Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content Count

  138
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jacgues

 1. Cześć, czy ktoś z was stosuje wodorotlenek sodu w akwarium? 1. Z czym go mieszacie do stworzenia roztworu podnoszącego kH oraz pH i w jakiej proporcji? 2. Dozujecie kropelkowo czy np. w podziale na 24 dawki dobowo? 3. Jakie problemy (poza zwiększeniem zasolenia wody) dostrzegacie?
 2. @Beti Czy awarie pomp są aż tak powszechne? Lepsze pompy nie mają żadnych systemów przed tym zabezpieczających? Ja myślałem o kanistrach 3x 15l na Ballinga. Wtedy może starczyłoby na miesiąc (szczególnie jeśli zrobiłbym bardziej stężone roztwory i ciągle je mieszał pompami cyrkulacyjnymi, jak planuję).
 3. @fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 6000 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł. Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. Na ile starcza wam butla o jakiej pojemności wadze? Wzmianka była o 12 miesiącach, ale nie wiem na jaki litraż akwarium i jaka butla.
 4. @Jacek56 Coś nie wyszło z cytowaniem i odpowiedzią na drugie pytanie, przynajmniej ja jej nie widzę. Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora.
 5. Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. Btw. @Jacek56 Widzę, że podbijasz pH wodorotlenkiem wapnia. Co robisz, aby nie dopuścić do nadmiernej kumulacji Ca w systemie zasilanym z reaktora, który w teorii ma już idealny współczynnik makro i części mikro?
 6. @Beti Na ile starczają Ci roztwory makro po 3l każdy? U mnie na razie w 128l akwarium idzie np. 50ml kH dziennie.... Boję się co to będzie w np. 800 -1000 litrach pełnych SPSów Przy tej samej masie koralowej, czyli docelowo, to aż 400 ml dziennie czyli 12l miesięcznie.
 7. Jak często musisz go kalibrować? Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane.
 8. Cześć, Zaczynam wkręcać się w karmienie koralowców nie tylko po przez zwiększanie tempa fotosyntezy, ale także za pomocą gotowych składników pokarmowych. Ceny gotowych pokarmów do dużego zbiornika często są spore, a satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu jest zawsze największa. 1. Czy stosujecie mrożonki lub własne mieszanki do karmienia korali? Z jakimi efektami? 2. Co myślicie o mojej formule? LPS Nazwa składnika Ilość Ichtio Plankton Czerwony 100g Ichtio Plankton Zielony 100g Ichtio Kryl Drobny 50g Ichtio Lasonogi 50g Ichtio Widłonogi 100g Ostrovit Omega3 kapsułki 2 sztuki - 2400mg AF Aminokwasy 3ml AF Fish V 1ml Spirulina tabletki 20 sztuk Chlorella tabletki 20 sztuk 1. Zastanawiam się czy krylu i/lub lasonogów nie wymienić lepiej na artemię i oczliki. 2. Czy pokarmy roślinne jak zielony planton i chlorella czy spirulina nie byłyby bardziej zasadne do karmienia SPSów, a bardziej zwierzęce pokarmy dla LPSów? 3. Co sądzicie o zastosowaniu kwasów tłuszczowych omega 3 jako dodatku? 4. W wielu mieszankach gotowych stosuje się drożdże piekarskie jako źródło witamin B. Może warto je dodać?
 9. @R3BEL Z jakim kosztem początkowym trzeba się liczyć, aby mieć wszystkie niezbędne elementy? Nie kalibrujesz sond co miesiąc?
 10. Cześć, Myślałem o inwestycji w automatykę, która mierzyłaby na bieżąco kH i na tej podstawie dozowała minerały do zbiornika. Trochę przeraża mnie częstotliwość i czasochłonność obsługi takiego sprzętu, szczególnie do ceny - wydając 5k chciałbym zmniejszyć ilość czasu spędzanego na żmudnej konserwacji. Czy ktoś z was ma taki system? Co w nim lubicie, a co was wkurza? Było warto? P.S. Planuję 800-1000l zbiornik SPS + LPS, więc zużycie na pewno będzie spore, ale zastanawiam się na ile przydatny będzie taki system.
 11. jacgues

  ATI Straton ?

  @Robin_PL Jak tam się sprawuje Straton? Co jest na plus co na minus? Myślę o zakupie kilku sztuk, ale zanim wydam kilkanaście tysięcy, staram się zebrać max. informacji.
 12. @Beti Dzięki. Jakie pompki do RO? Kojarzę tylko te przepływowe, zwiększające ciśnienie, ale podejrzewam, że masz na myśli inne.
 13. Cześć, Używam m.in. Red Sea Foundations ABC do metody uproszczonego ballinga i nie mogę rozpuścić w 100% nawet 20g proszku w 8000ml wody. Zawsze powstanie jakiś osad. Zakładam też spory zbiornik z SPSami i nie chcę stawiać tam 20l baniaków na poszczególne makro składniki. Zastanawiam się czy macie jakieś sposoby na zwiększenie rozpuszczalności proszków lub też czy mieszacie je zaraz przed podaniem pompą dozującą? Mój pomysł jest taki, aby przed zaplanowaną w pompie godziną aplikacji ballinga, pompy cyrkulacyjne zamieszczone na dnie baniaków z minerałami, uruchamiały się i mieszały wodę tak, aby zawieszone w toni cząsteczki były w miarę równo rozmieszczone w volumenie wody, a w pełni rozpuszczą się już w zbiorniku docelowym.
 14. jacgues

