Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko o start sumpa.

Akwarium będę miał za 3-4 tygodnie, więc postanowiłem wystartować z samym sumpem. Najpierw osole wodę i przygotuję ja w oddzielnym zbiorniku później zasypia DSB i wieje wodę i teraz moje pytania.

1 czy do DSB mogę dać 8 cm drobnego zwirku praktycznie piasku może jakiś konkretny?  Dalej czy mogę na ten piasek dać warstwę 2 cm żywego piasku.

2. Czy mogę ma.to wstawić żywa skalę z 2-3 kawałki żeby potem przenieść ja do akwarium.

3 po jakim czasie można dodawać pierwsze życie do DSB będzie nad nom 25 cm wody i docelowo ma być tam refugium jak już skalę zabiorę :)

4. Czy dawać tam jakąś flizelinie wate cokolwiek aby dołożyć filtracji mechaniczna czy wstawić taka przegródke przy zrzucie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1

Piasek im drobniejszy tym lepszy, bo bakterie żyją na powierzchni ziarenek piasku --> im drobniejszy piasek, tym większa powierzchnia w jednostce objętości.

ad. 2

Możesz, aczkolwiek im mniej dna zakrytego w DSB tym lepiej.

ad. 3

Ja dawałem niemal od razu po zasoleniu. U mnie wszystko żyje.

ad. 4

Jest to dobra, i coraz częściej stosowana metoda filtracji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko nie ma sensu. Sump wymaga obiegu, w piasku wytworzy się siarkowodór. Wstrzymaj się te 

51 minut temu, jarek_1987_ napisał:

Pytanko o start sumpa.

Akwarium będę miał za 3-4 tygodnie, więc postanowiłem wystartować z samym sumpem. Najpierw osole wodę i przygotuję ja w oddzielnym zbiorniku później zasypia DSB i wieje wodę i teraz moje pytania.

1 czy do DSB mogę dać 8 cm drobnego zwirku praktycznie piasku może jakiś konkretny?  Dalej czy mogę na ten piasek dać warstwę 2 cm żywego piasku.

2. Czy mogę ma.to wstawić żywa skalę z 2-3 kawałki żeby potem przenieść ja do akwarium.

3 po jakim czasie można dodawać pierwsze życie do DSB będzie nad nom 25 cm wody i docelowo ma być tam refugium jak już skalę zabiorę :)

4. Czy dawać tam jakąś flizelinie wate cokolwiek aby dołożyć filtracji mechaniczna czy wstawić taka przegródke przy zrzucie.?

To wszystko nie ma sensu. Sump musi mieć obieg wody, inaczej będziesz miał siarkowodór a nie DSB. Wstrzymaj się te 3-4 tygodnie i startuj normalnie tu nic nie przyspieszysz tylko narobisz sobie kłopotu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączyć wyjście pompy obiegowej na spływ układ będzie zamknięty a woda będzie przelewać się przez sump. Powinno się bujać a woda nie będzie stać. Może nie jest to typowy sposób startu ale przyspieszy dojrzewanie DSB. Skałę daj do komory odpieniacza którego przed startem zbiornika nie montował bym. Potem przełożysz ją do akwarium i założysz odpieniacz.

1 godzinę temu, jarek_1987_ napisał:

1 czy do DSB mogę dać 8 cm drobnego zwirku praktycznie piasku może jakiś konkretny?  Dalej czy mogę na ten piasek dać warstwę 2 cm żywego piasku.

 

Do DSB zaleca się co najmniej 10 cm. Zapewni to wytworzenie się warstwy beztlenowej na jego dnie. Polecam

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bo o tym nie wspomniałem ale oczywiście założyłem to za tak oczywiste że wspominać nie trzeba w sumie pompa będzie chodziła tylko z ostatniej komory do pierwszej.

13 minut temu, Darek85 napisał:

Jeśli podłączyć wyjście pompy obiegowej na spływ układ będzie zamknięty a woda będzie przelewać się przez sump. Powinno się bujać a woda nie będzie stać. Może nie jest to typowy sposób startu ale przyspieszy dojrzewanie DSB. Skałę daj do komory odpieniacza którego przed startem zbiornika nie montował bym. Potem przełożysz ją do akwarium i założysz odpieniacz.

Do DSB zaleca się co najmniej 10 cm. Zapewni to wytworzenie się warstwy beztlenowej na jego dnie. Polecam

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Właśnie o to mi chodzi ze będzie 10 cm podłoża tylko 8 cm zwykły żwirek bardzo drobnej gratulacji a 2 cm żywego piasku łącznie 10 cm żeby szybciej coś zaczęło się dziać ale to jak bez sensu to nie muszę tego robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem (sam DSB nie mam) że powinno się startować na surowym piachu. Nie dawać żywego. Co najwyżej szklankę piasku z działającego zbiornika.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB dojrzewa pół roku, a piasek ma być bardzo drobny i jednolity na całej głębokości. Nie dodawaj żywego piasku na wierzch.  Przez trzy tygodnie będziesz karmił DSB czy nie zostawisz jak jest tylko przepływ. I co Ci to da. Po tym czasie zalejesz akwarium nową wodą. I tu jest pytanie czy nie zabijesz życia i bakterii i czy nie wytworzy się siarkowodór. DSB źle poprowadzony może narobić kłopotów. Ja mam DSB i jestem bardzo zadowolony.  Podejście do tematu musi być przemyślane. 

