Jump to content

__Alien__

Klubowicz
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Arek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Radom
 • Zainteresowania
  Bonsai, akwarystyka
 • Akwarium
  300L + 60L sump.

Recent Profile Visitors

303 profile views
 1. Dzięki. Czyli skupić się na obiegu. Jeszcze pytanie, czy trzymacie swoje UPS w szafce pod akwarium?
 2. Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że jestem ograniczony przez miejsce, ponieważ gniazdo zasilające akwarium nie jest na osobnym obwodzie, więc miejsce do postawienia UPS jest tylko w szafce pod akwarium, także wejdzie tam tylko małe urządzenie, bez dodatkowego akumulatora. Dlatego myślę, czy jest sens taki mały UPS z 9AH, pompa obiegowa ciągnie 30W więc pochodzi jakieś 3 godziny. napowietrzacz na baterię jednak dłużej. Jak rozwiązaliście problem z miejscem na UPS w Waszych zbiornikach?
 3. Ok, czyli konkluzja taka, że podpięcie samej pompy obiegowej i nie włączanie cyrkulacji daje radę? Co do włączenia samej cyrkulacji bez obiegu, to nie jest tak, że w sumpie robi się zupa i w przypadku powrotu zasilania wpompowana jest ona do baniaka? Pytam się ponieważ zdecydowana większość wpisów jest o cyrkulacji i nie wiem czy coś jednak pomijam w rozumowaniu albo cos mi umyka
 4. Czyli lepiej wybrać taki UPS który ma baterie 9AH ale trochę mniejszą moc pozorną i skuteczną, od UPS który ma wyższe moce ale baterię na przykład 7AH?
 5. Dzięki za odpowiedzi. Znalazłem jeszcze takie napowietrzanie, które ładuje się jak jest prąd a używa baterii jak prąd zanikł, przykładowo model Resun Napowietrzacz awaryjny na baterie DC-120. Używał ktoś podobnego urządzenia? Czy w razie podtrzymania obiegu taki napowietrzacz jest zbędny? @R3BEL jakie parametry ma Twój ups? Myślę nad : Moc pozorna: 1000 VA Moc skuteczna: 600 W
 6. Witam wszystkich. Posiadam akwarium 300L plus około 60 litrów sump. W kwietniu po zamieciach miałem awarię prądu ponad 24 godziny, oczywiście nie byłem na to przygotowany, bo nigdy takich przerw nie było. Mimo nie robienia z akwarium nic, żadna z obsady mi nie padła, żaden koral nie ucierpiał. Chciałbym jednak być przygotowany w przyszłości na krótkotrwałe awarie prądu, do paru godzin. Przeszukałem forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, a mianowicie czy podłączenie tylko pompy obiegowej rozwiązało by problem z napowietrzaniem? Pompy cyrkulacyjne byłyby wyłączone, chodziła by tylko obiegowa, przelewając wodę w dół sumpa i pompując ją w górę. Dyszę wylotową można by ustawić tak, żeby wlatując z powrotem do baniaka ruszała taflą wody. Przelatując przez komory sumpa i obieg woda się nie napowietrza? Czy jednak muszą być to pompy cyrkulacyjne? Pytanie jeszcze o brzęczyk na baterię, jak rozumiem mógłby działać awaryjnie w zastąpieniu cyrkulacji w baniaku? Ale znalazłem czasem wpisy o tym, że może być uruchomiony w sumpie. Co by to dało? UPS bez pełnej sinusoidy są tańsze, a pompa obiegowa Jebao ma i tak swój sterownik który zmienia jej napięcie na DC, w przeciwnym wypadku trzeba kupić do cyrkulacji pełną sinusoidę co jest oczywiście droższe. Są jakieś przeciwwskazania do uruchamiania obiegu podczas braku prądu? Czy w ogóle nie ma sensu bawić się w UPS i do paru godzin kupić napowietrzacz na baterie, i wrzucić go do baniaka?
