Skocz do zawartości
Tata

Wiatraczki i chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa tygodnie temu na allegro kupiłem nowy klimatyzator przenośny do 30m2 za 499zł. Rozważałem zakup chłodziarki ale czemu ryby mają mieć lepiej niż ja i to za kilka-krotnie większe pieniądze?? Mam też zastaw dmuchaw mini- na wszelki wypadek. Chyba już nie bedę miał problemu z tempereturą.

...no ale będę miał problemy z dużymi rachunkami za prąd :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już temat chłodzenia jest na warsztacie to może i ja się podczepię. W zeszłe lato mój zbiornik dojrzewał i nie było zbytniej potrzeby obniżania temperatury. Co innego w tym roku. Najprostszy sposób to wiatraczki ale czy przy takim parowaniu nie ma problemu z przedawkowaniem kalkwassera? Jakoś nie uśmiecha mi się codziennie ręcznie dolewać części wody.

Czy myślał ktoś kiedyś o przystosowaniu małej lodówki do celów akwarystycznych? Taką lodówę można dostać za grosze.

A moze ktoś próbował chłodziarki do piwa?

EDIT:

Tak dla informacji, tnę koszty jak się da:wink


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Porównując klimatyzator i chłodziarkę do akwarium szybko należy powiedzieć że rachunki za prad będą dużo (naprawdę dużo wyższe) niż przy chłodziarce . Choć w przypadku kilku akwariów w jednym pomieszczeniu jest to dobre rozwiązanie dodatkowo nie w każdym miejscu można zamontoać klimatyzator ( u mnie spółdzielnia nie zgodziła się na montaerz klimatyzatora na elewacji budynku, mogę ciągnąć rury przez całe mieszkanie do balkonu jak chcę mieć klimatyzator).

Poza tym przy mocnym oświetleniu klimatyzator wylot powietrza powinien mieć skierowany na akwarium.

Niestety najlepszym rozwianiem jest chłodziarka w innym pomieszczeniu niż akwarium ( najlepiej na balkonie ) lub dla oszczędnych wiatraczki i dużo wody na dolewki.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubieglym roku temp w moim akwa siegala tez 30 st. i zamontowałem na lustren wody wiatrak pokojowy, chodzil faktycznie cała dobe ale temperatura utrzymywala sie na poziomie 26st, a w pokoju w dzień nawet ponad 30st - akwa 250 ltr + sump 150.

A przy okazji tego tematu, gdzie mozna kupic jakis czujnik temperatury.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz klima przenośna jest sprawdzona w małych pomieszczeniach i dlatego ja się zdecydowałem na to właśnie urządzenie.

Przy wydatku rzędu 3500pln na chłodziarkę np. firmy AM Titan 1500 do celów tylko akwarystycznych pękłoby mi serce.

Ten system sprawdzał sie również u mojego kolegi w 2000l akwarium.

A rachunki ??? Chłodziarka też bierze dużo energii. Titan 1500 - 800W plus dobra pompa do tego 100W i juz jest prawie 1KW. Przenośna klima to 0d 1,2 do 1,9 w zależności od programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze rachunki za klime przenosna nie beda duze poniewaz nie musi chlodzic cala dobe na okraglo. Wystarczy ja wlaczyc na czas najwiekszych upalow miedzy 12-18 i wystarczy, dodatkowo montaz zeluzji okiennych lub rolet zbija temperature w pokoju o kilka stopni.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, ze te rachunki wcale nie beda takie male.

Powstaje tu pewne dublowanie kosztow - juz od temperatury powietrza w pokoju ok. 23-24 stopni Celsjusza (plus cieplo od swiatla/pomp) powstaje problem zbyt wysokiej temp. w akwa. (temp.w akwa jest o 3-4 stopnie wyzsza niz w powietrzu)

I z taka roznica temp. parowanie i dobra wentylacja spokojnie sobie poradza.

(ale sa potrzebne wiatraki nad akwa i dobra wentylacja - koszty)

A gdy temp. powietrza (w cieniu) dochodzi i przekracza 30 stopni (przy wymaganej temp. w akwa max.27 stopni) trzeba zastosowac nadzwyczajne srodki.

