Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Po kilku miesiącach 30l kostki postanowiłem iść na całość.  

Stelarz: Stalowy 75x75x80wys 

Akwarium: 75x75x55wys - 309l

Sump: 60x40x40

Lampa: Popularna chinka 180W LED - dwa kanały - niebieski i biały+kolory

Pompa obiegowa: Tunze Silence 1073.040

Cyrkulator: 2x Tunze 90.45

Odpieniacz: Body by Erni + Aqua Nova N-Rmc 2000

Dolewka: Aqua Trend SW (2 pływaki)

Grzałka: Aquael Comfortzone 300 W Gold

Skała: Sucha Fiji Pukani 13 kg

Media: 4l siporaxu 25mm

Hydraulika: 2x32mm 1x25mm

Obsada: Wybrane miękkie, LPS i może jak światło pozwoli łatwe SPS

Metoda: Podmianki co 2 tygodnie po dojrzeniu, jeżeli będą SPS to balling. Całość chciałbym spróbować poprowadzić na soli i preparatach rodzimego producenta AF.

Powyższe będzie edytowane w miarę dochodzenia kolejnych składników osprzętu i podjętych decyzji aby było aktualne.

Pierwsze pytanie, czy sump 60x40x40 do takiego akwa nie będzie za duży? Planuję zrobić komorę na dolewkę, więc roboczo byłoby 52x40x40 - myślałem o DSB i może glonach. Odpieniacz jeżeli się trafi to będzie Aqua Medic Turboflotor 1000 Blue, ale zostawiłbym w komorze zrzutu miejsce przyszłościowo na coś większego i coś, co będzie w sumpie, bo ten model ma tylko pompę w wodzie, reszta poza sumpem.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz w sumpie wydzielic 8 lub 7 cm na dolewke ? To zapas wody tam wystarczy na 2 dni... 

Poza tym, nawet bez dzielenia, sump wydaje sie byc troche maly, poniewaz powinienes przewidziec miejsce na jakis rozsadny odpieniacz a nie ten AM "do 500 litrow". Podanej przez producenta wydajnosci raczej bym nie wierzyl. :banghead Pasujacy np: BK200 potrzebuje 55 cm x 30 cm...  Sama pompa zajmie 20 cm (musi miec troche odstepu od scianek sumpa).

 

Zbiornik na technike zrobilbym na ile tylko miejsca wystarczy a zbiornik na dolewke wyprowadzilbym poza szafke. Zreszta w szafce 75 x75 prawdopodobnie moznaby wszystko zmiescic..


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Stani pisze, rob sump najwiekszy jaki wejdzie pod szafke. 60x60 to po 14cm luzu z kadej strony, imho za duza strata miejsca. Szafka ma 80cm wysokosci . Zbiornik na dolewke zapewne mozna by zmiescic nad sumpem. Zobacz jak ma to rozwiazane np. DarekB30.  Lepiej wiecej przestrzeni w sumpie niz wszystko na scisk.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Zapomniałem dodać, że dostęp do szafki będzie wyłącznie z jednego boku, czyli muszę liczyć się z dość dużymi utrudnieniami wynikającymi z głębokości szafki. o umieszczeniu dolewki nad sumpem nie pomyślałem. Ile mniej więcej może ubywać wody w takim akwarium na dobę? Moja obecna kostka 30l jest nie miarodajna, bo tam ubywa mi jakieś 5l na 1,5 tyg ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump 60x40x40 i komora na dolewkę 8cm to nie tak malo, bo ponad 18 litrów

Ale sump 70x70x40 daje dużo więcej możliwości - wtedy 8cm komora na dolewkę to już grubo ponad 30l czyli dolewka i podmainka w jednym.

Najgorzej z komorą na pompę bo nie mam pojęcia jak w kostkowych sumpach jest to rozwiązane - straszna strata powierzchni chyba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kostkach sumpach widziałem, że komory są ustawiane w "S" a nie jak w tradycyjnym prostokątnym od lewej do prawej. I tak na prawdę po zrobieniu przedziałów powinno się myśleć o dolewce. na marinedepot.com są sumpy kostki. Myślę, że śmiało można się wzorować na nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ukrywać, że plan jest taki, aby postarać się oszczędzić na tym co się da, czyli chciałbym wykorzystać jakiś używany sump lub akwarium i wkleić przegrody. Z używanym sumpem może być o tyle problem, że wymiary raczej dziwne, a z kolei wklejanie przegród może trochę kosztować, ale za to bardziej dopasowane do moich potrzeb. Chyba sensowniej będzie samemu wkleić przegrody do używanego akwa. Samo akwarium 60x40x40 mogę kupić za 90zł, co wydaje mi się dużo, ale jak się zdecyduję, to będę negocjował aby nie zapłacić więcej niż 70zł, bo pewnie na przegrody pójdzie około 100.

