Skocz do zawartości

Rafael31

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    498
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Rafael31


  1. 20 godzin temu, jacgues napisał:


    Nie pozmieniałem. Postawiłeś sobie w głowie teorię i bardzo się starasz interpretować moje wypowiedzi tak, aby pasowały do niej. Nie tędy droga.

    Wszystkie parametry są pod kontrolą, a przynajmniej były, zanim nie zacząłem solidnie karmić mrożonkami. NO3 wybiło, reszta jest ok.
    Mam m.in. wysokie KH na poziomie ok 11, ale to jeszcze jest akceptowalne, więc z tym szczególnie nie walczę, tym bardziej, że wahania są bardziej szkodliwe.

    Tak, Resun zmieniam na Miniflotora. Natomiast nie zamierzam stosować tylko odpieniacza, by radzić sobie z nutrientami. Od tego mają być przede wszystkim reaktory glonowe i VSV do pomocy. Na razie także robię jeszcze podmianki, póki jest taka potrzeba.

    Zapomniałeś pochwalić się, że zwalczasz aiptasie wstrzykując w nie VSV. Ciekawe jak będzie wyglądało to akwarium, gdy zwalczysz wszystkie róże :D


  2. Godzinę temu, jacgues napisał:

    Nie, zle pamiętasz:
    - Karmię 2x dziennie, czasem 3 raz bardzo niewiele z czego 1 to mrożonka.
    - Starczy na ponad rok karmienia, ponieważ nie tylko ryby z tego zbiornika będą to jadły, a także planowana jest przesiadka
    - Parametry są pod kontrolą, nie mam plag, jedynie wysokie NO3 (przynajmniej wg testów kropelkowych), które mnie niepokoi.
    - Makroglony są celowo w zbiorniku dla zbicia parametrów i w oczekiwaniu na reaktor (jeden już powstał)
    - światło jest do zmiany, to prawda
    - Nie, napisałem, że może Salarias coś z tego skubnie, ale makro algi mają inne przeznaczenie.

    Dzięki za rady, na razie ograniczę karmienie do 2x dziennie w niewielkiej ilości i poczekam aż glony w reaktorze się rozrosną, a NO3 spadnie.
    Zwiększyłem także dawkę VSV do 2x 1,5ml dziennie. Zero objawów zakwitu.

    No aż sobie otworzyłem te posty z FB i widzę, że pozmieniałeś tam wpisy. Szkoda, że sobie zrzutu ekranu nie zrobiłem hehe.

    Pytanie po co tutaj piszesz posty, skoro i tak nie stosujesz się do rad i robisz po swojemu?

    I nie pisz więcej zdań typu "parametry pod kontrolą". Podałeś wartości w 1 poście. To nie są parametry pod kontrolą.

    Za parę miesięcy przy tym karmieniu to będziesz miał na dnie parę cm zepsutego jedzenia. Suche jedzenie bardziej brudzi wodę niż mrożonki. Zmniejsz obsadę do 4-5 ryb i karm raz dziennie mniej niż kostkę a najlepiej pół to coś z tego będzie.

    Resun 300 jest zdecydowanie za słaby na ten litraż i obsadę.


  3. 3 godziny temu, jacgues napisał:

    Cześć,

    Testy Salifert i AF pokazują mi NO3 na poziomie 100.
    Życie ma się dobrze.

    Karmię 1 kostkę niepłukanej mrożonki dziennie, + suche 1x dziennie.

    Akwarium 128l. W zbiorniku mam dużo makroglonów, które rosną szybko. Do akwarium podłączony 2l reaktor Spaghetti (mam go od niedawna, na razie tylko częściowo zepełniony), od 2 tyg leję 2ml dziennie VSV. Zastanawiam się czy w takim setupie wysoki poziom NO3 jest możliwy.

    Pare dni temu Na fb pisałeś że karmisz 3x dziennie po 1 kostkę. Z tego co pamiętam dostałeś tam mnóstwo dobrych rad. Z Twoich poczynań wynikało, że jesteś w gorącej wodzie kąpany bo kupiłeś bodajże 30 blistrow różnego rodzaju mrożonek w tym mięso małży i upierales się że to zapas na rok karmienia. Później jak ktoś zapytał o parametry NO3 i PO4 to napisałeś że pod kontrolą ale w sumie nie umiałes podać wartości bo mieli Ci dopiero zrobić testy w sklepie. Pamiętam też że radzili Ci zmienić światło na odpowiednie bo miałeś jakieś mocno biale z małą ilością niebieskiego i wywalić ekspansywne glony bo porastaly większość skały. Tłumaczyłes z przekonaniem że salarias je opanuje. Dobrze pamiętam?


  4. W dniu 28.02.2019 o 09:57, silvia napisał:

    no to mocno przepłaciłeś :D bo są po kilka zł (a siatka na krety mocno ogranicza światło)

    https://allegro.pl/oferta/bm-moskitiera-okienna-na-okno-150x130cm-na-komary-7325230491

    a do tego profile uszczelki i złączki / narożniki po kilka zł 

    https://allegro.pl/oferta/profil-0-5mb-szt-moskitiera-siatka-ramka-producent-6815001635

     

     

    Pamiętam doskonale, jak jeszcze jakiś czas  temu wszystkim polecales siatkę na krety jako idealne rozwiązanie przed wyskakiwaniem ryb. Co się zmieniło że teraz krytykujesz to rozwiązanie? Domyślam się że nie jest to opinia wzięta z doświadczenia bo na moje gdzieś przeczytałeś o tej siatce  że jest ok A potem w innym poście że jest to takie sobie rozwiązanie i koniec końców posilkujac się opiniami innych stwierdziłes że to się nie nadaje. Jednym słowem nie miałeś z tym do czynienia ale  doradzassz innym tak jak w 99% twoich postów. 


