Skocz do zawartości
12dot12

Wyciszanie solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie muszę to zaznaczyć - nie proszę Was o rady z dziedziny wytłumiania szafki - bo odpieniacz wisi na brzegu akwarium, a wentylatorki są wmontowane w koronę. Chodzi o zastąpienie tego, co mam, sprzętem cichszym.

Sprawa wygląda tak: mam akwarium od 2 miesięcy i nie umiem się przyzwyczaić ani do dźwięku odpieniacza, ani wentylatorków. Wyłączam te 2 ustrojstwa na noc, ale i w dzień działają mi na nerwy. Najchętniej nie włączałabym ich wcale. Słuch mam niestety jak nietoperz. Pomiar na komórkowej aplikacji wykazał 30-40 dB; dźwięki są "typu szumiącego", więc nie ma problemu niosących się wibracji. W moich akwariach słodkowodnych mam filtry praktycznie bezgłośne, Aquael Unimax i jakieś wewnętrzne (pomiar wykazuje 10-15 dB - spokojnie przy tym śpię), stąd tym bardziej mnie frustruje moja solniczka - bo do niej wszyscy kubełek niestety odradzają.

Postanowiłam więc kupić zamiast wentylatorków chłodziarkę i poszukać cichszego odpieniacza. I teraz pytanie do Was - możecie polecić sprzęty, które by były naprawdę ciche?

(w tej chwili mam odpieniacz Deltec MCE400; chłodziarki do akwarium nigdy nie miałam, więc się nie znam.)

Będę naprawdę wdzięczna za sugestie, bo czasem już szlag mnie trafia, jak słucham tego szumu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@12dot12 Rozumiem twój problem, ponieważ sam jestem bardzo wrażliwy na najdrobniejsze szmery:)

Co to masz za wentylatorki? Jakie wymiary, prędkość obrotów? 

Mierzyłaś może ten szum osobno dla włączonego odpieniacza i wentylatorów? Myślę, że to by była ważna infofrmacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebym to ja wiedziała :( system chłodzenia był robiony razem z pokrywą na zamówienie, wentylatorki wyglądają na podobne do komputerowych, mają nadrukowany symbol "AAB" (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie).

Pewnie będę musiała je zwyczajnie wyjąć z korony i na to miejsce wejdzie zasys od pompy do chłodziarki.

Zmierzyłam sam odpieniacz: max 35 dB. Same wentylatorki (komórka ustawiona b. blisko) dają czadu, nawet 40-kilka do 50 dB. Ale może pies jest pogrzebany w wysokości dźwięku: ten średni-wyższy dźwięk ich szumu jest dużo bardziej dokuczliwy niż niższy, bardziej buczący odpieniacza.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAB to firma produkująca chłodzenie do komputerów. Sam osobiście jestem w posiadaniu kilku takich wentylatorów i jestem zadowolony z ich pracy jeśli chodzi o komputer stacjonarny. Tym bardziej problemu nie ma bo komputer jest wyłączony kiedy śpię^_^ 

Jak dobrze rozumiem wentylatory mają chłodzić lampę, a nie taflę wody?

Najlepiej jakby się udało zrobić jakieś zdjęcie. Możliwe że wymiana wentylatorów na wolniejsze zalatwi sprawę o ile temperatura lampy nie będzie zagrożona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć napięcie zasilania wentylatorków. To najłatwiej i najtaniej zrobić. Zamiast standardowego 12V podłącz je pod zasilacz w okolicy 9V, może być antenowy regulowany (około 20zł). Ewentualnie wymień je (być może są już zatarte albo kiepskiej jakości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, 12dot12 napisał:

Pewnie będę musiała je zwyczajnie wyjąć z korony i na to miejsce wejdzie zasys od pompy do chłodziarki.

