-
Liczba zawartości
100 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez piotr07
-
O ile nie zamierzasz miec licznej obsady rybnej, odpieniacz nie jest niezbedny.
-
Do takiego akwarium dalbym conajmniej 2, jego moc jest mocno zawyzona. Zastanow sie nad czyms z magnesem, bo ta przyssawka jest bardzo slaba i praktycznie tej pompy nie trzyma. Ja polecam na poczatek zaladowac kaskade biologia, np ceramika czy kulki maxspecta, ewentualnie troche waty. Roznego rodzaju miekkie- pseudogorgonia, sarcophyton, sinularia, briareum, clavularia, xenia, rhodactis, discosoma, z czego 5 ostatnich to korale mocno inwazyjne i najlepiej, by nie mialy kontaktu z glowna konstrukcja skalna bo przejma caly baniak. Do tego jakies proste lps, jak euphyllia, caulastrea, duncanopsamia, pavona. To chyba najdtwardzsze korale jakie istnieja. Najbardziej agresywne sa briareum i clavularia z miekkich, z lps wszelkie dlugopolipowe typu euphyllia. Przepraszam za brak polskich znakow, niestety nie mam ich na moim komputerze.
-
Hepatus to troche za duza ryba na ten litraz, Heniochus tez troche duzy, a dodatkowo ma sklonnosci do zjadania korali. Ewentualnie kupic malego i odsprzedac jak urosnie. Ogolnie obsada w porzadku, tylko troche pusto bedzie, jak 8 rybek na 700l zbiornik. Ladnie by wygladala wieksza lawica chromisow, taka ze 20 sztuk. No i przemysl ten spadek, czy Ci piasek nie bedzie spadal na dolny poziom.
-
Tak, ale trwa to 1, może 2 lata, zależy od gatunku. Np. hepatus z 5 cm w rok urośnie do 15. Należy myśleć o przyszłości, to przecież żywe zwierzęta. Najlepiej, jeżeli ta 5 cm rybka trafi do 2m baniaka. I należy pamiętać też o tym, że mało kto kupuje tak duże ryby, a jeżeli już, to są to naso, sohale i inne giganty, gdy ktoś ma duży, nowo postawiony zbiornik i chce, by coś w toni pływało. Przecież ta 4-5 cm rybka za jakiś czas będzie miała te 20 cm, a wtedy te 100 cm stanie się niewystarczające.
-
Ma ktos jakies doswiadczenie z ta ryba? Ladna i szeroko dostepna babka, a jeszcze nie widzialem jej w zadnym zbiorniku.
-
https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-akwarium-morskie-z-dedykowana-z-szafka-w-bardzo-dobrym-stanie-CID103-IDDOzJE.html#d34b654b50 rzeczywiscie, bardzo atrakcyjna cena za skale cala w dino
-
Blazenki w handlu tez maja zwykle po 1-2cm, a nikt nie pakuje ich do 10l kostek, bo ,,jak urosna to sprzedam''. A czesto akwarysta nie pozbywa sie ryby, bo np. przywiazal sie do niej.
-
Takim podejsciem to moznaby sohala wpakowac do 30l kostki, przeciez i tak ,,ocean jest wiekszy'. Mysle, ze jednak zrobi takiemu pokolcowi roznice, czy poleci do 100x50x50, czy do 400x120x80.
-
Moim zdaniem nawet te 5x po dlugosci to malo. Jak mialem jeszcze u siebie C.bispinosa, ryba z podobnym temperamentem co pokolcowate, to bylo widac ze jej brakuje przestrzeni, a miala moze 9 cm na 60 cm akwarium. Takie 7-8x dlugosc zbiornika w stosunku do ryby to moim zdaniem absolutny minimum. Wogole w morszczyznie jest dziwne parcie na wielkie ryby. W slodkim przecietny (i odpowiedzialny) akwarysta pozwoli sobie na ryby max 15-20cm dlugosci. Sa to zwykle skalary, paletki, czyli ryby powolne i niezbyt ruchliwy. Jak ktos ma duzy zbiornik to kupuje wieksze ryby, np. pawiookie, czyli ryby po 30-40cm, ale wciaz raczej malo ruchliwe. Natomiast w morszczyznie kazdy, kto ma chociaz 200-300l pakuje tam hepatusa, veliferum, bialobrodego i inne wielkie ryby. A jak mu sie zwroci uwage, ze nie ma przestrzeni na ryby po kilkadziesiat cm dlugosci, pada odpowiedz, ze jak urosna to odda. Takie ryby karlowacieja. Np. hepatus osiaga w naturze do 40 cm. W akwariach 20 cm sztuka to ,,olbrzym'. Tak samo ,,olbrzymi' jest 5 cm blazenek, albo 6 cm chrysus. A przeciez w akwariach ryby maja o wiele mniej czynnikow mogacych oddzialywac na ich wielkosc. Zarcie jest, woda czysta chemicznie jest, drapieznikow niema. Jedyna przeszkoda to przestrzen. Jak np. sohal zatrzymal sie na 25 cm i dalej nie rosnie, to znaczy ze ma ciasno, innego wytlumaczenia niema. 100x60x30 to chyba 180l jest
-
Wracajac do tematu kaskady, ja osobiscie polece Ci fzn3. Jedna z najwiekszych kaskad (ponad 2l netto), w zasadzie to chyba tylko tidal 110 przewyzsza ja objetoscia. A roznica w cenie ogromna. Za cene tidala to moznaby nawet malego sumpa zrobic. Uwazaj na gobiodony, czasem lubia meczyc korale.
