Skocz do zawartości

Tenshuchiyu

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    553
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Tenshuchiyu

  1. Ja tam obstawiam to, co Jarek. Albo jakieś Zoa albo Palythoa. https://www.reef2reef.com/attachments/imageuploadedbyreef2reef1394925477-482422-jpg.132999/ Wpisz sobie w google "Closed Palythoa" albo "Closed Zoanthus" I porównaj.
  2. Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale patrząc na schemat tego Modułu IRF520 to sama logika działania jest taka sama. Tyle, że w opcji pierwszej mamy sam tranzystor tu mamy tranzystor mosfet z dodatkowym zabezpieczeniem mikrokontrolera, no i wszystko na płytce z gotowymi zaciskami. Tak więc opcja z TIP 122 jest tańsza ale opcja z IRF520 wygodniejsza i nieco bezpieczniejsza. Mam rację ?
  3. Czemu edytowałeś te post ? Tamto co wstawiłeś wcześniej było złe ?
  4. Wszystko się zgadza. Pisaliśmy, już nawet o tym w jednych z tematów, który sam założyłem. Sęk w tym, że ja chcę to zrobić pod Arduino. Nie tylko dla tego, że wyjdzie o wiele taniej ale dla własnej satysfakcji i radości z majsterkowania. Poza tym mam w planach zmontować cały sterownik akwarium pod Arduino. Tak jak wspominałem jestem na etapie poznawania tego sprzętu i chciałbym to zrobić sam. Dzięki za pomoc. Jak już do czegoś dojdę to z pewnością się pochwalę.
  5. Rozumiem. Nie wiem co @magu pisał w instrukcjach bo ich nie czytałem. Przeglądałem tylko i wiem, że jego sterownik jest godny podziwu. Ja jednak na chwilę obecną chciałbym zrobić to po swojemu. Na tym etapie zastanawiam się nad podłączeniem samej taśmy LED pod Arduino. Dzięki za odpowiedź Marku
  6. Marek chylę czoła! Kiedy podczas moich rozważań na temat lampy symulującej świt i zmierzch zaproponowałeś mi Arduino (Wtedy myślałem, że to jakiś program), wkręciłem się w mikrokontrolery totalnie. Co prawda w temacie dopiero raczkuję ale w ramach ćwiczeń postanowiłem zmontować jakąś mini lampę. Szukałem na necie tutków i opisów właśnie jak podłączyć tylko kawałek paska LED i powiem szczerze że ciężko o tak proste informacje. W sumie to dzięki Twojemu postowi mam zarys całości w głowie i na dniach zmierzę się z nim. Takie pytanko. Przy prostym podłączeniu bezpośrednio do Arduino, zasilamy mikrokontroler a z niego wyprowadzamy tylko jedno połączenie z driverem? No a do driwera doprowadzamy napięcie z sieci i z drugiej strony podłączmy diody (LED+, LED-). I to generalnie tyle – dalej kwestia oprogramowania ? Kamil proponuje krótką lekturę na temat podstaw elektroniki. Czym jest natężenie, napięcie itp.). Troszkę Ci się to wszystko mota a z własnego doświadczenia wiem, że to ułatwi sprawę. Warto też przejrzeć jakiś kursik o Arduino a uwierz mi wszystko pójdzie o wiele łatwiej. Z tego co wiem to PWM, który błędnie Ci się kojarzy ze sterownikiem (kontrolerem) to sygnał : PWM (ang. Pulse-Width Modulation) – metoda regulacji sygnału prądowego lub napięciowego, o stałej amplitudzie i częstotliwości, polegająca na zmianie wypełnienia sygnału, używana w zasilaczach impulsowych, wzmacniaczach impulsowych i układach sterujących pracą silników elektrycznych. Układ PWM zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy wygładzający zmiany natężenia prądu elektrycznego i napięcia. Innymi słowy chodzi tu o sygnał, który nadaje mikrokontroler (w tym wypadku Arduino) aby sterować lampą. Dla tego można przyjąć, że przy budowaniu lampy, osobno zajmujemy się samą lamą (diody i odpowiednie zasilanie) a osobno jej zasilaniem dołączając mikrokontroler który odpowiednio zaprogramowany będzie nimi sterował.
  7. Tenshuchiyu

