danek
Klubowicz-
Liczba zawartości
354 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
nigdy
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez danek
-
Można chelmona utrzymać długo w akwarium.Sam mam swojego 4 lata i jest super.Jest wybredny ,tylko artemia i kryl.Ostatnio sam się o niego balem ,bo plywał z rozszeżonymi skrzelami ale wargatek się spisał .Nieraz wnerwiał chelmona ale w skrzela wsadzał dziób i wyczyścił je pieknie.Chelmony w akwarium to tak naprawdę loteria.
-
Te co siędza to na tyle litrów już wystarcza.Mozna je wpuścić i owszem .Tylko co z tego będzie to biję się pomyśleć.I ustal kiedy jedne maja plywac a drugie robić im miejsce.Na silę (jeśli już musisz coś wpuścić a trudno się powstrzymać to wiem) dostawił bym labroidesa bo to pozyteczna rybka lub inną mała rybkę.Pokolce ,chelmon są za duże już na tą obsadę a odonus i coris nie polecane na rafowy zbiornik,pagacanella to mały rozrabiaka (kiedyś miałem).Tak duża obsada rozwalizystem w tak małym zbiorniku.Mam 550 l. i 2 duże (chelmon i flawescens) i 7 mniejszych rybek i to już jest sporo dla utzrymania czystości wody .
-
Mam chelmona 4 lata.Je z reki.Miałe ze sto aiptasji .wycioł je w kilka dni.Mój uwielbia artemie ,kryla drobnego,krewetki z marketów ale nie każda z paki mu smakuje (takie miękkie lubi).Zacznij od artemii mój to na początku załapał ,potem domieszaj inny pokarm do artemii i tak po kolei żeby 2-3 pokarmy jadł.Zacznij uczyć od razu ,można w małą muszle wkładać i do wody ma ryjek wyjmie.Pamietaj to ciapek .Inne ryby znacznie szybciej jedzą.A co do takich co niby jedzą ze sklepu.Kolega miał 3 sztuki po kolei .Miały jeśc pewniaki i kicha nic.
-
Ja mam dokładnie taki zestaw .Zółtek był pierwszy ale mniejszy chelmon dotarł 3 miechy póżniej. Są razem ponad 3 lata i wielkich zatargów między nimi nie było.Maja gdzie się mijać 550 litrów.Na początku to kazdy nowy ma przerypane ale jakiejś specialnej agresji między nimi nie było i nie ma.
-
A teraz zacznij go powoli przyzwyczajać do kryla drobnego . To druga mrożonka którą mój zjada.I lubi te większe kawałki( na początek niewielkie ilości wymieszane w artemii) Trzecia to wodzeń.A i lubi też krewetki koktajlowe ale te tłusciejsze( takie bardziej przeźroczyste) . Mam chelmona od 3 lat i nic już więcej go jeść nie nauczyłem , ale je z ręki.
-
Chelmona mam od ponad 3 lat .Najbardziej oswojona rybka w akwa ,gdzyż bieże jedzenie z ręki. Zjada artemie, kryla drobnego , krewetke koktajlowa ( ale tylko te miększe)a ostatnio i wodzenia ( dłuższy czas dodawany do zjadanych mrożonek po troche nim zaskoczył. Zje wszystkie aiptazje i rurówki.Nie rusza korali.Ale trafić na egzemplarz który sie przyjmie cięzko.Wiem o sporej liczbie które padły a niby przyjmowały pokarm zastępczy.
-
Witam. Chciałbym zmienić oświetlenie HQI 150/10000k aqualine na 150/16000k.Mam jeszcze świetlówki aktynicznie Philipsa. Jak to najlepiej zrobić by nie było problemów z koralani i czy wogóle takowe sie pojawią ( np:kilkudniowe zwinięcie korali itp.). Czy zmiana na bardziej niebieski zestaw nie będzie dla korali niebezpieczna.
-
witam . Mam żarniki AM 150W 10000K i Zarnik AM 70W 10000 w nawiasie ma 13000K. Te 150/10000k wyraźnie bardziej żółte szybko tracą barwe w kier 6500K ten 70W wyrażnie bielszy .Teraz zmieniam te 150 na 150/16000 i zobacze co będzie.Te AM 150/10000K wogóle mi się nie podobają do słodkiego mogą być bo dają prawie słoneczko w akwa.
-
Witam. Swiatła mało to fakt ale na światło bym nie stawiał .Jakiś czas temu u kolegi widziałem zbiornik z glonami śluzowymi tylko w górnej cześci zbiornika gdzie było prawie 450 watów umieszczonych około 30 cm nad wodą .Na dnie tych glonów nie było.Cyrkulacja 4700+6000 a wielkość zbiornika też podobna.Cos z rozchwianiem parametrów moze dołożyła się osmoza.Nie wiem niestety co zrobił w tym temacie ,ale miał zamiar wymienić membranę i co ciekawe zmienić żarniki ale nie ze względu na waty ale 10000 k zamienić na 16000 by światło było głębsze( 15 m głebokości chyba to odpowiada). twierdził że 10000 k jest zbyt zółte (odpowiednik około 5m) i bardziej glonom odpowiadaa zarniki sa dość nisko choć to raczej tyczy się glonów nitkowych.
