Jump to content

Opelin

Klubowicz
 • Content Count

  108
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Opelin

 1. Za kurtyną odpieniacza? To masz kurtynę za wysoko, albo masz za mało wody w systemie. Dołożyłeś tą brakującą gąbkę nad skarpetą? Nie no ewidentnie masz za mało wody. U mnie w komorze odpieniacza nic nie chlupie no bez jaj. Daj jakieś zdjęcia - wolałbym zobaczyć
 2. Nie, odpieniacz jest z zestawu nie widać go na filmie za tym górnym przeszklonym panelem.
 3. Witaj, Ja mam akwarium 100L, które jedzie wyłącznie na ceramice. Panel zawalony kulkami maxspect'a. Tak jak Ty miałem obawy o wydajność filtracji. Ale powiem Ci, że jestem pozytywnie zaskoczony efektami. Bo to daje rade. Na ten moment NO3 - 2,5 ppm PO4 - 0,012ppm (Hanka). Zaraz dostanę opie*dol za pensetnika i hepatusa, ale pensetnik "z odzysku" a hepatus jest mały Tu masz filmik z chwili podmianki. Dlatego nie ma ruchu wody etc. Sam oceń czy jest ok czy nie. https://drive.google.com/file/d/1iwDBC0vZFu1HdUeXfcTS7e4a_XVYhLFs/view?usp=drivesdk
 4. Katani wiesz, że mam ledwo 100L. U mnie Harlekin jest od 2 miesięcy i ma się dobrze. Jeden warunek. Dostarczasz na bieżąco Asterinek. Ja mam zaprzyjaźniony sklep z akwarystyką morską gdzie raz na tydzień podjeżdżam i zbieram z ich systemów Asterinki. Sklep zadowolony, moja krewetka też
 5. Problem rozwiązany. Pisze bo może komuś się przyda na przyszłość gdyby miał podobny problem. Rozwiązanie polega na wpięciu reduktora ciśnienia ZA czujnikiem wysokiego ciśnienia - ja miałem wpięty reduktor przed czujnikiem.
 6. To UK... nie dość że jeżdżą autami po złej stronie, to nic mnie już nie zdziwi... xD
 7. No właśnie Bukareszt jest GMT+2 o proszę: A aplikacja to ReefBeat
 8. Możesz mieć po prostu taką odmianę. Ja też miałem Xenię której polipy miały ok 1 cm i ta ślicznie pulsowała. Teraz mam odmianę długopolipową i ta w ogóle nie pulsuje, a jest wysoka na ok 3-4 cm
 9. Część. Słuchajcie z powodu kiepskiego ciśnienia w mojej instalacji wodociągowej (po niżej 2,2 BAR) postanowiłem dokupić pompę do osmozy. Ponieważ mój system opiera się o membranę 200 GPD zakupiłem pompę pod taką właśnie instalację. Po montażu wszystko było ok. Pompa włączała się po odkręceniu kranika i wyłączała po jego zakręceniu. Oraz uzupełniała wodę w dodatkowym zbiorniku na RO po czym się wyłączała. Jedyne co mnie niepokoiło to fakt, że ciśnienie za pompą wzrosło z 2,2 BAR do 8 BAR do tego wskazówka manometru okropnie skakała. Gdzieś wyczytałem, że takie ciśnienie jest na pograniczu wytrzymałości tych domowych systemów RO i że membrany najlepiej pracują z ciśnieniem w okolicach 5,5BAR. Ponadto ta skacząca wskazówka świadczyła o tym, że membrana cały czas przyjmowała na siebie uderzenia ciśnienia z pompy co pewnie też jej nie służyło. Zakupiłem więc reduktor ciśnienia o oznaczeniu PLV-0104-80, który redukuje ciśnienie na właśnie 5,5 BAR i wstawiłem go zaraz za wylotem pompy przed zaworem czterodrożnym. I od tego momentu mam problem. Otóż pompa startuje po odkręceniu wylewki, manometr wskazuje idealnie 5,5BAR, wskazówka już nie drga, ale pompa nie przestaje pracować po zakręceniu wylewki. Pracuje nawet z zakręconą wylewką I pełnym zbiornikiem. Dodam tylko, że ten problem występuje tylko wówczas gdy mam odkręcony zbiornik na wodę RO, Dawniej było tak że pompa pracowała do momentu uzupełnienia ubytku w tym zbiorniku i się wyłączała. Teraz w ogóle się nie wyłącza. Jeśli zakręcę zawór z tego zbiornika to wszystko wraca do normy. O co tu chodzi?
