Skocz do zawartości

Michal (suchy)

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Michal (suchy)

  1. Michal (suchy)

    Programowanie atmega

    Jak przeczytacie juz ksiaze p. Mirka to polecam rowniez ksiazke Tomasza Francuza pt. jezyk dla mikrokontrolerow AVR od podstaw do zaawansowanych aplikacji. Mysle ze idealnie sluzy jako dopelnienie poprzedniej ksiazki pana Mirka, zaglebia sie chyba bardziej w niektore aspekty. Osobiscie czytam obydwie na zmiane i wspaniale sie uzupelniaja. Pozdrawiam, Michal (suchy)
  2. Jak masz stateczniki tridonic to chyba wszystkie tak samo maja...
  3. Jak masz sztywne przewody to sa one wcisnietne w zatrzask, okrecaj przewodem w lewo i prawo wokol osi i ciagnij delikatnie, powinno pojsc. Najlepiej pokaz fotki jak to wyglada....
  4. Michal (suchy)

    Projekt "Sea Devil"

    Spoko, jeżeli potrzebujesz pomocy z driverem to chętnie pomogę w projekcie. Pozdrawiam.
  5. Michal (suchy)

    Projekt "Sea Devil"

    Kolego z tego co widzę, to MAX1577Z nie będzie w stanie zasilić tobie kilku diod podłączonych szeregowo. Jego napięcie wyjsciowe jest ograniczone do 5.26V. Wydaje mi się że lepiej będzie jak poszukasz czegoś innego. A no i też zamiast jednej diody 10W użyłbym kilku mniejszych. PS. Poszukaj czegoś np. na stronie Linear Technologies jakiegoś driverka w konfiguracji Buck-converter (Step-Down), będziesz miał wtedy wysoką sprawność przetwornicy i płynną regulację prądu diody poprzez sygnał PWM. Albo jak chcesz się bawić to możesz też zbudować Off-line LED drivera ale to już wymaga trochę zdolności których nie twierdzę że nie posiadasz. Pozdrawiam. Michał (suchy)
  6. Chylę czoła koledze... Pełen profesjonalizm zmobilizowałeś mnie jeszcze bardziej żeby w końcu dosiąść i dopisać kod do mojej bo też robię lecz w ciut innej formie Projekt aż prosi się o wystawienie na elektrodzie Pozdrawiam. Michał (suchy)
  7. Piszczy Ci zasilacz czy driver ? Jak masz driver sterowany PWM i masz go skręconego, i sterujesz niższymi częstotliwościami PWM to może piszczeć... Napisz coś więcej bo link Allegro nie działa. Pozdrawiam, Michał (suchy)
  8. Michal (suchy)

    Lampa LED Cree 30W

    Kolega dobrze pisze, nie rób czegoś na póki co... kup driver i będziesz miał spokój Pozdrawiam.
  9. Michal (suchy)

    Lampa LED Cree 30W

    Witam kolegę. A dla czego LM317 ? To jest liniowy stabilizator prądu-napięcia na którym będziesz miał spore straty mocy. Załóżmy że ograniczysz prąd do 500mA dla 6 LED-ów to masz 3.1V na LED-a co daje w całości około 18,6V a prąd płynący to 0.5A. Teraz na LM317 odłoży się moc: (24V - 18,6) 5,4V * 0,5A czyli jakieś 2,7W to już się będzie trochę grzał. Nie mówię już o tym jak zastosujesz to samo rozwiązanie dla 4 LED-ów to będziesz miał moc odłożoną na LM317 około 6W a to już rozgrzeje twój stabilizator. Skłaniałbym się ku zastosowaniu przetwornicy buck, step-down. Będziesz miał łatwiejszą regulację PWM oraz sprawność jest dużo lepsza ~90%. I prawie się nie grzeje. Pozdrawiam, Michał.
  10. Możesz spróbować "na pastę do zębów" delikatnie polerując ruchami okrężnymi ale najpierw zrób test na takiej samej powierzchni na skrawku niepotrzebnego materiału bo może zmatowieć jeszcze bardziej, kiedyś wypolerowałem szybkę ochronną od oscyloskopu pastą polerską do lakieru samochodu i to raczej bym rekomendował zamiast pasty do zębów, ale jak wcześniej pisałem zrób test na jakimś kawałku niepotrzebnego materiału, żeby nie było jeszcze gorzej. Użyj do tego miękkiej bawełnianej ścierki. Pozdrawiam, Michał (suchy).
  11. Michal (suchy)

