Skocz do zawartości

adam_grzyb

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez adam_grzyb

  1. Jeśli na końcach tych białych korzonkow są małe "miotelki" które chowają się przy dotknieciu to będą to rurowki.
  2. wydaje mi się, że 250W to tylko FC-2 i E40
  3. Wydajność nie spadnie, ważna jest wysokość na jaką podnosisz wode i opory przepływu, przy średnicy dn 32 będziesz miał te opory mniejsze.
  4. 200ml wódki +50ml octu, łyżeczka do herbaty glukozy lub cukru
  5. Odradzam takie mieszanie RO z VSV, ciężko będzie dobrać dawkę VSV. Ilość dolewanej (po odparowaniu) wody RO jest zmienna, zależna od temperatury i wilgotności otoczenia. Lepiej zastosować pompę dozującą.
  6. adam_grzyb

    Pompa powietrza

    Zdradź nam jak będzie wyglądał ten projekt odpieniacza, zapowiada się ciekawie
  7. Dołóż jeszcze 3-4 świetlówki T5 24W i powinno być ok
  8. Ja mam u siebie Schurana Jetskim 150 na aquabee up 2000/1, pompa prawie nie słyszalna, pieni elegancko w 350l w obiegu. Jeśli u kolegi pompa chodzi głośno proponuje sprawdzić wirnik.
  9. Przyczaj się w nocy z latarką, te krewetki potrafią się nieźle chować. Ja swoich jeśli nie mogę znaleźć za dnia, to w nocy zawsze mi się je udaje namierzyć.
  10. adam_grzyb

    Dolewka wody

    Ja mam bezpośrednio na instalacji ZWU, stosuję elektrozawór firmy Danfoss. Przed elektrozaworem należy dać filtr mechaniczny np.10/20 mikronów, zabezpieczy to przed zawieszeniem się elektrozaworu jeśli podejdzie jakiś syfek.
  11. adam_grzyb

    Dolewka wody

    U mnie dolewka podłączona jest również do instalacji wodnej z elektrozaworem. Po RO mam dwa filtry z żywicą podłączone oczywiście szeregowo, dolewka załącza się średnio co jakieś 2 godz. TDS pokazuje 000
  12. Kiedyś ktoś mi polecił sól Aqua Perfekt Deep Blue, stosowałem ją ponad dwa lata przy małej obsadzie korali i ciągle borykałem się z glonami, zmieniłem na IO i sytuacja się uspokoiła. Radzę zaczynać od uboższych soli, zaoszczędzi się nerwów. Później w miarę zwiększania obsady korali można domieszać do IO jakąś bogatszą sól i stopniowo przechodzić na tą drugą.
  13. adam_grzyb

    Klejenie pod wodą

    A czy takie Kropelki, Superglue itp. nie są w jakiś sposób toksyczne dla wody/życia?
  14. adam_grzyb

    Klejenie pod wodą

    Ja kleję Reef Construct AM, jest ok, tylko przy klejeniu trzeba uważać aby nie trącić, zruszyć szczepki, bo klej nie będzie trzymał. nieraz nawet ruch wody przewracał szczepki. Ale jak już zwiąże to trzyma.
  15. Może w komorze pompy trzeba zainstalować jakiś zawór pływakowy np. coś takiego jak w spłuczce, wtedy jak się poziom wody w sumpie podniesie to pływak mechanicznie przymknie dolewanie wody RO.
  16. Też miałem kiedyś taką sytuację, elektrozawór się nie domknął i dolewało RO do zbiornika, zasolenie spadło z 1,025 na 1,021, korale były troche zestresowane ale strat nie miałem, lecz ja powrót do poprzedniego zasolenia rozłożyłem na jakieś 4 dni, mogłeś troszkę to rozłożyć w czasie, no ale miejmy nadzieję że będzie dobrze, twój skok zasolenia był sporo mniejszy.
  17. adam_grzyb

