Skocz do zawartości
jogofrugo

Mój prawie 150 litrowy "Solonez"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich.

Dnia 12 listopada 2017 przyszła pora i na mnie i stałem się posiadaczem ładnie oświetlonego akwarium posiadającego panel filtracyjny. Owo akwarium jest z dodatkiem solonej wody, kopalnianej skały i sprzętu.

16bedb0d8f6f9.jpg

a842ed289280a.jpg

Wymiary akwarium i panelu filtracyjnego:

szerokość 80 cm

wysokość 45 cm

głębokość 42 (z czego 13 cm przewidziane zostało na panel filtracyjny 5 komorowy)

tło akwarium wykonano z czarnego plexi z akrylonu

Panel filtracyjny:

pierwsza komora - spust wody z grzebieniem, grzałka eheim 100W oraz odpieniacz Red Star SQ 90 - szerokość 20 cm

druga, trzecia  komora - filtracja siporax i docelowo węgiel - całość szerokość 20 cm

czwarta komora - powrót do zbiornika i pompa obiegowa chwilowo 950 l/h docelowo będzie 3000 l/h (ustawione na około 70% mocy) - szerokość 20 cm

piąta komora - dolewka RO-DI w chwili obecnej pusta  z pompą 350 l/h - szerokość czyli reszta około 15 cm - około 8 litrów wody.

Woda:

około 60 litrów z działającego zbiornika,

reszta to RO-DI wymieszana z  solą Blue Treasure Reef Sea Salt mieszana około 2h cyrkulatorem.

Skała: Marco Rocks 10 kG,

skała została wymoczona w RO-DI przez około dwa dni, następnie spłukana i wypłukana prysznicem z wodą kranową, a następnie wymoczona ponownie w RO-DI przez dwa dni.

Piasek - żywy Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Aragonite 9,07 kG wystarczyło w zupełności

Reszta sprzętu:

belka oświetleniowa 3x30W RGB + sterownik Arduino + drivery od MAGU - docelowo będzie jeszcze 2x10W 445nm+UV całość jest chłodzona dwoma wiatrakami AAB Cooling Silent Force Fan 12 ustawionymi na razie na 11V (przy ustawieniu 80% mocy całego zestawu belka ledwo ciepła), dodatkowo wietrzą one powierzchnię wody,

6e1d21d27035a.jpg

pompa cyrkulacyjna - Jebao/Jecod RW4 docelowo coś jeszcze np Jebao/Jecod SW2,

termometr,

czyścik magnetyczny,

zestaw testów NO2 NO3 PH PO4 KH,

bakterie startowe,

salimetr spławikowy.

Uruchomienie.

fda0252dc6cad.jpg

9644065dd20a7.jpg

Przez pierwsze godziny mleko i widzialność na poziomie 5 cm dnia następnego akwarium klarowne a parametry z dnia 13 listopada 2017 r. przedstawiały się następująco:

323a7121ca36d.jpg

temp - 27 st. C

zasolenie - 1.025

NO3 - 10

NO2 - 0

KH -10

PH - 7,8

PO4 - 0,25

Akwarium przez tydzień oświetlane 6,5 godziny dziennie samym niebieskim światłem na poziomie 50% czyli około 15W. żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem parametry były stałe. Dodatkowo dozowałem bakterie startowe wg zaleceń z instrukcji zwiększając ilość o około 50% dla akwarium morskiego oraz wódka 40% około 1ml.

Po tygodniu opanowałem termostat grzałki ustalając docelową temp. 25 st. C. Na skale zaczęły pojawiać się okrzemki

612088e54abf7.jpg

parametry wody zaś zaczęły się zmieniać na dzień dzisiejszy wynoszą one:

NO3 - 25

NO2 - 0,5

KH - 6

PH - 7,8

PO4 - 0,25

dodatkowo odpieniacz wywala śmierdzącą szambem wodę z szarym osadem którą wylewam co 2-3 dni.

a224d5250ba55.jpg

6bb47648b44b6.jpg

Obsada jaką planuje to korale miękkie i kilka niedużych rybek krewetka i ślimaki. Obsadę planuję dodać stopniowo po zakończeniu początkowego cyklu azotowego i zbiciu toksycznych związków do 0.

Pozdrawiam was serdecznie.

