Skocz do zawartości

piotr07

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Piotrków Tryb.
  • Zainteresowania
    Akwarystyka, wędkarstwo, mrówki, motyle, ptaszniki itd.
  • Akwarium
    81l morskie

Ostatnie wizyty

1 295 wyświetleń profilu
  1. piotr07

    odpieniacz do 49 l

    O ile nie zamierzasz miec licznej obsady rybnej, odpieniacz nie jest niezbedny.
  2. Do takiego akwarium dalbym conajmniej 2, jego moc jest mocno zawyzona. Zastanow sie nad czyms z magnesem, bo ta przyssawka jest bardzo slaba i praktycznie tej pompy nie trzyma. Ja polecam na poczatek zaladowac kaskade biologia, np ceramika czy kulki maxspecta, ewentualnie troche waty. Roznego rodzaju miekkie- pseudogorgonia, sarcophyton, sinularia, briareum, clavularia, xenia, rhodactis, discosoma, z czego 5 ostatnich to korale mocno inwazyjne i najlepiej, by nie mialy kontaktu z glowna konstrukcja skalna bo przejma caly baniak. Do tego jakies proste lps, jak euphyllia, caulastrea, duncanopsamia, pavona. To chyba najdtwardzsze korale jakie istnieja. Najbardziej agresywne sa briareum i clavularia z miekkich, z lps wszelkie dlugopolipowe typu euphyllia. Przepraszam za brak polskich znakow, niestety nie mam ich na moim komputerze.
  3. piotr07

    Obsada akwarium typu (drop off)

    A to OK, myslalem ze baniak ma 1,5m dlugosci. Wystarczy. Mysle ze diphroteus tez moze byc zagrozeniem, uwazaj na te ryby.
  4. piotr07

    Obsada akwarium typu (drop off)

    Hepatus to troche za duza ryba na ten litraz, Heniochus tez troche duzy, a dodatkowo ma sklonnosci do zjadania korali. Ewentualnie kupic malego i odsprzedac jak urosnie. Ogolnie obsada w porzadku, tylko troche pusto bedzie, jak 8 rybek na 700l zbiornik. Ladnie by wygladala wieksza lawica chromisow, taka ze 20 sztuk. No i przemysl ten spadek, czy Ci piasek nie bedzie spadal na dolny poziom.
  5. piotr07

    Długość zbiornika a litraż

    Tak, ale trwa to 1, może 2 lata, zależy od gatunku. Np. hepatus z 5 cm w rok urośnie do 15. Należy myśleć o przyszłości, to przecież żywe zwierzęta. Najlepiej, jeżeli ta 5 cm rybka trafi do 2m baniaka. I należy pamiętać też o tym, że mało kto kupuje tak duże ryby, a jeżeli już, to są to naso, sohale i inne giganty, gdy ktoś ma duży, nowo postawiony zbiornik i chce, by coś w toni pływało. Przecież ta 4-5 cm rybka za jakiś czas będzie miała te 20 cm, a wtedy te 100 cm stanie się niewystarczające.
  6. Ma ktos jakies doswiadczenie z ta ryba? Ladna i szeroko dostepna babka, a jeszcze nie widzialem jej w zadnym zbiorniku.
  7. piotr07

    OLX akwarium morskie

    https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-akwarium-morskie-z-dedykowana-z-szafka-w-bardzo-dobrym-stanie-CID103-IDDOzJE.html#d34b654b50 rzeczywiscie, bardzo atrakcyjna cena za skale cala w dino
  8. piotr07

    Długość zbiornika a litraż

    Blazenki w handlu tez maja zwykle po 1-2cm, a nikt nie pakuje ich do 10l kostek, bo ,,jak urosna to sprzedam''. A czesto akwarysta nie pozbywa sie ryby, bo np. przywiazal sie do niej.
  9. piotr07

    Długość zbiornika a litraż

    Takim podejsciem to moznaby sohala wpakowac do 30l kostki, przeciez i tak ,,ocean jest wiekszy'. Mysle, ze jednak zrobi takiemu pokolcowi roznice, czy poleci do 100x50x50, czy do 400x120x80.
  10. piotr07

