Skocz do zawartości

nanorafa

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    895
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez nanorafa

  1. Ten konkretny obywatel wykosił wszelkie zoa za młodu
  2. Taka ciekawostka: https://www.newscientist.com/article/dn6953-coral-reefs-create-clouds-to-control-the-climate/ https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Siarczek_dimetylu http://m.twojapogoda.pl/wiadomosci/108753,koralowce-potrafia-manipulowac-pogoda
  3. nanorafa

    Opinie nt soli Red Sea Salt

    Podstawowa "niebieska" jest bardzo dobra do SPSów . Ogólnie dobra sól (żeby nie powiedzieć bardzo dobra)
  4. nanorafa

    Kranówka, aqwa bez pienidła

    Zrób zdjęcie tego akwa i wrzuć na forum, zobaczymy co tam mają.
  5. Poszukaj po forum informacji o wapniu, znajdziesz wypowiedzi m.inn. Seba (taki trop [emoji4]) na temat wpływu stężenia Ca na SPSy. Co do częstości testów można je robić też codziennie, ale jeśli nie dzieje się coś niezwykłego w baniaku, jak np. instalcja reaktora zamiast ballinga, to w zupełności wystarczy zrobić badanie raz na tydzień (ja robię raz na miesiąc LOL). Uzyskuje się przede wszystkim wiarygodniejsze wyniki i można wyciągnąć jakieś sensowne wnioski na temat konsumpcji. Natomiast poziom kH można bezpiecznie podnieść o 0.5 stopnia dziennie.
  6. Nie ruszałbym nic z tego dawkowania, Stani chyba miał dokładnie to samo na myśli. Myślę, że lepiej wstrzymać się z gwałtownymi ruchami i zmierzyć przede wszystkim hK za tydzień, oraz dla własnej ciekawości Ca. Sprawdzisz po tygodniu czy kH spadło czy wzrosło i skorygujesz obie dawki dawki ballinga ale pod konsumpcję kH. Jeśli w dłuższym okresie na prawdę zauważysz nierównomierną konsumpcję.. to będzie można pomyśleć co dalej . Pomijając już fakt że przy niższym Ca SPSom jest lepiej
  7. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    Podajesz 350mg wapnia w każdym litrze, który wycieka z reaktora. Dodatkowo do akwarium. Tym samym podajesz 0.3mg wapnia na każdy litr wody w zbiorniku. Co godzinę. Załóżmy że dzienne zapotrzebowanie na ballinga w akwarium 1300l byłoby na poziomie 250ml (sporo, prawda?) oznaczałoby to konsumpcję wapnia... 7mg/l. 7mg/0.3mg=23 - tyle litrów odcieku musisz dziennie wyciągnąć z reaktora, który produkuje "tylko" 350mg/l Ca w odcieku. Teraz łapiesz o co biega [emoji4]?
  8. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    Jak masz faktycznie kh 75 z reaktora to jest już gotowy (swoją drogą bardzo dużo ). Nie potrzebnie zafixowałeś się na tym wapniu.
  9. nanorafa

    Regeneracja siporaxu

    Kąpiel w "bielince", trzeba tylko sprawdzić czy zawiera wyłącznie chlor bowiem są obecnie sprzedawane różne wybielacze wzbogacane związkami fosforu albo krzemu. Później płukanie i suszenie (żeby pozbyć się resztek chloru).
  10. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    Zapomniałem dodać, że ja mam pH ustawione na 6.23.
  11. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    Mierz kH w akwarium i nie zadręczaj się parametrami odcieku. Tyle mogę poradzić z własnej praktyki
  12. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    A kH odcieku w zależności od pH w reaktorze? I czy nie zwiększałeś też ilości odcieku?
  13. nanorafa

    Jakie pH przy zasypie knop

    Te wartości stężenia wapnia to w akwarium czy w odcieku?
  14. Nie ma żadnych przepychanek, normalna dyskusja, różne punkty widzenia w tym i czysto emocjonalne (personifikacja zwierząt ). Co do tematu to anthiasy bałbym się zostawić bez pokarmu, słyszałem też o problemach jakie można mieć z pokolcami. Natomiast błazenek nie wygląda na stworzenie o dużym zapotrzebowaniu energetycznym.
  15. nanorafa