 10. Dokładnie to samo zrobiłem tam chyba nie ma naszej strefy czasowej.
 11. Nie do końca. Sam kH Keeper trochę tak, ale w połączeniu z pompami dozującymi z RF pozwala kontrolować kH, Ca i Mg w sposób zautomatyzowany. Poczytaj o zależności kH od ilości Ca i Mg. Jeśli użyjesz innego sterownika bez automatycznego pomiaru kH to będziesz zmuszony manualnie korygować dawki przy każdej większej zmianie w akwarium - np dołożeniu koralowców. kH Keeper sam wykryje zwiększoną konsumpcję i automatycznie skoryguje dawki płynów. Tak samo w drugą stronę.
 12. Ono się nigdy nie kończy. O chłopie, jesteś dopiero na samym początku. Cykl azotowy zamknął mi się po ok trzech tygodniach po zalaniu. Plagi te startowe typu dino, okrzemki i cyjano zeszły po ok dwóch miesiącach. Przy czym Cyjano było bardzo agresywne więc potraktowałem je Chemicleanem. Nie kupiłem jeszcze ale powoli się do tego przymierzam. Do puki wystarczają podmianki to z automatyką i Ballingiem się wstrzymuje. Sprzęt ten co w zestawie. Dołożyłem falownik od Jebao - bo tani i dobry ze sterownikiem, zakupiłem siatkę na akwarium z Red Sea no i auto dolewkę Aquatrend, o której już Co pisałem. No i zakupiłem tą przegrodę z druku 3D. Własne, doszła Ci już?
 13. Część, Podobnie do Ciebie. Włóknina filtracyjną nad skarpetą. Aquaforest live Bio fil - wsypany do skarpety filtracyjnej. Węgiel aktywny w tej małej kieszeni pomiędzy odpieniaczem, a pompą obiegową. Z tym, że ja mam imitację skały - ceramikę więc żeby nadrobić niedobory zasypiałem też komorę pompy obiegowej kulkami Maxspect. (Ok 1 kg) i pokruszoną żywą skałą.
 14. Część, Nie widzę tu ukwiała. Kup sobie jakiegoś quadri albo crassa i posadź go od frontu. Przy odrobinie szczęścia będzie siedział na , a wtedy błazenki same się do niego "przeprowadza". Taka rada, nie musi być duży. Mały mniejszych szkód narobi jeśli zacznie łazić...
 15. A nie miałeś czasem harlekina?
 16. Zobacz zdjęcia które Ci tu załączyłem. Widać tam moją auto dolewkę I poziom wody. Ty kupiłeś mega dobry ale i drogi sprzęt. Nie mam doświadczenia ze sprzętem Reef Factory ale z tego co wiem jeden czujnik określa max poziom wody, a drugi to czujnik zalania - powinien być na podłodze umieszczony tuż przy akwarium. Ale tak jak mówię, mogę się mylić... Zapytaj kogoś kto używa tej konkretnie dolewki.
 17. Panowie/panie no! Zlitujcie się nad zwierzakiem! Zrobiłem eksperyment i działa! Natarłem gąbkę mrożonką i wcisnąłem między skałę! Jadł aż się płetwy trzęsły
 18. Ona delikatnie buczy i u mnie, żeby była totalnie bezgłośna to nie powiem. Ciężko mi ocenić ale u siebie delikatnie obciąłem ten zielony wąż między króćcem wylewki a pompą tak żeby pompa "wisiała w powietrzu" nie dotykała ścianek ani dna komory. Sporo to pomogło.... Pamiętaj żeby czujniki poziomu umieścić w komorze pompy, inaczej d*pa!
 19. Tu masz User Manual. Nie wiem czy zaglądałeś. https://media.s-bol.com/gp0BQYDDYYYY/original.pdf Piszą jedynie o resecie wi-fi. Trzymasz guzik 10 sekund. Powinna zacząć mrugać na zielono i czerwono.
 20. Siema, jak już wspominał @katani w kostkach zawsze jest z tym problem. Sam mam kostkę i też się z tym zmagałam. Zawsze dmuchało albo za mocno w którym miejscu albo za słabo w innym. Moja rada - o ile coś warta. Ustaw cyrkulator na bocznej dowolnej ściance mniej więcej w 2/3 wysokości szyby i puść cyrkulację na taflę wody ( cyrkulator ustawiony do góry, a nie na skałę). Prąd wody będzie zataczał koło od cyrkulatora po taflę odbijając się od przeciwległej ściany i opływając dno ze zredukowanym impetem. Jednocześnie przeciskając wodę przez skałę. Dobrze jeśli masz cyrkulator ze sterownikiem. Dobór siły będzie tu kluczowy.