PS. Proszę o wskazówki i komentarz do mojego "Soloneza"

 

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ta wódka na starcie? Jak widać nie pomogła bo no3 poszło w górę. Akwarium musi dojrzeć. Jak wystartowałeś na suchej skale to lej bakterie i cierpliwie czekaj. Jak założyłeś temat, to daj jakieś zdjęcie bo jestem ciekaw jak ten jamnik wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maciej01 napisał:

Po co ta wódka na starcie? Jak widać nie pomogła bo no3 poszło w górę. Akwarium musi dojrzeć. Jak wystartowałeś na suchej skale to lej bakterie i cierpliwie czekaj. Jak założyłeś temat, to daj jakieś zdjęcie bo jestem ciekaw jak ten jamnik wygląda.

Wódka jako pożywka dla bakterii. Tak to prawda czekam spokojnie aż dojrzeje

8.JPG


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że wódka jako pożywka dla bakterii do zabicia no3, ale już w dojrzałym akwarium. U Ciebie widać po testach, że cykl azotowy dopiero się zaczął bo NO2 poszło w górę. Jak na mój gust to trochę mało skały, ale to Twoje akwarium i Tobie ma się podobać. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Zgadza się, że wódka jako pożywka dla bakterii do zabicia no3, ale już w dojrzałym akwarium. U Ciebie widać po testach, że cykl azotowy dopiero się zaczął bo NO2 poszło w górę. Jak na mój gust to trochę mało skały, ale to Twoje akwarium i Tobie ma się podobać. Powodzenia

Zostawiłem sobie miejsce na rozrost korali miękkich i kilka LPSów . Gdzieś wyczytałem, że potrzebują one miejsca także i do góry. Będzie ładnie zobaczysz :D. Ale dziękuję za cenne wskazówki postaram się doczytać i uzupełnić brakującą wiedzę.

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jogofrugo napisał:

Zostawiłem sobie miejsce na rozrost korali miękkich i kilka LPSów . Gdzieś wyczytałem, że potrzebują one miejsca także i do góry. Będzie ładnie zobaczysz :D. Ale dziękuję za cenne wskazówki postaram się doczytać i uzupełnić brakującą wiedzę.

uwierz mi, że miejsce będzie, dołóż skały 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody na dzień dzisiejszy z godziny 1.

temp - 25 st. C

zasolenie - 1.026

NO3 - 25

NO2 - 2  (wzrost o 1,5)

KH - 6

PH - 7,8

PO4 - 0 (wyraźny spadek o 0,5)


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co robiłeś że wzrosło Ci zasilenie. Błąd pomiaru czy problem z dolewką... Sprawdź to i czekaj... Dojrzewanie dopiero się zaczyna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ułożenie skał, mógłbyś dołożyć więcej skały, ale nie koniecznie. Kleiłeś skałę?


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dziadziol6 napisał:

Mi się podoba ,gdzie kupowałeś skałę? jak cenowo?

Np. https://www.akwarystyczny24.pl/marco-rocks-skala-koralowa--naturalna-sucha-skala-do-akwarium-rafowego-morskiego-i-slodkowodnego-p-5679.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dziadziol6 napisał:

Mi się podoba ,gdzie kupowałeś skałę? jak cenowo?

 Skałę kupiłem w tym sklepie https://reef-poznan.pl/marco-rocks-skala-koralowa-1kg-p-703.html?cPath=48   25zł za kilogram. Bardzo ładne kawałki. Byłem niewiernym Tomaszem i zważyłem skałę, równo 10kg i garść kilkucentymetrowych kawałków także sprzedawca uczciwy. Polecam.

6 godzin temu, Mariusz93 napisał:

Fajne ułożenie skał, mógłbyś dołożyć więcej skały, ale nie koniecznie. Kleiłeś skałę?

Skały nie kleiłem trzyma się i nie rusza nawet jak szoruje szczoteczką. Jeżeli chodzi o ilość skały to biorę to na klatę i pozostawiam tak jak jest.

12 godzin temu, dadario napisał:

Pytanie co robiłeś że wzrosło Ci zasilenie. Błąd pomiaru czy problem z dolewką... Sprawdź to i czekaj... Dojrzewanie dopiero się zaczyna...

Salimetr spławikowy musiałem się go nauczyć obsługiwać. Święta idą trzeba kupić refraktometr będzie dokładniejszych.


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego dnia mija 14 dzień od powołania do życia mojego Soloneza.