No i na tym etapie zastanawiam się, jaki powinien być min wymiar DSB+glony aby miało to jakikolwiek sens, bo wiadomo, że im większe tym lepsze, ale to raczej ma być dodatek, a nie na tym ma być oparta cała filtracja.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage, zeby w filtracji miec chociaz jeden silny punkt: odpieniacz lub np: odpowiednia pojemnosc DSB i glony.  Wydaje sie, ze Twoje rozwiazania moga okazac sie "polowiczne".

DSB kosztuje, oswietlenie glonow tez. Rowniez (jak sam piszesz) dzielenie sumpa przegrodami. Osobiscie wolalbym zrezygnowac z "dzielenia" sumpa, dsb i glonow a zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na odpowiedni odpieniacz, ktory rowniez pozniej bedziesz mogl uzywac, w wiekszym sumpie (gdybys chcial to i z dsb).

Inna wersje tez dopuszczam: DSB (+ glony) max. duzy i brak odpieniacza.

Najgorsza wersja: DSB za male i odpieniacz za slaby

 

-to nie prawda, ze dsb jest im wieksze tym lepsze

-kiedys uwazalo sie, ze powierzchnia dsb powinna wynosic ok. 1/3 powierzchni akwarium (z pewnoscia mniejsza powierzchnia tez pomoze, ale co zrobisz jesli bedzie za mala i odpieniacz tez za slaby?).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
22 godziny temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Pierwsze pytanie, czy sump 60x40x40 do takiego akwa nie będzie za duży? Planuję zrobić komorę na dolewkę, więc roboczo byłoby 52x40x40 - myślałem o DSB i może glonach. Odpieniacz jeżeli się trafi to będzie Aqua Medic Turboflotor 1000 Blue, ale zostawiłbym w komorze zrzutu miejsce przyszłościowo na coś większego i coś, co będzie w sumpie, bo ten model ma tylko pompę w wodzie, reszta poza sumpem.

Widzę, że ruszasz z tematem :), co do sumpa moim zdaniem pchaj największy jaki Ci wejdzie, ja do mojego akwarium będę zamawiał 120x40x40 tyle mam miejsca będą 4 komory, największa to DSB/Refugium 60cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno najlepszy byłby drugi taki sam zbiornik jako sump, ale to niemożliwe, bo nie chce mieć 500l w obiegu;) 

chcialbym traktować sump jako zbiornik techniczny i oczywiście wspomagający filtrację.

w takim razie, jeżeli chciałbym zrobić dsb 20x40 to byłoby mało? Chyba, ze uważacie, ze lepiej zasypać taka komorę gruzem LR?

miejsce na odpieniacz byloby jakieś 30x40, co chyba byłoby odpowiednie nawet przy zmianie odpieniacza w przyszłości.

powrot 10x30.

ovzywiscie to w przybliżeniu bo jeszcze kilka cm odejdzie na przegrody.

dolewka byłaby z oddzielnego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie możesz dać dużej komory na glony i DSB to daj dobry odpieniacz i siporax, zostaw miejsce na różne adsorbenty i zrezygnuj z glonów piasku itd.

Na powrót sprawdź, jakie wymiary ma pompa obiegowa i czy 10 cm wystarczy,


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dokładnie jak pisze Michał, wydaje mi się ze jak nie masz miejsca to nie pchaj na siłę DSB, bo raz że nie spełni swojego zadania a dwa zajmie Ci niepotrzebnie miejsce, widzisz u mnie sump bedzie spory własnie ze względu na to że uparlem się na DSB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i słusznie.

W takim razie, uwzględniając wymiary proponowanego sumpa 60x40x40, czy podział idąc od lewej strony:

- komora spływy - 25cm (czyli zostaje na odpieniacz 25x40cm)

- przegroda - 0,4 cm

- mikro komora na gąbkę lub inne zbieracze większego syfu - 5 cm

- przegroda - 0,4 cm (kilka cm nad dnem)

- komora na absorbenty i ew. skałę - 18,7cm

- przegroda - 0,4 cm

- komora pompy 10cm (pompa Tunze ma 7,5cm szerokości, więc zostawię niewielki zapas)

wygląda sensownie?