    Kostka 500L

    Dziękuję ponownie:). Nad zbiornikiem wiszą dwie lampy ATI sunpower w sumie 12x39W. Swietlówki to ATI: 7 x BluePlus oraz 5xCoralPlus. Balling leje się z reaktora [emoji6] a odpienia Skimz SM203
  16. nanorafa

    Kostka 500L

    Dziękuję Rafał :). Kostka ma wymiary 100x100x50cm
  17. Jak wykazał audyt, na tym forum nie miałem nigdy swojego wątku (choć pewnie przez ostatnie 7 lat obiecywałem sobie utworzenie takowego :)). Wrzucę zatem kilka zdjęć mojego akwarium. Niestety fotograf ze mnie słaby więc poniższe zdjęcia powstały ręką serdecznego kolegi Marcina ([300l] Przyjaciele z Rafy)... Zbiornik miał swoje upadki i upadki :), a w listopadzie 2016 przeszedł gruntowną modernizację polegającą na wymianie skały. Karawana więc jedzie dalej i oto kilku mieszańców oraz ich codzienne życie: Tak to wygląda w całości od frontu: A tu krótki filmik, który powstał dokładnie zaraz po zmianie aranżacji wnętrza na nową. Jeszcze trzy godziny wcześniej woda miała kolor kawy a ja myśli, że to wszystko zaraz pójdzie się czochrać w pineskę. Widać bałagan poremontowy i resztki koralowców (które wkrótce znalazły swój nowy dom )
  18. Biodigest to te baktetie w ampułkach? Może lepiej jednak Microbe Lift Special Blend, żeby wspomóc cykl azotowy?
  19. nanorafa

    Lampa ATI 6x80 zepsuta ?

    Ale jakby spojrzeć na sprawę z drugiej strony to konstrukcja tych lamp jest prosta jak budowa cepa, dodatkowo jakość wykonania nie tłumaczy wysokiej ceny. Jedyne co broni te lampy to legendarna wydajność. A "komputer" to zbędny wodotrysk (podpierany drewienkiem z tego co pomiętam LOL)
  20. W moich 500l miałem 40kg skały i 10l siporaxu w sumpie. Po 4 latach musiałem wymienić skałę z powodu inwazji acrossoty. Kupiłem suchą skałę, którą oczyściłem przy pomocy twardej plastikowej szczotki, wydłubałem resztki muszli i co tam jeszcze było podejrzanie luźnego. Skałę zapakowałem do kastry budowlanej (polipropylenowej) i moczyłem w solance z cyrkulacją, w ciemności przez trzy tygodnie, dosypując trochę osadów z sumpa, kilka ślimaków, kiełży i wężowideł. W dniu "zero" stara skała razem z resztkami piasku (ok. 7L) poszła out. Żur w zbiorniku był taki, że nic nie było widać. Potem nowa skała została zainstalowana, SPSy przyklejone ponownie (akwarium jest fullSPP) i dolałem bakterie ML Special B. Fosforany po zmianie były na poziomie 0.09ppm, ale nie wiem jakie były przed zmianą [emoji4]. NO3=0.05ppm. Tyle. Myślę że kluczowe było posiadanie siporaxu, wstępne zasiedlenie nowej skały bakteriami i bakterie z butelki [emoji4], dolewane regularnie co tydzień. Obecnie idzie trzeci miesiąc od wymiany. Zamponiałem dodać, że w systemie jest refugium 30L, oraz że nowej skały jest 20kg
  21. Musiałbyś dodać i fosforany i azotany.
  22. Biopallety nie zredukują NO3 jeśli nie ma fosforanów.
  23. Tak powinno być, azotany 5ppm, fosforany 0,02ppm
  24. Z pompami serii DC-X000 sytuacja może się powtarzać (u mnie trzy razy). Na szczęście następne generacje tj. DCS i DCP wydają się stabilniejsze.
  25. A tego van Gogh'a nad akwarium to nie szkoda ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.