Wstrzymaj się do zalania akwarium i sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Darek85 napisał:

Do DSB zaleca się co najmniej 10 cm. Zapewni to wytworzenie się warstwy beztlenowej na jego dnie. Polecam

Przeczytaj jeszcze raz co jest napisane:

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Naukowcy zbadali, że procesy beztlenowe mogą zachodzić już na głębokości 3-4 cm. Wymaga to jednak najdrobniejszego piasku i wolnego przepływu wody ponad nim. Drobny piasek staje się barierą hamującą dyfuzję natlenionej wody w głąb DSB. W praktyce jednak przyjmuje się, żeby DSB miało, co najmniej 7-8 cm. Jeśli stosujemy piasek o ziarnach 0,5-1mm, powinniśmy zrobić złoże o głębokości co najmniej 10cm.

Przy bardzo drobnym piasku wystarczy już kilka cm. Im grubszy piasek tym powinno być głębsze.

 

Co za żwirek chcesz dać? Daj link będzie łatwiej pomóc. I tak jak napisał Roman ,musisz mieć ruch wody w sumpie, nawet w obiegu zamkniętym. Inaczej cały sump t obędzie strefa beztlenowa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Przeczytaj jeszcze raz co jest napisane:

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Naukowcy zbadali, że procesy beztlenowe mogą zachodzić już na głębokości 3-4 cm. Wymaga to jednak najdrobniejszego piasku i wolnego przepływu wody ponad nim. Drobny piasek staje się barierą hamującą dyfuzję natlenionej wody w głąb DSB. W praktyce jednak przyjmuje się, żeby DSB miało, co najmniej 7-8 cm. Jeśli stosujemy piasek o ziarnach 0,5-1mm, powinniśmy zrobić złoże o głębokości co najmniej 10cm.

Przy bardzo drobnym piasku wystarczy już kilka cm. Im grubszy piasek tym powinno być głębsze.

 

Co za żwirek chcesz dać? Daj link będzie łatwiej pomóc. I tak jak napisał Roman ,musisz mieć ruch wody w sumpie, nawet w obiegu zamkniętym. Inaczej cały sump t obędzie strefa beztlenowa.

chcę dać piasek kwarcowy granulacji 0,1-0,3 podobno do DSB wystarczy docelowo nad DSB będzie 25 cm wody i tam chce zrobić refugium. żywą skałe dam do oddzielnej komory.

12 minut temu, dewoitine.roman napisał:

DSB dojrzewa pół roku, a piasek ma być bardzo drobny i jednolity na całej głębokości. Nie dodawaj żywego piasku na wierzch.  Przez trzy tygodnie będziesz karmił DSB czy nie zostawisz jak jest tylko przepływ. I co Ci to da. Po tym czasie zalejesz akwarium nową wodą. I tu jest pytanie czy nie zabijesz życia i bakterii i czy nie wytworzy się siarkowodór. DSB źle poprowadzony może narobić kłopotów. Ja mam DSB i jestem bardzo zadowolony.  Podejście do tematu musi być przemyślane. 

Wstrzymaj się do zalania akwarium i sumpa. 

Sump będzie miał 100L wody w obiegu a akwarium 200 L będzie więc możliwość po zainstalowaniu zbiornika powoli dolewać wodę.

Albo inaczej jutro wizyta w sklepie kupie rurki PVC zaleje wodą sumpa i akwarium 240 L niech wszystko razem działa tylko muszę ten komin przelewowy z PVC zrobić wygląda to na niezbyt skomplikowaną operację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-do-akwarium-0-1-0-3-mm-worek-30kg-i7109163569.html?reco_id=fc9d5b63-03a8-11e8-b483-246e9677f348&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro

 

Ja  mam taki, około 8cm. Chciałem dać 10 ale za mało kupiłem na moje spore DSB. Ale widać, że działa, bo bąbelki pojawiają się w piasku na różnych głębokościach.

W tak drobnym piasku strefa tlenowa o nie więcej niż 1-2 cm, strefa względnie beztlenowa 1-3cm, a strefa beztlenowa poniżej 3-4cm.