 

zmniejsz napięcie z .. 12 ? na 8-9 V będą chodzić wolniej ale za to bezgłośnie - zamiast

32 minuty temu, dadario napisał:

 może być antenowy regulowany (około 20zł).

proponuję dać np przetwornicę http://allegro.pl/przetwornica-dc-step-down-lm2596-i6821507578.html

bo te zasilacze antenowe mają tylko 100mA i są po prostu za słabe dla kilku wentylatorków (dla jednego w sam raz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będę musiała poprosić kogoś kto się zna na elektryce :) jeżeli to pomoże, byłoby wspaniale, odpadłby spory wydatek...

Tak, chłodzą lampę, choć to jest właściwie cały system chłodzenia - akwarium jest przykryte (mam babki), wentylatorki dmuchają na lampę i wyciągają ciepło spod pokrywy. Postaram się wstawić fotki.

Pozostaje jednak kwestia cichego odpieniacza - zna ktoś jakiś? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę przeszukiwałem cały temat z wentylatorami, ponieważ będę je montował do wyciągania powietrza z szafki i znalazłem jedną rzecz, która też może Ci się przydać:

http://allegro.pl/aab-cooling-fc1-regulator-obrotow-wentylatora-i6566991026.html?fromVariant=7009393086

Tylko musisz popatrzeć jak masz tam wszystko podłączone w pokrywie i czy będzie pasować. W takim rozwiązaniu na zimniejsze dni oraz w nocy mogłabyś skręcać obroty wentylatorów więc będą ciszej chodzić, a w upały gdzie będzie potrzebna większa wymiana powietrza to je podkręcisz:)

Wszystko zależy od tego co masz tam w środku bo rozwiązań z wentylatorami jest całkiem sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

ten Deltec MCE400  ma tłumik na rurce / zasysanym powietrzu ?

- niby ma, ale moim zdaniem jest nawet cichszy kiedy mocniej pieni (przytłumiony zaczyna wydawać dodatkowy, "warczący" dźwięk).

Cytuj

W takim rozwiązaniu na zimniejsze dni oraz w nocy mogłabyś skręcać obroty wentylatorów więc będą ciszej chodzić, a w upały gdzie będzie potrzebna większa wymiana powietrza to je podkręcisz

- i w upały nie będę w ogóle mogła spać... (teraz na noc wyłączam i odpieniacz, i wentylatory).

Coś czuję, że chyba jednak od chłodziarki się nie wywinę... no chyba że to skręcenie mocy pomoże. Tylko czy wtedy chłodzenie będzie wydajne? - mieszkam w ciepłym bloku z cegły, w środkowym pionie, z dala od ściany szczytowej.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zastosowanie chłodziarki przy takim problemie to jak zabicie muchy armatą zamiast packą. Jeśli jest to możliwe to napisz jakiej wielkości są te wentylatory lub podaj ich model, jakieś zdjęcie. Wtedy będzie można mówić o jakimś konkretniejszym rozwiązaniu.

Jaki jest koszt takiej chłodziarki? Nigdy nie miałem żadnej chłodziarki do takich zastosowań, ale myślę, że one też muszą mieć jakiś układ chłodzenia czy jakieś radiatory tak jak to jest w zwykłych lodówkach. Skoro korona była robiona na zamówienie to nie lepszym sposobem byłby dogadanie się z firmą, która ją wykonywała aby wstawiła większe wentylatory o mniejszych obrotach, które mają taki sam przepływ powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory wymień na wolnoobrotowe, najlepiej jak największe np. 12x12cm. Są firmy co sprzedają wentylatory z gotowymi przejściówkami na zmianę dB czyli zmianę prędkości. Miałem ten sam problem, aktualnie mam 8 wentylatorów, 6 zamontowanych na koronie i praktycznie ich nie słychać. Załącza je czujnik temperatury wody. Lampe mam hqi 2x250 i nigdy nie miałem latem problemu z temp. Wody. Trzeba popróbować lub podejrzeć u kogoś gotowe rozwiązania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady... spróbuję się jakoś dogadać ze sklepem, może mi to przerobią. Sama nie umiałabym tego zrobić, nie znam się.

