-
Liczba zawartości
56 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez pumba07
-
Ja używam Ceresitu CX 5. Można go kupić w mniejszych opakowaniach, chyba najmniejsze są po 2kg, i na pewno można go kupić w Castoramie. Podkładki z niego wychodzą ciemne. Ja go mieszam ze zwykłym grubszym piaskiem kwarcowym i wykładam takie placki na papier do pieczenia. Mogę sobie zrobić podstawki o dowolnej wielkości, grubości, kształcie i co tylko dusza zapragnie. A po wyschnięciu podkładki idealnie odklejają się od tego papieru. Tylko pamiętaj że ten cement szybko wiąże, więc trzeba szykować małe dawki i szybko je wykładać.
-
Możesz zawsze w sklepie akwarystyczny zamówić akwarium na wymiar i wykorzystać je jako pojemnik na wodę. Ja właśnie tak zrobiłem i dzięki temu mam w 100% wykorzystane miejsce w szafce, a za to akwarium zapłaciłem coś około 40zl za pojemność około 13l.
-
Pewnie chodzi mu o Kakadu w C.H Młyn koło Korony.
-
Ja nie używałem tego leku, ale kierowałem się spostrzeżeniami innych forumowiczów. Np. w temacie który podał @VDR. Mnie najbardziej zastanawia czy ten lek nie zabije wiloszczetów, kiełży, widłonogów, równonogów, wężowideł i ślimaków osiadłych?
-
Niestety nie wszyscy są tak biegli w chemii jak ty, co oczywiście się tobie chwali. Dlatego wtedy przydają się takie kalkulatory. Ja na przykład z chemią mam problemy dlatego takie kalkulatory to idealne narzędzie dla mnie. Wydaje mi się że większość forumowiczów miałoby problem z policzeniem "na piechotę" ile trzeba dodać danego związku żeby uzyskać jego odpowiednie stężenie w wodzie morskiej. A tak przy okazji, to jak zacząłeś liczyć ile trzeba dodać tego chlorku wapnia to mógłby dokładniej wyjaśnić temat, ponieważ z twojego opisu nie potrafię dokładnie wywnioskować co się jak liczy. Chyba się pomyliłeś, nie 2 dni więcej tylko 1 dzień więcej czyli 36,7g więcej. Ponieważ miedzy 420Ca a 440Ca jest różnica 20 a dziennie podnosimy o 20, więc jeden dzień dłużej, więc 36,7g więcej czyli ostatecznie 476,7g (według Twoich obliczeń). Ja podałem z pewnym zaokrągleniem czyli 480g.
-
Kalkulator DSR podaje dwie wielkości. Jedną wielkością jest czysty proszek CaCl2*2H2O i tą wartość podaje w gramach (g). Natomiast drugą wartość podaje jako ml i jest to roztwór nasycony rozpuszczonego CaCl2*2H2O w rodzie RO. No to mniej więcej to co ja podałem z kalkulatora DSR. Tylko ja jako wartość docelową przyjąłem 440 Ca. Dlatego u mnie jest trochę więcej i o jeden dzień dłużej.
-
A to na pisaku to jakoś podobne do cyjano. Zoanthusy wyglądają ładnie, a i Euphyllia nie wygląda żeby jej źle było.
-
Fajna sprawa z tym zlotem, ale niestety z Wrocławia jest kawałek drogi.
-
Ja do klejenia też polecam CX5 z Ceresitu. Można kupić w każdym większym markecie budowlanym (ja kupowałem w Castoramie). Tylko przy klejeniu tym klejem pamiętaj że on szybko wiąże, dlatego szykuj go sobie w małych porcjach.
-
Tylko z chemią jest ten problem że oprócz wirków zabijamy dużo innych pożytecznych organizmów, nie mówiąc już o toksynach które podczas śmierci uwalniają wirki.
-
Jeśli chodzi o dozowanie Ca to mi kalkulator z metody DSR pokazuje że na swoje 500l powinieneś podać około 480g chlorku wapnia dwuwodnego (CaCl2*2H2O) i tą dawkę musisz rozłożyć na co najmniej 13 dni.
-
Tak jak radzą koledzy umyj zbiornik na RO. Ja swój zbiornik myję mniej więcej co 1 do 1,5 miesiąca. Właśnie jak robią mi się takie gluty to wtedy myje.
-
a dodajesz jakieś pożywki dla bakterii? Może jak przestaniesz je dożywiać to zmniejszą swoją populację i NO3 wzrośnie. Ogólnie za poziom NO3 są odpowiedzialne bakterie (zmniejszają NO3) oraz niezjedzony pokarm wraz z odchodami ryb (podnoszą NO3). Więc albo podniesiesz dozowanie NO3 (więcej pokarmu lub więcej ryb) albo obniżysz konsumpcję NO3 (zmniejszysz ilość bakterii). Ale tak jak koledzy pisali wszystko rób stopniowo, bo z doświadczenia wiem że jak zachwiejesz parametrami to potem ciężko to ustabilizować.
