Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Jaki system filtracji 60x50x50 - 150l z sumpem czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie udało się wywiercić otwór dokładnie na wysokości tafli wody. Jak wyłączam pompę obiegową to od razu słychać charakterystyczne siorbanie wody w powrocie czyli patent działa. Wywiercenie otworu oczywiście powoduje że cześć wody ucieka przez ten otwór zapowietrzający ale nie ma to żadnego znaczenia. No chyba ze wywiercisz otwór za wysoko to wtedy woda będzie pluskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Dzięki, chyba mniej więcej łapie, ale czy dziurka zrobiona na powrocie nie powoduje ze woda nią ucieka a nie przez dysze?

no nic, będę musiał się zgłosić do jakiegoś magika aby tak z grubsza zaprojektował taki system i powiedział czy ten sump dźwignie akwarium.

sama hydraulika jest dla mnie w miarę jasna, mam tylko obawy co do tego jak powinny wyglądać rurki w kominie, czy znaczenie ma na jakiej wysokości jest zakończenie spływu z sitkiem, etc. 

Spotkal się ktoś z jakimś manualem czy czymkolwiek co pozwoli zrozumieć jak to działa i jak to zrobić? 

Nie chciałbym trzymać kolegi z decyzja dotycząca sumpa bo wiadomo, biznes to biznes.

Może w czymś pomoże 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 Dzięki, fajny filmik, oczywiście próbowałem kręcić myszką aby zmieniać kąty patrzenia, ale nie pykło :P

Ja to wygląda, to mniej więcej pojęcie mam, nie wiem tylko, czy wysokość rewicji, czy np długość rurki zrzutu wody ma jakieś znaczenie. Chciałbym to wiedzieć i ewentualnie uwzględnić na etapie decyzji o sumpie.

Może opiszę swoje wyobrażenie o tym co się dzieje z akwarium w przypadku zaniku prądu i potwierdzicie bądź też wskażecie właściwe rozumowanie, bo nie mam z kim tego skonsultować.

A więc tak, prądu brak:

1. pompa przestaje pompować i podawać wodę do zbiornika,

2. woda w zbiorniku zaczyna opadać w celu wyrównania poziomu w zbiorniku głównym i kominie,

3. poziom wody w kominie się podnosi (jednocześnie ciągle grawitacyjnie woda spada do sumpa przez zrzutu),

5. rewizja zadziała jeżeli poziom wody w kominie będzie podnosił się na tyle szybko, że zrzut wody nie będzie nadążał z odprowadzaniem jej z komina do sumpa (chociaż pewnie zadziała od razu, gdyż większość dławi zrzut aby minimalnie woda przelewała się przez niego, co podobno daje wyciszenie całej konstrukcji),

4. woda spdada do momentu aż dysza wylotowa zacznie ciągnąć powietrze - wtedy układ zamknięty się zapowietrza i woda staje w miejscu/reszta wody z rury powrotu spada do sumpa.

Zgadza się?

Dziurka nad dyszą powyżej lustra wody w momencie zatrzymania pompy powinna automatycznie zacząć zapowietrzać układ i ilość wody, która spadnie do sumpa powinna być mniejsza niż w przypadku jej braku o te 2-3cm słupa wody licząc objętość np. 2cmx60x50 - w przypadku tego konkretnego akwa o wymiarach 60x50x50wys?

Jeżeli gdzieś jest błąd w rozumowaniu, to proszę o wyprowadzenie mnie z niego :)

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Poziom wody w kominie już się nie podnosi, tylko opada niżej grawitacyjnie. 5. Rura od rewizji powinna być ścięta po ukosie mniej więcej na poziomie wody jaki będzie w kominie, żeby woda delikatnie przelewała się przez nią, żeby właśnie to wyciszyć. Rewizja jest po to, żeby w razie "W" gdyby się zdarzyło, że zrzut przytka się nie zalać mieszkania bo woda z sumpa zostanie wypompowana do akwarium i wypłynie nam na podłogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie podepne. Skoro mam tylko wlot i wylot z tylnej szyby wiec w przypadku zatkania splywu tone w mieszkaniu.  Jak zrobic awaryjny przelew?? Wiercenie nie wchodzi w gre. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kasiazUK napisał:

To ja sie podepne. Skoro mam tylko wlot i wylot z tylnej szyby wiec w przypadku zatkania splywu tone w mieszkaniu.  Jak zrobic awaryjny przelew?? Wiercenie nie wchodzi w gre. 

