Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Efekt końcowy będzie dużo łagodniejszy, także trzeba tylko włożyć trochę czasu i pieniędzy i będzie git.

Poniżej zdjęcia skały. Nie widać za wiele, bo ciężko złapać perspektywę, ale konstrukcja ma w sumie 40-45cm. Po środku jest ogromna dziura na wylot. z prawego boku w jednej ze skał na dole zrobiona jaskinia, 4 większe półki. Na światło nie patrzcie, bo to tylko do zdjęcia i finalnie trzeba będzie się tym bawić jeszcze.

large.IMG_1568.JPG.0050fcbf73f786178e4383bf12bd90d9.JPG

large.IMG_1573.JPG.36fe2fdde352068617e2e031f7242f2d.JPG

 

na dole i po bokach zostawione dużo miejsca na ewentualne skały, które przyjdą z koralami. Ogólny zamysł był taki, aby była centralnie ułożona skała i bardzo dużó miejsca do pływania na około dla ryb, bo w tym projekcie będą równie ważne co korale i inne zwierzęta.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za PPP, ale sytuacja nagła:

Czy możecie podpowiedzieć mi jak dokładnie wyregulować poziom wody, bo jak dobrze rozumiem, trzeba ustawić tak spływ, żeby idelanie równoważył się z ilości wody, która pompowana jest przez pompę obiegową. Niby wszystko wczoraj wieczorem ustawiłem, poziom wody stał w miejscu, ale właśnie zadzwoniła żona, że woda się pieni w akwarium przez wylot, tzn. że pompa obiegowa zaczęła mieszać powietrze z wodą, bo spadł poziom wody w komorze pompy.

Jak wyregulować idealnie poziom aby się trzymał. Możliwe, że odparowało powiedzmy około 2l wody w ciągu 18h, co spowodowałoby spadek poziomu wody w komorze pompy? chwilowo pływaki dolewki są w komorze spływu, bo uchwyty dołączone przez aqua trend są za krótkie i myślałem, że na kilka dni wystarczy tak jak jest, ale chyba trzeba dalej regulować i umieścić dolewkę w komorze pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież poziom wody będzie spadał tylko w komorze pompy, nie w żadnej innej

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
48 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Wybaczcie za PPP, ale sytuacja nagła:

Czy możecie podpowiedzieć mi jak dokładnie wyregulować poziom wody, bo jak dobrze rozumiem, trzeba ustawić tak spływ, żeby idelanie równoważył się z ilości wody, która pompowana jest przez pompę obiegową. Niby wszystko wczoraj wieczorem ustawiłem, poziom wody stał w miejscu, ale właśnie zadzwoniła żona, że woda się pieni w akwarium przez wylot, tzn. że pompa obiegowa zaczęła mieszać powietrze z wodą, bo spadł poziom wody w komorze pompy.

Jak wyregulować idealnie poziom aby się trzymał. Możliwe, że odparowało powiedzmy około 2l wody w ciągu 18h, co spowodowałoby spadek poziomu wody w komorze pompy? chwilowo pływaki dolewki są w komorze spływu, bo uchwyty dołączone przez aqua trend są za krótkie i myślałem, że na kilka dni wystarczy tak jak jest, ale chyba trzeba dalej regulować i umieścić dolewkę w komorze pompy.

ejj nie pilnujesz poziomu wody w ostatniej komorze sorki ale tak "gówniarski" błąd :blink:, 2l w 18 godzin to nic nadzwyczajnego, u mnie znika tyle w 8-10, jak pompa nie ma zabezpieczenia przed pracą na sucho to w najgorszym wypadku ją po prostu spalisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, boo12 napisał:

Przecież poziom wody będzie spadał tylko w komorze pompy, nie w żadnej innej

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

Uczę się działania sumpa właśnie i póki co staram się sam wnioskować, bo nie mam nikogo na około z sumpem ;)

6 minut temu, Paragon napisał:

ejj nie pilnujesz poziomu wody w ostatniej komorze sorki ale tak "gówniarski" błąd :blink:, 2l w 18 godzin to nic nadzwyczajnego, u mnie znika tyle w 8-10, jak pompa nie ma zabezpieczenia przed pracą na sucho to w najgorszym wypadku ją po prostu spalisz

To, że tam powinien być czujnik dolewki to wiem właśnie, tylko póki co nie mam jak zamontować bo te wieszaki z plexi od aqua trend są zdecydowanie do akwarium, a nie sumpa.

