Skocz do zawartości

TakiDuzy

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    44
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez TakiDuzy

  1. Ekstra rafa, efekt jest porażający. Na żywo pewnie jeszcze lepiej. A może jakiś film jak ryby śmigają w tym lesie? Gratuluję.
  2. TakiDuzy

    głośność pompy obiegowej

    Jeszcze pytanie, jak jest podłączona do hydrauliki- czy „na sztywno”, czy przez kawałek węża?
  3. Osobiście nigdy nie spuściłem żadnego wieloszczeta w kanał, wszystkim pozwalałem żyć w swoich akwariach, a pewnie większość przenosiłem do kolejnych razem ze skałą i koralami. Nigdy nie widziałem, żeby którykolwiek drażnił jakiegoś mieszkańca akwarium, a w ogóle rzadko je widuję w ciągu dnia. A niektóre to naprawdę dorodne sztuki. Ja bym zostawił. Pożyteczni padlinożercy.
  4. Parzy raczej lekko i rzadko wędruje. Jak na ukwiał bezpieczny.
  5. Mam jedną sztukę E. crucifer od 4 lat, praktycznie bezproblemowy, wędrował może 3 razy zawsze wracał na swoje miejsce. W małym akwarium dokarmiałem go często, teraz od ~2 lat wcale- żywi się światłem i tym co uda mu się złapać przy karmieniu ryb. Jesr gospodarzem dla pary krabów porcelanowych, co też jest miłym akcentem. Polecam.
  6. TakiDuzy

    Apetyt Chelmona

    Odpowiedź brzmi - niewiadomo. Niektóre nie ruszają wcale aiptasii, raczej na pewno wyskubie wszystkie rurówki i przez pewien czas będzie wyjadał drobne bezkręgowce ze skały. Natomiast jeżeli nie zacznie jeść mrożonek, to pozostaje karmienie żywym pokarmem z ręki, bo ~140l akwarium nie zapewni mu wystarczajej ilości pożywienia. Inaczej padnie z głodu. Może warto poszukać takiego, który zjada mrożonki a priori.
  7. TakiDuzy

    Apetyt Chelmona

    Mój chelmon ustawia się przy szybie jak tylko pojawię się w polu widzenia z kubkiem z mrożonkami, na równi z pokolcami. Jest od nich bardziej nieśmiały, ale aż miło popatrzeć, jak wcina. Je wszystkie mrożone pokarmy które podaję: mysis, kryl, artemię, squid, cockles, red plankton - wszystko, co podam, a karmię zawsze mieszanką różnych. Kluczem do sukcesu jest kupienie ryby, która ją już w sklepie. Kiedy ja kupowałem swojego sklep sprowadził 14 sztuk i bodajże 11 z nich jadło już w sklepie. 3 które nie jadły padły. Edit - ps. Ten sklep to też Acropora.
  8. Ja od ~2lat świecę PS Diuna 8x39w, jestem bardzo zadowolony. Na duży plus mogę zaliczyć możliwość sterowania każdą parą świetlówek oddzielnie, choć może to zbędny bajer i wystarczy 2:6. Ale wbudowane oświetlenie LED nocne u mnie właściwie zadecydowało o wyborze tej lampy zamiast ATI- nie wiem, dlaczego inni producenci jeszcze tego nie wprowadzili.
  9. TakiDuzy

    [1600l]TomekD

    Jest pięknie! Jak dbasz o piasek? Kopiesz w nim sam, czy jakaś ekipa ślimaków i rozgwiazd?
  10. Chelmon pływał za kratką rastrową przez tydzień, film nagrałem dzień po zdjęciu krat. Minął kolejny tydzień i pływają zgodnie po całym akwarium, a chelmon jest pierwszy do żarcia razem z pokolcami. Musiały się dotrzeć.
  11. Cześć, a te "rurki" z pierwszych zdjęć, to nie są po prostu niedoświetlone zoanthusy? Skała długo leżała bez świecenia? Zoa przy braku światła bardzo się po nie wyciągają. Po kilku tygodniach w dobrym oświetleniu skracają nogę. Pozdrawiam!
  12. TakiDuzy

    co to moze byc?