Jak widzisz sam się dopytuje, ale może powinieneś przez dziury puścić zrzut i rewizje, a powrót na zewnątrz 3.rura jeżeli ma to sens i jest wykonalne.

Dopytujac dalej, cześć z Was ma zrzut np 32mm a rewizje i powrót 25mm. Niektórzy wszystkie 3 rury maja 25mm. 32mm na zrzucie jest po to aby nawet dlawiac przepływ zaworem mniej więcej wyrównać przepływ z rura powrotna, czy ma to jakiś większy sens? Wywiercenie 3 dziur tej samej wielkości byłoby łatwiejsze, wiec jeżeli nie jest konieczne stosowanie 2ch rozmiarów, to wolałbym tego uniknąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak mają wszyscy. Na rurze od zrzutu montuje się zawór, żeby dopasować, zgrać z obiegiem, a nie żeby dławić. Gdzieś w sieci jest kalkulator jakie średnice rur dobrać, jaki długi grzebień do pompy jaką zastosujesz. Jak jutro uda mi się to znaleźć, to dam link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dławić miałem na myśli aby regulować, bo to nic innego jak dławienie zrzutu aby dopasować do powrotu itd :) jakby udało się znaleźć, to będę bardzo wdzięczny. Nie chce robić niczego wbrew logice ale chciałbym ja poznać, żeby chociażby moc przekazać wiedzę dalej, bo nie mogę spać spokojnie jak jedynym argumentem jest „bo wszyscy tak maja”, nawet jak działa, bo skoro działa to właśnie z jakiegoś powodu i zawsze chce go znać:)

juz teraz wielkie dzięki, bo dużo pomogliście. 

Fajnie jakby był taki obszerny manual wyjaśniający jak działa taki system, jak go zaprojektować, etc, bo oczywiście te informacje są, ale mocno fragmentaryczne i trzeba dużo się naczytał aby poskładać wszystko w jedna całość.

 

Edit:

ze znalezionego kalkulatora zakładając przepływ na poziomie 1500l/h wychodzi mi grzebień 6 cali = 15,24cm i rura spustowa 0,82cala, czyli 2,08cm. Czyli uwzględniając stratę wynikająca z wysokosci podnoszenia wody chyba spust 25mm byłby odpowiedni. A idąc dalej, wnioskuje, ze 3 otwory 25mm będą ok, co potwierdzają niektóre akwaria z tego forum.

teraz dalej pozostaje pytanie czy zaproponowany sump kilka postów wcześniej da radę w przypadku wyłączenia prądu?!

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten kalkulator miałem na myśli http://reefcentral.com/calc/drain.php , ale znalazłeś pierwszy. Informacji na forum jest sporo, ale wszystko porozrzucane w różnych tematach i tu masz rację, że trzeba sporo się naczytać. Myślę, że spokojnie można zrobić 3 otwory pod rury 25, tylko otwory w szkle muszą być sporo większe bo ten kalkulator nie uwzględnia rozmiarów śrubunka. Przykład https://erybka.pl/product-pol-920-Przelot-PCV-ASU-Srubunek-25-mm.html śrubunek pod rurę 25, a otwór w szybie 35.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, znalazłem tez ta informacje o wielkości dziur pod konkretne srubunki, ale dobrze, ze wspomniałeś, może komuś się przyda. Spróbuje zrobić coś na kształt manualna ze zdjęciami jak będę robił swój komin. Chyba nie pozostaje mi nic, jak zaufać informacji sprzedającego, zesump się nada do 150l.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.