    Świetlówki do rm

    Właśnie dziś wymieniałem świetlówki u siebie. Miałem 2 niebieskie I jedną 15000K. Wsadziłem 10000K, Blue2 I Coral Plus. Jak dla mnie te Coral plus są zbyt białe. Cały zbiornik zrobił się bardziej w biel a był niebieski. Jednak naczytałem się o właściwościach Coral Plus więc zobaczymy jak to będzie u mnie.
  8. Dokładnie tak. Dzięki panowie za pomo! Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  9. Chyba nie bardzo. Mój jest raczej gładki z paroma wypustkami. Początek ma w paski taki szaro/zielonkawy a tył w takie jakby kropki powiedziałbym, że brązowy
  10. Witam. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co to za ślimak ? Właśnie znalazłem go w panelu na szybie. Nie ma muszli. Jest wielkości małego paznokcia. Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  11. Tenshuchiyu

    Test KH JBL a Salifert

    Musi być 0 Niektórzy Ci tu powiedzą że nie musi ale generalnie w oceanie masz zupełnie inną wodę niż u nas w kranie. Dla tego oczyszczamy ją do zera i dodajemy soli czu innych polepszaczy. Generalnie po samej osmozie 011 to nie tragedia. Powiem szczerze że nie pamiętam ile miałem ale w moim temacie pisałem ile było u mnie przez zakupem żywicy. Żywica powinna Ci zbić te 11 do zera Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
  12. Ja obecnie chce troszkę podbić sodą ale w trakcie poszukiwań znalazłem link do tego artykułu : http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm Co prawda jest tam o całym Ballingu ale o samym NaHCO3 też.
  13. No właśnie tak jak piszecie panowie, dochodzę powoli do wniosku, że albo tanio albo łatwo. Z gotowców albo sterownik z mojego pierwszego postu albo ten, który pokazał Co-2. Tak czy inaczej lampka taka wyjdzie za około 200zł (jeszcze nie liczyłem dokładnie). Pozostaje montaż pasków led, kabel zasilacz podłączenie do któregoś ze sterowników. Oświetlenie na power led może wyjść taniej ale jeszcze nie wiem o ile tajniej. Tu jednak łatwo nie będzie. Tak jak wspominałem nie jestem obeznany w temacie. Ostatni raz bawiłem się w tego typu rzeczy na praktykach w technikum dawno temu. A tak to tyle co by dwa kabelki połączyć. Nawet jak już wyczytam wszystko o sterownikach, jaki kupić i jak zaprogramować, kupie ledy polutuje to pozostaje efekt ciepła. U mnie w ReefMaxie boje się, że power led na aluminiowej szynie będzie się za bardzo grzać. A montaż dodatkowego chłodzenia to dodatkowy koszt. I o ile pasywne byłoby spoko ale nie wiem czy starczy miejsca o tyle dodatkowe wiatraczki gdzieś w obudowie nie za bardzo mi się podobają. Możesz Moljzesz mnie poinstruować gdzie dowiem się czym jest Arduino, jak to się programuje i czym jest aqma? Czy na stronie którą wkleił Silvia jest poradnik dla laika od czego zacząć?
  14. silvia Twoja filozofia jest niezbyt trafna. Ja pytam "Jak tanio/łatwo zrobić..." i dostaję odpowiedź "Znajdź kogoś kto Ci zrobi..." Gdybym znał kogoś kto mi to zrobi to przecież nie zakładałbym w ogóle takiego tematu. Twoja propozycja zrobienia lampy na 3 ledach jest ciekawa ale jak na razie dla mnie to czarna magia. A post kup "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i "nazwa niezrozumiała" za "naście złotych" i to połącz nie pomaga na chwile obecna ni mnie ani komuś kto będzie to czytał w podobnej sytuacji. Co-2 ten pierwszy sterownik stanowczo za drogi. Drugi już lepiej choć wyjdzie jakieś 80 zł a nie mogę się tam doczytać czy to tylko włącza/wyłącza czy ściemnia i rozjaśnia ?
  15. Wiem, że jest sporo sterowników DIY do lamp na ledach, o gotowych lampach z ta funkcja juz nie wspomnę. Jednak w moim przypadku sprawa wygląda następująco. Mam w akwarium oświetlenie 3x24W T5 i chciałbym dodać dodatkową lampkę na ledach głównie po to by rozjaśniała i ściemniała się płynnie o zaprogramowanej porze. Wielu z was w tym momencie powie - zrób belkę power led sterowaną Arduino. Jednak niesie to ze sobą parę konsekwencji. Koszt - jako dodatkowe oświetlenie dające w głównej mierze efekt wschodu i zachodu słońca chciałby ograniczyć budżet do minimum. Wkład pracy - Nigdy jeszcze się nie bawiłem w robienie belki na power ledach. Niby sprawa nie jest skomplikowana ale jednak wymaga dla początkującego trochę czasu i wprawy. Zamówienie od kogoś wiąże się z punktem pierwszym Temperatura pracy - Belki power led wymagają odpowiedniego chłodzenia. W moim przypadku dodatkowe oświetlenie byłoby montowane pod pokrywą gdzie jest dość mało miejsca a trzy świetlówki dają już i tak sporą temperaturę. Z tych powodów zastanawiam się, czy ktoś już nie robił tego typu lampki na paskach led ? Jak zaznaczyłem wyżej nie zależy mi tu zbytnio na lumenach bo to tylko dodatek do oświetlenia. Paski są tanie, proste w montażu i nie mają zbyt dużej temperatury pracy. Problem jednak z możliwym do zaprogramowania czasowym włącznikiem z funkcją ściemniania i rozjaśniania. Jedyne co udało mi się znaleźć w necie to gotowiec: https://coolmarket.pl/pl/p/Solar-Engine-Symulator-switu-zmierzchu-z-zegarem,-automatyczny-sciemniacz-/2619 Jednak koszt tej zabawki to około 120zł. Jak do tego dojdą paski led, zasilacz i okablowanie wyjdzie jakieś 200 zł a to sporo jak na dodatek do oświetlenia. Dla tego założyłem ten temat bo może ktoś z was ma jakieś pomysły jak wykonać to taniej albo prościej ? Myślę, że nie tylko ja chciałbym dodać sobie taką lampkę nad akwarium
  16. Tenshuchiyu