-
Dokarmiać nie musisz ale możesz . Ja tam żadko ale daję coś na ząb moim pustelnikom . Kawałek ryby lub krewetki . Nigdy nie domówiły a wprost przeciwnie. Dokarmiałem też kiedyś dzikiego kraba dosyć dużego potym jak go wykryłem po roku w akwarium. wolałem przez chwile dokarmiać ,bo niestety wcześniej wcieło mi 2 mnajmniejsze i najwolniejsze ryby . Podejrzewałem jego i zanim mogłem rozwaić skałki przenosząc je do innego akwa wolałem nie ryzykować ze sobie sam obiad znajdzie. Jeśli możesz to lepiej wywalić dzikusa do sumpa i sprawdzić kim jest.
-
niedawno się też zastanawiałem nad tą pompą. Niepodoba mi się jej programowanie . W AM ustawia się dozowanie czasowe więc tak naprawde na początku nie wiemy ile to jest cieczy w ml i trzeba to sprawdzić . Na domiar złego odkładanie się preparatów zawęrzać może wezyki dozujące i trzeba bedzie znowu sprawdzać ile pompa daje. Grotech to dozuje w mililitrach a więc wszystko jasne od początku.Cena kozystna ,ale kontrola nad dozowaniem trochę słaba.
-
Miałem więcej szcześcia z wargatkiem. Gdy sądziłem już ze padł znalazłem go po 3 dniach w sumpie .Skubany zrobił sobie aquapark .Mam zabezpieczenie z kratki aquamedica i na błazenka bedzie dobra ale na wargatka ma za duże oczka.A po powrocie przez 2 dni dostał niezle w tyłek od innego wargatka zanim ten mu odpuscił.
-
Generalnie w 200 litrach poszedłbym w kierunku mniejszych ryb a nie dużych np pokolców. Mniejsze sprawiają ze akwarium wydaje się większe. Oprócz błaznów można tam dołożyć jakiegoś wargatka : np zółty chrysus lub niebieski dimidatus ,salariasa lub esceniusa bicolor, gramę loretto , niedoceniane czesto kilka pterapogon kunderi by coś nam w toni pływało.Mozna dac coś z rodziny nemateleotris np magnifica lub decora.wybór małych rybek jest spory. Wszystko są to raczej spokojne rybki a zmieści się ich parę.Generalnie jak pisałem dałbym wiecej ale małe rybki .Super są antiasy ale nie wiem jakie stadko w 200 litrach by wyszło. Tylko ze wtedy było by dużo ryb o podobnej tonacji kolorystycznej chyba ze dało by się czarne ocelarisy i do tego coś w stylu salariasa.
-
Zrobiłbym tak jak radzi mario-sz. Jak wpuszczałem nowe rybki do swojego akawarium stare zawsze je ganiały . Trwało to 2-3 dni. Nawet gdy wpusciłem ponownie wargatka który wskoczył do komina i był w nim 2 dni to mimo że był starym mieszkancem akwarium inny wargatek 2 dni dawał mu zdrowy wycisk zanim się uspokoił.
-
Oswqietlenie powinno być wporządku .Wystarczy nie tylko na początek. A odpieniek bierz firmowy tylko nie przesadż z wielkością . Jest teraz parę dobrych firm więc coś wybierzesz.
-
Mam długie akwa bo 180 ale wąskie bo 50 dlatego tak o ułozeniu skały pisałem . Odpieniacz AM turboflotor 1000 multi , ale dziś jest lepszt wybór niz wtedy.Pompa obiegowa Hailea 5000 litrów ale miałem i OR 3500 i była spoko. Cyrkulacja 11000 ( tunze 6060,marea 4400, i podpowierzchniowa o przerobie 800l). Przy takiej cyrkulacji trzeba odpowiednio grzybki ustawiac bo za mocnej nie lubią a są pikne i napewno mieć bedziesz.Oświetlenie ze względu na długość:HQI 2x150 +1x70 + aktynika 2x36W na t8 jeszcze ale to czas zwiększyć i zmienić na t5.Leżenie skały przed wpuszczeniem zycia to wybór indywidualny . Wpuszczali już coś i po 2 tygodniach(ślimaki) i po2 miesiącach a i póżniej można. Oświetlenie odpaliłem wpełni wraz z włożeniem skały.Trzeba przerobić spokojnie tzw okres dojrzewania akwa.Skały ma około 90 kg i ułożona jest w ściane a szkoda.Ilość zależna od tego co chcesz osiągnać i napewno max to do 20% tzw berlińska filtracja.Sump 3 komory ale to wszystko zalezy co tam chcesz miec np. refugium . Do obsługi 50 cm może być zalezy jak zrobisz stelaż ( wyskość dopasuj by spokojnie sięgać).
