Skocz do zawartości

Tenshuchiyu

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    553
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Tenshuchiyu

  • Tytuł
    暗殺者

Informacje o profilu

  • Imię
    Rafał
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Wałbrzych
  • Akwarium
    ReefMax

Ostatnie wizyty

1 874 wyświetleń profilu
  1. Ja tam obstawiam to, co Jarek. Albo jakieś Zoa albo Palythoa. https://www.reef2reef.com/attachments/imageuploadedbyreef2reef1394925477-482422-jpg.132999/ Wpisz sobie w google "Closed Palythoa" albo "Closed Zoanthus" I porównaj.
  2. Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale patrząc na schemat tego Modułu IRF520 to sama logika działania jest taka sama. Tyle, że w opcji pierwszej mamy sam tranzystor tu mamy tranzystor mosfet z dodatkowym zabezpieczeniem mikrokontrolera, no i wszystko na płytce z gotowymi zaciskami. Tak więc opcja z TIP 122 jest tańsza ale opcja z IRF520 wygodniejsza i nieco bezpieczniejsza. Mam rację ?
  3. Czemu edytowałeś te post ? Tamto co wstawiłeś wcześniej było złe ?
  4. Wszystko się zgadza. Pisaliśmy, już nawet o tym w jednych z tematów, który sam założyłem. Sęk w tym, że ja chcę to zrobić pod Arduino. Nie tylko dla tego, że wyjdzie o wiele taniej ale dla własnej satysfakcji i radości z majsterkowania. Poza tym mam w planach zmontować cały sterownik akwarium pod Arduino. Tak jak wspominałem jestem na etapie poznawania tego sprzętu i chciałbym to zrobić sam. Dzięki za pomoc. Jak już do czegoś dojdę to z pewnością się pochwalę.
  5. Rozumiem. Nie wiem co @magu pisał w instrukcjach bo ich nie czytałem. Przeglądałem tylko i wiem, że jego sterownik jest godny podziwu. Ja jednak na chwilę obecną chciałbym zrobić to po swojemu. Na tym etapie zastanawiam się nad podłączeniem samej taśmy LED pod Arduino. Dzięki za odpowiedź Marku
  6. Marek chylę czoła! Kiedy podczas moich rozważań na temat lampy symulującej świt i zmierzch zaproponowałeś mi Arduino (Wtedy myślałem, że to jakiś program), wkręciłem się w mikrokontrolery totalnie. Co prawda w temacie dopiero raczkuję ale w ramach ćwiczeń postanowiłem zmontować jakąś mini lampę. Szukałem na necie tutków i opisów właśnie jak podłączyć tylko kawałek paska LED i powiem szczerze że ciężko o tak proste informacje. W sumie to dzięki Twojemu postowi mam zarys całości w głowie i na dniach zmierzę się z nim. Takie pytanko. Przy prostym podłączeniu bezpośrednio do Arduino, zasilamy mikrokontroler a z niego wyprowadzamy tylko jedno połączenie z driverem? No a do driwera doprowadzamy napięcie z sieci i z drugiej strony podłączmy diody (LED+, LED-). I to generalnie tyle – dalej kwestia oprogramowania ? Kamil proponuje krótką lekturę na temat podstaw elektroniki. Czym jest natężenie, napięcie itp.). Troszkę Ci się to wszystko mota a z własnego doświadczenia wiem, że to ułatwi sprawę. Warto też przejrzeć jakiś kursik o Arduino a uwierz mi wszystko pójdzie o wiele łatwiej. Z tego co wiem to PWM, który błędnie Ci się kojarzy ze sterownikiem (kontrolerem) to sygnał : PWM (ang. Pulse-Width Modulation) – metoda regulacji sygnału prądowego lub napięciowego, o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegająca na zmianie wypełnienia sygnału, używana w zasilaczach impulsowych, wzmacniaczach impulsowych i układach sterujących pracą silników elektrycznych. Układ PWM zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy wygładzający zmiany natężenia prądu elektrycznego i napięcia. Innymi słowy chodzi tu o sygnał, który nadaje mikrokontroler (w tym wypadku Arduino) aby sterować lampą. Dla tego można przyjąć, że przy budowaniu lampy, osobno zajmujemy się samą lamą (diody i odpowiednie zasilanie) a osobno jej zasilaniem dołączając mikrokontroler który odpowiednio zaprogramowany będzie nimi sterował.
  7. Tenshuchiyu

    Świetlówki do rm

    Właśnie dziś wymieniałem świetlówki u siebie. Miałem 2 niebieskie I jedną 15000K. Wsadziłem 10000K, Blue2 I Coral Plus. Jak dla mnie te Coral plus są zbyt białe. Cały zbiornik zrobił się bardziej w biel a był niebieski. Jednak naczytałem się o właściwościach Coral Plus więc zobaczymy jak to będzie u mnie.
  8. Dokładnie tak. Dzięki panowie za pomo! Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  9. Chyba nie bardzo. Mój jest raczej gładki z paroma wypustkami. Początek ma w paski taki szaro/zielonkawy a tył w takie jakby kropki powiedziałbym, że brązowy
  10. Witam. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co to za ślimak ? Właśnie znalazłem go w panelu na szybie. Nie ma muszli. Jest wielkości małego paznokcia. Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  11. Tenshuchiyu