    Długość zbiornika a litraż

    Moim zdaniem nawet te 5x po dlugosci to malo. Jak mialem jeszcze u siebie C.bispinosa, ryba z podobnym temperamentem co pokolcowate, to bylo widac ze jej brakuje przestrzeni, a miala moze 9 cm na 60 cm akwarium. Takie 7-8x dlugosc zbiornika w stosunku do ryby to moim zdaniem absolutny minimum. Wogole w morszczyznie jest dziwne parcie na wielkie ryby. W slodkim przecietny (i odpowiedzialny) akwarysta pozwoli sobie na ryby max 15-20cm dlugosci. Sa to zwykle skalary, paletki, czyli ryby powolne i niezbyt ruchliwy. Jak ktos ma duzy zbiornik to kupuje wieksze ryby, np. pawiookie, czyli ryby po 30-40cm, ale wciaz raczej malo ruchliwe. Natomiast w morszczyznie kazdy, kto ma chociaz 200-300l pakuje tam hepatusa, veliferum, bialobrodego i inne wielkie ryby. A jak mu sie zwroci uwage, ze nie ma przestrzeni na ryby po kilkadziesiat cm dlugosci, pada odpowiedz, ze jak urosna to odda. Takie ryby karlowacieja. Np. hepatus osiaga w naturze do 40 cm. W akwariach 20 cm sztuka to ,,olbrzym'. Tak samo ,,olbrzymi' jest 5 cm blazenek, albo 6 cm chrysus. A przeciez w akwariach ryby maja o wiele mniej czynnikow mogacych oddzialywac na ich wielkosc. Zarcie jest, woda czysta chemicznie jest, drapieznikow niema. Jedyna przeszkoda to przestrzen. Jak np. sohal zatrzymal sie na 25 cm i dalej nie rosnie, to znaczy ze ma ciasno, innego wytlumaczenia niema. 100x60x30 to chyba 180l jest
  11. Wracajac do tematu kaskady, ja osobiscie polece Ci fzn3. Jedna z najwiekszych kaskad (ponad 2l netto), w zasadzie to chyba tylko tidal 110 przewyzsza ja objetoscia. A roznica w cenie ogromna. Za cene tidala to moznaby nawet malego sumpa zrobic. Uwazaj na gobiodony, czasem lubia meczyc korale.
  12. piotr07

    OLX akwarium morskie

    pełno innych stworzonek-ja tam tylko aiptasie widze
  13. Praktycznie każda podawana dolna granica dot. minimalnego zbiornika dla danego gatunku ryby jest okreslana w litrach. A czy nie lepiej byloby mowic o minimalnej dlugosci/wymiarow dna dla danego gatunku ryby? Przeciez np. pokolce wykorzystuja glownie dlugosc i szerokosc akwarium, wysokosc stanowi drugorzedny wymiar. Na przyklad zoltek, ryba ta dorasta do ok.20cm. Akwarysta A ma akwarium o wymiarach 150x45x35, natomiast akwarysta B posiada kostke 65x60x65. Przyjmijmy,ze dlugosc zoltka to y. Akwarium A ma dno o wymiarach 7,5y x 2,25y, natomiast akwarium B-3,25y x 3y. Litraz w obu zbiornikach jest bardzo podobny, ale pierwsze akwarium jest ponad 2x dluzsze i o zaledwie 0,75y wezsze od drugiego. Powierchnia zbiornika A to 16,875 zoltka kwadratowego , a zbiornika B to zaledwie 9,75 zoltka kwadratowego, wiec prawie 2x mniej niz zbiornika A. Wiec czy nie lepiej byloby okreslac minimalna wielkosc akwarium dlugoscia/wymiarami dna, niz litrazem? Przepraszam za brak polskich znakow, niestety nie mam ich na swoim komputerze, a nie chce mi sie robic wiecej kopiuj/wklej liter z wyrazow zaba itp.
  14. piotr07

    81l

    Wróciłem Minęły prawie 2 lata od mojego ostatniego wpisu w tym temacie, miałem wtedy cały baniak. Akwarium jest aktualnie na dobrej drodze, znajduje się w nim sporo korali miękkich, kilka LPS'ów i SPS'ów, dwie krewetki Rhynchocinetes durbanensis, jeden ocellaris (niestety samica w piątek wyskoczyła), jeden Calcinus elegans, dwa ślimaki, sporo wieloszczetów, asterin i innego drobnego życia. Parametry są w normie (PO4-0.02,NO3-2.5,PH-8.2,KH-8,zasol.-1.022). Zbiornik przeszedł sporo plag i problemów-cyjano, dino, padnięcie sporej milki itp. Planuję przenieść się do czegoś większego, koło 200-300l. Aktualnie baniak wygląda tak: Wiem, że tylna szyba jest strasznie brudna, i że razi w oczy ta butelka z chaetermorph'ą, niestety, nic na to nie poradzę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.