Skocz do zawartości
Tester

Dawkowanie i kontrola NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio parę osób pytało mnie o kontrolowane podnoszenie wartości NO3. Rozumiem, że wynika to z faktu ze najłatwiej regulować NO3 w obecności PO4 i na odwrót. Innymi słowy modne ostatnio metody kontroli nutrientów w zbiorniku, czyli kulki (biopellety) i wodka (VSV) będą działały pod warunkiem obecności obu tych anionów. Pisałem obszerniej o tym w temacie poświęconymVodka method. Zanim przejdę do rzeczy chciałem nadmienić że absolutnie nie polecam bawienie się w kontrolowane nawożenie azotanami osobom niedoświadczonym. Istnieje poważne ryzyko ze w ciągu kilku(nastu) dni nasz „zeroazotanowy” zbiornik zmieni się w bagienko z zielona woda w której poza łanami glonów, będziemy mieli problem żeby dojrzeć coś innego. Wierzcie mi, nawet Mintaj będzie zniesmaczony (chociaż on ma odmienne podejście do zieleniny w baniaczku). Rozumiem jednak że istnieją sytuacje w których ta metoda będzie konieczna.

Wszytkie korale fotosyntetyzujące potrzebują pożywienia w postaci PO4 i NO3. W zasadzie nie tyle korale ile symbiotyczne komórki tzw zooksantelle. W uproszczeniu, zooksantelle to komórki glonów które zostały wchłonięte przez korala. Niestety dążenie do zerowych wartości PO4 i NO3 może być często zgubą dla zooxantelli a tym samym dla samego korala, ponieważ korale fotosyntetyzujące mogą czerpać nawet do 90% energii z fotosyntezy. Piękne , pastelowe kolorki naszych korali leża niestety na cieniutkiej linii, której przekroczenie powoduje śmierć głodową korali. Dlatego długotrwałe utrzymywanie zerowych parametrów azotanów i fosforanów jest szkodliwe. Nie jestem specjalistą od SPSów, ale większość danych internetowych jak i konsultacja ze Stanim (dzięki Staszek za telefon) wskazują na to aby poziom NO3 utrzymywać na minimalnym , stałym poziomie rzędu 0,25mg dla SPSów i około 1mg dla reszty korali fotosyntetyzujących. Wiem, wiem - wielu z Was ma własne doświadczenia z pięknymi koralami z innymi poziomami nitratów. Chodzi mi jednak o pewną wytyczną dla mniej zaawansowanych morszczaków.W tym poście opiszę metodę kontrolowanego dozowania NO3. Nie mniej jednak, zanim z niej skorzystacie, zdecydowanie namawiam na próbowanie bardziej naturalnych metod podnoszenia NO3 np. przekarmianie. Jeśli jednak z takich lub innych przyczyn musicie skorzystać z tej metody to uprzedzam – ROBICIE TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Aaa, i żeby było jasne – tą metodą podnosimy NO3 a nie zbijamy :)

Ogólna wiedza amatorska – to znaczy czerpana z for akwarystycznych – mówi o tym ze „idealny” stosunek azotanów do fosforanów to 16:1. Nie spotkałem jednak żadnej publikacji naukowej potwierdzającej tą publikacje. Co więcej, informacje o parametrach wody morskiej z rejonu Indo-Pacyfiku wyraźnie mowią ze stosunek ten jest mniejszy. Chociażby E. Borneman w pracy pt „Aquarium Corals” napisał:

Wartości z testowanych raf koralowych

Minimum Maximum Średnia

NO3 0,00ppm 3034ppm (!!!) 0,25ppm

PO4 0ppm 0,54ppm 0,13ppm

Jak wynika z wartości średnich ilość NO3 w stosunku do PO4 to tylko 2:1. Wynik maksymalny chyba był robiony w ujściu ścieków z przetwórni rybnej na Bali LOL. Podobne wartości średnie spotykałem w wielu publikacjach. Nie wiem jednak czy stosunek 16:1 nie jest przewidziany tylko dla systemów akwariowych, nie mniej jednak wygląda na to , że jest mocno przesadzony.