Nie pisałem o wysokości przegród bo to kwestia wtórna no i dalszego opiniowania i podpowiedzi.

 

No i dodam, że dzisiaj odebrałem akwa, stelarz i koronę - ale nie miałem jeszcze rozpakować i sprawdzić, ale chyba czeka mnie wymiana "blatu" stelarza, bo ranty są delikatnie nasiąknięte wodą, co może rodzić większe problemy w przyszłości, a skoro wszystko póki co jest do łatwje i szybkeij wymiany, to chyba warto.

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie samo zdanie co do Twojego sumpa i metod filtracji jak Stani. Albo odpowiednio duży sump i w nim odpowiednio duże DSB i refugium, albo odpowiednio duży odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sump o podobnych wymiarach jak Twój planowany i stwierdzam że trochę w nim ciasno a akwarium mam 72l. Pchaj największy jaki Ci wejdzie. Zaoszczędzisz stówkę a potem będziesz i tak kombinować jak skończy Ci się miejsce a będziesz chciał wstawić np. pelletki. A wymiana sumpa przy działającym systemie to już jest stres.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowione. Sump będzie 60x40x40. Na pewno wszedłby większy, bo powierzchnia jest dość spora, albo jakiś projektowany w kwadrat, ale rezygnując z DSB postawię na odpieniacz i absorbenty.

Nie zrozumcie mnie źle, ale ten wymiar jest dla mnie "największy jaki mi wejdzie", bo zwiększenie sumpa powoduje zwiększenie wody w obiegu, co rodzi zwiększone koszty obsługi, ogrzewania, etc. Chcę postawić granicę, tak będzie i już, bo zawsze kilka litrów więcej byłoby lepsze, ale myśląc w ten sposób to zaczniemy mieć większe sumpy niż zbiorniki główne, a cała magia powinna znaleźć się na górze niż w szafce (przynajmniej dla mnie).

Odpieniacz prawdopodobnie będzie od Erniego - ostatnia sztuka na chwilę obecną jaką ma, z pompą Reef Octopus 2000S. - pewnie można lepszy, ciut większy, ale tutaj też stawiam sobie granicę (niestety - głównie cenową).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztów nie unikniesz. Jak nie z lewej to z prawej. Wydasz więcej na absorbenty i inną chemię.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, katani napisał:

Kosztów nie unikniesz. Jak nie z lewej to z prawej. Wydasz więcej na absorbenty i inną chemię.

To na pewno :) Ale trzeba umieć powiedzieć dość - starczy. To pozwala na myślenie po jakimś czasie o nowym, większym :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze policz wode netto to wcale tak duzo nie wyjdzie. Ja tez mam w zanadrzu 400l szkla plus sump i zaczelem sie bac jak duzo tego będzie a jal by tak pol8czyc lepiej to nie wiem czy 400 bedzie ogółem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niby 550litrów a jak się odliczy szyby i kilka cm od góry, które sa puste to się robi 490. minus skała i piach. Pewnie znów kilkadziesiąt.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec sump będzie 60x40x40, wysokość pierwszej przegrody to 25cm zgodnie z instrukcjami Erniego. Resztę będę dopasowywał. 

Odczyściłem mniej więcej akwa. Dwie ściany, jedna z kominem, druga przylegająca muszą być zasłonięte, bo akwa stać będzie w rogu pokoju. Poprzedni właściciel miał pcv klejone od środka, 3mm. 

Rowniez chce dać pcv 3 mm, ale boje się, ze magnesy cyrkulatorów, przy szkle 10mm + 3mm pcv mogą nie trzymać. Ma ktoś jakieś uwagi?

 

Alternatywą jest wyklejenie pcv tylko komina a ściany folią od zewnątrz, ale boje się, że może się kolor nie zgadzać, a tak to komin zlałby się z tłem ścian.

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Odczyściłem mniej więcej akwa. Dwie ściany, jedna z kominem, druga przylegająca muszą być zasłonięte, bo akwa stać będzie w rogu pokoju. Poprzedni właściciel miał pcv klejone od środka, 3mm. 

wiesz nie lepiej dać folię, chociaż najlepszy efekt daje malowanie na zewnętrznej stronie rzecz jasna :), pcv tez myślałem ale tak jak wspomniałeś problem z cyrkulatorami moje są na magnesach tak więc :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że w planach jest użycie cyrkulatorów Tunze Turbelle Nanostream 6045 lub Jebao RW-4/SW-4 to przedstawię krótki wynik mojego śledztwa nt. możliwości użycia tych cyrkulatorów przy zastosowaniu dodatkowej warstwy spienionego pcv o grobości 3mm wklejonego od środka.