    zmiana t5 na hqi

    HQI mocno grzeją, ja musiałem zrezygnować z HQI ponieważ temperatura wody podskakiwała o jakieś 5st., tylko u mnie zbiornik jest zamknięty i ma bardzo słabą wentylację. Jeśli masz możliwość podwieszenia lamp na ok 30-40cm nad tafle wody oraz lampa nie będzie zabudowana to nie powinno się aż tak grzać.
  18. Spienione PCV ciężko się czyści, łatwiej Ci będzie jak obkleisz szybę folią od zewnątrz, pcv dał bym na dno.
  19. Ukończyłem instalację elektryczną, oświetlenie, hydraulikę, zbiornik akwarium oraz sump wstawione i zalane, trwają testy, poniżej fotki: Widok szafki z oświetleniem (powyżej akwarium sterowanie oświetleniem i pompami cyrkulacyjnymi) Widok sumpa: Przyszedł czas na skałę, włożyłem 30 kg. Wstępne ustawienie wygląda następująco: Planuję zakupić Ceresit i pokleić coś z tych skałek. Odpieniacz w końcu zaczął co nieco wyrzucać: Teraz tylko czekać i czyścić, czekać, czyścić ...
  20. Dołączam jeszcze fotki instalacji do przygotowania wody. Instalacja wygląda następująco- woda z sieci przepływa przez filtr siatkowy (siatka stalowa) z płukaniem wstecznym, dalej zamontowany jest elektrozawór NZ podający wodę na filtr 20 mikr, później filtr węglowy i filtr 10 mikron. Dalej jest filtr 5 mikr, kolejny filtr węglowy, filtr 1 mikron, osmoza i na koniec filtr DI. Przed oraz za DI zamontowałem czujniki TDS. Pewnie zastanawiacie się po co mi tyle filtrów, no więc dla bezpieczeństwa. Początkowo zmontowałem tylko układ:10 mikron+filtr węglowy+1 mikron+RO+DI, ale zaobserwowałem, a dokładniej wyczułem, że w sieci wodociągowej od czasu do czasu pojawia się duża ilość chloru. Mieszkamy w tej lokalizacji (Józefosław) dopiero od paru miesięcy i nie wiem czego się spodziewać po tutejszych wodociągach. Myślałem początkowo, aby dla zbicia ewentualnego chloru dołożyć tylko dodatkowy filtr węglowy, ale zakupiłem zestaw trzech filtrów i taki też zamontowałem. Szafka wypełniona filtrami, żona nie do końca z tego faktu zadowolona (oj się nasłuchałem...), za to ja szczęśliwy .
  21. Wydaje mi się, że przy pompie o wydajności 40 l/min wystarczył by spust DN 25, chcę dać DN32 dla pewności. Jak uważacie, dać na rewizję również DN 32?. Czy zdarzył się komuś kiedyś taki przypadek, że zapchał się całkowicie spust i całe obciążenie przepływu wody przejęła rewizja?, pytam tak z ciekawości.
  22. Co do wielkości komina to nie chciałbym go mocno powiększać, bo mi szkoda miejsca w akwa. Przegrody faktycznie mogą być ciężkie do wykonania, rozsunę je do 3 cm. Przy tej konfiguracji przegród w sumpie i wykonaniu otworu zapowietrzającego rurę powrotną z obiegówki, powinienem mieć ok 5l rezerwy objętości w sumpie.
  23. Wyrysowałem tak na szybko podział sumpa oraz komin w zbiorniku, niedługo chcę zlecić wykonanie szkła, jeśli macie jakieś uwagi, jeśli coś można by poprawić, proszę piszcie. Odpieniacz w komorze po lewej stronie, pompa obiegowa w prawej.
  24. Fakt, ze skałą to chyba trochę przesadziłem, myślę że wystarczy ok 35kg. W szafce jest wentylator wyciągowy, ale przy HQI to może być niewystarczające. Uruchomię zbiornik i będę kontrolował temperaturę, jeśli będzie faktycznie problem to będę kombinował z wentylacją i z konfiguracją oświetlenia (może zrezygnuję z HQI).
  25. Witam Wszystkich, po wielu latach zabawy z akwarystyką słodkowodną przyszedł czas na zmierzenie się ze zbiornikiem morskim. Akwarium będzie posadowione pomiędzy salonem a kuchnią, moim zamierzeniem było tak wbudować akwarium, aby było można je oglądać z trzech stron. Obciążenie od zbiornika będzie przenosił stelaż ze stali nierdzewnej (profil 20x20). Oświetlenie zabudowane będzie w części szafki ponad zbiornikiem. Zdjęcia szafki: Poniżej postaram się opisać moją wizję zbiornika: Zbiornik OptiWhite o wymiarach: długość 80cm, szerokość 60 cm, wysokość 60 cm Komin zlokalizowany po środku tylnej ściany, śrubunki: spust DN32, rewizja DN25, powrót DN25. Zbiornik będzie widoczny z trzech stron. Stelaż stal 304L zabezpieczona dodatkowo poprzez lakierowanie proszkowe. Sump o wymiarach: długość 70cm, szerokość 45 cm, wysokość 40 cm, podzielony na dwie komory (wkleję zapewne również bubbles stop). Podział 40 cm –odpieniacz, 30 cm-pompa Odpieniacz, który już posiadam – Schuran Jetskim 150 (Podziękowania dla Pana Ryszarda) Pompa obiegowa – Eheim 1260 (też już jest) Cyrkulacja- planuję dwie pompy Tunze 6055 Oświetlenie – planuję połączenie HQI z T5 (HQI 150 W 16000K + 4 x T5 24W Actinic +4 x T5 10000K) Uzupełnianie wapnia – najprawdopodobniej preparowanie wody wapiennej z Ca(OH)2 i jej dozowanie nocą przez pompę perystaltyczną SP1500. Zastanawiam się jeszcze nad wykorzystaniem do kontroli pH pozostałego po holendrze komputera Lajon 115. Dolewka – Filtr RO DI + elektrozawór Danffos + sterownik (np. Aquatrend) Do sterowania całością zamiast pojedynczych sterowników (poziomu wody, pH, oświetlenia) zastanawiam się nad kupnem komputera Profilux II Plus, trochę zmniejszyła by się przynajmniej plątanina kabli. No i życie- tutaj mam problem, na pewno korale miękkie, krewetki no i parę rybek by się przydało, mile widziane sugestie co do tego tematu, generalnie jako, że to początki z morszczakiem to życie powinno być odporne na drobne błędy eksploatacyjne. Korale np. Cladiella, Litophyton, Sarcophyton, Sinularia. Krewetki np. Lysmata seticaudata Ryby – trudno się zdecydować... Skała – planuję ok. 60 kg LR Piasek – planuję LS w ilośći ok. 10 kg Sól – na początek Instant Ocean, później Kent lub Prise Mile widziane jakieś uwagi, Pozdrawiam.Adam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.