Musisz uruchomić jakąś cyrkulację w sumpie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jarek_1987_ napisał:

Albo inaczej jutro wizyta w sklepie kupie rurki PVC zaleje wodą sumpa i akwarium 240 L niech wszystko razem działa tylko muszę ten komin przelewowy z PVC zrobić wygląda to na niezbyt skomplikowaną operację :)

 I to ma ręce i nogi. Przy klejeniu rurek pamiętaj by posmarować wpierw kształtkę od środka potem grubą warstwę kleju na rurkę. Wciskasz kształtkę w rurkę by klej wypłynął na zewnątrz i obracasz kształtkę o 90 stopni, odstawiasz do wyschnięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dewoitine.roman napisał:

 I to ma ręce i nogi. Przy klejeniu rurek pamiętaj by posmarować wpierw kształtkę od środka potem grubą warstwę kleju na rurkę. Wciskasz kształtkę w rurkę by klej wypłynął na zewnątrz i obracasz kształtkę o 90 stopni, odstawiasz do wyschnięcia. 

spokojnie :) jeżeli o łączenie rurek dam radę :) tylko nie wiem za bardzo może brak wyobraźni z mojej strony :PP  daje ta dziwna gumowa rurka od góry PVC odpowietrznik ale jakiś specjalny może ktoś w temacie i doradzi :???

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób komin zewnętrzny albo wewnętrzny jak chcesz spać spokojnie.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, tomaszpro napisał:

Zrób komin zewnętrzny albo wewnętrzny jak chcesz spać spokojnie.

ale to jest tylko na pare tygodni :) w akwarium na które czekam już będzie z kominem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, tomaszpro napisał:

To olej zabawy z tymczasowym akwa. Odpal sump i tyle.

mam akwarium które stoi puste mogę je wykorzystać i zrobić więcej wody demineralizowanej żeby już odjrzewała a potem tylko przelać na gotowo i niech dalej wszystko dojrzewa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jarek_1987_ napisał:

spokojnie :) jeżeli o łączenie rurek dam radę :) tylko nie wiem za bardzo może brak wyobraźni z mojej strony :PP  daje ta dziwna gumowa rurka od góry PVC odpowietrznik ale jakiś specjalny może ktoś w temacie i doradzi :???

 

Jakaś dziwna gumowa rurka,  daj zdjęcie, będzie prościej, może to amortyzator przeciw drganiom. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, dewoitine.roman napisał:

 

To wszystko nie ma sensu. Sump musi mieć obieg wody, inaczej będziesz miał siarkowodór a nie DSB. Wstrzymaj się te 3-4 tygodnie i startuj normalnie tu nic nie przyspieszysz tylko narobisz sobie kłopotu. 

Dlaczego mie ma sensu, ja tak chcę zrobić, najpierw sump z dsb a później reszta. Myślę że jak w sumpie będzie życie to później łatwiejszy start głównego,bo jakieś życie już by było. Chyba ze się mylę to proszę mnie naprostować.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasadzie tak startowałem. Pierw zalałem sumpa z piachem, skałą, dsb i glonami. Chodziło to sobie dwa miesiące samo. Akwarium główne zalałem miesiąc później i dopiero po miesiącu połączyłem oba obiegi powoli wyrównując parametry. Nie było żadnego problemu. Oczywiście lejąc cały czas bakterie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilna pomoc dziś wklejam szyby do sumpa czy tak będzie dobrze ?

Pierwsza komora odpieniacz 2 Komora Refugium ze skałą i żywym piaskiem odpuszczam DSB 3 komora pompa obiegowa i odpieniacz. a i wysokość komór się zmini na 1 komora i 2 komora 35 cm a ostatnia 32 cm 

1. czy lepiej żeby dał siporax przed refugium tylko wtedy kolejność wysokości szyb musiał bym zmienić pierwszy wpływ pod spodem górą i w 3 szyba bez zmian tylko może przepływ troszkę wyżej, czy może siporax zostawić bez zmian niech będzie zalewany od góry do dołu ?

2. w zrzucie zamontuję skarpetę czy to wystarczy jako filtracja mechaniczna ?

SUMP.png

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy sam czytałeś ten temat ostatnio :) dzięki widziałem przeczytałem ale wolę się upewnić czy mam rację, ze względu że jat tam tak dużo opinii i doświadczeń że dla osoby takiej jak ja która robi 1 sumpa jedyna rada wydająca się słuszna to "im prosciej tym lepiej" dlatego też ograniczyłem się do 3 komór, zrezygnowałem z DSB i chcę tylko Refugium mieć, no i też już wiem żeby lepiej refugium światło tak skierować i przyciemnić szyby żeby nie świeciło na pierwszą i ostatnią komorę żeby sprzęt glonami nie zachodził :) tylko teraz z tym sipraxem czy od dołu czy może woda być od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, jarek_1987_ napisał:

tylko teraz z tym sipraxem czy od dołu czy może woda być od góry.

siporaxem :) a chcesz/wolisz mieć warunki tlenowe czy "beztlenowe" ? choć w sumpie "beztlenowych" i tak nie będzie - więc nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.