O chłodziarce myślałam na lato, bo nie wyobrażam sobie spać przy włączonych wentylatorach. Powyżej 20 dB moja tolerancja się kończy :(

A tutaj kilka zdjęć całości. Obawiam się, że będę musiała wymienić całą koronę, to jest zmontowane raczej na sztywno :(

CzaQ - wentylatory mają 6 cm średnicy. Czyli wychodziłoby na to, że powinny być 2 x większe. Bez przeróbki korony się nie obejdzie (są w nią wmontowane, wycięte otwory itp.) - ale trudno, cisza nie ma ceny.

large.IMAG3592.jpg.a0be5df60b958175e404a

large.IMAG3595.jpg.391f22cbdb3ca23a5a6e7

large.IMAG3596.jpg.7fe31696748c7485b4a46

large.IMAG3598.jpg.7d85525177da8678ff251

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@12dot12 Ze zdjęciami od razu lepiej:) Na moje oko oto twoje wentylatory: http://allegro.pl/aab-super-silent-fan-6-cichy-wentylator-17-3db-i6962210897.html 

Możliwe, że są to starsze modele, które były głośniejsze.

Musisz się skontaktować ze sklepem, ale według mnie masz kilka opcji do wyboru w zależności od tego jaki będzie efekt:

- dołożenie wentylatora o takiej samej wielkości i zmniejszenie obrotów wszystkich z nich

- wywalenie 2 starych i kupienie 2 nowych, które są bardziej ciche. Efekt może jednak być niesatysfakcjonujący, ponieważ wentylatory takich rozmiarów mają przeważnie prędkość ok. 2000 obrotów/min (twój ma 2500) przy takim sam przepływie powietrza

- wywalenie starych i zamontowanie jednego 12cm od wewnątrz góry pokrywy. Co prawda nie będzie to tak estetyczne jak teraz jeśli masz niską szafkę, jednak w tej sytuacji już masz duże możliwości w cichych wentylatorach o o wiele mniejszych obrotach jak np ten: http://allegro.pl/aab-silent-jet-12-15-lopatek-65-mocniejszy-12db-i5685342635.html?fromVariant=4849329959

- no i oczywiście opcja wymiany całej korony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli sprawa wentylatorków jest do zrobienia.

Pozostaje sprawa odpieniacza. Ten został mi zareklamowany jako bardzo cichy - niestety cisza to odczucie subiektywne... i dla mnie jest średnio głośny.

Odważnie zapytam: czy istnieje odpieniacz tak cichy jak filtr kubełkowy Unimax?

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, CzaQ napisał:

albo 8cm "slim" , ale to można łatwo rozpoznać patrząc na nalepkę (6 czy 8 - to jest rozmiar wentylatora :))

https://www.aab.com.pl/product-pol-215-AAB-Cooling-SLIM-Silent-Fan-8.html

tak czy siak - zmniejszenie napięcia powoduje mniejszą wydajność i "błogą" ciszę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto informacyjnie - radiator i wentylator to nie to samo chociaż obydwa służą do chłodzenia;) Wentylator to wiatrak i chłodzi aktywnie, a radiator to taki "kaloryfer" i chłodzi odprowadzając ciepło swoją powierzchnią. Wpisz w google obydwa i zobaczysz różnicę:)

Co do odpieniacza to podaj jakie masz wymiary akwarium, obsadę, jakieś inne ograniczenia (widzę, że nie masz sumpa). Może ja osobiście Ci w tej kwestii za bardzo nie pomogę bo nie mam w niej aż takiego doświadczenia, ale myślę, że innym będzie łatwiej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CzaQ - Dzięki, już poprawiam.