Problemy:

W domowych warunkach wykonanie tej metody jest o tyle trudne że w większości przypadków nie mamy dostępów do dokładnej wagi. I nie mówię tu o wadze na której miałem przyjemność kiedyś pracować (próżniowa waga z dokładnością do 0,00001g) ale nawet elektronicznej wadze kuchennej. Elektroniczna waga kuchenna z dokładnością do 1g to absolutne minimum. Jedyne co zostaje w przypadku braku takowej to wizyta z kwiatkiem w lokalnej aptece :) (no chyba ze sprzedawcą jest facet ) Dokładność obliczeń jest tutaj niezmiernie istotna ponieważ 1g NaNO3 w 1L wody RODi oznacza azotany rzędu 700 ppm !!!

Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami elektronicznej wagi kuchennej o dokładności 1g to i tak nie mamy się z czego cieszyć bo wartości na których będziemy operować to właśnie okolice 1g więc błąd +/- 1g oznacza ze możemy dać DWA RAZY WIEKSZA DAWKE. Postaram się jednak wyjaśnić jak zminimalizować błąd.

Drugim problemem który sprawi nam pewną trudność jest to, że nie znamy dokładnej pojemności naszego systemu, wiec stwierdzenie w stylu 200L wody w obiegu może w praktyce oznaczać 180L. Tu niestety trzeba będzie wziąć ilość wody na tzw „oko”. Pamiętajmy jednak że w puste akwarium 200L nie wchodzi więcej niż 190L wody, do tego trzeba odjąć skałę i piach oraz dodać ilość wody w sumpie. Dla bezpieczeństwa tej metody zaokrąglajmy w dół ;)

Kolejna sprawa to ten nieszczęsny stosunek 16:1. Nie bardzo w niego wierze i nie bardzo wiem jak się do niego odnieść.

Metoda:

Dla celów wyjaśnienia tej metody przyjmiemy system z 100L wody w obiegu. Najpierw obliczymy ilość „cukru w cukrze” jaką wartością bezwzględną azotanów dysponujemy a potem przeliczymy to na wartość żądaną w naszej objętości wody. Do naszej metody użyjemy azotanu sodu.

NaNO3 – azotan sodu jest białą lub bezbarwną substancją krystaliczną. Silnie utleniający i higroskopijny – przechowywać szczelnie zamknięty. Upewnijmy się ze NaNO3 który mamy jest czystym azotanem sodu. Odradzam kupowanie go w sklepach ogrodniczych bo tam często występuje w połączeniu z KNO3 czyli saletrą potasową.

Potrzebujemy:

Elektroniczna waga kuchenna z dokładnością co do 1 g

1L wody RODi

NaNO3 – dobrze jeśli jest co najmniej 140g – ułatwi to Wam ważenie i przeliczanie.

Jakiś przezroczysty pojemnik z podziałką objętościową do 1L

Coś do mieszania

Obliczenia:

Łapiemy za układ okresowy i liczymy mase molową:

Na – 22,98977

N – 14,00674

O – 15,9994

Masa molowa NaNO3 = 22,98977 + 14,00674 + 3*15,9994 = 84,9947g/mol - jako że i tak nie mamy tak dokładnej wagi będziemy zaokrąglimy tą wartość do 85g/mol

