Skocz do zawartości
dewoitine.roman

Microdesmidae

Rekomendowane odpowiedzi

Microdesmidae - rodzina tych pięknych ryb jak pamiętam, zaczynając interesować się morszczyzną, były łączone ze ślizgowatymi. Ostatnio do babkowatych , a od niedawna do nie wiadomo mi gdzie. W handlu można spotkać trzy gatunki tych ryb tj. Nemateleotris magnifica, N. decora i N. helfrichi.. Pytanie moje brzmi tak. Kto hoduje te ryby  w stadzie. Jednego lub dwa albo trzy gatunki.Lub pojedyncze sztuki po jednej rybce. Problem mój polega na tym że posiadam magnificę i korci mnie, dokupić decorę i helfrichi. Informacje na temat tych ryb są tak sprzeczne ze aż obłędne w wypowiedziach na ich hodowlę. Dziękuję za pomoc. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. tu

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam magnifice i decore w jednym akwarium,hoduja się bezproblemowo.Dotego jeszcze Ptereleotris evides i zebra.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Jak długo z sobą pływają i w jakim odstępie czasu były one wpuszczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw magnifica ,po poru tyg.decora.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Peniek podrażniasz moje nadzieje i po obejrzeniu  zdjęć i filmu Sewera, mam nadzieję że jest to możliwe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nemateleotris magnifica, N decota, N helfrichi Dlaczego  w opisach hodowli tych pięknych ryb są takie rozbieżności jedni opisują że to ryba stadna, drudzy że bardzo agresywna wobec własnych pobratyńców. Za  to inni opisują zachowanie w stadzie, która  powoduje wyeleminowanie najsłabszego osobnika ze stada, wysyłając go na wieczną rafę, aż do momentu pozostania jednego osobnika. Bądź tu człowieku mądry i kogo posłuchać.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwie jedną decorę i dwie magnifici - pływały zgodnie razem i były bardziej śmiałe w takim stadzie, niestety dokupione magni miały jakąś chorobę, chyba zgniliznę płetw bardzo szybko postępującą i nie udało mi się ich uratować, pociągnęły za sobą moją ulubioną decorę którą miałem ponad pół roku i pięknie jadła pokarm zastępczy, nawet mokre kulki dla Anthiasów :) od AF.

Dokładnie oglądaj ryby bo są bardzo delikatne, i ewentualne zakażenia postępują bardzo szybko, ja nie dopilnowałem - zdałem się na pracownika sklepu i tak to wyszło do kitu. Pracownik długo oglądał ryby w worku kiedy pytałem czy wszystkie płetwy nie uszkodzone - i i tak sprzedał :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Kiedys mialem plan zakupienia malego stadka,lecz na forum dostalem odpowiedz ze nie bardzo mozna je trzymas razem...W bardzo starej ksiazce "Morskie akwarium" wyczytalem ze mozna je trzymac w stadkach pod warunkiem ze bedzie wystarczajaco kryjowek w skalach by kazda z nich mogla sobie znalezc miejsce...Kiedys mialem jedna micro,byla troche wstydliwa,pewnie dlatego ze nie miala towarzyszy...Uwazam te rybki za jedne z ciekawszych do obserwacji nie wspominajac juz o tym ze sa bardzo piekne...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ura za informację. U mnie zawsze, nowe ryby trafiają do kwarantanny. Nemateleotris to chyba najbardziej rozstrzelone ryby pod kątem hodowli jakie do tej pory czytałem na naszych czy zagranicznych forach. Dochodzę do wniosku że zaszufladkowanie tych ryb mija się z celem. Indywidualne cechy przeważają  jak będą się zachowywać  w grupie.

3 minuty temu, Iceberg napisał:

Uwazam te rybki za jedne z ciekawszych do obserwacji nie wspominajac juz o tym ze sa bardzo piekne...

Oj bardzo piękne. Mam dużo skał które przy kompozycji i układaniu potraktowałem dłutem tworząc dodatkowe groty. Iceberg dzięki za wypowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystkie trzy mieszkały pod jedną skałą razem :) ciekawie to wyglądało - jak była jedna to siedziała cały czas pod skałą i wychodziła tylko na karmienie, jak były 3 to pływały śmiało razem w ławicy trzy obok siebie - nie gryzły się. Niestety mocno mnie dobiła strata tych ryb :( bardzo bym chciał kiedyś wpuścić jeszcze raz stadko tylko boje się infekcji. chyba muszę postawić jakiś mini zbiornik na kwarantanne - albo brać tylko ze sprawdzonego źródła gdzie wiem że dbają o ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ura kwarantanna to zawór bezpieczeństwa. I jak wiem to nie ma czegoś takiego jak ,, pewne źródło "  kopara mi opadła jak czytałem opis chyba Pana Coltrane jak przekładał swoje ryby z mniejszego do większego a kwarium. Aż serce się krajało, taki pomór. Sam przeprowadzkę przeprowadzałem przecież bez kwarantanny. Wracając do tematu moja magnifica pływa w toni pod warunkiem że nie ma ruchu na zenątrz. Wystarczy przejść bardziej energicznie obok akwarium aby w mgnieniu oka schowała się na kwadrans w skałach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 szt Nemateleotris magnifica,  i została mi jedna N decota,  jedna sztuka odeszła na wieczną rafę gdy przez mój zbiornik przeleciała ospa rybia. Są to rybki płochliwe przynajmniej u mnie bo pływają z dużymi i szybkimi pokolcami. Mają swoje norki w skałach i nie wadzą sobie nawzajem. U mnie bardzo długo śpią nie wychodzą z norek rano dopiero około 12 godz. wypływają i są na widoku przez około 6 - 7 godz.

Potwierdzam to że reagują na mnie chowając się w skale na 15-20 min. chyba że podaję pokarm wtedy zaraz wypływają


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panie Waldku za informację. U mnie N. magnifica też pokazuje się około południa, myślałem że ta moja to śpioch że to upodobnienie do swojego pana,a to wszystkie tak mają?. Ja mam zbiornik 350 l, to nie mogę wyciągać tak dalekosiężnych wniosków że i u mnie będą się zachowywać jak baranki. Pan ma 2500 w obiegu a to duża różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie one nie pływają po całym akwarium. Cały czas trzymają się blisko swoich domków. Wyjątek stanowi pora karmienia, Tak że czy 2500 litrów czy 350 to myślę że nic się nie zmienia. U mnie te rybki nie mają łatwego życia, pokolce je przepędzają, błazenki też a o ślizgu nie wspomnę. Jedynym ich przyjacielem jest wargacz doktorek i jemu pozwalają się zbliżyć.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.