Akwarium ma 50x60x50 cm, obsada na razie mała (2 ryby i krewetka), ale docelowo przybędzie jeszcze 4-5 ryb. Korali nie liczę :D bo pewnie będzie ich dużo z czasem. Już teraz mam kłopot, żeby się powstrzymać przed kupowaniem szczepek. Odpieniacz miał być i jest za mocny do tego akwarium, żeby udźwignął obsadę. Mam zresztą osobny temat o swoim baniaku :)

Silvia - moja linijka pokazała 6 cm średnicy :) obawiam się, że nalepki nie zobaczę - akwarium stoi blisko ściany, a z przodu mają tylko nazwę firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Co do wentylatorków od siebie dodam:

Polecam wentylatory marki Noctua. Są na prawdę dobre, mocne i ciche. Producent w paczce z tymi wiatrakami dokłada nawet sylikonowe stopki, na które owy sprzęt można przyczepić - ja osobiście przykleiłem je do szafki do chłodzenia na kropelkę i jestem bardzo zadowolony.

Zasilanie ich jest standardowe - 5 lub 12V.

Tylko nie są tanie - ok 50-60 zł za przeciętną dmuchawę szt 1 :) ale jest dosłownie bezgłośna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, 12dot12 napisał:

Silvia - moja linijka pokazała 6 cm średnicy :) obawiam się, że nalepki nie zobaczę - akwarium stoi blisko ściany, a z przodu mają tylko nazwę firmy.

ok czyli "szóstka" a nie ósemka - a to oznacza że cichszych od AAB nie dostaniesz

kup nowy pędzelek do pudru (doskonale się sprawdza) i od czasu do czasu "ogarnij" je z kurzu , zmniejsz napięcie i będzie "git" (no chyba że są już zużyte i terkoczą - to wtedy wymiana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia - one były od początku takie głośne :( a zamontowane zaledwie w listopadzie. Od razu mnie wkurzały, myślałam, że się przyzwyczaję, ale jednak nie dałam rady. Czyli albo wymiana na większe i wolniejsze, albo zmniejszyć napięcie. Już zresztą napisałam do sklepu, mam nadzieję że się zgodzą coś z tym podziałać, bo jak nie, to będę Was tu męczyć w temacie gdzie podpiąć który kabelek i jak :D

iKuro - dzięki za podpowiedź. Cisza jest bezcenna :) a 50 zł aż tak mocno nie boli, najwyżej któraś szczepka poczeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, iKuro napisał:

Polecam wentylatory marki Noctua

Noctua NF-A6x25 FLX - 60mm kosztuje 70zł a ma 17.9 dB ...

https://www.morele.net/noctua-wentylator-nf-a6x25-flx-60mm-552934/

i mają mniejszy przepływ powietrza 17,18 CFM   (29,19 m³/h) a AAB ma 34 m3/h

czyli jak "skręcisz AAB to będzie dmuchał z mocą Noctua  a będzie ciszej :P i taniej

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups, czyli niekoniecznie... chyba Kolega pojechał z kryptoreklamą ;)

Na aledrogo widziałam takie z 8 dB. Takie by mogły być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

2 minuty temu, 12dot12 napisał:

Na aledrogo widziałam takie z 8 dB. Takie by mogły być.

tak - ale większe - wolnoobrotowe - trzeba by przerobić pokrywę (powiększyć otworzy zamocować większe wentylatory ) a patrząc na fotki ... no nie bardzo jest miejsce

zmniejszenie obrotów (napięcia) to rozsądna opcja i nic nie trzeba przerabiać

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe dokładnie :D

Zresztą odpisał mi już sklep - mają porozmawiać z podwykonawcą, co da się zrobić. Muszę się tylko uprzeć przy tych najcichszych wnetylatorach i będzie git.

W sumie to się cieszę, że nie będę musiała kupować chłodziarki. Wydatek wydatkiem, ale jednak ona sama hałasuje i dogrzewa chałupę, co latem byłoby nieznośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.