 21. Jak zamontujesz zakupioną przegrodę to nastanie cisza gwarantuję. Też miałem ten problem. Powodzenia!
 22. Żeby była jasność. Działać to powinno następująco: 1. Woda wpadająca do grzebienia wędruje sobie korytkiem do komory ze skarpetą filtracyjną. Przelatuje przez nią i pod wpływem ciśnienia jest dołem wypychana przez przepust do komory odpieniacza. 2. Woda wylatująca przez kurtynę odpieniacza nie powinna przelewać się do komory ze skarpetą. Powinna pozostać w komorze odpieniacza. ad1. Obecnie u Ciebie bez tego elementu z 3D działa to tak, że woda wpływa do grzebienia. Cześć jej przelewa się bezpośrednio do komory z pompą obiegową pomijając skarpetę i odpieniacz. Bo ściana korytka jest za niska. ad2. Kurtyna odpieniaczy nie służy do regulacji spływu wody, a do ustalenia wysokości słupa wody w samym odpieniaczy. Po pierwsze jeśli ustawisz za wysoko kurtynę to będzie się woda przelewała do skarpety, a po drugie jeśli za nisko ustawisz kurtynę to słup wody opadnie i odpieniaczy nie będzie w stanie wypchnąć piany przez komin do kubka.
 23. Zdecydowanie brak tej gąbki wpływa na hałas. Bo woda leci jak z wodospadu. Wiesz co na szerokość tej komory sobie włókninę wsadź. Taki kwadrat sobie wytnij. Jak u mnie na zdjęciu widać. Zrób sobie do takiego samego poziomu jak u mnie, a będzie ok. Spada wydajność filtracji bo jakiś litraż zawsze ucieka z za grzebienia do pompy obiegowej nie będąc poddawany filtracji. No właśnie tak ma być. Woda, która spływa przez kurtynę powinna pozostać w komorze odpieniacza, a nie przelewać się do komory ze skarpetą. Ten element z 3D, który Ci poleciłem naprawia też ten problem. W zasadzie ten element podnosi wysokość przegród za grzebieniem i pomiędzy komorą odpieniacza, a komorą skarpety. Ot cała filozofia.
 24. Co do zestawu to większych zastrzeżeń nie mam choć po tej wadzie z przelewaniem się wody trochę niesmak pozostaje. Tym bardziej, że jak sam wiesz ten zestaw nie jest tani... Tą dolewkę grawitacyjną sobie wymień z czasem jeśli nie od razu. Jest mało pojemna i zabiera cenne miejsce na media filtracyjne. Ja w tej komorze pod nią (tej z pompą cyrkulacyjną) mam media, a samą dolewkę wymieniłem na Aquatrend Levelautomatic Eye. Ale nie musi być akurat ta, jakąkolwiek z sensorami poziomu też będzie ok. Mi zależało na tym żeby była prosta i możliwie jak najmniejsza. Wodę RODi trzymam w wiaderku w szafce pod akwarium. Co do odpieniacza, do puki nie pieni to ciężko mi powiedzieć. Raz będzie pienił mocniej raz mniej, w zależności ile białek w wodzie będziesz miał. Ja staram się nie ruszać kurtyny i trzymać ją na stałym poziomie, a moc pienienia tak jak mówisz regulować zaworkiem do napowietrzania. Ta kurtyna w zasadzie to sprytne rozwiązanie poziomu zanużenia - jak pewnie wiesz większość odpieniaczy musi być zanużonych na odpowiednią głębokość jak zaleca producent. W przypadku naszego jest możliwość regulacji tego parametru co jest fajne swoją drogą. Natomiast co do lampki to jak dla mnie jest jest więcej niż zadowalająca. Co prawda nie do końca trafia w mój gust kolorystyczny, no ale korale mają się świetnie przy niej więc zmieniać nie zamierzam bo to trochę jak pchanie się w koszta na siłę. Natomiast wszystko zależy od tego co zamierzasz trzymać w tym szkle. Prostsze LPSy i SPSy będą zadowolone. Miękasy tak samo. Jak zamierzasz mieć tego dużo to polecam doinwestować w jakiś cyrkulator bo sama pompka przy zarośniętym akwarium to już będzie zdecydowanie za mało. Tu masz kilka fotek ode mnie, jak ja sobie to zorganizowałem z tą przegrodą co zamówiłeś i z ustawieniem kurtyny odpieniacza + dolewka automatyczna Ps. Taki tips... Wyrzuć tą gąbkę co masz nad skarpetą filtracyjną I w jej miejsce włóż watę filtracyjną - gwarantuje będzie ciszej i lepiej czyściło mechaniczne wodę.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.