I albo zaprojektowac bardzo dobra /nadmiarowa/ wentylacje (co podniesie koszty wykonania o ok.50-100% a koszty enegrii ok.20%)

albo zastosowac klimatyzacje ktorej koszt zalozenia jest okreslony cena urzadzenia i montazu, a koszty uzytkowania (prad) sa niespolmiernie wyzsze.

Bo trzeba pamietac, ze "walczymy" nie tylko z temperatura, ale i z poziomem wilgotnosci w pokoju.

Przy zastosowaniu klimatyzacji nie otworzymy okna aby przewietrzyc (bo to bez sensu puszczac gorace powietrze ze dworu i je chlodzic),

a klimatyzacje "bedzie robila" nie tylko na zbicie temp. np. z 30C do 25C,

ale i na osuszanie.

Moze sie okazac, ze zadawalajacy efekt temp. w akwa i wilgnotnosci w pokoju (bez wentylacji) osiagniemy dopiero przy temp. powietrza rzedu 20-22 stopni Celsjusza.

A zeby taka temp. utrzymac w lato cala dobe, to klima musi chodzic non-stop. (nie koniecznie zawsze z taka sama moca, ale jednak)

Takie jest moje zdanie inzyniera.

W tych rozwazaniach oczywiscie pomijam aspekt wlasnego komfortu termicznego.

Dla klientow ktorych na to stac, wykonuje sie systemy automatyki zapewniajace rowno przez caly rok stale parametry powietrza w calym domu.

Ale to juz "inna para kaloszy" i inne koszty.

Oczywiscie wszelkie eksperymenty z chlodzeniem/klimatyzacja mile widziane,

i chetnie przeczytam o doswiadczeniach innych, szczegolnie gdy to nie ja ponosze koszty tych doswiadczen :(

EDIT:

Zastosowanie zewnetrznej chlodnicy (osobno zasilanej) powoduje tylko zwiekszenie temp. powietrza w pokoju (bez zwiekszania wilgotnosci) o cieplo odebrane z akwa plus cieplo wytworzone przy pracy urzadzenia.

Temp. powietrza ok.27-28 C. przy umiarkowanej wilgotnosci jest dla czlowieka dosc komfortowa.

Wtedy rzeczywiscie klima bedzie pracowala tylko w kilka najgorzetrzych godzin doby (temp. >29-30C), i tez pewnie tylko przez 3-4 m-c.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator który kupiłem jest na 30m2 a pomieszcenie w którym stoi akwarium ma 20m2 więc klima będzie pracować na dużym zapasie. Minimalna temp. jaką wytwarza ten klimatyzator to 16stC. Ściany w sttyropianie , okna PCV , rolety , wentylatory wewnątrz lampy i cztery dmuchawy nad zbiornikiem o wyd. 30m3/h. Klimatyzacja ma służyć mi a na drugim planie akwarium. Klimatyzator posiada również funkcjię osuszania powietrza w ilości 36l/dobe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P

ja nie neguje zastosowania klimy :D

Wrecz przeciwnie, jest to rozwiazanie najlepsze z mozliwych :(

tyle ze najdrozsze.

A co do projektowanej mocy klimy na m2, to zaklada sie przecietna wilgotnosc (wydychana przez ludzi i zwierzeta) i przecietne dostarczanie ciepla z naslonecznienia i pracujacych w pomieszczeniu urzadzen.

Akwa ze swiatlem >150W i pompami >50W i odpowiednio zwiekszonym parowaniem nie nalezy do warunkow przecietnych.

Klima "bedzie miala robote".

No i nie kazdy ma takie warunki lokalowe jak Ty.

Ja tez mam b.dobrze ocieplone sciany i dobre okna z roletami i w tamtym roku, nawet przy temp. zew. 32C w mieszkaniu nigdy nie bylo wiecej niz 26C.

Ale nie kazdy tak ma.

EDIT:

W calym mieszkaniu bylo 26C, z wyjatkiem pokoju z akwa, terra i komputerem.

Przy wilgotnosci generowanej z akwa i temp. z pracujacego komputera (moc>350W) i terrarium plus moja skromna osoba, byl juz problem.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P jakiej firmy kupiles klime bo ja kupilem taka http://www.klimalex.de/html/duracraft_amd-67e_klimaanlage.html


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.