Skocz do zawartości
AquaManiac

Wielki test soli

Rekomendowane odpowiedzi

dlatego mi sie tu podoba i nie emigruje:)brat wyjechal "za chlebem", poszedl na ogrodowa impreze lekarska (jest lekarzem) do ordynatora, probowal wprowadzic troche zycia, radosci (gitara itp), luzu no i doigral sie - postrzegaja go jako dziwaka. podobno strasznie sztywni, systemowi i nierodzinni ludzie.

co do soli, to na szczescie kazdy ma prawo do zakupu takiej, jaka mu sie podoba i do robienia testow. a ze na forum ktos sie wscieka czy nie to mi to lotto. wazne, zeby moj baniak mial sie dobrze. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Szymon, to ze sie wscieka to mi tez lotto, ale to ze prokuratorem grozi to mi pachnie z lekka totalitaryzmem :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ze grozi to jedno, ale czy w Niemczech jest takie prawo, ze cos moze z tego wyjsc? az mi sie nie chce wiezyc:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze i w Niemczech i w Polsce takie prawo istnieje. Tym bardziej, ze majac zespol prawnikow prawo musi byc po ich stronie.

Nasze testy sa zbyt niedokladne zebysmy mogli porownywac i krytykowac roznych producentow. Wystarczy, ze wyniki naszych testow beda troche nieprawdziwe (a testy za kazdym pomiarem moga wyjsc inne) i podamy je do wiadomosci publicznej, to firma ma prawo nas oskarzyc o dzialanie na jej szkode.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ale to prowadzi do absurdow: mianowicie nie moge napisac na zadnym forum np:

1) ile spala moj samochod

2) czy smakuje mi jedzenie w restauracji na rogu

3) ze ksiazka pana X. jest wg. mnie do d*py

4) ze sprzet grajacy formy Y gra lepiej niz ten od firmy Z

5) ze film rezysera P. jest kompletnie do bani a aktorzy graja jak kukły

i tak dalej, i tak dalej... w ten sposob trzeba by bylo zakazac wszystkich forow i grup dyskusyjnych w internecie - np. fora o sprzecie AV polegaja praktycznie wylacznie na SUBIEKTYWNYM porownywaniu sprzetow roznych firm. Czyli praktycznie trzeba zlikwidowac internet.

To nie pierwszy przypadek gdzie na niemieckim forum zetknalem sie z lamaniem swobody wypowiedzi. Wiadomo, Europa jest pod tym wzgledem daleko za USA ale ze w Niemczech panuja tak totalitarne metody... no ale jak spoleczenstwo siedzi cicho i łyka grzecznie kazde polecenie ktore przyjdzie z gory...

Troche mnie to zbulwersowalo bo o ile w Niemczech jest ogromna baza uzytkownikow sprzetu i preparatow, o tyle z ich wiedzy i doswiadczen ciezko jest skorzystac: w gazetach nie wolno zamieszczac testow porownawczych, na forach nie mozna nic napisac bo producenci grożą procesami... Ja mam w sumie gdzies te nudne i sztywne dyskusje na niemieckim forum, zalezaloby mi glownie na wlasnie takich testach. A tu - zakaz, nie wolno, prawo w Niemczech jest totalnie chore, neonazisci moga sobie demonstrowac i wykrzykiwac co chca, maja nawet swoja partie (sic!) a ja na forum nie moge napisac ile moja sól ma magnezu. Niech sie Niemcy jeszcze mocniej wpatruja w Rosje, szybko sie uczą...

Sorry wszystkim ze te wynurzenia ale mialem nadzieje na porzadny test soli, wiele zbadanych probek itd... ale niestety, w komunie sie tak nie da :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh jak to fajnie ze u nas w naszym kraju kazdy moze powiedziec co mu slina na jezyk przyniesie :D (no chyba ze jest bezdomnym Hubertem K. i po pijaku mówi o naszej najniższej władzy :( )

Niech sie Niemcy ucza ze u unas mozna mowic co sie chce - Giertych im pokazał ostatnio na zjezdzie ministrow edukacji :D

Zawsze twierdziłem ze w Polsce jest fajnie.