    LED + T5 nowy projekt

    Kolego, Jakich części Tobie brakuje ? może ktoś będzie w stanie pomóc. Śledzę temat bo w przyszłynm roku zakładam równierz rafkę w domu i projektuję również własne oświetlenie. Jestem bardzo ciekawy twojego projektu. Pozdrawiam, Michał.
  12. Witam, czym sterujesz stateczniki dali ? Masz zasilacz sieci dali i sterownik? Prawde mowiac interesuje mnie najbardziej zasilacz... Pozdrawiam.
  13. Jeśli ktoś jest zainteresowany wersją triband http://www.ebay.co.uk/itm/LED-120W-120-Watts-Triband-7-1-1-Plant-Lamp-Grow-Light-/290475936479?pt=UK_HomeGarden_Garden_PlantsSeedsBulbs_JN&hash=item43a1b70adf
  14. Michal (suchy)

    ledy +/-

    Zależy od tego jakie napięcie wsteczne ma dioda, jeżeli ma wyższe niż maksymalne napięcie drivera to nie ma prawa nic się stać, po prostu nie zaświeci, a już na pewno nie spali się driver, chyba że zewrzesz jego wyjście i nie ma on zabezpieczenia anty zwarciowego ale zazwyczaj mają. Driver do LED-ów charakteryzuje się tym że utrzymuje stały prąd na wyjściu i nie interesuje go tak na prawdę czy dioda jest podłączona normalnie, czy też jest to rezystor. Dioda przewodzi tylko w jedną stronę, więc jej odwrotne podłączenie nie powinno spowodować uszkodzenia tak jak pisałem pod warunkiem że maksymalne napięcie wyjściowe drivera jest niższe niż napięcie zaporowe złącza stosowanej przez ciebie diody. PS. Napisz jakie diody używasz oraz jaki masz driver.
  15. Kolego skąd jestes ? PS. Ehh no i zegary poszły / Pozdrawiam, Michał.
  16. Witaj, Pozwolę dorzucić swoje "3 grosze" Możesz rozważyć zamiast "odcięcia temperaturowego" kompensację temperatury emitera LED. Spotkałem się że drivery LED-owe mają dodatkowe wejście na sensor temp. który podłącza się na radiator. Przy wzroście temperatury sterownik obniża prąd płynący przez złącza LED-ów co w efekcie wydłuża ich żywot. PS. nie wiem czy chłodzenie wodą ze zbiornika to dobry pomysł. Pozdrawiam, Michał.
  17. Witam szanownych morszczaków po krótkiej przerwie. Musiałem jeden dzionek odetchnąć bo natłok myśli związanych z wyborem zbiornika spowodował krótkotrwały strach i niepewność "Czy dam rade..." Tak więc po krótkiej pauzie podjąłem pewne decyzje. Zbiornik 250L 100x50x50 - jednak mnie przekonaliście jakoś go wcisnę Znalazłem w sklepie (to nie jest reklama) aquamedic zbiornik z szyby 10mm (bo z takiej robią ten wymiar tylko)full optiwhite w cenie 988,92, zdecydowałem się na full Opti ze względu na dwie sprawy: 1. Nie chcę później myśleć czy zwykły float wyglądałby lepiej 2. Być może będę się za kilka lat przeprowadzał i nie wiem gdzie wtedy stanie zbiornik i z których stron będzie eksponowany. I tutaj pojawia się kolejne pytanie, czy jest w ogóle możliwe przeniesienie zbiornika do innego mieszkania bez wyrządzania wielkich szkód dla zwierzaków? Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim którzy śledzą wątek, bez tych ludzi już pewnie popełniłbym kilka błędów mimo iż czytam na okrągło forum, a nawet jeszcze nie kupiłem akwa... Więc wyobraźcie sobie co będzie za parę miechów Czy jest ktoś kto może polecić zakład bądź sklep w którym mogę kupić zbiornik? Najlepiej jak najbliżej Bydgoszczy lub chociaż w Kujawsko-Pomorskim Pozdrawiam, Michał (suchy).