  5. Mam dokładnie taki sam rozmiar akwarium, u mnie za filtrację głównie pod spsy i lpsy robią 2 koralie 1600 i filtr tunze 3163 o przepływie 1800 l/h. Zatem dobrze Tobie podpowiadają żeby celować w cyrkulację o wydajności ok 5000 l/h. Ewentualnie można pójść w pompy sterowalne i mieć zapas.

    Co do oświetlenia to mam akurat ledy o łącznej mocy ok 90 W ale nie świecę pełną mocą.


  6. 4 godziny temu, fresz33 napisał:

    Ricordea się nie "dzieli" tylko zostawia po swojej nodze trochę tkanki jak się przezuwa i z niej wyrasta nowa mordka. Możliwe że koralowiec obok ją mocno drażni/parzy.

    Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu 

    Możliwie, że ricordea potrafi rozmnażać się na kilka sposobów bo u mnie podział wygląda tak, że w jednej główce pojawia się kilka mordek i potem następuje podział. Nie zauważyłem, żeby dzieliła się inaczej.


  7. 16 godzin temu, Qłko napisał:

    może nie śledzę forum od deski do deski, ale to  co u Ciebie widzę to jedna z najlepszych 100tek.

    gratuluję!!!

    fotki? cóż to osobny temat: jakość fotografii =odwzorowanie kolorów; większość aparatów sobie nie radzi, zazwyczaj temperatura barwowa kończy się na 10 000K; "cza" z filtrami kombinować jak pisał @chwialek ,albo w świetle dziennym - tylko wtedy już tak nie świecą....

    dzięki. Zmieniłem telefon, obecnym dużo lepsze zdjęcia wychodzą. Co prawda do zdjęć z lustrzanki im daleko ale coś tam widać.

    Parę fotek przy świetle prawie białym

    769e6736d85c9bdf.jpg

    eb56b547dbaf0471.jpg

    432975fdce1a1185.jpg

    ee667368ec108c5f.jpg

    d4a3578e12d98517.jpg

    6ab2429de88806e7.jpg


  8. 1 godzinę temu, sith114 napisał:

    A to przypadkiem nie jest niezgodne z prawem? ;)

    Jest zgodne z prawem. Ja znam to pod nazwą turbowent, produkuje to firma Darco i jest to dalej wentylacja grawitacyjna, wspomagana siła wiejacego wiatru. Sprawdziłbym też nawiewniki czy dźwignia jest ustawiona na pozycję "otwórz" 


  9. 55 minut temu, dla syna napisał:

    Wielkość zasolenia nie zmieniala się. Akurat w soli af temat jest mi znany. Te elementy nierozpuszczone, później podnoszą one potas (ok 20 jednostek), stront (też śladowe ilosci) i coś jeszcze czego już nie pamietam. Ale sama wartość zasolenia pozostaje na takim samym poziomie lub bardzo zbliżonym. Jeśli używasz soli af reef salt albo tm pro reef (bodajże tak się nazywa) to sprobój tak zrobić samemu eksperyment. Oczywiście do zbiornika z koralowcami sps/lps nie wlewaj po tak krótkim czasie mieszania solanki (chyba że to świeży zbiornik czyli uruchamiany). Potem zrób pomiar po 15 minutach i wyjdzie to samo. 

    Akurat używam soli AFRS i po kilkunastu minutach od wsypania soli i kilkukrotnym przemieszaniu potrafi jeszcze być trochę nierozpuszczonej na dnie więc takiej nie dolewam tylko daje jej czas aż się rozpuści i wtedy do baniaka. Co to za części zostają to nie wiem i nie wiem też czy nie wpływają one na zasolenie. A skąd masz info ze to co zostaje to potas i stront? 


  10. 32 minuty temu, maciej01 napisał:

    No właśnie, kilka postów wyżej. To mogłeś właśnie ten post wyżej zacytować, a tak dla kogoś, kto nie czyta tego tematu od początku jest to niezrozumiałe. 

    Wierzę, że są tutaj ludzie kumaci którzy przeczytają i zrozumieją. I nie będą takimi uwagami nabijac sobie licznika. Tyle w tym temacie. 


  11. Godzinę temu, dla syna napisał:

    Tak, dokładnie. W 5l butelkach świetnie się miesza solankę. 2 minuty intensywnego trzepania i wlewasz do zbiornika. Pod koniec wlewania zamieszasz żeby nic nie zostało i wypas. Jak robiłem podmianki to bardziej trzeba się starać. Bo po minucie mieszania odstawiasz na 2-3min i znowu mieszasz aż do idealnej klarowności. W zalewaniu zbiornika wystarczy tyle żeby wstępnie się sól rozpusciła a za 40 min i tak ruszy obieg i domiesza co zostało. Wsadzaliśmy żywą skałę i piach. Spsy pojawiły się już po 3 tugodniach od uruchomienia. Dojrzewania prawie nie było. 

    Może się czepiam ale skoro piszesz ze po paru minutach mieszania sprawdzales zasolenie tej wody a potem była ona wlewana do akwarium i na koniec jeszcze zamieszana bo się całość soli nie zdążyła rozpuścić to pytanie co Tobie dał ten pomiar zasolenia? Bo pomiar przecież był niedokładny skoro cała sól się nie rozpuściła. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.