-
pełno innych stworzonek-ja tam tylko aiptasie widze
-
Praktycznie każda podawana dolna granica dot. minimalnego zbiornika dla danego gatunku ryby jest okreslana w litrach. A czy nie lepiej byloby mowic o minimalnej dlugosci/wymiarow dna dla danego gatunku ryby? Przeciez np. pokolce wykorzystuja glownie dlugosc i szerokosc akwarium, wysokosc stanowi drugorzedny wymiar. Na przyklad zoltek, ryba ta dorasta do ok.20cm. Akwarysta A ma akwarium o wymiarach 150x45x35, natomiast akwarysta B posiada kostke 65x60x65. Przyjmijmy,ze dlugosc zoltka to y. Akwarium A ma dno o wymiarach 7,5y x 2,25y, natomiast akwarium B-3,25y x 3y. Litraz w obu zbiornikach jest bardzo podobny, ale pierwsze akwarium jest ponad 2x dluzsze i o zaledwie 0,75y wezsze od drugiego. Powierchnia zbiornika A to 16,875 zoltka kwadratowego , a zbiornika B to zaledwie 9,75 zoltka kwadratowego, wiec prawie 2x mniej niz zbiornika A. Wiec czy nie lepiej byloby okreslac minimalna wielkosc akwarium dlugoscia/wymiarami dna, niz litrazem? Przepraszam za brak polskich znakow, niestety nie mam ich na swoim komputerze, a nie chce mi sie robic wiecej kopiuj/wklej liter z wyrazow zaba itp.
-
Wróciłem Minęły prawie 2 lata od mojego ostatniego wpisu w tym temacie, miałem wtedy cały baniak. Akwarium jest aktualnie na dobrej drodze, znajduje się w nim sporo korali miękkich, kilka LPS'ów i SPS'ów, dwie krewetki Rhynchocinetes durbanensis, jeden ocellaris (niestety samica w piątek wyskoczyła), jeden Calcinus elegans, dwa ślimaki, sporo wieloszczetów, asterin i innego drobnego życia. Parametry są w normie (PO4-0.02,NO3-2.5,PH-8.2,KH-8,zasol.-1.022). Zbiornik przeszedł sporo plag i problemów-cyjano, dino, padnięcie sporej milki itp. Planuję przenieść się do czegoś większego, koło 200-300l. Aktualnie baniak wygląda tak: Wiem, że tylna szyba jest strasznie brudna, i że razi w oczy ta butelka z chaetermorph'ą, niestety, nic na to nie poradzę.
-
Euphilla to najgłupszy koral na świecie-ma nową główkę.O reszcie napiszę w niedzielę.
-
Gobiodona też.
-
Dwa lata to dla błazenka wcale nie tak dużo.
-
Jeju jaki ten strzępiel malutki,dzisiaj ma z 0,5 m.
-
Widziałem dorosłe plataxy,mają ok.0,5m średnicy,do tego bardzo szybko pływające.Jak ktoś ma akwa 4-5m,to może puścić,fajne rybcie.
-
Centropyge bispinosa/argi/bicolor/acanthops,haliochoeres chrysus,N.magnifica/decora,V.puellaris,synchiropus splendidus/pictuarus(jedzący mrożonki),pseudochromis fridmani,gramma loreto,pterapogon,piżamka(oczywiście nie wszystkie).Borsuka czy innego pokolca bym nie dokładał,choć to zależy od długości aqua.
-
Witam,mam kilka pytań dot. diacanthusa: -jak duży może być? -czy 120 cm mu wystarczy? -nie jest agresywny? Z góry dziękuję.
-
Komu jak komu ale mnie się aqua podoba
-
Miałem bispinose, była grzeczna, tylko raz chciała zobaczyć, Co jest pod wielką skałą. Było po niej.
-
Pierwsze wymarzone morskie - Newa NMO 30
piotr07 odpowiedział PhunkyStar → na temat → Akwaria do 60 L
Aqua żyje jeszcze?- 14 odpowiedzi