-
Teraz myślę że wygląda to ok. Tylko tak jak pisze @lukasz_dyn trzeba się zastanowić nad poziomami w poszczególnych akwariach. Czy np. dolewka nie będzie głupieć przy zakłóceniach poziomów w szczepkarium albo w DSB. Musisz też wziąć pod uwagę sytuacje awaryjne takie jak: 1. Brak prądu - cała woda z obiegu spłynie do sampa, więc musisz mieć tam DUŻO miejsca 2. wyłączy się tylko pompa główna 3. wyłączy się tylko pompa do DSB
-
A lejesz jakieś bakterie które mogą redukować NO3? Bo jeśli tak to możesz zmniejszyć ilość lanych bakterii.
-
Faktycznie bardzo sprytne to urządzenie. A wylot z pompy wkładasz z powrotem do akwarium?
-
Zgodnie z zaleceniami na reefhub-ie odnoście DSB polecam wodę do DSB brać bezpośrednio z komory odpieniacza, a nie dopiero zza odpieniacza. Natomiast powrót z DSB zrobiłbym do komory z pompą do zbiornika głównego. Dzięki temu DSB będzie zasilane wodą która posiada zabrudzenia, więc DSB będzie spełniać swoją rolę, a oczyszczona woda z DSB wzbogacona a substancje z DSB trafi do akwarium głównego a nie do odpieniacza. Natomiast jeśli chodzi o szczepkarium to wydaje mi się obojętne skąd je zasilisz i gdzie zrobisz jego powrót, aczkolwiek najlepiej by było żeby ta woda była zmuszona do krążenia w obiegu głównym a nie tylko w obiegu sump-szczepkarium.
-
Całkiem niezły patent. Przyłączam się do kolegi @Mozart z prośbą o zdjęcie tego cuda.
-
Pęknięte górne wzmocnienie od akwarium - porada pilnie potrzebna
pumba07 odpowiedział grzechotnic → na temat → Sprzęt
Moim zdaniem całkowite usunięcie wody byłoby najlepszym rozwiązaniem. Wiem że znalezienie baniaków na tak dużą ilość wody nie jest łatwe, ale może się uda. A spuszczenie całkowite wody daje ci też pewność że szyba na pewno nie jest wygięta i nowe wzmocnienie na całej długości będzie dobrze przylegać do szyby, co zapewni jego maksymalną wytrzymałość. -
Ten plik exelowy to nie tylko kalkulator ale też archiwizacja wyników. Można sobie na wykresie pooglądać jak się zmieniały stężenia danych związków w czasie. Ja już od jakiegoś czasu korzystam z pomp dozujących, więc aktualnie kalkulator podpowiada mi tylko mniej więcej o ile zwiększyć lub zmniejszyć dzienne dozowanie. Ale jak dozowałem elementy z ręki to była to duża pomoc, a szczególnie jak się uczyłem prowadzenia akwarium morskiego. Pomocne było też przy ustalaniu pierwszych dawek dla pomp dozujących, ponieważ kalkulator podaje też jakie dozowanie ustawić na pompach.
-
Kalkulator pokazuje ile należy podać danego czynnika żeby jego stężenie w wodze było na ogolnie przyjętym poziomie. To jest przecież czysta matematyka i chemia. Glen nie odkrył żadnej "Ameryki" ale dzięki temu kalkulatorowi mamy wygodnie zebrane wszystko w jednym miejscu. Wpisujemy tylko wynik pomiaru i mamy informację ile dokładnie musimy podać tego środka.
-
Ja stosuję tą metodę i jestem zadowolony. Szczególnie podoba mi się to że nie muszę robić podmian wody. Ale tak jak @silva napisał, jest o tym dobry artykuł na reefhub-ie i z niego można się dużo dowiedzieć. Jeśli chodzi o koszty to ja mam akwarium 130l kupiłem zestaw startowy DSR250 (czyli na 250l) i większości produktów starczy mi jeszcze na co najmniej 5 lat. Te produkty które mi się skończyły (NaHCO3 i chlorek wapnia) dokupiłem jako CZDA na allegro. Teraz z tego co widziałem to trochę zmieniły się zestawy które można kupić i z tego co mi się wydaje to zmieniły się na lepsze. Na pewno na początku bardzo pomocnym narzędziem jest ten kalkulator, natomiast ja po roku na tej metodzie kalkulator traktuję już tylko orientacyjnie i do zapisywania wyników żeby były zarchiwizowane.