Skocz do zawartości
12dot12

Wyciszanie solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Core2a być może, jednak powiększyć tych otworów się nie da,a zmniejszenie wiatraków pogorszy sytuację. Więc nie pozostaje nic innego jak przerobić obudowę i wentylatory dać od góry, a tamte otwory pozostawić jako dodatkowe wentylacyjne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario masz rację że nie da się tu bardzo nic zrobić, zostaje dać od góry wentylatory duże i wolnoobrotowe wtedy hałas będzie znikomy. Raczej chodziło mi o to że na fazie projektowania czy budowy ktoś nie do końca to przemyślał i to jest jedynie tej firmy wina. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, core2a napisał:

zostaje dać od góry wentylatory duże i wolnoobrotowe wtedy hałas będzie znikomy

- i to mi proponuje wykonawca pokrywy. Chyba się na to zdecyduję. Obawiam się DIY-ów, bezpieczeństwo jest najważniejsze, a to jednak elektryka - czytaj: igranie z ogniem (dla laika). Już tu gdzieś widziałam zdjęcia sfajczonej instalacji akwariowej... brrrr.

Cytuj

na fazie projektowania czy budowy ktoś nie do końca to przemyślał i to jest jedynie tej firmy wina

- też tak myślę. Szkoda tylko, że chcą ode mnie za przeróbkę tego dziadostwa wyciągnąć kilkaset złotych. Może, skoro minęły dopiero 2 miesiące, powinnam się domagać takiej poprawki w ramach gwarancji? - tylko znając mentalność rodaków niestety pewnie macher od korony będzie się zasłaniał tym, że sprzęt jest sprawny, a to ja mam jakieś fanaberie, a w ogóle to nikt solniczki nie przykrywa i to był autorski-pionierski projekt (podobno coś takiego robili po raz pierwszy). Sklepowi bardzo chętnie zapłacę za fatygę i pośrednictwo, bo tam są naprawdę bardzo w porządku ludzie, ale podwykonawcę-twórcę tego systemu chłodzenia najchętniej bym złapała za gardło i wytrząchała porządnie :D :angry:

(Swoją drogą bardzo mnie dziwi fakt ogólnego nieprzykrywania, skoro większość np. babek skacze, a np. ja się nastawiłam głównie na babkowate... po co tracić ryby?... - szkoda zwierza, już nie mówiąc o kasie. Raz czy dwa słyszałam stuknięcie w pokrywę, więc już wiem, że jest potrzebna... No ale koniec offtopa.)

Edit: no i właśnie się złapałam na tym, że sama sobie zaprzeczyłam :D pisałam wcześniej o ludziach z dużym doświadczeniem. Uściślam więc: doświadczenie w robieniu koron na pewno mają. Ale doświadczenia w zakresie pokryw, koron zamkniętych z wentylatorami - już z tego co wiem nie.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To prawda że morskie akwarium z pokrywą zamkniętą jest mało spotykane a że sobie Pani tak wymyśliła to klient nasz Pan :P żeby rybki nie wyskakiwały to robi się koronę ale bez pokrywy i można dodatkowo zabezpieczyć siatką "po ziemniakach".

EDIT: pokrywa to dodatkowe grzanie wody, w lato problem, i słaba wymiana gazowa czyli problem z ph.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, jednak pokrywa zmniejsza częstotliwość dolewek (powiedzmy wyjeżdżam na 2 tygodnie - kto w tym czasie uzupełni zbiornik RO/DI? - nikt) i zmniejsza parowanie, czyli wilgotność powietrza, która może utrudniać oddychanie (przy tylu baniakach i tak mam w domu Amazonię). Pokrywa zresztą nigdy nie jest w 100% szczelna (otwory na kable, na wlot i wylot odpieniacza i dolewkę, w przypadku tej nieszczęsnej korony też na wentylację).

W ogóle się zastanawiam nad wyłączaniem pompy dolewki przed dłuższym wyjazdem (dobrze, że latem zwykle jest duża wilgoć w powietrzu i paruje z akwariów słabiej niż zimą).

Korona nie zabezpieczy nigdy w takim stopniu jak pokrywa, choćby z kratki rastrowej, jeżeli już się upieramy przy akwarium otwartym. Ja po stracie wielu ryb (słodkowodnych! też skaczą) i akcji ratowniczej kilku, w tym przepięknej pielęgniczki Ramireza - na szczęście byłam akurat w domu - jestem zdecydowaną przeciwniczką odkrytego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na wyjazd stawiasz dużo większy zbiornik. Ja na urlop zalewam beczkę 80l ;) moim zdaniem otwarte akwarium i automatyczna dolewka to jedna z podstaw prowadzenia morskiego zbiornika. Tak jak pisałem wcześniej robisz koronę a jak chcesz spać jeszcze spokojniej to dajesz na to jeszcze siatkę "po pyrach". Na forum były już tematy o takim zabezpieczeniu i o np opasce wzmacniającej akwarium (to akurat ostatnio moda na takie szkła robione pod zamówienie i myślę że strzał w 10). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Na wyjazd stawiasz dużo większy zbiornik. Ja na urlop zalewam beczkę 80l ;)

- a to jest świetny pomysł. Dzięki.

W sprawie odkrywania/przykrywania jestem betonem i daremne będą próby przekonania mnie :D Mówi się dużo o nawilżaniu powietrza, ale nie każdemu ono służy (mnie np. latem łapały po prostu duszności, jak jeszcze nie przykrywałam baniaków). Ale offtopujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lepiej offtopować i wyprowadzić na drogę niż masz błądzić i później szukać rozwiązania problemów. Błędy najlepiej minimalizować heh ale jak już masz pokrywę to musisz mieć pod nią dobrą wentylację i najlepiej jakby jeden wiatrak wpychał powietrze pod nią a drugi wypychał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beczka na dolewki 80L pomysł dobry, ale jak czujnik od dolewki się zawiesi (było już o tym ) i osiemdziesiąt litrow na podlodze, hmm czy ja wiem czy taki dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zapomniałem dodać że ja mam dolewkę grawitacyjną na pływaku. Pół automat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.