chciałbym zapytać zaprawionych w bojach czy w ogóle warto. Z jednej strony w refugium na pewno zastosuję niedużą warstwę piasku dla zwierzaków i wrzucę kawałek/kawałki żywej skały. Tylko czy przy siporaxie i glonach jest sens jeszcze dokładać piaskownicę?

Jeśli chodzi o kwestię techniczne samego sumpa to mogę sobie pozwolić na 120x53x40h choć celuje aktualnie w nieduży typu 60x53x40h - pompa jaką planuję zastosować to jebo hm4101 czyli 1200L/h - zgodnie z zaleceniami Panów Knop i Brockmann, że wymiana między zbiornikiem głównym i filtracyjnym powinna być na bardzo małym poziomie. Dla bakterii jak i dsb/refugium jest zresztą wskazany spokojny, leniwy przepływ :) obsada koralowców będzie na miękko także wiru w akwarium jak i sterylnej wody nie potrzebuje :) obsada rybna nieznana na chwilę obecną.

qryyk4.jpg

Jak widać wysokość stelaża w środku wynosi 53cm i jest dopasowana do niskiego narożnika obok akwarium :) Dlatego wysokość sumpa zakładam 40cm żeby mieć spokojnie dostęp do niego. Podoba mi się bardzo pomysł sumpa zastosowanego u marine - sump w kształcie litery T. Ma potężny atut, że na pierwszym planie jest refugium :) 

iof1a8.jpg
ImageUploadedByTapatalk1436130364.475180.jpg


Oto zarys mojej koncepcji:

eti339.jpg

Na komorze zrzutu z akwarium zawieszam dwa kotniki pełne siporaxu (jeden na dłuższym boku opiera się obydwoma zaczepami o szybę, na krótszym boku jeden zaczep opiera się o szybę, a drugi o koszyk). Na komorę z refugium i dsb przewiduje 30cm. Na jakiej wysokości zrobić górny przelew przez komorę zrzutu z akwarium? Na jakiej wysokości przelew do komory pompy powrotnej? Czy przelew z góry czy dolny z odgrodzonym dsb jak na zdjęciu w tym sumpie na zdjęciu? Co waszym zdaniem lepiej się spisze? Czy dobrze obliczam potrzebny luz na zapas w przypadku braku prąu? 120x60x5 (5cm ma wcięcie na grzebień) czyli 36L? Jeśli w sumpie mam poziom 30cm na podstawie 60x53, a ma 40h to wynika, że przyjmie nadwyżki 31L czyli za mało żeby czuć się bezpiecznie? :) może w takim razie zrobić 43h? wtedy wychodzi 41L. Czy lepiej zrobić trochę dłuższy sump typu 70cm?

DSC_02452.jpg


Macie jakiś pomysł na dolewkę grawitacyjną przy takich sumpach? Czy z racji wysokości trzeba zastosować taką na pływakach lub ręcznie dolewać? ;)
Czy oświetlenie siporaxu światłem dla refugium z dsb nie będzie dużym problemem? Jakieś wady takiego rozwiązania? Czy warto wrzucać watę do komory zrzutu z akwarium? 

Wszystkie rady mile widziane :) 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoc nie pomoge ale chetnie poczytam rady bardziej doswiadczonych, bo robie podobny projekt tylko wieksze akwarium 170x70x70 i tez bez odpieniacza takze dodaje do obserwowanych i powodzenia zycze.:)

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rady z mojej strony.

Sump czym większy tym lepszy. Masz możliwość wstawienia takiego o długości 100cm to zrób to. Po czasie nie będziesz żałował. W razie możliwości zostaw sobie około 20cm w szafce nad nim. Będzie łatwiej go wyczyścić, wyciągnąć nadmiar glonów czy złapać rybę która trafi tam za karę. 

Objętość wody w przypadku braku energii powiększ o to co mieści się w kominie i rurach to znowu kilka litrów więcej. 

Chcesz nie mieć odpieniacza powierzchnia refugium i siporax razy 2.

