Skocz do zawartości
Gość

Projekt akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Potrzebuję waszej porady. W bliżej nieokreślonej przyszłości, chciałbym zwiększyć akwarium. Wymyśliłem sobie projekt szkła w sumie ok 300l wody + panel filtracyjny. Czy zaplanowany panel wystarczy na zapewnienie filtracji? w komorze po lewej chciałbym włożyć odpieniacz. Na dziś mam Tunze 9004, trochę mały na taki litraż ale chcę nadgonić refugium/ reaktorem glonowym w drugiej komorze. W trzeciej wpadły by jakieś media filtracyjne - siporaks, gruz koralowy ... w czwartej chyba tylko pompa obiegowa ew jakieś koszyczki z mediami/ adsorbentami jeżeli się zmieszczą. planuję szkło 10mm.

aqua_projekt.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał w pierwszej komorze jakąś filtrację mechaniczną a następnie odpieniacz, ewentualnie możesz robić tak jak ja czyli wieszać na grzebieniu przelewowym owatę w arkuszach :) od drugiej strony - wieszam na trytytkach 12 cm to jednak troche mało - będzie ci cieżko manerwować sprzętem i czyścić panel - a to ważne no i dał bym otwór w przegrodzie na powrót wody by nie robić rury nad szkłem tylko ładnie wypuścić rurkę przez szkło i dać jakiś Loc-line  przydatna sprawa.

Ciekawostka - ja nie mam ani jednej przegrody w panelu i też śmiga i łatwo mi obsługiwać sprzęt - a na media mam po prostu solidne filtry przepływowe i zraszane zasilane z by-pasa z pompy obiegowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzieki @Ura. moze to racja z pierwsza komora. Ostatecznie nawet w tym ukladzie odpieniacz mozna wlozyc do srodkowej komory chociaz wtedy poerwsza robi sie chyba troche za duza. Zaplanowałam 12 cm bo chcialbym max miejsca dla ryb i korali a nie chce sumpa. W szafce pod akwarium chcialbym umieścić zbiornik na dolewke, jakas elektronike, chemie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w panelu najmniejszą przegrodę 10x10 i duuużo bym dał żeby było choć 2cm więcej. Proponuję dlatego najmniejszą przegrodę choćby 12x12 a najlepiej 12x15 :-).

Moje akwarium ma 40cm wysokości i stoi na szafce 90cm. Daje to mi w sumie 130cm wysokości. Akwarium stoi w rogu i na krześle pieruńsko ciężko mi dosięgnąć dna panelu żeby go posprzątać raz na jakiś czas (a na prawdę jest tam co czyścić :P). Twoje będzie miało 65 a nawet 70cm wysokości. Dodatkowo będzie szerokie i głębokie a panel wąski. Zwróć więc uwagę gdzie będzie stało. Jak masz dostęp do niego z obu stron to spoko jak tylko z jednej (jak ja) to będziesz przeklinać.

Mam akwa rok z groszami i marzę o sampie bardziej niż kiedykolwiek :-).

Podobnie jak Ura również polecam otwór na Loc-Lina bo to dużo kulturalniej wygląda, choć to raczej kwestia gust...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys poszedlem do sklepu, kupilem diamentowa korone do wycinania otworow, po powrocie do domu po godzinie juz mialem 2 otwory w dnie akwarium, W szafce sump i to byl koniec kombinowania. Pisze to, bo oslabia mnie mysl o 12 cm panelu. Przeciez to strasznie ogranicza dobor sprzetu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko masz możliwość, bierz z sumpem, ja bez tego nie wyobrażam sobie morskiego. Miałem małe z panelem, porażka w użytkowaniu. Mam większe morskie z sumpem, niestety już czasami mówię że sump za mały etc.

Teraz kolejne akwarium mam w planach, ale z pomieszczeniem technicznym.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel też bym Ci radził minimum 15 cm szerokości, przy tym litrażu szczególnie... Ja w swoich 162 l mam 12 cm szerokości i jest stanowczo za ciasno. A szczerze mówiąc przy okazji przeprowadzki baniaka, o ile nie uda mi się przejść na ciut większy litraż, to przynajmniej sumpa chciałbym dorobić. To jednak wygodniejsze, bo jak widzę ilość kabli od sprzętu, która mi się ciągnie z szafki do baniaka na górze, to robi mi się słabo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Stefan85 napisał:

Potrzebuję waszej porady

  SUMP. Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma poco. Jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu. sump.JPG.fb4a69c51d4ac82dbf1a63304aedd7eb.JPG

Przykładowy projekt z którego sam skorzystałem, podwyższyłem tylko przegrody nad DSB gdzie mam refugium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.