Skocz do zawartości
Xcome

Start 200L+72L sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Po 7 latach obcowania z afrykańskimi Tropheusami zdecydowałem się na założenie pierwszego morskiego baniaka.Przez kilka miesięcy zaglądałem na forum i stopniowo zaczynałem obcować z tematyką akwarystki morskiej. Jak większość osób zaczynających swoją przygodę ,mam też kilka pytań.

Zbiornik jaki planuję to:

- 100x40x50 z kominem wewnętrznym z lewej strony z otworami 1x45mm i 2x35mm

- sump 3 komorowy 60x30x40,

- 30kg skały Marco Rocks

- 15kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White

- pokrywa aluminiowa z belkami T5 4x39W

- cyrkulatory 2x RW-4

- odpieniacz Deltec SC 1351 ? Czy może lepiej coś innego ?

- pompa obiegowa ?

Generalnie akwarium będzie stało 2 metry od łóżka i zależało by mi na tym aby było na tyle ile to możliwe cicho. Jeżeli chodzi o sumpa to w pierwszej komorze spływowej powinien znajdować się odpieniacz ? Co na "początku" mogę mieć w pozostałej wolnej komorze ? Gąbki , phosguard czy inne media ? Jeżeli chodzi o obsadę to zdecydowanie z korali miękasy i jakieś lpsy tym bardziej ,że oświetlenie do twardych będzie zapewne za małe. Generalnie założenie jest takie aby kiedyś (2-3lata) postawić coś znacznie większego (400-450L) Jednak na początku zdecydowanie chciałbym się poczuć w tej nowej dziedzinie pewnie.Z góry dziękuję za pomoc i cierpliwość.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl wymiary akwarium jeszcze raz, bo 40cm na głębokości to mało przy pozostałych wymiarach. Woda morska mocno skraca głębię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale raczej nie uda mi się ugrać nic więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, potwierdzam te słowa, walcz o każdy cm głębokości ;) 

Przy 30kg skały będziesz miał jej dość dużo, nie mówię że to źle czy dobrze, tylko po prostu objętościowo zajmie dużo miejsca, ja osobiście takie coś lubię ;) 

Odpieniacz ok, dużo pozytywnych opinii zgarniają też odpieniacze Twistman, np. integra 150, sam nie miałem, ale przekazuję plotkę, że ludzie chwalą. Na żywo widziałem za to integrę 100, jakość wykonania bardzo fajna. Także możesz rozważyć także tę opcję.

W pierwszej komorze odpieniacz, w drugiej media - siporax, węgiel, phosguard, skała, co chcesz, ewentualnie refugium/DSB. Trzecia komora to obieg. Jak masz dwie to, tak jak ja, to obieg idzie do drugiej i już, ale wtedy problem z refugium/DSB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę się starał ,ale jak wspomniałem może być to niewykonalne :) Rozumiem ,że media siporax, węgiel, phosguard wkładać dopiero po zakończeniu dojrzewania baniaka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Siporax na pewno od początku - podczas dojrzewania będą się tam zasiedlały bakterie, węgiel tak samo nie zaszkodzi, wyklaruje trochę wodę, a w zależności od skały może się różnie "zabrudzić", plus wciągnie ewentualną chemię, np. jakieś dziadostwo z nowego sprzętu, chociaż to ostatnie to może trochę naciągane, ale węgiel bym dał. Phosguard w zależności od potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, wielkie dzięki  za pomoc. Jeszcze tylko dopytam jak proponujesz świecić czy od samego zalania baniaka jest sens atakować pełną mocą przez 10h ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świecenia są różne szkoły 

Ja obecnie świece tylko 2x39W docelowo 6x 39W

Co do mediów siporax odrazu z czasem jak wysypie okrzemki można  dołożyć sera silicate ale niekoniecznie reszta zbędna na czas dojrzewania 

Węgiel można doustnie na czas dojrzewania hehhe :)

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, żaden problem! :) 

Różnie opinie, chyba nie ma jednej dobrej odpowiedzi, u mnie świecenie docelową mocą przez pełny okres czasu się sprawdziło, ale każde akwarium jest inne. Z mocno obsadzoną życiem żywą skałą zacząłbym jednak chyba bardziej defensywnie, od krótszego świecenia, w innym przypadku jechałbym docelowo. Tak samo sól, docelowa na start, nie żadna "uboga" na początek. W tych kwestiach ile osób tyle opinii.

