Skocz do zawartości
katani

Walki acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli przymierzam się do zasiedlania zbiornika i zainteresowałem się tematem o jakim wspominał @raphael_podczas mojej wizyty. mianowicie niektóre acropory po zetknięciu, lub bliskim sąsiedztwie potrafią się parzyć aż do martwicy tkanki. Z drugiej strony np. w akwarium Damiana z AF korale wyglądają na rosnące bardzo blisko siebie i znaków walki nie widać.

Czy jest jakiś klucz, które gatunki acropor walczą ze sobą, a które mogą byc w bezpośredniej bliskości?

Czy np. jeśli posadzę blisko siebie 2 odmiany kolorystyczne jednego gatunku to będą walczyć?

Zapraszam do dzielenia się waszym doświadczeniem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie mamy konkretnej wiedzy która acra nie lubi której, to przypomina wróżenie z fusów i teorie typu: większa silniejsza, włochata sprawniejsza itp

Zauważyłem, ze wzrost acropor znacznie spowalnia w momencie zagęszczenia się rafy. Egzemplarz odstawiony na bok rusza z kopyta. Mozliwe, iż zużywają energię na przetrwanie wokół sąsiadów, mniej na wzrost.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie widziałem żeby po zetknięciu, nie parzyły się wzajemnie. Czasami zdarza się, że podczas wzrostu starają się omijać wzajemnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani temat w punkt... to samo miałem pisać teraz xD

U mnie w 54l krab przewrócił jedna szczepkę acroporki i oparła się na dwóch kolejnych... 2 wyszły bez szwanku 1 zbielała w miejscu styku i na tyle mocno ją przypalić musiała że się chyba nie odbije :/ 

A jeszcze przedwczoraj myślałem że acry się między sobą nie biją :X


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że się biją to jużwcześniej czytałem. Szukam raczej klucza czy to jest walka wszyscy przeciw wszystkim, czy są znane/zauważalne zależności. Właśnie takie jak wymienił @szutarek78Jedne mogą parzyć drugie, albo się wyczuwają i rosną w przeciwnych kierunkach, jakby to napisać "obchodzą szerokim łukiem" nie szkodząc sobie wzajemnie.

Szczególnie zainteresowany jestem z rożnymi kolorami tego samego gatunku. Np. czy egzemplarze millepory, z różnych źródeł/w różnych gatunków będą się atakować czy tolerować.

między gatunkami jest wielce prawdopodobne, że się palą. W końcu rafa to nic innego, jak chemiczne pole walki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnych nazw acropor - dopiero czytam o nich od kilku tygodni ale...

Zdjęcie stare ale chodziło mi tylko o wygląd korali ... stoją teraz całkiem inaczej ustawione i są nieco większe...

1 - acra którą wywalił ślimak/krab 

2 - acra która została przypalona przez 1

3 - acra która stykała się również z 1 

1 i 3 nie mają śladów za to 2 oberwała na tyle mocno że bieleje jej coraz większy kawałek... 

IMG201711_qnpeees.jpg

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale masz tam glonarium!


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem... teraz już jest czysto xD pisałem że to stara fota xD


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, szutarek78 napisał:

Czasami zdarza się, że podczas wzrostu starają się omijać wzajemnie. 

Natomiast ja mam taki egzemplarz niebieskiej włochatej acropory która (mam wrażenie) że specjalnie rośnie w kierunku innej drobnopolipowej. Obcinam gałąz, przekrecam korala a ten i tak swoje . Miejsca ma z 3ch stron dużo, nie ta musi iść w czwartą :lol:

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arturro napisał:

Natomiast ja mam taki egzemplarz niebieskiej włochatej acropory która (mam wrażenie) że specjalnie rośnie w kierunku innej drobnopolipowej. Obcinam gałąz, przekrecam korala a ten i tak swoje . Miejsca ma z 3ch stron dużo, nie ta musi iść w czwartą :lol:

Widać pasuje jej cyrkulacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, szutarek78 napisał:

Widać pasuje jej cyrkulacja :)

Też na to stawiałem lecz po jakimś czasie widząc, że pompy chodzą naprzemiennie jakoś odszedłem od tej tezy. Ogólnie nie uwiera mnie to, dziwnym też trafem tam najszybciej rosnie i  z tego powstaje szczepka a koledzy cieszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że więcej starszych i doświadczonych akwarystów podzieli się wiedzą, jak obsadzają akwaria albo jakie mają doświadczenie w tym temacie...

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze doswiadczenia "doswiadczonych" sa podobne do Twoich. :D Warto zalozyc, ze wojna odbywa sie na zasadzie "wszyscy przeciw wszystkim". To normalne. ;)

Ps. stawianie nieprzyklejonych szczepek w glownym zbiorniku przewaznie konczy sie wyladowaniem powyzszej na innym koralu (i wojna) lub na piachu ("samozaglada").

Rozumiem, ze po wprowadzeniu nowej szczepki na podstawce, mozna (i warto) ja postawic na dnie na piachu, zeby sie bez stresu przyzwyczaila do nowych warunkow, ale docelowo bym ja przykleil (z podstawka) lub jeszcze ladniej - bez podstawki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już Damian z AF w swoim wątku napisał jak to wygląda ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.