Ok, czyli jak będę miał stały poziom wody w komorze pompy, to raczej nie powinienem obawiać się wyjazdu na święta i pozostawienie akwa samego na 3 dni? :D Bo to teraz mnie trochę martwi :P

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

o, że tam powinien być czujnik dolewki to wiem właśnie, tylko póki co nie mam jak zamontować bo te wieszaki z plexi od aqua trend są zdecydowanie do akwarium, a nie sumpa.

Ok, czyli jak będę miał stały poziom wody w komorze pompy, to raczej nie powinienem obawiać się wyjazdu na świeta i pozostawienie akwa samego na 3 dni? :D Bo to teraz mnie trochę martwi :P

nom nawet jak nie masz tej automatycznej to powinieneś ten poziom monitorować, to właśnie w ostatniej komorze jest poziom wody to tam odparowuje woda, czasami nawet automatyczna dolewka może się zaciąć i wtedy lipa, reasumując nigdy nie ma 100% pewności :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

nom nawet jak nie masz tej automatycznej to powinieneś ten poziom monitorować, to właśnie w ostatniej komorze jest poziom wody to tam odparowuje woda, czasami nawet automatyczna dolewka może się zaciąć i wtedy lipa, reasumując nigdy nie ma 100% pewności :P

monitorować to trzeba, tylko, że praca, zajmowanie się gówniakami, więc czasu mało aby cokolwiek sensownego zrobić i jak wychodzę do pracy, to przez ponad 10h mnie nie ma, także to jest ten problem ;)

Nic jak wrócę to będę kombinował dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

nom myśle że da rade ustawić tak poziom że odparowanie przez 10h nie zaszkodzi nawet jak Cię nie bedzie w domu, u mnie poziom dolny auto dolewki jest wysoko musiało by mnie nie być dwa dni żeby poziom wody spadł poniżej pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko musisz mieć ten poziom wody faktycznie ustawiony na sztywno i później dopiero dolewka bo inaczej jak wypompuje to dolewka doleje i będzie zmniejszać zasolenie ja ze swojego doświadczenia zrobiłem tak, że na moim założonym poziomie wody w kominie wywierciłem otwór w rewizji  i regulacja przebiega dużo sprawniej patrząc na to jak rozjeżdża się nastawa pompy jebao więc jak się przelewa przez otwór w rewizji jest ok nawet zawór bramowy mi nie załatwił sprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, boo12 napisał:

Tylko musisz mieć ten poziom wody faktycznie ustawiony na sztywno i później dopiero dolewka bo inaczej jak wypompuje to dolewka doleje i będzie zmniejszać zasolenie ja ze swojego doświadczenia zrobiłem tak, że na moim założonym poziomie wody w kominie wywierciłem otwór w rewizji  i regulacja przebiega dużo sprawniej patrząc na to jak rozjeżdża się nastawa pompy jebao więc jak się przelewa przez otwór w rewizji jest ok nawet zawór bramowy mi nie załatwił sprawy

U mnie ustawione mam że delikatnie się przelewa przez rewizję bufor dolewki to 2litry min/max w komorze pompy tak jakieś 5cm w poziomie wody i nie zauważyłem różnicy w pracy pompy "rozjeżdzania się wydajności" seria DCP, wcześniej miałem w mniejszym akwarium serię DCS i też trzymała poziom tzn. nie przelewało się przez rewizję więcej lub mnie pompę czyściłem raz na pół roku teraz też nie zamierzam częściej

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, faktycznie, chodziło o poziom wody w komorze pompy. Dolałem 4l RO i wszystko wróciło do normy. Teraz muszę zamontować pływaki na jakiś przyssawkach, chociaż prowizorycznie, aby się poziom trzymał.