Teraz obliczamy ile 85gramach NaNO3 jest samego NO3

Masa molowa NO3 =14,00674 +3*15,9994 = 62,0049g/mol

Czyli w jednym molu NaNO3 jest 62,0049 gram NO3 – zaokrąglijmy to do 62gram

Teraz liczymy wartość w 1g

62/85 = 0,729g – zaokrąglijmy to do 0,73g. Czyli w jednym gramie NaNO3 mamy 0,73g NO3. I tu pojawia się pierwszy problem. Jak domowym sposobem, możliwie dokładnie odważyć 0,73g. Zakładając błąd wagi +/- 1g możemy nawet otrzymać 1,73g zamiast potrzebnego 0,73 czyli błąd rzędu 130% (!!!) Żeby zminimalizować możliwy błąd wagi należy oczywiście ważyć większe ilości wtedy bląd jednego grama rozłoży się na większy ciężar. Jeśli mamy co najmniej 140g NaNO3 to sprawa prosta. Odmierzamy na wadze równo 137gram Na NO3. Skąd ta wartość? Otóż w tej wadze azotanu sodu jest niemalże dokładnie 100g azotanów. Następnie rozpuszczamy odważone wcześniej 137g NaNO3 w 500ml wody RODi w naczyniu z podziałką objętościową. Azotan sodu bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie więc szybko otrzymamy klarowny roztwór. Następnie dolewamy uzupełniamy pojemnik do 1L wodą RODi . Czemu tak robimy? Już tłumacze. Wiemy ze 137g NaNO3 to 100g NO3. Rozpuszczając te 100g w wodzie otrzymujemy roztwór o stężeniu NO3 100g/1000ml. Jeden ml tego roztworu (odmierzony np. strzykawką 1ml z testu Saliferta kH, Mg, Ca) podnosi NO3 w 100L wody w akwarium dokładnie o 1mg/L .

Uwagi:

Radziłbym ten 1ml podawać na 2-3 razy dziennie.

Przygotowany roztwór wystarcza na długo więc należy trzymać go w szczelnej butelce

Warto zagadać w lokalnej aptece o odważenie tych 137g – będzie dokładniej. Wtedy też można robić mniejsze ilości – wystarczy tak samo dzielić NaNO3 i wode.

Pisze tak obszernie żeby każdy mógł zrozumieć metodologię, ponieważ w ten sposób można odmierzać ilości substancji rzędu 0,001g w domowych warunkach.

Zanim zdecydujecie się dozować NO3 upewnijcie się że dobrze rozumiecie wyliczenia.

Jakby co to pytajcie – zawsze chętnie odpowiem o ile znam odpowiedź :)

Oczywiście metoda wymaga częstej kontroli NO3 w baniaku – upewnijcie się że macie wiarygodne testy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu pieknie :clapping

Moze dla potomnosci troche zmienic wstep ? Mozna odniesc wrazenie, ze za wybarwienie korala odpowiedzialne sa zooxantelle. Te tymczasem odpowiadaja za dostarczanie czesci pokarmu a z kolorem maja tyle wspolnego, ze jak ich jest duzo to koral bedzie bardziej brazowy, niz gdyby bylo ich malo. icon_biggrin.gif

Sam juz dawno miales wszstko policzone, zanim zadzwoniles, takze nie badz taki skromny. ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze opisane, ze trudno się pomylić.

Ja jednak jeszcze się wstrzymam i poczekam na absorber. Zobaczymy co "on" na to:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat.

Gdzie można kupić NaNO3 (saletra sodowa) tak, żeby nie był to worek 25kg :-) (bo takie znalazłem) i żeby był to faktycznie czysty proszek bez dodatkowych zanieczyszczeń.

Czy to co jest na Allegro (np. to: http://allegro.pl/azotan-sodu-saletra-chilijska-nano3-1-kg-i1841122750.html) będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w Gdyni, opakowanie 1kg (czysty do analiz). Droga impreza 150zł, mogę odsprzedać :welcome: .


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z możliwością zastosowania w celu podniesienia NO3 soli potasowej KNO3? Czy potas zaszkodzi koralom?


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potas jest waznym mikroelementem a jego ilosc w akwarium jest zwykle optymalna. Podawanie KNO3 gwaltownie zwiekszy jego ilosc


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wikipedią:

w oceanie mamy 0,0380% wagowo potasu.

daje to nam 380ppm a wiec wielkie ilości.

Dlatego myślę że używanie KNO3 nie będzie wcale problemem bo podnoszenie NO3 o 1 mg/L podniesie nam K o 0,6 mg/l co przy 380 mg/L jest nieistotne.

zooksantele tez i potas uzywają wiec równowaga nie ma powodu sie burzyć.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kalium jest taki problem, jaki poruszyl Tester. Jego ilosc w akwarium jest prawie taka sama jak Ca. Problem polega na tym, ze obnizone wartosci (nawet do 200 mg/l) nie sa jeszcze szkodliwe dla morskich organizmow, natomiast w zasadzie kazda podwyzszona ilosc juz tak.