  18. Ok, stateczniki już mam, na szczęście pracuję w firmie oświetleniowej więc mogę je mieć za grosze - za darmo Chciałbym trzymać korale miękkie na początku + jakaś skromna obsadka na poczatek błazenki krewetki... W zasadzie do obsady zwierząt jeszcze nie dosięgnąłem myślami bo utknąłem na projekcie zbiornika ale tak jak piszecie 100cm będzie optimum rzeczywiście. Pokrywę oraz elektryczne-elektroniczne sprawy będę wykonywał samodzielnie więc mam nadzieję, że na tym przyoszczędzę ciut ciut
  19. Kombinuję i kombinuję... jak wstawię 100cm to może być za blisko drzwi i zwierzaki mogą się płoszyć i klamka od drzwi pokoju będzie blisko , na klamkę jest sposób - wstawię ogranicznik w podłogę na drzwi. Ale chyba będzie to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie ze względu na te świetlówki. Czy 140W 250L wody 50 cm wysokości jest wystarczającą ilością światła. Ludzie piszą że 1W/L a tutaj będzie wyraźny deficyt. Pozdrawiam serdecznie, Michał (suchy).
  20. WItam, przyznam się szczerze, że nie spodziewałem się takiego problemu z doborem rozmiaru zbiornika. Jako,że jestem ograniczony pewnymi aspektami związanymi z pomieszczeniem jednak będę celował w rozmiar 80x50x50 200L + SUMP Natan-a. Wyciągnąłem trochę zbiornik w jego głębokości do 50cm (60cm nie wejdzie) a wybrałem wysokość 50 cm oraz długość 80 ze względu na chęć stosowania świetlówek 6*24W T5 bez potrzeby używania żarnikóm. Mam nadzieję że ma to jakiś sens, niestety proces nauki trwa długo . Prowadzę obecnie słodkowodne 90L ale z nim nie było takich ceregieli . Tak więc mam nadzieję, że koledzy nadal będziecie mnie wspierać i w przyszłości w końcu zamieszczę fototstory z ewolucją mojego małego skrawka oceanu. Wiem, że dajecie mi najlepsze rady jakie mogą być ale z rozmiarem muszę się zwężyć trochę niestety. Jeżeli uważacie, że ten zbiornik będzie funkcjonował to teraz pozostaje mi tylko wybór sprzętu i projekt komina. Dzięki za cierpliwość Pozdrawiam, Michał.
  21. Witam ponownie, Na początku tego posta chciałbym serdecznie wszystkim podziękować za cierpliwość i chęć pomocy. Po dłuższych rozmyślaniach oraz pomiarach miejsca w którym stanie za kilka miesięcy zbiornik, doszedłem do wniosku że nie mogę się rozbujać za bardzo z litrażem. Tak więc moja decyzja padła na ~160 Litrowe szkło o wymiarach 80x45x45. Nie mogę robić 100cm ze względu na rozmiar i ułożenie pomieszczenia więc mój pierwszy pomysł też nie był zbyt trafny i mało przemyślany. Tak jak koledzy wcześniej radzili przemyślałem kwestię oświetlenia i będzie to 6 lamp T5 o mocy 24W (55cm) każda pół na pół dzienne i aktyniczne co daje 144W + pewnie jakieś LED-y żeby doświetlić boki zbiornika ale to w późniejszym czasie. Mam jedną poważną wątpliwość i prosiłbym o pomoc w tej kwestii. Nie wiem z jakiej grubości szkła wykonać zbiornik, na pewno będzie to Opti-White ale czy 6mm czy 8mm. Na stronie firmy klejącej akwaria jest podana informacja że wymiary 80x40x40 robią jeszcze z 6mm a 90x45x45 już z 8mm, więc ja jestem gdzieś po środku. Np. na aquamedic już 80x40x40 robią z 8mm szkła. Różnica ceny za mój zbiornik jest nie mała bo wynosi prawie 300zł pomiędzy tymi grubościami szkła. Oczywiście nie chcę oszczędzać kosztem potencjalnego pęknięcia lub innych niespodzianek ale po co przepłacać 80x45x45 6mm całe Opti White 473 zł 80x45x45 8mm całe Opti White 752 zł Oczywiście będzie SUMP Projekt Natan-a bardzo mi się spodobał i pragnąłbym go wykorzystać w moim zbiorniku. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Michał (suchy).