Dorzucam 350ml zgodnie z zaleceniami AF. Liczę, że odżółci trochę wodę i poprawi jej zapach. Po świętach chce wrzucić też Phosphate Minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

jaką Ty masz dolewke że nie mozesz zamocować czujników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech sobie na spokojnie dojrzeje to szkło nie pakuj tam chemii na razie bakterie tylko i łapy trzymaj na jajku :gathering:

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Trend Levealutomatic SW + pompa

https://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levealutomatic-sw-pompa-p-195.html 

Dołączone uchwyty z plexi są za krótkie i "nie dosięgają" wody :P

 

Co do wegla i drugiego absorbentu, to wiem, ze prawilna szkoła mówi o dojrzewaniu bez niczego, na samych bakteriach. Ja chciałbym od początku poprowadzić zgodnie z zaleceniami AF, bo na samym początku napisałem, ze chce się trzymać ich książkowych zaleceń aby móc ocenić, czy jest to właściwa metoda.

Zapytałem Debory w jej wątku czy podziela zalecenia szefostwa, to wytłumaczyła to tak:

"

W guidzie zalecamy użycie tych adsorbentów na starcie aby dojrzewanie było łagodne. 

Zależy mi na tym aby adsorbery pochłonęły to co oddaje skała - przecież jeśli zostanie to pochłonięte to nie ma powodu aby wróciło ze zdwojoną siłą:)

Oczywiście ilość używanych mediów filtracyjnych zawsze należy dobierać z głową - dojrzewanie systemu ma się odbywać a usuwamy jedynie skutki tego zjawiska.

"

Ja to kupuje, zwłaszcza, że widziałem resztki zaschniętych rozgwiazd i wieloszczetów na swojej suchej pukani, także, ma się tam co rozkładać ;) 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aaaaaaaa, takie coś nie mogłeś kupić coś normalnego :) nie no żarcik a czemu nie pasuje Ci uchwyt na czujnik moze masz za niski ustalony poziom wody weź daj fotę sumpa z tym uchwytem

ps czemu nie dolewasz bezposrednio z systemu RO/DI elektrozaworem :)

 

6 minut temu, boo12 napisał:

niech sobie na spokojnie dojrzeje to szkło nie pakuj tam chemii na razie bakterie tylko i łapy trzymaj na jajku :gathering:

Święta prawda :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem bo to sprawdzone urządzenie, wszyscy chwalą. Chciałem Osmolator od tunze, ale używka w dobrym stanie, to jakieś 300zł, ja swoją kupiłem za 200zł (odkupiona od kolegi z forum - kupił i nawet nie użył, więc pełna gwarancja i o jakieś 50zł taniej.

A wygląda to tak: (wybaczcie za brudną szybę, ale żona wyłączyła pompę bo zaczęło jej siorbać i chlupać w dzień i pozostał osad, bo przepłukało watę która wyłapuje syf.

large.IMG_1576.JPG.fa287c93464ef7ea52b9c468426683ed.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

mały masz tam poziom, jak widzę to pompa ledwie zanurzona, wydaje mi się że jej wydajność jest przy takim zanurzeniu jest obnizona :/ ,  ogólnie masz niską ostatnią komorę może zaczep dolewkę na przegrodzie pomiędzy komorami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jestem zdania, że powinieneś dolać trochę wody i kup sobie kawałek plexy albo pvc  żeby przedłużyć ten uchwyt do czujnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Paragon napisał:

mały masz tam poziom, jak widzę to pompa ledwie zanurzona, wydaje mi się że jej wydajność jest przy takim zanurzeniu jest obnizona :/ ,  ogólnie masz niską ostatnią komorę może zaczep dolewkę na przegrodzie pomiędzy komorami?

Poziom wody podniesiony, tak na wysokość 2ch pomp mniej więcej. Ostatnia komora 25cm, inaczej się nie dało, bo musiałem uwzględnić zanik prądu i cofkę.

Póki co to czujnik zawiesiłem faktycznie na przegrodzie i jakoś działa.