Z tego powodu, do podniesienia poziomu NO3, uzywalbym NaNO3.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kalium jest taki problem, jaki poruszyl Tester. Jego ilosc w akwarium jest prawie taka sama jak Ca. Problem polega na tym, ze obnizone wartosci (nawet do 200 mg/l) nie sa jeszcze szkodliwe dla morskich organizmow, natomiast w zasadzie kazda podwyzszona ilosc juz tak.

Z tego powodu, do podniesienia poziomu NO3, uzywalbym NaNO3.

Jesli jest tak jak mówisz, a temu nie przeczę, to moze lepiej Ca(NO3)2, jest łatwe do kupienia w ogrodniczym i ma Ca czego nigdy dość :) mozna zaoszczedzić na CaCl2.

Pozdrawiam


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potas dozuje się przy zeo kamykach bo te lubią go zjadać więc panowie z cukierkowymi spsami maja ułatwione zakupy.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Od samego początku gdy zaczynałem z vodką miałem problem z NO3 które mimo chińskiego odpieniacza i obfitego karmienia majaczy ledwo ledwo powyżej zera.

Dzisiaj robiłem sobie przy moim drugim akwarium, słodkim i tak sobie pomyślałem układając buteleczki z nawozami - po co kombinować z prochami gdy w każdym sklepie akwarystycznym są gotowe suplementy do podnoszenia NO3 i PO4, na przykład od świetnej firmy "Easy Life" produkującej wszystko co roślinkom potrzeba.

http://www.easylife.nl/en/freshwater-products/plant-nutrition/nitro

I mamy tutaj ładnie opisane - 10ml Nitro wlane do 500l akwarium podniesie NO3 o 2.0 ppm i K o 1.3 ppm.

A więc można sobie kupić gotowy i bezpieczny roztwór KNO3 którym mogą posługiwać się nawet początkujący bez potrzeby pomocy farmaceuty i obawy przed wysadzeniem akwarium.

Jedyne 30zł za 500ml na alledrogo.

Pozdro :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Odkopano temat w sąsiednim wątku, więc dorzucę taki update od siebie.

Ogólna wiedza amatorska – to znaczy czerpana z for akwarystycznych – mówi o tym ze „idealny” stosunek azotanów do fosforanów to 16:1. Nie spotkałem jednak żadnej publikacji naukowej potwierdzającej tą publikacje. Co więcej, informacje o parametrach wody morskiej z rejonu Indo-Pacyfiku wyraźnie mowią ze stosunek ten jest mniejszy. Chociażby E. Borneman w pracy pt „Aquarium Corals” napisał:

Wartości z testowanych raf koralowych

Minimum Maximum Średnia

NO3 0,00ppm 3034ppm (!!!) 0,25ppm

PO4 0ppm 0,54ppm 0,13ppm

Jak wynika z wartości średnich ilość NO3 w stosunku do PO4 to tylko 2:1. Wynik maksymalny chyba był robiony w ujściu ścieków z przetwórni rybnej na Bali LOL. Podobne wartości średnie spotykałem w wielu publikacjach. Nie wiem jednak czy stosunek 16:1 nie jest przewidziany tylko dla systemów akwariowych, nie mniej jednak wygląda na to , że jest mocno przesadzony.

Jakieś 2 tygodnie temu gdzieś trafiłem na artykuł (w Coralu?) gdzie autor wyjaśniał kwestię

tych nieszczęsnych proporcji 16:1.

We wczesnych latach '90 jakiś biolog morski (nie pamiętam nazwiska) robił badania na kilku rodzajach alg morskich i wyszło mu że był w nich stosunek wspomnianych związków właśnie około 16:1, które on uznał wtedy za obowiązującą w naturze 'średnią'.

Autor artykułu napisał, że dziś wiemy że te 'proporcje' wyglądają bardzo różnie w poszczególnych roślinach morskich o wodzie nie wspominając.