  22. Stani, dzięki za sugestie. Niestety muszę się liczyć z kosztami utrzymania, nie chce tego robić po tanich kosztach ale zdaję sobie sprawę, iż różnica kosztów utrzymania oraz startu pomiędzy 150 a 260 Litrów będzie spora. Próbuje znaleźć optymalny rozmiar zbiornika żeby nie był za mały i dało się w nim utrzymać życie, ale również żeby mnie nie pochłonął finansowo. Poprostu mierzę siły na zamiary... Z biegiem czasu i ilością moich rozmyślań oraz przeczytanych postów zastanawiam się nad czymś o długości 80cm żeby weszły mi swietlówki T5 54,9cm 24W. Czyli coś o rozmiarach 80x50x45 wysokie opti white. Wychodzi w cenie 770zł z jednej z krakowskich firm. + Oczywiście już teraz SUMP. To i tak już 180 litrów, nie boję się aż tak kosztów rozruchu jak samego utrzymania prawdę mówiąc. byłoby pięknie jakbym się w 70 zł w miesiącu zmieścił. Co o tym sądzicie ? Pozdrawiam.
  23. Witam, i dziękuję za szybką odpowiedź. Nie wmawiam nikomu że bez sumpa lepiej, tak jak napisałem na początku znalazłem różne opinie dotyczące różnych rozwiązań a ze względu iż nie mam żadnego doświadczenia w akwarystyce morskiej chciałem się poradzić bardziej doświadczonych kolegów. Dziękuję za porady, wykonam więc mniejszy zbiornik główny ~150L i zastosuję sumpa. Pozdrawiam, Michał.
  24. Witam serdecznie, od czasu mojej rejestracji na tym przemiłym forum minęło kilka tygodni. W tym czasie uzyskałem wiele pożytecznych informacji oraz wskazówek na temat akwarium morskiego. Jako, że zaczynam projektować swoje pierwsze akwarium oraz zbierać sprzęt i wiedzę do poprawnego jego funkcjonowania zacząłem od projektu zbiornika. Chciałbym się zapytać, czy akwarium które zaprojektowałem na zamieszczonym rysunku poniżej będzie funkcjonowało prawidłowo z panelem filtracyjnym. Czytałem że do pojemności 150-200 litrów nie stosuje się raczej sumpów czego wolałbym również uniknąć ze względu mniejszą ilość zewnętrznych elementów. Moim głównym pytaniem w pierwszym poście opisującym moją przygodę z akwarium morskim będzie poprawność projektu panelu filtracyjnego w poniższym zbiorniku. Czy jest wystarczająco duży na taką wielkość akwarium oraz czy "wycięcie" przez które spływa woda również jest odpowiedniej wielkości. Na rysunku opisałem dwie szyby jako opti-white ponieważ akwarium będzie widoczne od frontu oraz od strony prawej. Od strony lewej będzie zabudowa przykrywająca sprzęt, elektrykę oraz panel filtracyjny. Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam, Michał (suchy)
  25. Dziękuję Wszystkim za dobre rady i szybką odpowiedź. Zrobię więc jak piszecie, uzbieram sprzęt a reszte zakupię na Ojczystej Ziemi . Dziękuję za "ciepłe" i zachęcające odpowiedzi, bo niestety spotkałem się z sytuacjami na innych forach, że widząc użytkownika z UK nie wszyscy byli mili . Pozdrawiam. Michał.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.