    Klejenie korali

    Wydaje mi się, że to niegroźny objaw. Wystarczy zdjąć kubeł i dać się mu uspokoić. Ja akurat cały czas używam miliputa, do skał, korali nawet przy walce ze ślimakami. Zawsze po włożeniu do baniaka rozpuszcza się trochę ale nigdy nie widziałem jakieś nadmiernej pracy odpieniacza.
  17. Tenshuchiyu

    Narośl

    Mariusz jak pewnie zwróciłeś uwagę, żywa skała ma pełno wyrostków o przeróżnych barwach. Każdy kawałek można powiedzieć jest inny. Dla tego nie za bardzo ktoś będzie wiedział o co Ci chodzi zwłasza, że zdjęcie jest mało wyraźne.
  18. Wiesz kwestia baniaka z kominem czy bez to Twój wybór i to Ty będziesz się borykać z jego zaletami i wadami. Ja osobiście zrobiłbym komin zewnętrzny z tyłu. Skoro jedna wybrałeś kaskadę to walcz z kaskadą. (Chociaż ja mogę już teraz się założyć, że przy takim litrażu za jakieś 2 miechy pojawi się post o tym jak ulepszyć system filtracji ;)) Cóż widziałem sporo relacji czy filmików ludzi, którzy od razu wrzucają purigen, phosguard czy chemi pure do filtracji i pewnie przyspiesza to dojrzewanie. Ja jednak jestem zdania, że na początek nie warto używać żadnych tego typu wynalazków a jedynie zadbać o dużo przestrzeni dla bakterii. Z czasem zawsze możesz coś dołożyć ale na początku przy ogromnych wartościach Po4 i No2/No3 wydaje mi się, że niepotrzebnie zajedziesz media filtracyjne, które będą do wymiany. Dodatkowo może stać się tak, że za szybko pozbędziesz się Fosforanów a przy zerowych ciężko zbić azotany. Sam jestem fanem Siporaxu uważam go za świetne medium filtracyjne o adekwatnej cenie. Możesz wsypać rurki 15mm i na wierzch dać Owatę. Ale watę trzeba regularnie zmieniać. Wyłapie sporo syfu ale nie zmieniana często będzie brudzić wodę. Pisałem o Owacie w moim temacie o Reksiu. Zainwestowałem raz parę złotych i do tej pory mam jej od groma a co 3 dni zmieniam wkład na początku panela. Jeżeli miałbym radzić w sprawie dolewki to sam nie wybrałbym grawitacyjnej. Nie jestem specjalistą w temacie, to tylko moje zdanie. Wiadomo są tańsze ale ja mam taką: http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levelautomatic-v3-p-17.html Wydaje mi się na prawdę dobra do tego litrażu. Ma 2 czujniki jeden jako zabezpieczenie przed przelaniem. Do tego odpowiednią pompkę i możesz pod szafka dać jakiś baniak (Ja mam wiaderko 7l po odżywkach ;)) i dolewać raz na tydzień - albo dwa.
  19. M@ti zarówno Amboneisis jak i Debelius są dość płochliwe ale z uwagi na ubarwienie na pewno nie są "niewidoczne". Zwłaszcza, że masz 130l więc obstawiam, że da rade zajrzeć w niemal każdy zakątek. Ja mam trochę mniejszy baniak i od początku zawsze gdzieś wąsa wypatrzyłem jak jeszcze się chowała z tyłu. Poza tym u mnie zrzuca wylinkę dość często - częściej niż raz na 3 miesiące. Jak jej nie widzisz to sygnał, że trzeba poszukać albo pożegnać. To fajne zwierzaki godne polecenia choć nie wolno mylnie odbierać ich nazwy. Krewatka czyszcząca nie oznacza, że zjada glony, czyszczą ryby z pasożytów - choć nie wszystkie gatunki. Mojego błazna nie rusza. Nie polecam jednak krabów pustelników bo to straszne szkodniki. Sam bym się swojego pozbył -_-"
