Skocz do zawartości
pawellb

Zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Potrzebuję porady odnośnie kalibracji refraktometru. Otóż mierząc wodę RO/DI (TDS = 000) spławikiem. Wynik jest 1.000 . Po "osoleniu" spławik (salimetr) wskazuje 1.026, hydrometr 1.024. Refraktometr ATC wskazywał tak jak na zamieszczonym obrazku a po skalibrowaniu wodą RO/DI wskazuje 41‰ , 1.031. Czyżbym miał aż takie zasolenie. Spławik i hydrometr przekłamują tak bardzo? Kupić płyn do kalibracji i ustawić refraktometr?

 refraktrometr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kup/zrób płyn kalibracyjny i sprawdź refraktometr to że na RO pokazuje zero -nie musi oznaczać że na 35 pokaże dokładnie 35

co do "spławika" - ale jego też "skalibrowałeś" (sprawdziłeś dokładność) i przeliczyłeś uwzględniając temperaturę ? czy po prostu odczytałeś ile pokazuje na skali

zerknij https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalibruj refraktometr płynem referencyjnym, np. Saliferta. U mnie różnica w kalibracji płynem, a wodą RO to było 4 promile.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź. Płyn już zamówiony. Spławik zanurzyłem w wodzie RO/DI o temperaturze 25C, pokazał 1.000. Wodę z akwa  (25C) i pokazał 1.026. 

Jak skalibruje refraktometr to wtedy posprawdzam wszystko w tej samej temperaturze. Zobaczymy co wyjdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po kalibracji płynem 35 0/00 Ro wychodzi sporo poniżej "0". 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Coltrane napisał:

dlatego kalibrujemy tymi okolicami które chcemy mierzyć

Zgadzam się w pełni. Trzeba też pamiętać, że nasza woda to nie tylko H2O i NaCl ale mnóstwo innych pierwiastków, przez co na niektórych urządzeniach mogą być przekłamania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest następująca. Refraktometr skalibrowałem płynem  Saliferta 35‰. Różnica między nim a wodą RO/DI w moim przypadku wynosi tylko ok 2 kresek. Zasolenie po ustawieniu refraktometru jest 1.030. Mierze hydrometrem jest 1.023, spławik pokazuje 1.025. Czyżbym miał aż takie zasolenie w akwa:huh:. Teraz nie wiem co zrobić. Obniżać po troszku stężenie soli. Zawierzyć  w refraktometr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tych 3 rzeczy refraktometr jest najbardziej wiarygodny tym bardziej ze go kalibrowałeś na płynie kalibracyjnym


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli red sea salt. Jak dobrze pamietam to dawałem 35g na litr. Ale to bylo mało i dosypywałem soli. Od dłuższego czasu nie ważę. Mam odpowiednią miarkę i na odpowiednią ilość wody daję 2 miarki. Zawsze wychodzi mi 1.024. -hydrometr. Może tu tkwi błąd. Ilość soli dostosowywałem do wskazań hydrometra. 

Postanowiłem bardzo powoli obniżać zasolenie i obserwować bacznie życie. A jeśli mi się trafi okazja to skonfrontuje wskazania mojego refraktometru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta jest napisane, żeby zrobić solankę o zasoleniu 35ppt trzeba użyć 38,2g/l, a według testu na reefhub 39,5g/l. To może spróbuj zrobić według wskazówek producenta, a potem według reefhub i pomierz Twoimi przyrządami. Będziesz miał wtedy jakiś punkt odniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Zrobię próbki i pomierzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciej01 zrobiłem jak mi doradziłeś. No więc jest tak: na 1 litr wody dałem 38,2g refraktometr pokazał 1.024 i 32ppt a hydrometr 1.018(producent pisze, że winno być 1.0255 i 35ppt). A teraz troszkę zastanawiająca sprawa. Tą podaną wcześniej proporcje zrobiłem w 7 l wody i taki mi wynik wyszedł, natomiast jak do 1l wody dałem 39,5g. wynik 1.027 i 36ppt. Czyżby tak dużą różnice w zasoleniu dał 1,3g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że Twój refraktometr pokazuje wyniki bliżej prawdy. Proponuję sypać 39g/l  lub trochę ponad np. 39,2g/l i zmieścisz się w odpowiednim przedziale. Zasolenie nie będzie za małe i też nie będzie za wysokie.post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Teraz pomalutku obniżam zasolenie. Będę się trzymał 39 g. Ważne by zasolenie trzymać stabilne jak i inne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.