Przez 7-8h zeszło około 3l wody z baniaczka dolewki, takie parowanie bardzo duże, za duże. Jedynie co, to akwarium jest całkowicie odkryte, sump też, jak dojdą pokrywy to powinno się trochę zmniejszyć jak sądzę. jadąc na święta chyba postawie wiadro 30l na wszelki wypadek.

Elektrozaworu nie mam, bo akwarium stoi w salonie i nie miałbym jak pociągnąć wody.

Wczoraj otworzyłem cyrkulator, wyjąłem wirnik, włożyłem i działa. Czuje, że wirnik nie był dobrze włożony, ale to tylko teoria.

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Poziom wody podniesiony, tak na wysokość 2ch pomp mniej więcej. Ostatnia komora 25cm, inaczej się nie dało, bo musiałem uwzględnić zanik prądu i cofkę.

ja bym zapewnił tak minimum poziom wody 5cm  nad górna częścią pompy jak się nie da to trudno, ale pamiętaj i mniej wody, tym gorzej dla wydajności

3 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Póki co to czujnik zawiesiłem faktycznie na przegrodzie i jakoś działa.

pamiętaj, że to raczej radził bym jako tymczasowe rozwiązanie, tamtędy spływa woda więc może negatywnie wpływać na prace czujnika rozumiesz?

3 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Przez 7-8h zeszło około 3l wody z baniaczka dolewki, takie parowanie bardzo duże, za duże. Jedynie co, to akwarium jest całkowicie odkryte, sump też, jak dojdą pokrywy to powinno się trochę zmniejszyć jak sądzę. jadąc na święta chyba postawie wiadro 30l na wszelki wypadek.

u mnie wszystko jest pozamykane ale dobrze wentylowane i schodzi mi w takim samym czasie 2-3 litry wody niestety woda paruje, w lecie bedziesz chcial załozyć jakieś chlodzenie do wymuszania odparowywania wody to wtedy się to zwiększy 2-3 krotnie :)

3 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Elektrozaworu nie mam, bo akwarium stoi w salonie i nie miałbym jak pociągnąć wody.

w listwach przypodłogowych są takie specjalne kanały, w których bez problemu zmieścisz przewód z ro :)

3 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Wczoraj otworzyłem cyrkulator, wyjąłem wirnik, włożyłem i działa. Czuje, że wirnik nie był dobrze włożony, ale to tylko teoria.

a widzisz niepotrzebnie marudziłeś :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Paragon napisał:

ja bym zapewnił tak minimum poziom wody 5cm  nad górna częścią pompy jak się nie da to trudno, ale pamiętaj i mniej wody, tym gorzej dla wydajności

pamiętaj, że to raczej radził bym jako tymczasowe rozwiązanie, tamtędy spływa woda więc może negatywnie wpływać na prace czujnika rozumiesz?

u mnie wszystko jest pozamykane ale dobrze wentylowane i schodzi mi w takim samym czasie 2-3 litry wody niestety woda paruje, w lecie bedziesz chcial załozyć jakieś chlodzenie do wymuszania odparowywania wody to wtedy się to zwiększy 2-3 krotnie :)

w listwach przypodłogowych są takie specjalne kanały, w których bez problemu zmieścisz przewód z ro :)

a widzisz niepotrzebnie marudziłeś :P

Dla pewności ustaliłem poziom trochę wyżej, aby jak się skonczy woda w dolewce było chociaż na kilka godzin.

Co do zawieszenia czujnika, to tak, tymczasowe rozwiązanie, bo woda leci przez uchwyt czujnika, ale na sam czujnik nie.

Odnośnie parowania, to wiadomo, że zawsze paruje, ale postaram się to ograniczyć.

Nie chciałbym prowadzić wody przez caly salon, do najbliższego kranu licząc po listwach to jakieś 20m, chociaż wiem, że można puścić, to jednym wężykiem, ale póki co spróbuję samemu dolewać wody.