    Test KH JBL a Salifert

    Musi być 0 Niektórzy Ci tu powiedzą że nie musi ale generalnie w oceanie masz zupełnie inną wodę niż u nas w kranie. Dla tego oczyszczamy ją do zera i dodajemy soli czu innych polepszaczy. Generalnie po samej osmozie 011 to nie tragedia. Powiem szczerze że nie pamiętam ile miałem ale w moim temacie pisałem ile było u mnie przez zakupem żywicy. Żywica powinna Ci zbić te 11 do zera Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  12. Ja obecnie chce troszkę podbić sodą ale w trakcie poszukiwań znalazłem link do tego artykułu : http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm Co prawda jest tam o całym Ballingu ale o samym NaHCO3 też.
  13. No właśnie tak jak piszecie panowie, dochodzę powoli do wniosku, że albo tanio albo łatwo. Z gotowców albo sterownik z mojego pierwszego postu albo ten, który pokazał Co-2. Tak czy inaczej lampka taka wyjdzie za około 200zł (jeszcze nie liczyłem dokładnie). Pozostaje montaż pasków led, kabel zasilacz podłączenie do któregoś ze sterowników. Oświetlenie na power led może wyjść taniej ale jeszcze nie wiem o ile tajniej. Tu jednak łatwo nie będzie. Tak jak wspominałem nie jestem obeznany w temacie. Ostatni raz bawiłem się w tego typu rzeczy na praktykach w technikum dawno temu. A tak to tyle co by dwa kabelki połączyć. Nawet jak już wyczytam wszystko o sterownikach, jaki kupić i jak zaprogramować, kupie ledy polutuje to pozostaje efekt ciepła. U mnie w ReefMaxie boje się, że power led na aluminiowej szynie będzie się za bardzo grzać. A montaż dodatkowego chłodzenia to dodatkowy koszt. I o ile pasywne byłoby spoko ale nie wiem czy starczy miejsca o tyle dodatkowe wiatraczki gdzieś w obudowie nie za bardzo mi się podobają. Możesz Moljzesz mnie poinstruować gdzie dowiem się czym jest Arduino, jak to się programuje i czym jest aqma? Czy na stronie którą wkleił Silvia jest poradnik dla laika od czego zacząć?
  14. silvia Twoja filozofia jest niezbyt trafna. Ja pytam "Jak tanio/łatwo zrobić..." i dostaję odpowiedź "Znajdź kogoś kto Ci zrobi..." Gdybym znał kogoś kto mi to zrobi to przecież nie zakładałbym w ogóle takiego tematu. Twoja propozycja zrobienia lampy na 3 ledach jest ciekawa ale jak na razie dla mnie to czarna magia. A post kup "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i to połącz nie pomaga na chwile obecna ni mnie ani komuś kto będzie to czytał w podobnej sytuacji. Co-2 ten pierwszy sterownik stanowczo za drogi. Drugi już lepiej choć wyjdzie jakieś 80 zł a nie mogę się tam doczytać czy to tylko włącza/wyłącza czy ściemnia i rozjaśnia ?
  15. Wiem, że jest sporo sterowników DIY do lamp na ledach, o gotowych lampach z ta funkcja juz nie wspomnę. Jednak w moim przypadku sprawa wygląda następująco. Mam w akwarium oświetlenie 3x24W T5 i chciałbym dodać dodatkową lampkę na ledach głównie po to by rozjaśniała i ściemniała się płynnie o zaprogramowanej porze. Wielu z was w tym momencie powie - zrób belkę power led sterowaną Arduino. Jednak niesie to ze sobą parę konsekwencji. Koszt - jako dodatkowe oświetlenie dające w głównej mierze efekt wschodu i zachodu słońca chciałby ograniczyć budżet do minimum. Wkład pracy - Nigdy jeszcze się nie bawiłem w robienie belki na power ledach. Niby sprawa nie jest skomplikowana ale jednak wymaga dla początkującego trochę czasu i wprawy. Zamówienie od kogoś wiąże się z punktem pierwszym Temperatura pracy - Belki power led wymagają odpowiedniego chłodzenia. W moim przypadku dodatkowe oświetlenie byłoby montowane pod pokrywą gdzie jest dość mało miejsca a trzy świetlówki dają już i tak sporą temperaturę. Z tych powodów zastanawiam się, czy ktoś już nie robił tego typu lampki na paskach led ? Jak zaznaczyłem wyżej nie zależy mi tu zbytnio na lumenach bo to tylko dodatek do oświetlenia. Paski są tanie, proste w montażu i nie mają zbyt dużej temperatury pracy. Problem jednak z możliwym do zaprogramowania czasowym włącznikiem z funkcją ściemniania i rozjaśniania. Jedyne co udało mi się znaleźć w necie to gotowiec: https://coolmarket.pl/pl/p/Solar-Engine-Symulator-switu-zmierzchu-z-zegarem,-automatyczny-sciemniacz-/2619 Jednak koszt tej zabawki to około 120zł. Jak do tego dojdą paski led, zasilacz i okablowanie wyjdzie jakieś 200 zł a to sporo jak na dodatek do oświetlenia. Dla tego założyłem ten temat bo może ktoś z was ma jakieś pomysły jak wykonać to taniej albo prościej ? Myślę, że nie tylko ja chciałbym dodać sobie taką lampkę nad akwarium
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.