@rumik, węgiel doustny to nawet zaleca się, również po okresie dojrzewania, można też wtedy kapnąć trochę zwierzakom :lol:

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoły świecenia są różne. Świecić docelowo od startu. Zacząć świecić od 2-3 godzin dziennie i stopniowo zwiększać co kilka dni, co tydzień o godzinę. Nie świecić wcale w okresie dojrzewania. Ja startowałem na żywej skale i świeciłem docelowo od startu. Glonów na skale prawie nie było tylko szyby trochę zarastały i czyściłem je 2-3 razy w tygodniu, żeby coś widzieć co się dzieje w akwarium. Ja startowałem na soli Instant Ocean, a potem przeszedłem na Blue Treasure Reef Sea Salt, ale coraz częściej spotykam się z głosami, żeby wystartować na docelowej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc ,mam nadzieję ,że dojrzewanie przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium o wymiarach 90x50x50 wchodzi max 23 kg suchej skały (zasłonięta tylna szyba - efekt ściany).

Nie dasz rady wsadzić 30 kg (oczywiście na chama dasz rade włożyć i 50 kg), ale nie będzie to dobrze wyglądało.

Suma sumarum byłem zmuszony wyjąć 6 kg skały i przebudować konstrukcję po 7 miesiącach na przestrzenną (w stylu minimalist aquascaping) bo był problem z martwymi strefami.

Mógłbym to wszystko zostawić i dodać kilka dodatkowych cyrkulatorów, ale miało by to negatywny wpływ na komfort posiadania akwarium (dodatkowy hałas, który jak piszesz, ma także dla Ciebie znaczenie). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widziałem gdzieś projekt właśnie z takimi wymiarami i wsadzonymi 30kg suchej Marco Rocks i wydawało mi się to dobrze wyglądające, chodź z drugiej strony też doszukałem się info ,że fajnie wygląda i w jakimś sensie prawidłowo aby skały było 10% wielkości baniaka i w tym momencie by wychodziło 20kg. Kilka ryb też planuje więc fajnie jakby miały trochę miejsca do pływania.A piasku 15kg będzie ok na to powierzchnie dna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mamy podobne rozmiary. Podejrzyj sobie moje rozwiązania co do skały i filtracji ;) konstrukcja w zbiorniku musi być "lekka" i przewiewna a nadmiar skały daj do sumpa. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej skały, jak ja mam wlazłoby 30kg, nawet z 35 bym upchał ale to już byłaby przesada ;)  Ale jak chcesz miejsce do pływania to 30 będzie faktycznie za dużo.

15kg piachu w 100x40 da Ci około 1,5-2cm grubości podłoża, więc ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 kg skały to delikatnie mówiąc przesada . U mnie w 325 l jest ok 18 kg . Zrób lekką konstrukcję a resztę skały wrzuć do sumpa . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi zdecydowałem ,że włożę w takim razie +/- 20kg i postaram się stworzyć w miarę "lekką" konstrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy pompa obiegowa Aqua Nova N-RMC 2000 wystarczy czy lepiej dołożyć do N-RMC 3000 ? Generalnie chciałem tą Tunze Silence 1073.020 ale nigdzie nie mogę jej kupić...drugie pytanie jak wspomniałem komin planuję wewnętrzny z lewej strony czy otwory 1x45mm oraz 2x35mm pod śrubunki będą prawidłowe do tego litrażu ? I jakie wymiary najlepiej powinien posiadać komin ? Czy 20cmx10cm będzie ok ?

 

Edytowane przez Xcome (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, nie wiem dlaczego nie mogłem tego znaleźć, jutro będę dzwonił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam okazję odkupić w dobrej cenie akurat 20kg skały Marco Rocks używana z rocznego akwarium ,pytanie czy jest to "bezpieczne" ? Czy taką skałę trzeba jakoś dodatkowo przygotować ? Nie chciał bym sobie na start przysporzyć dodatkowych problemów...Pozdrawiam   

Edytowane przez Xcome (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak nie jest zasyfiona ślimakami osiadłymi, aiptasią, glonami itd. jak parametry wody w zbiorniku w której była, są w normie to brać ;)  ja żywą skałę zawsze transportuję w wodzie tak żeby jak najmniej życia w niej padło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach widać ,że skała już dłuższy czas była poza akwarium i wygląda na suchą. Widać na niej zeschnięte fragmenty glonów itp. I chodziło mi o to czy w takiej postaci może to utrudnić start akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.