Ale nie sadzicie ze ta sol ATI cos za fajnie wyszla? Szkoda ze nie poznamy innych testow. Na miejscu tego goscia zleciłbym badania Ca i Mg w laboratorium i umiescil na tym forum - wtedy niech ten Koralen Zucht sobie laboratorium pozywa, jak chce.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta cenzura u nich to faktycznie jazda:D

ale tak mysle ze te sole do morskiego to moga byc sa sole kupowane z odsalarek w Egipcie lub innych krajach. Pomyslcie, po co kombinowac ze sztuczna sola jak mozna zamowic statek z sola z morza czerwonego za grosze. Dosypac kilka buforow czy innych rzeczy by roznila sie od konkurencji.

W promocji kupowalem sol jednej frmy (nazwy ne bede wymienial;))po ok. 5 zl kilogram, wiec co moze byc w takiej soli. Kilka razy przy mieszaniu w soli z ro widac bylo paprochy, a nawet piora!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Red Sea oficjalnie przyznaje sie do powyzszej metody, z tego powodu ich sole sa nieco obciazone organika, azotanami, krzemianami itd... ale nie jest tego duzo. Nowa sol ATI ma rozna granulacje, bodaj 3 rozne wielkosci ziarenek soli, widac golym okiem ze naturalne to nie jest, Preis zaklina sie ze ich sol jest produkowana przy uzyciu najczystszego NaCL jaki da sie znalezc na tej planecie itd... Aczkolwiek w przypadku Preisa to w jednym opakowaniu rzeczywiscie mialem jakies takie dziwne czarne paprochy :D No nic to, korale zyja i rosna ale mimo to czlowiek chce wiedziec co tam do wody wsypuje prawda? :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio rozrabiałem w 120L beczce KENTA i wrzuciłem pompke z kamieniem napowietrzającym to po kilku godzinach miałem taką ładną piankę jak w odpieniaczu (no ze 2 garści tego były).

P.S. W razie jakby kto z Kenta chciał mnie biednego akwarystę pozywać do sądu to zaklinam się że faktycznie mogła to być wina kamienia :D:(:D

Apropos paprochów w produktach wsypywanych do akwariów to krew mnie zalała jak wsypałem do sumpa Miracle Mud warte 600zeta i po delikatnym zalaniu wypłynęło na wierzch pół lasu (liście, gałązki, inne runo leśne, brakowało tylko zdechłej wiewiorki). O mało nie pogryzłem siebie za to myśląc że ja też mogłem skoczyć z saperką do lasu na bagna i przytargać takiego torfu za darmochę.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno tak naprawde najwazniejsza jest jakosc NaCL bo on pochodzi zawsze ze zrodel naturalnych, najlepiej jesli sa to glebokie kopalnie gdzie nie przecieka zadna woda. Cala reszta to odczynniki chemiczne o wysokim (mam nadzieje!) stopniu czystosci, idzie o ten NaCl. Dlatego tez Preis sie tak chwali jakoscia uzytego NaCl i rzeczywscie ich sol jest praktycznie wolna od azotanow i fosforanow. Gdzies na Reef Kepping to wyczytalem czy na Advanced Aquarist, oni robili naprawde profesjonalne testy soli i mozna je bez trudu znalezc (nie to co u Germanow).

