Skocz do zawartości
iplouify

WODA RO / BANIAK Z TESCO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanko,
Jak jest z tą wodą ? niektórzy używają wody demineralizowanej ze sklepu, a większość jedzie na RO. Czy te wody się dużo różnią ? bez problemu można jechać na demineralizowanej z baniaka ? 
do najbliższego punktu z RO mam 25km, a na filtr RO nie mam miejsca i problem z funduszem. Więc dla mnie taka woda z baniaka, ułatwiła by prowadzenie akwarium, ale mam jakieś obawy.
 

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kupując wierzysz producentowi że parametry są ok - wiara w sprzedawcę..., Niektórzy jadą na wodzie z marketu ale nikt nie pisze o problemach więc albo jest ok albo nikt się nie przyznaje że uwalił zbiornik co akurat nie dziwi. Na kupionej bańce nie masz informacji w jaki sposób została zdemineralizowana, najczęściej przemysłowymi filtrami RO ale ryzyko że przez destylacje w miedzianej kolumnie zawsze istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/forums/topic/20944-woda-destylowana-czy-demiralizowana-czy-ro/

 

Woda ro/di != woda destylowana.

Są przygotowywane w inny sposób i woda demineralizowana destylowana może zawierać substancje których nie chcesz w akwarium.

Jeśli masz 25km w jedną stronę, to 50km w obie. W ciągu 2-3 miesięcy zapłacisz za wodę i dojazdy tyle co kosztuj filterek rodi na allegro. Ja na początku też kupowałem wodę do zbiornika 30l, ale szybko przeliczyłem że przepłacałem

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, 9866666 napisał:

...

Są przygotowywane w inny sposób i woda demineralizowana może zawierać substancje których nie chcesz w akwarium.

...

W jaki inny sposób jest przygotowywana woda RODI z marketów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Przemek78 napisał:

W jaki inny sposób jest przygotowywana woda RODI z marketów?

Chodziło mi nie o demineralizowaną a destylowaną - mój błąd, już się poprawiam


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do niczego nie namawiam.  Od początku jadę na wodzie z marketu ( real) bez żadnych niespodzianek.  Przez ten okres widziałem kilka wypasionych akwa z kilkoma wkładami żywic, które były likwidowanie lub restartowane z powodu różnego paskudztwa. Tak że bez przesady panowie z tym ooo

 

 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat poruszany kilka razy

do kostki 30l potrzebujesz minimum 5l tygodniowo (podmiana dolewka) + rezerwę na jakiś nie przewidziany wypadek, a za jakiś czas raz czy dwa np.zimą czy w złą pogodę nie będzie Ci się chciało iść ...  "zwykły" filtr+zasobnik z żywicą to niecałe 150zł i zwraca się po niecałym roku, o wygodzie i zaoszczędzonym czasie nie wspominam

słowem - jeśli nie masz marketu 5 min piechotą/rowerem od domu - to opłaca się zainwestować we własny filtr (ewent. koszt dojazdu autem czy autobusem dolicz do ceny wody)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwygodniej i najbezpieczniej mieć filtr rodi u siebie ale musi być "serwisowany" tzn. Musimy co jakiś czas wymieniać żywice itd. Jeśli oczywiście chcemy mieć wodę dobrej jakości. Druga sprawa to zużycie wody, wszyscy widzimy ile tej wody idzie w ściek.
Jak to wszystko rzetelnie policzyć to dla akwarium do tych 60-80 litrów koszty zakupu wody po 2,99 zł za 5 litrow są porównywalne z utrzymaniem sprawnego filtra rodi. Mam to przeliczanie na swoim poprzednim akwarium gdzie miałem 64 litry + 30 litrów w sumpie. Parowanie to około 5 litrów na tydzień, podmiany 5 litrów co tydzień. Po zainstalowaniu filtra rachunki za wodę wzrosły o ok. 20zł. Jak jeszcze doliczymy wymianę żywicy powiedzmy 2 razy w roku to obie opcje kosztują podobne pieniądze. Nie liczę tutaj kosztu filtra.


Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Stefan85 napisał:

Kupując wierzysz producentowi że parametry są ok - wiara w sprzedawcę...,

którą dość łatwo zweryfikować choćby kieszonkowym TDSem (nawet w sklepie jak się ktoś uprze) , albo w domu testami :) ... ale czy chciało się będzie sprawdzać każdą bańkę ? po kilku mieś. na pewno się znudzi a testy tanie nie są - u siebie mam pewność że np. żadnej miedzi nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



... Na kupionej bańce nie masz informacji w jaki sposób została zdemineralizowana, najczęściej przemysłowymi filtrami RO ale ryzyko że przez destylacje w miedzianej kolumnie zawsze istnieje.


O ile się nie mylę to miedź w słodkiej wodzie niczego nie oddaje- jest bezpieczna.
A metoda przemysłowa jest taka sama jak nasza domowa bo jest to najtańszy sposób

Wysłane z mojego SLA-L22 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Przemek78 napisał:


O ile się nie mylę to miedź w słodkiej wodzie niczego nie oddaje- jest bezpieczna.

 

oddaje (koroduje) jest bezpieczna dla nas - ale nie dla akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sam długi czas kupowałem wodę w bańkach, nie zauważyłem negatywnych skutków ale mam same proste korale. Teraz mam filtr ro di, w porównaniu z noszeniem baniek (później kupowałem wodę w sklepie w bańkach po 20l) jest to wygoda plus po doliczeniu paliwa na dojazdy do sklepu na pewno filtr się szybko zwraca.
U mnie aby wykonać 100 l wody czystej idzie ok 400l ścieku czyli koszt nie wiem z 8pln pewnie łącznie. W tej cenie miałbym 3 bańki po 5l z marketu.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej

Kup i zmierz jakie ma parametry

Ja raz kupiłem DI w TESCO bo potrzebowałem bańki 5l. Jak zmierzyłem TDS-em to woda poszła do zlewu. Miała 0,08.


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że woda ma tds 008 to nie znaczy że jest zła, postaw sobie w wiaderkiem wodę z filtra która ma tds 000 i zmierz ją za pół godziny, miernik pokaże dozownik więcej niż te 008.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2017 o 21:45, Gothmog napisał:

To że woda ma tds 008 to nie znaczy że jest zła, postaw sobie w wiaderkiem wodę z filtra która ma tds 000 i zmierz ją za pół godziny, miernik pokaże dozownik więcej niż te 008.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka
 

U mnie woda stała w pojemniku na dolewki tydz lub dwa i było 000 jak było więcej to wymieniałem a zbiornik płulałem. Chyba że te wiaderko ci coś oddaje do wody albo nawet na pewno bo ja nigdy takiej sytuacji nie miałem.

Wodę rodi mam też w baniaku 10L (po wodzie z marketu) taką woda w razie W i wskazania po tyg na zero. TDS sprawny.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.