  Wapno sodowane

  Próbowałeś wodorotlenku wapnia do podnoszenia Ca i pH oraz węglanu sodu do kH i pH? To byłby bardzo ciekawy przypadek, gdyby suplementacja w/w substancjami nie pozwoliła osiągnąć pH na poziomie minimum 8.1 (o ile do pomieszczenia dostaje się jakieś świeże powietrze, a dawki są odpowiednie).
 15. Cześć, Interesuje mnie jakie odkrycia / techniki prowadzenia / urządzenia / chemia czy inne kwestie zrewolucjonizowały sposób w jaki podchodzicie do hobby i zapewniły super rezultaty (np. lepszy wzrost koralowców, łatwiejsze / rzadsze czyszczenia akwarium / zmniejszyły czas potrzebny na obsługę systemu i inne). W moim przypadku były to trzy kwestie: 1. Utrzymywanie wysokich poziomów makro składników dla SPSów (poziom jak w Red Sea Coral Pro - Czyli np. minimum 10kH) 2. Stosowanie węglanu sodu do podbijania kH i utrzymywania stałego pH (jeśli musicie mocno zwiększyć kH, wodorowęglan sodu może się lepiej sprawdzić). 3. Dozowanie glikolu propylenowego zamiast VSV do lepszego zbijania nutrientów. Teraz czekam na wasze doświadczenia i ciekawostki
 16. Cześć, Jak poradziliście sobie z glonami włosowatymi? Flukonazol okazał się wystarczający czy coś jeszcze włączyliście do kuracji? Może jakieś życie ładnie je opędzlowało lub wystarczyło by trzymać je w dopuszczalnym limicie?
 17. Cześć, jak tam wnioski z długoterminowego stosowania? 1. Zauważyliście jakieś skutki uboczne? 2. Dalej dobrze zbija PO4? 3. Jak wpływa na ukwiały typu Quadri? W moim przypadku: 1. Raczej nie. 2. Ciężko ocenić bez Hany. 3. Mam tylko apitasie i ukwiała piaskowego, bez wpływu. Nawet bezpośrednim podaniem stężonego glikolu w apitasię, nie da się jej zabić.
 18. Co spowodowało, że wybrałeś akurat lampę Orphek? Jesteś pewien, że jedna sztuka wystarczy na taki zbiornik? Wydaje mi się, że 2 to rozsądna ilość by mieć w miarę równo pokrycie światłem.
 19. Zacząłem stosować u siebie glikol. Wydaje mi się, że faktycznie działa lepiej niż wódka. Zacząłem solidniej karmić ryby, borsuk opierdzielił mi wszystkie makro algi i normalnie w takiej sytuacji miałbym ciągle usyfione szyby... Tym czasem wszystko jest git. Zacząłem też wcześniej stosować fitoplankton, ale gdy lałem go bez glikolu, szyby jeszcze szybciej się brudziły od mikroalg. Nie mogę więc obiektywnie stwierdzić co podziałało, ale można podejrzewać, że glikol. Czy ktoś z was ma podobne obserwacje?
 20. @sumka33 Bardzo ciekawy projekt i piękne, zdrowe korale. Interesują mnie detale techniczne. Czy jakiś konstruktor wykonywał dla Ciebie obliczenia, aby dobrać odpowiednio stelaż, materiały i stopnień mocowania? Stoję przed wyzwaniem postawienia akwarium na środku stropu, także widocznego ze 3 stron, krótkim bokiem przy ścianie. Ze względu na lokalizację, boję się o strop, a przede wszystkim o wylewkę. Dlatego też myślę o tym, by podobnie jak Ty, zakotwić stelaż w ścianie. Jakie mniej więcej obciążenie przejmuje sam stelaż pod zbiornikiem, a ile % dźwigają wsporniki zamontowane w suficie? Jakiej grubości i z jakiego materiału zastosowałeś elementy stelaża pod akwarium? Czy te elementy są puste w środku jak profile, czy wykonane z pełnej, grubej stali? Pytam dlatego, że chciałbym, aby długie na 2m akwarium, zakotwione w słupie nośnym, przeniosło znaczącą część ciężaru na tenże słup, jednocześnie nie wyginając stelaża. Wymiary jakie planuję to 200x70x60cm. Z góry wielkie dzięki za pomoc i cenne doświadczenie P.S. @boo12 Ciebie też podpytam o pomysły
 21. jacgues

