Skocz do zawartości

kblazewicz

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Warszawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. kblazewicz

    Walka z cyjanobakteriami

    W badaniach pan Redfield wykazał, że w glonach występujących w NSW stosunek molowy N:P wynosił 16:1. Stosunek molowy to iloczyn ilości atomów azotu i fosforu, a nie mas jonów atotanowych i fosforanowych. Poza tym te badania były powtarzane przez innych badaczy na innych próbkach i wartości wychodziły różne. Nie ma się co upierać na tego Redfielda, tylko tego co faktycznie przynosi dobre rezultaty w akwariach
  2. kblazewicz

    Kalkwasser a KH

    Kalkwasser dodaje Ca i KH w stosunku dokładnie takim jaki jest potrzebny do wytwarzania węglanu wapnia przez korale, glony wapienne, ślimaki itp.. Dodatkowo, chwilowo podwyższa pH wody, ponieważ konwertuje kwas węglowy na jony wodorowęglanowe - można to rozumieć tak, że wyciąga z wody CO2 i zamienia je w twardość węglanową. Efekt podwyższenia pH jest tymczasowy, bo woda po czasie odzyska równowagę z powietrzem w pomieszczeniu i pH ponownie spadnie do poziomu równowagi. Oczywiście jeżeli przy pomocy KW podniesiemy KH to wzrośnie też średnie pH. Dzieje się tak dlatego, że pH wody w akwarium jest w praktyce zależne wyłącznie od KH i stężenia CO2. Można nawet łatwo wyliczyć poziom rozpuszczonego CO2 (w ppm) przy pomocy wzoru: CO2 = 3 × KH × 10(7-pH) Jeżeli dawki KW będą dobrze rozłożone w czasie to efekt podniesionego pH utrzyma się cały czas. Nie można dodawać za dużo KW naraz bo pH może wzrosnąć do zbyt wysokiego poziomu. To, że Kalkwasser podnosi po równo Ca i KH może nie być od razu widoczne w testach, ponieważ rezerwa Ca w wodzie morskiej jest znacznie większa, niż rezerwa tw. węglanowej. Kalcyfikacja zużywa 1 cząsteczkę Ca na 2 cząsteczki HCO3, czyli przeliczając na popularniejsze jednostki, na każde 1 dKH skonsumowane przez procesy kalcyfikacji przypada spadek Ca o zaledwie 7.15 mg/l - wyraźny spadek KH, a spadek Ca niemożliwy do wykrycia testami kropelkowymi. Z tego powodu najlepiej dostosować dawki KW tak, aby w akwarium było stałe KH, Ca powinno być wtedy w miarę stabilne. Poziom Ca może się nieznacznie podnosić przy ustabilizowanym KH, dlatego, że część jonów Ca w powstających kryształach węglanu wapnia będzie zastępowana przez magnez i np. stront. Będą to różnice z którymi powinny poradzić sobie podmiany wody, w każdym razie powinno się czasem kontrolować Ca i Mg. W metodzie Kalkwasser najważniejsza jest obserwacja KH i powolne dawkowanie, żeby nie przesadzić z pH. Dużo użytkowników łączy Kalkwasser jako metodę tańszą i zgrubną z dozowaniem 2-składnikowym lub ballingiem, wtedy mogą precyzyjnie skorygować różnice w tempie ubywania Ca i Mg.
  3. kblazewicz

    Dawkowanie i kontrola NO3

    W takim razie być może to PO4 na poziomie >1 mg/l blokowało kalcyfikacje. Przy takiej ilości zmiennych nie jest możliwe, żeby dokładnie określić co najbardziej wpłynęło na poziom KH. Chciałem zostawić tutaj tę informację, ponieważ wpływ istnieje i wielu akwarystów go zaobserwowało. Ważne jest, żeby osoba zaczynająca dozowanie była świadoma co się może stać. Oczywiście najważniejsze to monitorować parametry, w tym przypadku NO3, KH ale też Ca i PO4. Samo dozowanie NO3 na pewno nie zastąpi dozowania NaHCO3, NaOH, Ca(OH)2 czy innych metod wpływających na alkaliczność bezpośrednio.
  4. kblazewicz

    Dawkowanie i kontrola NO3

    Podnosiłeś z poziomu 0? Może też być tak, że przez brak NO3/PO4 wyhamował Ci się wzrost korali, po dawkowaniu kalcyfikacja ruszyła i szybciej zużywa KH. U mnie praktycznie nie ma twardych korali ani glonów wapiennych, to nie ma co naturalnie zużywać KH.
  5. kblazewicz

    Dawkowanie i kontrola NO3

    Wybaczcie, ale nie jestem ani chemikiem ani biologiem. Po prostu zauważyłem, że po kilkukrotnym dodaniu KNO3 podniosło mi się KH które od dłuższego czasu było stabilne. Po przeszukaniu internetu natrafiłem na posty Randy'ego Holmes-Farleya z reef2reef.com, który to wyjaśnia np. tu: w tym poście.
  6. kblazewicz

    Dawkowanie i kontrola NO3

    @Tester Ożywiam stary temat bo zabrakło mi tutaj pewnej ważnej informacji dotyczącej dawkowania NO3-. Reakcja która powoduje naturalne ubywanie NO3- z akwarium - denitryfikacja - jest procesem wpływającym na alkaliczność wody. Dokładniej to 1 mol NO3- przetworzony na N2 oddaje do wody 1 eq alkaliczności. Przekładając to na łatwiej strawne jednostki, ubycie 10 mg/l NO3- zwiększy alkaliczność o 0.45 KH. Może nie dużo, ale jeśli dla utrzymania stałego poziomu azotanów musimy dodawać 10 mg/l dzień w dzień to w końcu się okaże, że efekt jest wyraźny. Pełny cykl nitryfikacji/denitryfikacji ma zerowy bilans, dlatego go nie zauważamy. Przetworzenie NH3/NH4+ na NO3- zmniejsza alkaliczność dokładnie w takim samym stopniu co przetworzenie NO3- do N2 ją zwiększa. Gdy pomijamy proces NH3/NH4+ -> NO3- to pozostaje tylko część podnosząca alkaliczność. Azotan wapnia jest ok, bo podnosi Ca w sposób zbilansowany względem KH dodanego przez dozowanie NO3-. Nie polecam jednak go stosować, bo sole azotanu wapnia bardzo często mają sporą zawartość azotanu amonu, a to może niebezpiecznie podbić NH3/NH4+ w akwarium. Zwłaszcza produkty rolnicze mają duży dodatek NH4NO3.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.