  20. Obserwowałem i w dzień i w nocy. Jak do tej pory zauważyłem tylko przy dnie małe robaczki - raczej kiełże. Nic więcej na nich nie widzę. Marnieją Lunar Chaos - małe z krótkimi rzęsami ale i Zielone i Różowe które rozmiarami są powiedziałbym standardowe. A niebieskie i Waltermelon o takich samych rozmiarach mają się całkiem nieźle. Z początku mierzyłem JBL i zawsze było Kh 8. Teraz mam Saliferta i od 3 tygodni stały poziom 8,3. Myślę, że to taki optymalny poziom więc czy jest sens podbijania ? Od ostatnich 2 tygodni sporadycznie dodaje trochę czerwonego planktonu do mrożonek i raz na jakiś czas daje koralom zielony. Pokarmem od Hikari nie karmię bo po co jak się nawet nie otwierają ? o0' Sam nie wiem czy sięgać po jakieś specyfiki czy czekać ? Przyszła mi do głowy jeszcze jedna myśl. Zaczynałem z baniakiem na soli IO. Ale jak zacząłem go zasiedlać przeszedłem na Aquaforest Sea Salt. Jakiś czas temu (nie jestem dokładnie pewien kiedy) przeszedłem na kupioną od kolegi Aquaforest Probiotic Reef Salt. Według tego co pisze producent Sea Salt powinno utrzymywać KH na poziomie 9 natomiast Probiotic 7,2 - 7,8. Zakładając, że wcześniejszy test JBL nieco przekłamywał a obecny Saliferta to w moim baniaku jest nieco wyższe KH niż takie jakie daje sama sól. Co może oznaczać, że stosując Sea Salt miałem KH w okolicach 9 lub trochę ponad (a test JBL nieco kłamał). Czy to ma sens i czy mogło mieć wpływ na zachowanie Zoa ?
  21. Minął drugi tydzień kuracji więc czas na małe podsumowanie. Po pierwszym tygodniu przed podmianą sprawdziłem parametry: Ph - 8 KH - 8,3 Po4 - Prawie niewykrywalne No3 - 30 Mg - 1420 Ca - 380 Zasolenie - 35 PPT Temp - 25,1 Stopni Zoantusy wyglądały dość słabo, natomiast pozostałe korale raczej w formie. Euphyllia u góry już ma widoczne 3 główki ale pompuje się niewiele. Ta u dołu wciąż jedna za to coraz więcej się pompuje. Przed podmianką przedmuchałem skały. Osiadło na nich na prawdę sporo syfu. Po czyszczeniu do Reksia trafiło 10l świeżej solanki z dodatkiem SEACHEM STABILITY i SEACHEM PRIME. Doiszło także 3 krople witaminy C Podkarmiłem też ukwiał solidnym kawałkiem krewetki. Jednak nim zdążył ją pochłonąć, wiecznie nienażarta Amboneisis siłą wydarła mu ją z macek. (Trochę dziwne Krewetka kradnie ukwiałowi karmę w postaci innej krewetki. Albo kanibalizm albo ratowała truchło rodziny ? ). Tak czy inaczej nie chciałem by niezjedzone resztki zalegały gdzieś za skałami, więc chwytakiem zacząłem pościg za złodziejką. Nie było to łatwe bo jak nigdy zapieprzała po całym baniaku. Ale w końcu porzuciła zdobycz a ta trafiła do buzi ukwiała. Tym razem trzymałem chwytak przy nim zanim nie zjadł. Przez następny tydzień, Zoantusy wciąż kuleją. Niby widać jakąś barwę, ale wydaje mi się, że wciąż robią się coraz mniejsze. Wypróbowałem już chyba wszystkie znalezione patenty i pozostało tylko czekać i obserwować. Generalnie jedyna co mi przychodzi do