-
Sam to przerabiałem . Zmienialem akwa z bezkominowego na z kominem bo zbiornik był po słodkowodnym. Zwiększałem cyrkulację .Mam akwa w pracy w energetyce to parę rzeczy jest gratiś a i kluku ludzi się na inne sklada sprawy. A apetyt na obsadę .Ostatnio sprowadziłem sun koral czarno-niebieski nie fotosyntetyczny. Piękny ale wymaga pracy i miejsca dla siebie. Ale największą przyjemnościa jest nieograniczanie się w obsadzie , ale im ładniejsze tym trudniejsze bardzo często
-
@Snakecharner tak jak wcześniej pisałem jeśli nie chcesz nurkowac w akwa a swobodnie prowadzić obsługę to 65 cm no 70 cm to max. Lepiej daj szersze akwarium bo ułożenie skałki to ważna sprawa i poprwaia się optyka. Wiem że każde 10 cm szerokości strasznie wplywa na litraż ale podobnie jest z wyskością. Koszty zwiazane z podmianami i światłem są spore, choć światło to tez kwestia dobrania do odpowiedniej obsady: miękkie potrzebuja najmnieji LPS-y więcej swiatła a SPS-y najwięcej itp.I apetyt rośnie w miarę jedzenia i trudno się nieraz powstrzymać przed zakupem piknego korala a parametry akwa mu służyć nie będą.
-
@Snakecharner w tak wysokich akwariach bardzo dobrze wyglądają kolumy stworzone ze skały .Pomyśl troche jak ułożysz skałe w akwa i ile jej bedziesz chciał mieć docelowo ,żeby osiągnąc zadawalający efekt. Sama wysokość nie ma wiekszego znaczenia . Ryby pływają przeważnie wzdłuż a nie pionowo do góry .Mała ilośc skaly w wysokim akwa może ci zniknąć.
-
Jaka chcesz . Ale optymalnie by można było sięgnąc do samego dołu ręką bez nurkoawania to własnie 60-65 cm. Sam mam 60 i jest oki.Lepiej pakować się w szerokość i uzyskać głebię niż wysokość i miec problem z obsługą
-
Nie ma sensu dozowanie bailinga i pracujący reaktor. Tracisz kontrole wtedy nad bailingiem. Albo bailing albo reaktor z dodawaniem osobno Mg.Nie podnosił bym Ca bailingiem , chyba ze bardzo krótko zwiekszył dodawanie Ca , bo rozjedziesz sobie parametry.Bailing to rówowaga w podawaniu Ca , Kh i soli bez soli:).Jeśli zwiększysz podawanie całego bailinga pójdzie w góre i Kh. Przy bailingu Ca można podnieść kupnymi preparatami ,które sa dobrze przyswajalne ,a potem utrzymać bailingiem.A tak wogóle to nie masz zbyt dużo konsumentów ca więc jego niemożność podniesienia jest zastanawiająca.Nie przejmował bym się sola a Ca w akwa . Używam sól TM a używałe też AM i nie dodawałem Ca do dolewek . Liczy się co w akwa.
-
Być może przy duzo większych wartościach KH nie pozwala rozpuszczać się Ca, ale nie przy 12.Ja mam od bardzo dawna KH na poziomie 10.9-11.2 i Ca nawet za duze 475-485 . Nie mam mixera ani reaktora dozuję to recznie preparatami . Akwarium wchłania Ca bez problemu . Utrzymuję wysokie Mg 1400-1450 które przeciez ułatwia przyswajanie Ca.
-
U Przemka kupowałem raz i zamówienie doszło a telefonicznie dogadałem się bez większych problemów. Jedno co mnie drażni tak w Reef shopie jak i innych sklepach to żadkie aktualizacje. Zgodnie ze stópką Przemka miał dostać Sps-y 29.09 . I zero akyualizacji czy dostał. A nie mam ochoty gadać przez telefon półgodziny co dostał i jak toto wygląda , jakie kolory itp. Ale tyczy się to też innych sklepów netowych .
-
Miałem heteractisa który zginoł w pompie a teraz mam quadricolora . Z błazenków mam clarkiego i ocelarisy. To clarki zawsaze kolonizował te ukwiały . Heteractisa od ręki a quadricolora po 1 dniu. Ocelarisy nawet nie próbował się zbliżać. Ten mi bardziej przypomina heteractisa.
-
O matko zamkną to forum a nas wsadzą do pierwszej klasy :con:)