A marudziłem, bo o była inauguracja akwarium i po 5sek pompa przestała działać, więc to raczej była rozpacz, bo tyle szykowania, tyle kasy i pupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie trwa, na razie bezobjawowo, ale się kręci. Woda w miarę ustabilizowana. Światło zamontowane. Pewnie będę przerabiał delikatnie chinkę, aby wyeliminować zielone i czerwone diody, bo robią troche efekt disco, ale to za jakiś czas.

Obecnie zastanawiam się, jak to możliwe, że z dyszy powrotu co jakiś czas wypluwane są mikro bąbelki, takie jak czasami widać przy nowych odpieniaczach wewnętrznych. Pompa w całości jest zanurzona w wodzie, także nie powinna mieć lewego powietrza.

Wczoraj odebrałem pierwszy zakup do akwarium: Acanthastrea lordhowensis. Póki co jest u sąsiada i czeka na dojrzenie zbiornika. Zaklepane mam też 2 pterapogony z chowu z jednego ze sklepów, odbiorę jak już się zbiornik ustabilizuje i będzie bezpiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
29 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Dojrzewanie trwa, na razie bezobjawowo, ale się kręci. Woda w miarę ustabilizowana. Światło zamontowane. Pewnie będę przerabiał delikatnie chinkę, aby wyeliminować zielone i czerwone diody, bo robią troche efekt disco, ale to za jakiś czas.

Obecnie zastanawiam się, jak to możliwe, że z dyszy powrotu co jakiś czas wypluwane są mikro bąbelki, takie jak czasami widać przy nowych odpieniaczach wewnętrznych. Pompa w całości jest zanurzona w wodzie, także nie powinna mieć lewego powietrza.

Wczoraj odebrałem pierwszy zakup do akwarium: Acanthastrea lordhowensis. Póki co jest u sąsiada i czeka na dojrzenie zbiornika. Zaklepane mam też 2 pterapogony z chowu z jednego ze sklepów, odbiorę jak już się zbiornik ustabilizuje i będzie bezpiecznie.

spoko dojrzewanie trochę potrwa :), u mnie przez pierwszy tydzień było miło i czyściutko potem sypnęły okrzemki, ale szybciutko się cofnęły i w sumpie i głównym, w sumpie wszystko ładnie pieknie w akwarium głównym tez jest w miarę ok pojawiły się glony w większości na podłożu i szybach ale są tak rzadkie jak włosy u emeryta i się cofają :), odpieniacz ma co robić dopiero od tygodnia, sądzę że nie warto bardzo długo czekać ze zwierzakami trzeba cyklicznie je wprowadzać i obserwować akwarium (wszystko z głową) tak szybciej wszystko ruszy, ja oprócz tych zwierzaków które musiałem wpuścić bo nie miałem wyboru, to kupiłem w tamtym tygodniu u JM ślimaki łącznie jest ich 18szt :) zrobiły mi taka burzę w akwarium zruszając dno że dopiero teraz zaczyna się woda klarować hehe

z tym powietrzem zobacz czy odpieniacz nie puszcza jak mocno puszcza bąble to pompa je puszcza do akwarium, jak odpieniacz blisko pompy, to efekt się wzmacnia, co  do zwierzyny raczej poradziłbym Ci pierwsze kupować ryby i bezkregowce użyteczności publicznej, coś co wyje detrytus z zakamarków, coś co przekopie podłoże wyje trochę glonideł itd, tak po około 2-3 tygodniach możesz wpuszczać chyba że amoniak jest wykrywalny wtedy bym się wstrzymał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieprzemyslany zakup. Zaczynaj od prostych zwierząt. Ślimaki są super na czas dojrzewania. Ewentualnie jakieś krewetki, ale one już potrzebują więcej jedzenia już. Później korale ale te z latwiejszych. Zoa, xenia, dunka itp. To buduje zaplecze dla wyższych organizmów typu ryby. A acana to wymagający koral który potrzebuje w miarę stabilnych warunków. W świeżym zbiorniku ciężko będzie Ci je zapewnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciesz napisał że jest u sąsiada i czeka aż zbiornik dojrzeje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.