 7. Witam, Wraz z kolonią grzybków przywędrował do akwarium taki robak. Nie przypomina on wieloszczeta, jest lekko przeźroczysty i ma nitkowate nóżki. Jest bardzo szybki, ale siedzi głownie tylko w koloni grzybków. Czy jest pożyteczny? Co to jest?
 8. Mam zakryte akwarium, ale miedzy zakryciem a ścianka akwarium jest ze 3-4mm. Jedna mala babkę znalazłem na podłodze, ale była mala. Nie wiem czy wyskoczyła podczas karmienia (zona to robi), czy kiedyś gdy nie widzieliśmy. Czy lepsza byłaby siatka? Myślę tez o napowietrzaniu, małe szczeliny sprawiają ze chyba woda się bardzo nie napowietrza.
 9. Mam do Was pytanie. Rozważam zakup Yellow Watcham Goby wraz z krewetka pistoletowa. Czy są jakieś przeciwwskazania do trzymania tej ryby lub krewetki? Na forum coś mi się obiło o uszy ze to drapieżnik i może upolować inne krewetki, kraby lub ślimaki. Czy to prawda? Czy sam Goby bez krewetki tez bez może funkcjonować?
 10. @maciej1 - rybki karmie raz dziennie, na razie syfu w akwarium nie mam. Wodę podmieniam około 10% co tydzień. Powinno być OK @silvia - spytam się w sklepie czy można zamienić kraby, może warto spróbować. Pozdrawiam
 11. W sensie może się pojawić? Wątpię, minął już tydzień a po niej nie ma śladu. Dziwne, bo poprzedniego dnia była bardzo żywa. Przeszła wylinkę 2 dni przed tym jak zaginęła. Szkoda, bo była bardzo odważna i zawsze siedziała na widoku. Tez się obawiałem o Błazenki ale bardzo dobrze się dogadują, zawsze razem pływają. Myślałem nad ukwiałem dla nich ale akwarium jest zbyt małe. Dzieki za mile słowa. Babka by się przydała, ale jak dojdzie jeszcze krewetka pistoletowa i inna ryba to już chyba będzie za ciasno Pozdrawiam Arek
 12. Mam podobne odczucia co do nazewnictwa w UK, ale jestem jeszcze zbyt świeży w temacie i nie bylem pewien czy to moja niewiedza, czy tu tak jest. Błazenki się bardzo dobrze dogadują, pływają razem, nie są wobec siebie agresywne. Mialem w zbiorniku jeszcze jednego Goby i jedna krewetkę czyszcząca. Rybkę znalazłem martwa na podłodze mimo ze pokrywa jest zamknięta, a po krewetce tylko wyjedzony pancerz. Planuje dokupić jeszcze jedna mala rybkę (nie wiem jaka jeszcze, myślałem nad Gobiodon okinawae) i jedna krewetkę czyszcząca. Wcześniej chciałem mieć parkę Goby z krewetka pistoletowa ale za małe akwarium chyba na tyle zwierząt. Po lewo sztuczny kamień z "jaskinia" miał być przeznaczony właśnie pod ta parę. Pozdrawiam Arek
 13. Witam, Tak, to jest GSP, ale podpisana w sklepie była jako Xenia. Dzięki za porady. Będę miał kraby na oku. Obecnie chyba przechodzą wylinkę bo siedzą w skorupach i nie chodzą po akwarium. Pozdrawiam.
 14. Przeczytałem tematy związane z niebieskookim krabem, faktycznie rozrabiają. Na razie są bardzo małe, ale zaraz po wpuszczeniu do akwarium jeden już siedział na przewróconym Turbo, musiałem go zdjąć, myślałem wtedy ze to wypadek, a to musiał się do niego dobierać, mimo ze ślimak jest z 5 razy większy od niego. Na razie od dwóch tygodni kraby siedzą i nic nie broją, ale to pewnie kwestia czasu, muszę pomyśleć nad zmiana ich na inny gatunek. Dzięki.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.