Parametry:

temp - 25 st. C

zasolenie - 1.026 (są niewielkie wahania ale nie potrafię wyjaśnić czemu czyżby odpieniacz wywalał sól?? co dwa dni opróżniam go)

NO3 - 10 (spadek o 15)

NO2 - 2  (spadek o 1,5)

KH - 6

PH - 7,8

PO4 - 0

Czyżby powoli zbliżał się koniec I fazy dojrzewania ?

Cały czas walczę z okrzemkami szczoteczką do zębów na kijku. Dzisiaj było generalne czyszczenie. Jednakże zauważyłem wczoraj na skale mikroskopijne pęcherzyki dużo i pokrywały one około 60% skały widocznej dla oka czyżby skała zaczęła filtrować wodę ?

Mariusz93 - dorzucę żywej skały we wtorek dla pozyskania życia a później przeniosę ją do jednej z komór panela filtracyjnego (chyba że mnie coś natchnę i zrobię z niej jakąś fajną konstrukcję).


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie. To mogą być pierwsze oznaki dino, cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, maciej01 napisał:

Daj zdjęcie. To mogą być pierwsze oznaki dino, cyjano.

Niestety wszystko już wyczyściłem ale mogę ci powiedzieć, że wyglądało to tak jak na zdjęciu poniżej + mikro bąbelki powietrza.

612088e54abf7.jpg

i glonów troszkę więcej na skale, na piasku i na szybie niewiele, w pobliżu linii piasku ale nie wszędzie.

Dodatkowo zauważyłem że od kilku dni zapach z odpieniacza zmienił się z szambowego na bardziej neutralny ale bez nuty szamba.


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na dino. Odpieniacza nigdy nie miałem to nie wiem jaki jest zapach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, maciej01 napisał:

Wygląda mi to na dino. Odpieniacza nigdy nie miałem to nie wiem jaki jest zapach.

No to mnie pocieszyłeś :(. Masz jakiś sprawdzony sposób na Dino??


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposobów jest wiele, ale Ty dopiero startujesz. Najlepszym sposobem jest czas i nie wkładanie rąk do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z dnia 28-11-2017 (17 dzień):

temp - 25 st. C

zasolenie - 1.024 - 1.025 trudno mi jeszcze ustalić na spławiku

NO3 - 10

NO2 - 0  (spadek o 0,5)

KH - 6

PH - 7,8

PO4 - 0

 

maciej01  w załączeniu przesyłam kilka zdjęć z tymi bąbelkami (bąble mają mniej niż 1mm) i glonami które przypominają albo Dino (glutów nie ma) albo Okrzemki . Świecę samym niebieskim  światłem około 6 godzin dziennie. Jedynie do zdjęć wyłączyłem cyrkulację (woda bąbluje kilka pęcherzyków na sekundę w całym akwarium piach i skała).

_MG_2988.jpg

_MG_2992.jpg

_MG_3007.jpg

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik trzeba nauczyć się odczytywać. Nie jest taki zły, wiadomo, że refraktometr jest bardziej precyzyjny. Na skałach bardziej przypomina dino, a na piasku to mogą być okrzemki, ale nie ma czym się martwić bo to początek, start akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ale co tak bąbluje??  i czy to jest naturalne (normalnie występujące zjawisko w dojrzałym akwarium) ???

 

PS. Nawet nie wiesz jak kusi żeby wrzucić chociaż ksenię pulsującą maleńką szczepkę.

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jogofrugo napisał:

PS. Nawet nie wiesz jak kusi żeby wrzucić chociaż ksenię pulsującą maleńką szczepkę.

Wiemy, wiemy. Rada tylko jedna   Cierpliwość anielska wymaga diabelskiej siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Ja po przenosinach solniczki miałem to samo. Wywaliło mi okrzemki na całym piasku i duża zawartość szyby, a przeniosłem również z życiem. Już prawie 2 miesiące jak jest u mnie i widać znaczne poprawy. Leje tylko No3 Po4 x      i powoli dojrzewa. Dziś wygląda tak...

20171127_211158-2268x3024.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego piszecie że mało skały, skały jest w sam raz ja bym jeszcze kawałek wywalił bo gdzie potem te korale wcisnąć?

Okrzemki, zaczęło się dojrzewanie, nic się nie martw. Nic nie kombinuj, musisz to przeczekać niestety..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.