  DSB na sterydach

  Pytanie zadałbym inne. Dlaczego nie chcesz zrobić refugium lub ewentualnie algae scrubbera? To najlepsze, w moim mniemaniu i wg. mojego doświadczenia, rozwiazanie, które nie tylko pomoże kontrolować parametry, ale też ograniczyć rozrost mikro alg na szybie, a także stworzy bogatsze i bliższy naturze ekosystem. Niektóre związki z wody może wyciągać, inne, również bardzo korzystne, oddawać.
 22. Cześć, Zastanawiam się miedzy trzema produktami: AI Hydra 32HD vs Evergrow / Reefbreeder Photon V2 (ta druga występuje pod kilkoma nazwami) vs ATI Straton Zastanawiam się czy ktoś z was miał porównanie któryś z tych produktów (lub ewentualnie starszych modeli). Zalety Hydry: Ma WiFi, lepsze oprogramowanie i tego typu bajery jak wzmacnianie światła ponad 100% mocy na kanał. Do tego mam wrażenie, że po prostu wizualnie dla oka jest najciekawszą pozycją spośród mi znanych. Evergrow / Reefbreder: Super stosunek cena : moc (w tym cena : PAR), design w postaci jednego, dużego panelu, gotowe do powieszenia, podobno ciche chłodzenie ATI Straton: Najlepsze krycie w szerokich zbiornikach, gotowe do powieszenia, pasywne chłodzenie, w Niemczech jest sporo akwariów SPS prowadzonych na tych lampach Nie ukrywam, że poza aspektami użytkowymi ważne jest dla mnie to, jak akwarium estetycznie wygląda pod daną lampą - innymi słowy jak widmo widzialne jest odbierane przez oko i efekt WOW, których można uzyskać (bliki itp.)
 23. No widzisz, a ja na 128 litrów daję 2 dziennie... Jak będę miał podobne w nowym akwarium to wyjdzie ze co najmniej 20 kropli dziennie Poza tym jodek potasu potrzeby do wyprodukowania buteleczki od AF kosztuje mniej niż złotówkę, a każą sobie płacić za to 70 zł. Nie lubię być tak traktowany jako konsument i kiedy mogę oszczędzić, z przyjemnością to zrobię. Gdyby ceny były uczciwsze, nie miałbym problemu, żeby zapłacić więcej za ładną buteleczkę i brak konieczności robienia samodzielnie prostych roztworów. Dziękuję też wszystkim za odpowiedzi, spróbuję z jodkiem potasu. Rozpuszczanie to po prostu w wodzie RODI czy dodajecie jakiegoś rozpuszczalnika - np. alkoholu?
 24. Cześć, mam obecnie akwarium 128 litrów i ciągle brakuje mi jodu. Stosuję AF jod w kropelkach - 2x więcej niż zaleca producent, aby było w miarę ok. Oprócz tego stosuję Ballinga od Red Sea, w którym to jod już jest. Od razu uprzedzę niezbyt mądre odpowiedzi - tak, jod jest potrzebny w zbiorniku i widać skutki jego niedoboru. Przymierzam się do przesiadki na jakieś 1500 litrów w obiegu i chcąc tak lać jod od AF, musiałbym roczni wydawać na sam ten pierwiastek fortunę. Wiem też, że płyn Lugola może doprowadzić do akumulacji niektórych form jodu, które są toksyczne. Tym bardziej, że coraz bardziej odchodzę od podmianek i tym bardziej w 1500 litrach takowych robić nie planuję w ogóle - z perspektywy ekonomicznej oraz ilości pracy podmianki wydają się absurdalne. Powstaje więc pytanie - skąd brać jod do suplementacji? Może czysty jodek potasu? Tylko jak to spreparować i podawać? https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/#:~:text=– Jodek potasu – KI – to,źródło jodu%2C ale i potasu.&text=Jodyna%2C jest najmniej pożądaną metodą,się w przypadku kąpieli dezynfekujących. - wg. tego artykułu fioletowe formy jodu, zawierające I2 są niebiezpieczne.
 25. Cześć, Przy słupie nośnym ze zdjęcia będę ustawiać akwarium (nie mam lepszej foty). Podłoga w tym miejscu jest gładka, ale na poziomicy widać lekkie odchyły. Na wylewkę z jastrychu będę kleić podłogę z drewna egzotycznego Merbau (bardzo twarde i odporne na wilgoć). Zastanawiam się co zrobić, rozwiązania widzę dwa, ale chętnie poznam inne. 1. Ułożyć deskę pod akwarium, następnie na to położyć np. płytę z OSB (dla równomiernego rozłożenia ciężaru konstrukcji) i na to stelaż z nóżkami poziomującymi. Następnie stolarką obudować całość, by to sensownie wyglądało. 2. Zrobić wylewkę samopoziomującą pod akwarium. Deskami obrobić miejsce z akwarium dookoła, ale pod samym akwarium zostawić beton. Całość postawić na stelażu bez bóżek. Na czym mi zależy? Na równomiernym rozłożeniu masy stropu, ponieważ jedna część akwarium będzie przy słupie nośnym, druga na środku stropu. Masa całości to ~ 1600kg.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.