Więc "16:1" możemy włożyć na tą samą półkę gdzie pisano, że ziemia jest płaska ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu chodzi glownie o plankton i zawieszona biomase organiczna. Ale fakt, roznorodnosc biozenoz morskich uniemozliwia przyjecie tego wspolczynnika jako stala.

zobaczcie np tu

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No właśnie, Alfred C Redfield ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio

To 106:16:1 (węgiel:azot:fosfor) poszło w świat jako jakieś uniwersalne panaceum na wszystko i są firmy które budują według tego wzorca pokarmy dla bakterii, na przykład Brightwell...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ gość kapitan, roztwór o którym piszesz to nic innego niż KNO3 wymieszane z wodą, więc po co przepłacać, lepiej zainwestować w wagę jubilerską z allegro, zawsze się przyda.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mamy tutaj ładnie opisane - 10ml Nitro wlane do 500l akwarium podniesie NO3 o 2.0 ppm i K o 1.3 ppm.

A więc można sobie kupić gotowy i bezpieczny roztwór KNO3 którym mogą posługiwać się nawet początkujący...

Pozdro :welcome:

no tak, tylko NO3 zniknie z baniaka w 2-3h, max 12h a te K zostanie ta na "wieki", teraz zacznij to dozować regularnie... jaki będzie efekt? Chyba nie wesoły.

Jak zwykle ktoś chce zaoszczędzić 10zł żeby stracić 1000zł


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam potas jest jednym ze składników soli i a malo tego jest też jednym że składników "pelnego" ballinga gdzie normalnie dozujemy go do akwarium (np. przy metodzie AF) wiec chyba z tym "na wieki" to lekka przesada ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale zgodzisz się że:

  • konsumpcja nie idzie w parze
  • nadmiar K szkodzi

No to jakie można wyciągnąć z tych dwóch punktów wnioski?


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w nadmiarze szkodzi ;-) po to mamy testy akwarystyczne żeby choć trochę panować nad chemia w zbiorniku. Dla mnie logiczne jest że jeśli dozuje azotanpotasu to w szafce muszą być tesy NO3 i K ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I już wiem... Dzięki Tester. Fajnie i przystępnie opisane

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi bo rozmyslam nad podbiciem no3 w celu zmniejszenia po4. W obecnym zbiorniku nie mialem nigdy wiekszych problemow z po4 ale od dluzszego czasu nie potrafie ich zbic.

Normalnie uzywam Red Sea no3po4 w ilosci 4ml /300l. Od mysle 2-3 miesiecy po roszadach w zbiorniku po4 podeszlo mi do 0,20 (mała hanka). Wrzuciłem wiec rowę w ilosci 100g do skarpety i kontrolowalem by nie spadlo za szybko i za mocna bo jak wiemy nie zaleca sie stosowania absorberów fosforanów przy vsv. Po4 spadło do 0,11 i sie zatrzymało wymienilem wiec znowu rowe na nowa. (zaznaczam ze no3 salifertem wychodzi w okoliczach 0,2 cały czas) wrzuciłem nowa rowe ale max do 0,09 doszlo. Dodam ze karmie raczej oszczędnie tylko mrozonkami i sa zawsze płukanew RO.

Rozmyslam teraz nad opcjami:

1. Przerobic troche box na media w deltecu by rowa w nim nie byla w skarpecie tylko woda przez nia swobodnie przeplywała moze to podwyzszy wydajnosć rowy. Przez skarpete wydaje mi sie ze rowa nie ma takiej chlonnosci, jesli jestem w błędzie to prosze o uswiadomienie to zaoszczędzi mi roboty z boxem;)

2. Zwiekszyc ilość rowy o 50%

3. Podnieść no3 by zwiekszyc ilosc bakterii w systemie. Skoro no3 mam prawie niewykrywalne a leje vsv to maja budulec a nie maja czym oddychac. Gdyby podniesć no3 to bakterie i dopalanie ich vsv pomoglo by mi wrocic do lepszych wartosci z po4 i wywalic rowe. Wiem ze zabawa z podnoszeniem no3 to ryzyko i nie chcię sie na tym wyłozyc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co dawkowanie no3 skoro jest na poziomie wykrywalnym? Gdyby go brakowało to byś go ni wykrywal a biorąc pod uwagę przekłamanie testu to raczej go nie brakuje. Ja bym się skupił na znalezieniu zrodla tak wysokiego po4 a do zbycia go użył rowy ale w filtrze przepływowym, ona ma delikatnie falowac w wodzie a w skarpecie zbita nie działa jak należy.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.