A co do MM i jego ceny... Remik mogles to dac do Szczecina na AR-ke, zidentyfikowaliby jakie to rosliny i byloby wiadomo co to jest tak naprawde ten MM :D Troche mnie przeraza to runo lesne, chyba nie chce wrzucac runa lesnego do akwarium. Aczkolwiek kiedys mialem mrowke przez 1 dzien w akwarium, powaznie. Przezyla dluzej niz myslalem, wrecz myslalem w pewnym momencie ze sie zaklimatyzowala bo zaczela nawet skale skubac :( Sa filmy z tej akcji, kiedys zrzuce, obrobie i wrzuce na serwer.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrówka nurek :D niezle. Ty brutalu tak mrówkę męczyć :D

Ja ostatni zdziwiłem sie ze wodzeń (żywy słodkowodeny pokarm) żył sobie w sumpie ok 2 dni (potem wsiakł). Przy zasoleniu 1,025 to ciekawe.

Co do MM to bez jaj wygląda jak torf bagienny zmieszany z jakimś kwarcem (kryształki błyszczą). Dziwna sprawa. Liście to były jak nasza brzoza, nie zadne tam namorzyny czy coś takiego. Ale wszystko juz 3 miechy żyje wiec gorzej po MM chyba nie jest (pocieszajace po wydaniu 600zł, nie? :( )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslicie, ze producenci soli tak bardzo martwia sie o nasze korale w akwa, predzej uwierze ze o swoja kase. Bo zeby sprzedawac sol w detalu po 5 zeta u nas, to koszt produkcji napewno nie moze przekroczyc 0,50 groszy. Dodaj podatki, opakowania, transport, marze to zeby zarobic trzeba sie niezle nagimnastykowac.

A swoja droga to czemu sol z np. odsalarek z morza czerwonego miala by szkodzic rybom czy koralom. Jak odparujesz wode morska zostanie ci w soli duze stezenie roznych zwiazkow, ale mieszajac ja z czysta woda ro, rozcienczasz je do poziomu tego co w morzu. Teoretycznie. Kwestia tylko czystosci przy odsalaniu i z czystosci ujecia wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z solą uzyskiwaną z naturalnej wody morskiej w procesie odsalania jest jeden problem, w czasie tego prosesu zostaje wysuszony także plankton ktory się rozkłada i daje sporo azotanów i fosforanów - dlatego taka sól je zawiera - nikomu nie opłaca się przed odsalaniem tego filtrować tak mocno by jednokomórkowego ( a czasem i większego) planktonu się pozbyć.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbujcie posolić 3.000 litrów solą Instant Ocean. Parametry solanki są całkiem znośne, ładnie zbuforawne. Ale sam proces solenia jest efektowny: na powierzchnię wyrzuca brązową pianę, w ilościach takich, że przerażenie bierze. Próby ściągnięcia "burzyn" z wody kończą się usyfieniem wszystkiego dookoła ciągnącym się brunatnym gilem :( Niby całkiem całkiem sól, a tu taka niespodzianka....


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to identycznie jak mialem przy kencie

e tam nie ma co przesadzac z ta kliniczną czystoscia


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, nalepiej runo lesne wrzucic :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk a ile płacisz za to błoto ?

bo może taniej wyjdzie takie błotko DIY - sadzisz kilka buków, kilka brzóz, sypiesz piach i już masz :(

a co do pianki na powierzchni świerzej solanki - to ja jeszcze nie spotkałem takiej na której by się nie robiła.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab - owszem, prawie każda sól powoduje wytrącenie się tego śluzowatego osadu, ale IO przebija chyba wszystko. Natomiast (nie wnikając w kwestię jakości soli) AM Reef Salt rozpuszczała mi się zawsze bez najmniejszych niespodzianek...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz właśnie ją mam i faktycznie ładnie się rozpuszcza ale po powierzchni pływa coś podobnego do skorupek z cyst artemii


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary, ale cos chyba w PL sie ruszy :clap: tzn PL/UK

http://nano-reef.pl/topic/66168-reefhubpl-spis-artykulow/#entry707933


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu cos mało tych marek soli do testów ;)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A byla zrzuta?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A byla zrzuta?

a był apel? (Jeśli był to przepraszam)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kenta nie ma :(


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.