Pompa 1200l/h to zdecydowanie za mało. Przepływ ten jest mierzony w idealnych warunkach, bez obciążenia. Śmiało można założyć, że wydajność spadnie o jakieś 40%. Celuj w coś  w okolicy 3000-5000l/h ale z regulacją i wtedy skręcisz moc i będzie ciszej i lepiej dla pompy. 

Sump to zbiornik techniczny, a więc w swojej naturze nie będzie ładny. Masa sprzętu, kable, gniazdka, ogólnie zawsze trochę syfu na szybach. Zrób obudowę ale z okienkiem na glony. Pamiętaj też, że nie możesz nad nimi świecić całą dobę tylko na zmianę z akwarium głównym. A więc w ciągu dnia będzie ciemno a więc mało dekoracyjnie. No i kwestia hałasu. Obudowa wyciszy dźwięki z całej tej maszynerii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, dadario napisał:

Chcesz nie mieć odpieniacza powierzchnia refugium i siporax razy 2.

Ale to masz na mysli samo refugium czy z dsb? Bo ja planuje refugium + dsb o wymiarach 89x55 a baniak 170x70 co daje ponad 40% powierzchni dna. Chytalem gdziesc chyba na reefhub.pl ze zeby to dzialalo dsb powinno miec ok 30% powierzchni dna. 

Mam duzy sump bo 130x55 tak ze moge jeszcze cos przerobic.  

Wrzucilbym zdjecie ale musze ogarnac temat bo za duzy rozmiar.

@ensso przepraszam ze tak sie podpinam do watku.:)

Edytowane przez Kamello90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym temacie w skrócie myślowy mam na myśli DSB i refugium. 

A u Ciebie w planach DSB i refugium to podstawa filtracji czy wspomaganie???

Wszystkie naturalne metody filtacji mają zdolność samoregulacji. Czyli będą działały z taką intensywnością na jaką pozwolą warunki. DSB możesz mieć nawet równe powierzchni dna a ilość życia rozwinie się na nim taka aby się wyżywić. Ważne jest aby działające już DSB zasilać regularnie w pokarm, gwałtowna przerwa spowoduje śmierć dużej masy organicznej w krótkim czasie(bakterii, drobnych skorupiaków i całego innego towarzystwa). Dlatego w każdej dziedzinie związanej z akwarium morskim zaleca się spokój i powolne wprowadzenie zmian.  Z kolei za małe DSB pomoże ale nie zapewni czystości bo na danej powierzchni może żyć tylko ograniczona ilość stworzeń. 

DSB w całości można traktować jak żywy organizm, a więc trzeba pamiętać, że nigdy nie uda się tylko za jego pomocą doprowadzić do parametrów bliskich zeru, ponieważ jak każdy organizm pobiera ale jednocześnie wydala resztki. 

Powodzenia w planowaniu :-) a co do zdjęć to nawet standardowa apka w antku na telefonie ma możliwość eksportu zdjęć z zmniejszeniem rozdzielczości i jakości. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie podstawa filtracji to bedzie dsb+ refugium i siporax ile wlezie do sumpa. Dsb mam przedzielone na 2 z wysokoscia wody ok 29 cm tak ze jak nie bedzie sobie radzic to jedno wywale i bedze komora na odpieniacz o  wymiarach 40x55 cm ale to juz ostateczna ostatecznosc by musiala byc. 

Juz mam apke wie wygladalo to tak5a0abba78d40d_projektsump.thumb.jpg.a62bdf384e4eefdbad3dcf1f1d0e7ea3.jpg

A po przerobce wywalilem zbiornik na wode ro i zrobilem to miejsce pod splyw IMG_20171114_104007-1560x2080.thumb.jpg.6e4e67d844e2cb43b9b06ab8b8e27133.jpg

Dobrze to bedzie czy przerabiac cos jeszcze? Dolewke dam w osobnym zbiorniku bo zal mi bylo miesca w sumpie;)

Edytowane przez Kamello90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.