Cyrkulator Tunze Turbelle Nanostream 6045 jest najmniejszą pompą tego producenta ze zwiększonym magnesem, który ma skuteczność działania do 15mm. Mniejsze modele mają mniejszy magnes, który działa do grubości szyby 12mm. Jeden ze sklepów będący dystrybutorem Tunze w Polsce zaproponował, że w momencie użycia mniejszych pomp mogą zamówić większe magnesy, które są sprzedawane jako akcesorium przez Tunze w oficjalnej dystrybucji. Katalogowa cena takiego magnesu to 20 ojro.

Cyrkulator Jebao - tutaj producent nie podaje wartości grubości szkła, ale z przeprowadzonej próby przez sąsiada, który posiada 8mm akwarium magnes działał przy dołożeniu kolejnej warstwy  5mm, czyli na pewno działa dla 13mm, a czy więcej, to już nie wiadomo.

Także ten problem wydaje się rozwiązany. Pytanie teraz, który?

Jest wiele opinii nt. Jebao, bo są popularne i tanie, do tego mają kontroler, czego konkurencja w tej cenie raczej nie ma. Sąsiad jest użytkownikiem cyrkulatora Jebao, jest bardzo zadowolony, pompa działa, nie sprawia problemów, ale niestety dużo jest opinii na Forum o pojawiających się problemach z silnikiem, wirnikiem, kontrolerem, także wychodzi na to, że jak trafi się na egzemplarz bez wad, to ma się super pompę za nieduże pieniądze.

Co do Tunze, to prezentowane opinie na Forum i innych stronach, lub YT wskazują, że występujące usterki, to raczej wypadek przy pracy linii montażowej (niemieciekiej? chińskiej?) niż reguła, a do tego serwis posprzedażowy wydaje się działać dość sprawnie przesyłając nowe pompy lub potrzebne elementy. Dodatkowo, pompa ta nie ma sterowania przez kontroler, a jedynie mechaniczny suwak, który można ustawić wsadzając łapę do wody. Nie mniej, nie wiem, czy przy tak niewielkim zbiorniku ma to jakieś znaczenie. Może to, że porównując do Jebao przy zastosowaniu dwóch pomp, trzeba oddzielnie wyłączyć je z prądu, a nie jednym przyciskiem Feed jak na kontrolerze Jebao.

Z racji, że cały projekt chcę zrobić jak najbardziej przemyślanie, czyli przeanalizować wszystkie za i przeciw aby nie generować niepotrzebnych kosztów w momencie zakupu i późniejszego użytkowania, to skłaniam się ku Tunze, jako pompie mniej skomplikowanej i teoretycznie mniej zawodnej niż Jebao. A Wy jak sądzicie?

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o Tunze 6040 https://erybka.pl/product-pol-9031-Tunze-Turbelle-Nanostream-6040.html? Można dać jedną Tunze 6045 i jedną 6040, żeby uzyskać efekt zmiennej cyrkulacji. Przynajmniej z dużym prawdopodobieństwem będziesz miał pewność, że pompy za rok nie padną. Z Jebao jak wiadomo to loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O 6040 myślałem jako ewentualny dodatek do 2ch sztuk 6045, ale to zobaczę zapewne jak będą spisywały się 6045. Swoją drogą, jutro właśnie nabywam 1szt 6045 na start zbiornika, bo dwóch na raz raczej nie dam rady kupić, a chciałbym w miarę szybko wystartować.

Z tego co czytałem katalog tunze, to 6045 nie da się podłączyć pod kontroler, bo nie ma elektroniki, regulacja raczej mechaniczna na samej pompie, ale może coś nie doczytałem.

Dzisiaj zacząłem odświeżać stelarz - wyczyściłem z grubsza, przejechałem delikatnie papierem aby zmatowić, odtłuściłem benzyną ekstrakcyjną i pomalowałem 1 warstwę hammerite. Jak przeschnie to będzie jeszcze jedna warstwa i zobaczymy jaki wyjdzie efekt. Kupiłem również nowy blat na stelaż - 18mm. Nie będę robił podwójnego, bo stelaż ma wzmocnienie przez środek na górze, więc wydaje mi się, że nie ma sensu.  pozostaje wycięcie otwornicami dziur pod hydraulikę. Oczywiście pod szło pójdzie jakaś mata.

Dzisiaj również w końcu udało mi się uruchomić fabrykę RODI. 4 korpusy 10' i membrana 100. Woda na wyjściu 000.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.