Kret
Klubowicz-
Liczba zawartości
10 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd:
Olsztyn
-
Akwarium
180l bez sumpa
Ostatnie wizyty
373 wyświetleń profilu
-
Witam, Akwarium 180l bez sumpa, 98 dni od zalania, testy (salifert) NO2, NO3, PO4 - niewykrywalne, KH: 8,6, PH: 8,5, Ca: 380, zasolenie 1,024, temp 25 st.C. Do tej pory oprócz początkowego wysypu okrzemek nie było żadnych plag. Obsada skromna - kilka szczepek miękkich + 2 A. Ocellaris i Escenius bicolor + 2 krewetki i reszta czyścicieli. Od kilku tygodni walczę z mniejszym lub większym zmętneiniem wody w akwarium. Nie stosowałem żadnej chemii, tylko węgiel + wata na cyrkulatory co niestety tylko częściowo poprawiało sytuację. W piątek po pracy stwierdziłem poważne pogorszenie, w niedzielę mimo napowietrzania ryby zaczęły się inaczej zachowywać - u ślizga zauważyłem jakby opuchliznę skrzeli (dziś jest z nim kiepsko - szczerze mówiąc nie daję mu wielkich szans). Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś z Olsztyna byłby skłonny na kilka dni pożyczyć lampę UV + pompę (w akwa bez sumpa chyba będzie potrzebna). Oczywiście chętnie się odwdzięczę - sposób do indywidualnego ustalenia. Z góry dziękuję. EDIT: Lampa UV zamówiona, w drodze. Esceniusa już nie mogę zlokalizować, reszta trzyma się dobrze przy intensywnym napowietrzaniu - powinna wytrzymać do jutra. Temat można zamknąć.
-
Dziękuję, za błyskawiczną odpowiedź. To najprawdopodobniej któryś z tych gatunków, przyjrzę się raz jeszcze po wyłączeniu światła. Czyli rozumiem - nie wywalać? Nie dokarmiam jeszcze korali, by nie powodować wykwitów, ale może jakoś się utrzyma... Edit: Jeszcze jedno - nie mogę doczytać czy to jest toksyczne? Coś komuś wiadomo na ten temat?
-
Witam, chciałbym prosić doświadczonych forumowiczów o pomoc w identyfikacji. Startowałem na suchej skale więc nie chcę w ciemno wywalać potencjalnie pożytecznego życia. Na podstawce szczepki dostałem oprócz ładnych różowych gąbek jeszcze takie stwory: Jest tego 3-4 szt. Przy włączonym świetle skurczone przybierają postać brązowej półkuli z wystającym półprzezroczystym polipem. po wyłączeniu światła rozkładają polipy z charakterystycznymi kulkami na końcach (niestety nie udało mi się jeszcze zrobić zdjęcia). Z góry dzięki za radę - co z tym robić?
-
Z tym "zasysaniem od góry" to podobno szału nie ma w obydwu przypadkach. Ja postawiłem na Tunze, decyzję ułatwiła mi korzystna aukcja używanego. Pieni ładnie, chodzi niezbyt głośno (ale jest słyszalny!) i "cośtam" jakby z powierzchni zasysa ale szczerze mówiąc niewiele (zależy też od zanurzenia). Trzeba jednak uwzględnić, że tak wychwalana jest NOWA wersja DC ze sterowalną pompą i wszystkimi płynącymi z tego udogodnieniami, która jest o ok. 50% droższa od Hydora.
-
Witam serdecznie. Bardzo proszę doświadczonych kolegów o opinię na temat projektu szafki pod akwarium 200L 90x45x50 cm + sump ok 50l. Wymiary podstawy to 93x46,5 cm blat szerszy o 2 cm, więc akwarium będzie odsunięte od krawędzi 15-20 mm. Wysokość całk. 80 cm. Materiał to płyta meblowa laminowana 18 mm. Blat, boki i poprzeczka przednia wykonane będą z płyty klejonej 36 mm (na rys. zielone i białe). Pod blatem zaplanowałem dodatkową płytę 18 wspartą płytą pionową (odległość od boków to 30|54 cm). Plecy oczywiście pełne z płyty 18. Do tego dojdą oczywiście fronty, z montażem w tym układzie nie powinno być problemu. Czy waszym zdaniem na takiej szafce będę mógł bezpiecznie postawić ok. 250 kg na blacie + 50 wewnątrz? Co ewentualnie zmodyfikować? Z góry dziękuję za uwagi.