głowy to może reakcja na zmianę parametrów zasolenia a przy tym i składników dostarczanych z solą.... Szyby z przodu i z tyłu dość obficie pokryły się zielonym osadem. Zrobiło się nieco mniej przejrzyście przez co leżąc na łóżku nie zauważyłem od razu, że ukwiał postanowił wybrać się na wycieczkę ?! Dostrzegłem go dopiero po Błazenku, który coś pod skałą szturchał nosem. Na szczęście wycieczka była krótka bo przeniósł się zaledwie 3 - 4 cm pod skałę. Ale... W jego poprzednim miejscu zamieszkania wcale nie zrobiło się pusto! Zaraz zerwałem się z wyra i doskoczyłem do baniaka. Moim oczom ukazała się wciąż nieśmiała mała kuleczka, która wyciągała macki do porannego światełka. Tak więc Cribrinopsis Crassa wreszcie się podzielił! Myślę, że wpływ na to miało regularne dokarmianie, ale i czas był najwyższy. Teraz zobaczymy ile czasu zajmie im kolejny podział. Z rana przyszedł czas na podmiankę i pomiary. No3 - 25 [Dokładniej mówiąc jak do tej pory na teście Saliferta zawsze odcień był nieco ciemniejszy niż 25. Dla tego zawsze robiłem dodatkowy test JBL, który pokazywał jakieś 30. Tym razem odcień jest ewidentnie jaśniejszy niż ten na wskaźniku przy 25 ale wciąż o wiele ciemniejszy niż 10.] Po4 - Wciąż ledwo wykrywalne Ph - 8 KH - 8,3 Zasolenie - 35PPT Podmieniłem 20l wody do solanki standardowo dodając Stability, Prime i witaminę C. Wyczyściłem tez porządnie szyby i jeszcze przed podmianką przedmuchałem skałę. Po dwóch tygodniach widać jakieś efekty. Jednak czy kuracja preparatami SEACHEM działa ? Jeszcze za wcześniej by na to odpowiedzieć. Jak na razie pojawiło się więcej niż zwykle nalotu na szybach. Odpieniacz co tydzień daje jakieś pół kubka ciemnej herbaty. Zobaczymy co będzie za kolejne dwa tygodnie. Martwią mnie tylko te Zoa ...
  22. Na allegro masz taśmy led. Jest gościu, który sprzedaje różne długości z zasilaczem regulowanym. Kup taki pasek 3 diody i podłącz do wyłącznika czasowego. Później ustaw odpowiednie natężenie.
  23. Jakie roślinki ? Cóż dobrze, że sam nie spróbował tej chemii. Faktycznie, jeżeli akwarium jest gdzieś gdzie ktoś z domowników nie ma stale na niego oka dobrze jest trzymać chemie i różne inne niebezpieczne przedmioty pod kluczem.
  24. Tenshuchiyu

    Test KH JBL a Salifert

    U mnie też JBL pokazuje mniej. A jak jest z datami ? Może się już przeterminował. Mój test JBL pokazywał mi 7 - 8 jak zakupiłem świeżego Saliferta to pokazał 8,9. Co do osmozy. Miernik TDS kosztuje grosze. Mierzysz sobie wodę przed osmozą, po membranie i ewentualnie po żywicy. Ja używając mojej osomozy około roku wymieniłem tylko 2 prefiltry i zasyp żywicy. Jechałem na tym chyba już ze 4 miesiące a wody robię dużo bo na 2 baniaki i niedawno TDS pokazał 003. Niemal natychmiast w akwarium wyskoczyło mi ognisko cyjano. Ale przy tak małym zanieczyszczeniu wsypuję tylko nową żywicę i już mam 000.
  25. Co prawda nie mam takiego "domowego" ale tak jak pisałem, regularnie dokarmiam planktonem i Hikari Coralipic Delite
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.