    Rurówk. U mnie gęsto porastają ściany sumpa. A więc prężnie rozmnażają się w akwarium.
  13. Lampa jak lampa, ale widzę, że jest miejsce na 8x39w.
  14. Wieloszczet - żywi się resztkami organicznymi, niegroźny dla korali i ryb. Zostaw. Chociaż to trochę obrzydliwe stworzenie...
  15. Kanalizacja i wylewanie wody- umywalka na zapleczu to super sprawa i marzenie. Mała pompa, kawałek węża i woda wylewa się "sama". Zawór w sumpie może być "słabym ogniwem" i w razie awarii narobić problemów. Nie widziałem nigdy takiego rozwiązania - ktoś może ma to tak zrobione? Stelaż - odpowiednia konstrukcja z pustaków jak najbardziej - takie rozwiązanie widziałem np w Tidal Gardens Ogrzewanie - większym problemem może być chłodzenie wody, a nawet w zimie, w ogrzewanym domu, przy pracujących lampach i pompach woda nie powinna się bardzo chłodzić. Czy taki wąż mógłby ogrzewać akwarium niezależnie od ogrzewania domu (tj. oddzielny obwód)? Bo jeżeli nie, to może okazać się, że masz za ciepłą wodę i musisz przestać ogrzewać podłogę. Dwie grzałki, jedna ustawiona na trochę wyższy próg temperatury niż druga, wystarczą. Wentylacja - wyciąg nad akwarium to najlepszy sposób na radzenie sobie z wilgocią i pomoże w utrzymaniu temperatury. Bardzo podoba mi się Twój projekt i życzę powodzenia w jego realizacji. Pozdrawiam!
  16. Może nie na kilkanaście, ale na ~3 Rzeczywiście, poniosło mnie.
  17. Cześć, spróbuję pomóc 1. i 3. nie zaszkodzi dokupić drugi moduł aquael 2x11w. Zmieści się nad akwarium i światła będzie więcej, a koszt do zaakceptowania. 2. Tak jak piszesz- do kaskady małe kawałki skały, okresowo woreczek z węglem, żeby wyklarować wodę. Możesz dać też gąbkę, żeby oczyścić wodę z paprochów, ale musisz ją czyścić/wymieniać regularnie. 4. Takie akwarium z miękkimi możesz spokojnie prowadzić na regularnych podmianach, np. 5l/tydzień, bez odpieniacza. Podmiany zastąpią Ci też dolewanie wszelkich dodatków do wody- wystarczą. 5. Sól dowolna, jeżeli robisz wodę sam, to duże wiadro jest zawsze bardziej ekonomiczne i starczy Ci na dłuuugo. Jeżeli będziesz kupował w sklepie/brał wodę od kolegów to warto mieć małe opakowanie soli na wypadek "rozjechania" się zasolenia (np. zrobisz niechcący podmianę wodą RO- ja tak zrobiłem w 30l ) Czasem trzeba "dosolić". 6. Żywy piasek- jedna torba ~10kg to aż nadto na tę powierzchnię dna. 7. Wyobraź sobie konstrukcję, którą chciałbyś osiągnąć, idź do sklepu z kawałkiem kartonu o powierzchni dna i kombinuj na miejscu z tego, co będzie. Łatwo kupić za duże kawałki do takiej kostki, więc dobrze mieć takie rekwizyty. 8. Tylko bakterie. Może Prodibio bioclean? Bakterie + pożywka w oddzielnych ampułkach. Ale większość (do słonowodnych) się tu nada. 9. Sprawdzony "spławik" albo refraktometr do pomiaru zasolenia i testy na NO2, NO3 i PO4 (opcjonalnie). Przy regularnych podmianach w małym akwarium i miękkiej obsadzie moim zdaniem nie musisz mierzyć nic innego. 11. Jak nie masz filtra to zanim kupisz bierz wodę RO że sklepu/od kolegów. Nie lej kranówki. 12. Regularne podmiany. Jeszcze do obsady - odradzam rozgwiazdę. Piaskowa to przesada do tego litrażu, inne też raczej nie dadzą rady się wyżywić. Uff. Mam nadzieję, że pomogłem. Pewnie ktoś coś dopowie, albo podpowie inaczej, ale takie hobby - nie ma jednej słusznej drogi. Pozdrawiam!
  18. 1.Ślimak nagoskrzelny? http://pl.reeflex.net/tiere/1184_Dendrodoris_nigra.htm może ten? Rusza się to to?
  19. TakiDuzy

    Produkty azoo

    Pytanie, czy potrzebujesz czegoś na krzemiany? Okrzemki zejdą same, daj im trochę czasu. PS,: na okrzemki przy starcie używałem Sera Marin Silicate Clear
  20. j.w. przeżywalność szczepek ~100%
  21. TakiDuzy

    Ślimun

    To Stomatella spp. Bardzo fajny, pożyteczny ślimak.
  22. TakiDuzy

    ATI Power Cone 250iS OPINIE

    Mi 250is nigdy nie przelał i nie miałem z nim żadnych problemów. Wydajność pompy spada powoli, ale po dokładnym wyczyszczeniu jakość piany potrafi zaskoczyć (in plus)! Nic lepszego w tej cenie.
  23. Od jak dawna zwierzaki mieszkają razem? Myślę, że ukwiał musi się "nauczyć", że mieszka w nim krab i przestać reagować na bycie ciągle drażnionym. Tak było w przypadku mojego Phymanthus crucifer i pary Neopetrolites. Teraz żyją w pełnej symbiozie. Nigdy kraby nie interesowały się tkanką ukwiału, grzecznie filtrują wodę.
  24. Bardzo porządny projekt. Jest ordnung. Dlaczego zdecydowałeś się na start na suchej skale? Przekładasz skałę z mniejszego akwarium? Poprzednio też startowałeś na suchej? Ot, ciekawość Pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.