-
Witam i trzymam kciuki za powodzenie projektu. Cieszę się, że pojawiają się ludzie z Olsztyna - przez dłuższy czas jakoś nie było nikogo widać. Sam planuję startować ze swoim pierwszym słonym na jesieni - narazie jestem na etapie budżetowania i dylematów sump/bez sumpa itd. Pozdrowienia.
-
Witam, mam pytanie dot. budowy lampy i będę wdzięczny za pomoc. Planuję zbiornik 96l. 60x40x40 i zastanawiam się ile LED 10w zaplanować i w jakim układzie? Po Waszych zbiornikach widać, że przyjęte normy W/L w ogóle nie mają tu zastosowania. Nie zależy mi na blikach, a nie chcę mieć problemów z ciepłm stąd nie bardzo skłaniam się ku diodom 20W. Zastanawiałem się nad 2xCW + 2xB (nie wiem czy ten układ bedzie ok...): CW B B CW lub 2xCW + 3xB: B B B CW CW Kolejne pytanie: czy 2 diody można w szeregu podłączyć do drivera z PWM http://allegro.pl/show_item.php?item=5054293548 Z góry dzięki za porady
-
Dziąkuję za odzew. Entuzjazm trochę osłabł, ale nie zamierzam się poddawać. Podobnie jak większość początkujących chcę rozpocząć od mniejszego zbiornika zanim rozpocznę poważne przemeblowanie w mieszkaniu. Być może muszę jeszcze niżej zejść z litrażem i rozmiarami. Nie kupiłem jeszcze sprzętu więc mam kilka tygodni / miesięcy na przemyślenie rozmiaru i lokalizacji zarówno akwarium jak TV. Dodam tylko, że planowałem: - odpieniacz wewnętrzny (Hydor lub Tunze 900x), Panel rozpatrywałem przy wariancie 80 cm, przy 60 cm kaskadę. - lampę LED (chińczyk ?) na dorobionych nóżkach (nie linkach) i koronę - mam min. 15 cm miejsca od górnej krawędzi akwa do skosu, a przy długości 60 cm mogę jeszcze manewrować. Dzięki wszystkim, dobrze to jeszcze przemyślę. PS: Wieszanie TV na ścianie NAD zbiornikiem chyba teżnie będzie dobrym pomysłem (opary)? Czy ktoś ma tutaj doświadczenia?
-
Witam wszystkich Planuję założenie pierwszej solniczki i chciałbym się skonsultować. Ze względu na rozmiary i specyfikę mieszkania (poddasze = skosy) trudno dobrze wybrać dla niego miejsce ale rozrysowałem sobie propozycję. Waham się pomiędzy 60x40x40 (96 l.) lub 80x40x40 (128 l.) niestety bez sumpa. W tym wypadku "większe" nie musi oznaczać "lepsze". Zdaję sobie sprawę z wad tego ustawienia: - blisko skosu (wilgoć i dojście serwisowe - mniejsze akwa mogę odsunąć kilka cm od ściany) - brak sumpa (dedykowana komoda pod akwa i tak w najbliższym czasie nie wchodzi w grę) - TELEWIZOR - to jest właściwie podstawowa sprawa o którą chciałem zapytać. Czy nie będzie to stresować zwierzaków? Niestety nie pozbędę się stąd pudła, bo ściągnę Gniew Żony. Będę wdzięczny za opinie i porady. Pozdrawiam
-
Witam wszystkich, Na imię mam Wojtek, mieszkam w Olsztynie. Akwarystyką na własną rękę (w domu rodziców akwarium było odkąd pamiętam) zająłem się ok. 1,5 roku temu. Obecnie jest nadal słodkie, ale celem od początku była solniczka. Niestety, ze względu na syt. życiową i finanse, ze startem będę musiał poczekać jeszcze kilka miesięcy. Zamierzam spożytkować ten czas gromadząc jak najwięcej informacji na forum i od olsztyńskich morszczaków, których mam nadzieję tutaj poznać. Pozdrowienia